ویدیو HD
مهدیه اکبری پارسا

نویسنده ارشد کارناوال

انتشار

11 اردیبهشت 1398

به روز رسانی

15 شهریور 1398

در این مطلب قصد داریم شما را با جزئیات طرح ترافیک و زوج و فرد تهران در سال 98 آشنا کنیم، در مورد نحوه خرید طرح ترافیک برای تان بگوییم و از ویژگی های جدید طرح ترافیک تهران شما را مطلع کنیم. طرحی که بر پایه طرح ترافیک سال 97 قرار دارد و تعدادی از جزئیات آن مانند طرح زوج و فرد، هزینه ورود، روزهای ورود، تعداد روزهای ورود خودروها و ... تغییر پیدا کرده است. پس همراه کارناوال شوید تا از جزئیات این طرح بیشتر اطلاعات به دست بیاوریم. 

Photo by : Navid Mosrali | Isna

طرح ترافیک تهران در سال 98

طرح ترافیک تهران مانند هر سال در محدوده مرکزی پایتخت اجرا می شود. قرار است در سال 98 نیز این طرح، در محدوده طرح ترافیک سابق (محدوده طرح ترافیک از شمال به خیابان فاطمی و خیابان مطهری تا خیابان شریعتی، از غرب به خیابان کارگر، از شرق به خیابان هفده شهریور و از جنوب به خیابان شوش می رسد.) به اجرا درآید و با نام محدوده اول یا سبز معرفی شود. دیگر تغییر اعمال شده، حذف طرح زوج و فرد از تیرماه سال 98 است و قرار است به جای آن طرح کنترل آلودگی هوا در محدوده طرح زوج و فرد سابق به اجرا درآید و با نام محدوده دوم یا آبی معرفی شود. 

"برای اطلاع از محدوده طرح ترافیک تهران و طرح کنترل آلودگی هوا به این لینک مراجعه کنید."

بایدها و نبایدهای ورود به طرح ترافیک تهران 

هر ماشین با هر پلاکی (چه زوج، چه فرد) پیش از ورود به محدوده طرح ترافیک تهران (چه محدوده سبز، چه محدوده آبی) باید ابتدا در وبسایت "تهران من" با این لینک ثبت نام کرده و حساب خود را به میزان کافی شارژ کنند. 

هزینه طرح ترافیک سال 98

محاسبه هزینه طرح ترافیک در سال 98 مقداری پیچیده است و بسته به اینکه شما چه نوع معاینه فنی داشته باشید، چه ساعتی وارد یا خارج طرح شوید، ساکن این محدوده باشید یا خیر و محدوده ترددتان در کدام قست طرح باشد هزینه پرداختی تان تغییر پیدا می کند. به همین منظور بهتر است برای تعیین درست هزینه پرداختی تان از این سامانه که برای محاسبه هزینه طرح ترافیک ساخته شده است، استفاده کنید. 

همچنین باید بدانید که اگر چند بار وارد طرح ترافیک شده یا از آن خارج شوید، تنها بار اول و آخر ورودتان به طرح ترافیک برای محاسبه هزینه در نظر گرفته می شود. همچنین تمام این هزینه ها در بازه زمانی 06:30 صبح تا 19:00 عصر محاسبه می شود. 

روزهای اجرای طرح ترافیک سال 98

طرح ترافیک تهران از روز شنبه تا چهارشنبه هر هفته به اجرا در می آید و در روزهای پنج شنبه و جمعه این طرح اجرا نمی شود. 

ساعت های اجرای طرح ترافیک سال 98

ساعت کلی اجرای طرح ترافیک هر روز از ساعت 06:30 صبح تا 19:00 عصر است. البته این بازه زمانی به 3 زمان غیر اوج (تردد در ساعت 10:00 تا 16:00)، یک سر اوج (تردد در ساعت 06:30 تا 10:00 یا 16:00 تا 19) و دو سر اوج (تردد در ساعت 06:30 تا 10:00 و 16:00 تا 19:00) تقسیم شده است. 

خرید طرح ترافیک تهران سال 98

برای خرید طرح ترافیک تهران باید ابتدا در سامانه "تهران من" ثبت نام کنید تا بتوانید طرح ترافیک مورد نیازتان را خریداری کنید. برای این کار می توانید از این لینک استفاده کنید.

هزینه و قیمت طرح ترافیک جدید

Photo by : Unknown

مهلت پرداخت هزینه طرح ترافیک تهران 

با توجه به هماهنگی های انجام شده بین شهرداری تهران و پلیس ناجا قرار بر این شده است تا هر خودرویی که بدون داشتن موجودی حساب کافی وارد طرح ترافیک می شود تا یک ماه برای پرداخت هزینه طرح ترافیک زمان داشته باشد و مشمول جریمه های مصوب پلیس راهنمایی و رانندگی نشود. 

البته دارندگان این خودروها برای دریافتِ هشدارِ مهلت یک ماهه پرداخت هزینه طرح ترافیک از طریق پیامک، باید حتما از قبل در سامانه طرح ترافیک، تهران من ثبت نام کرده باشند. دریافت این پیامک ها رایگان است و هزینه ای برای شهروندان ندارد.

تخفیف های طرح ترافیک تهران 

شهرداری تهران به خودروهایی که آلایندگی کمتری دارند و معاینه فنی برتر دریافت کرده اند، در هزینه های طرح ترافیک تخفیف می دهد. میزان تخفیف برای این خودروها 25 درصد هزینه کل طرح ترافیک است. همچنین خودروهایی که عمر کمتر از چهارسال دارند و نیازی به دریافت معاینه فنی عادی ندارند، می توانند برای گرفتن معاینه فنی برتر به مراکز صدور معاینه فنی مراجعه کنند.

هزینه طرح ترافیک برای ساکنان طرح ترافیک 

ساکنان محدوده طرح ترافیک برای تردد در این محدوده تنها نیاز است 50 درصد از هزینه کل طرح ترافیک را پرداخت کنند. همچنین این افراد می توانند یک بار قبل از ساعت 08:30 صبح خروج رایگان و یک بار بعد از ساعت 17:00 ورود رایگان داشته باشند. 

پاسخگویی به سوالات

اگر در هر مرحله از ثبت نام، خرید، پرداخت هزینه و اجرای طرح ترافیک به مشکل برخوردید می توانید با شماره تلفن 137 داخلی 5 تماس بگیرید. مسئولان شهرداری به صورت شبانه روزی پاسخگوی سوالات شما هستند. همچنین در صورت داشتن هرگونه اعتراض، نیاز به بررسی مجدد یا درخواست می توانید به بخش پشتیبانی سایت تهران من مراجعه کنید.

 

جدول تغییرات نرخ طرح ترافیک 98
Photo by : Unknown

طرح زوج و فرد در سال 98

طرح زوج و فرد از اول تیرماه 1398 حذف می شود و قرار است به جای آن طرح محدوده کنترل آلودگی هوا اجرا شود. بر اساس طرح محدوده کنترل آلودگی هوا، خودروهایی که پلاک تهران دارند به مدت 20 روز در هر فصل (خودروهای غیر پلاک تهران 15 روز در هر فصل) می توانند به صورت رایگان در محدوده آبی یا دوم (زوج و فرد سابق) تردد کنند. زوج و فرد بودن پلاک خودروها در تعیین روزهای مجاز تاثیری ندارد. البته توجه داشته باشید که اگر می خواهید از خدمات این طرح استفاده کنید باید حتما یک بار در سامانه تهران من ثبت نام کرده و مشخصات خودروی خود را وارد کنید. 

محدوده کنترل آلودگی هوا (زوج و فرد سابق) در سال 98 

مرزهای محدوده کنترل آلودگی هوا، از سمت شمال به بزرگراه همت (از تقاطع امام علی تا تقاطع چمران)، از سمت جنوب به بزرگراه بعثت (از تقاطع امام علی تا تقاطع نواب)، از سمت شرق به بزرگراه امام علی (از تقاطع همت تا تقاطع بعثت) و از سمت غرب به بزرگراه نوا (از تقاطع بعثت تا تقاطع آزادی) و در ادامه به بزرگراه چمران (از تقاطع آزادی تا تقاطع همت) می رسد. 

قوانین تردد در طرح کنترل آلودگی هوا (زوج و فرد سابق) در سال 98

  • سهمیه رایگان تردد در طرح آلودگی زوج و فرد در هر فصل قابل انتقال به فصل های دیگر نیست. 
  • تردد بیش از سهمیه مجاز (20 روز در هر فصل برای پلاک های تهران و 15 روز برای پلاک های غیر تهران)، باید عوارض پرداخت کنند. البته میزان عوارض آن نصف عوارض طرح ترافیک اصلی است. 
  • خودروهایی که در سامانه تهران من ثبت نام نکرده اند، مشمول بدهی عوارض و جریمه راهنمایی رانندگی می شوند و امکان استفاده از سهمیه 15 یا 20 روز تردد رایگان نخواهند شد. 
  • خودروهایی که در محدوده طرح ترافیک اصلی (حلقه اول) تردد دارند، فقط باید عوارض طرح اصلی را بپردازند و نیازی به پرداخت عوارض محدوده دوم (طرح زوج و فرد سابق) ندارند. 
  • خودروهایی که گواهی معاینه فنی ندارند نمی توانند در محدوده طرح کنترل آلودگی هوا (زوج و فرد سابق) تردد داشته باشند. 

روزهای اجرای طرح کنترل آلودگی هوا (زوج و فرد سابق) در سال 98

طرح کنترل آلودگی هوا (زوج و فرد سابق) از روز شنبه تا پنج شنبه هر هفته به اجرا در می آید و در روز جمعه این طرح اجرا نمی شود. 

ساعت اجرای طرح کنترل آلودگی هوا (زوج و فرد سابق) در سال 98

زمان اجرای طرح کنترل آلودگی هوا در تمام روزهای سال به غیر از روزهای تعطیل رسمی از ساعت 06:30 تا 19:00 و پنج شنبه ها از ساعت 06:30 تا 13:00 است. 

شرایط ساکنان محدوده کنترل الودگی هوا (زوج و فرد سابق) 

این افراد می توانند برای پرداخت عوارض مربوط به همین محدوده (روزهایی که مازاد بر تعداد مجاز از این طرح استفاده کرده اند) از امتیاز و تخفیف بهره مند شوند. برای پرداخت و مشاهده میزان عوارض خودروی تان می توانید از این لینک استفاده کنید.

Photo by : Unknown

سخن آخر

در مطلب امروز کارناوال در مورد جزئیات طرح ترافیک تهران در سال 98 نوشتیم و با هزینه خرید، نحوه پرداخت، ساعت و روزهای اجرای این طرح آشنا شدیم.

شما اگر در مورد این طرح نظر، انتقاد یا پیشنهادی دارید می توانید در پایان همین مطلب نظرتان را با ما و دیگر دوستان کارناوالی تان در میان بگذارید. 

3 دیدگاه

جدید ترین دیدگاه
ali kianmehr

از طرح ترافيك آلودگى كه ٢٠ روزست چطور بايد استفاده كنم نيازه كه سايت تهران من ثبت نام كنم يا نه؟

کارناوال

همراه عزیز کارناوال سلام سپاس از اینکه کارناوال را به عنوان راهنمای سفر خود برگزیده اید. برای آن که صحیح ترین و جامع ترین پاسخ را به شما بدهیم، در حال بررسی هستیم. به زودی اطلاعات مورد نظر خود را به جای این پاسخ موقت مشاهده خواهید نمود. با تشکر | واحد تحریریه کارناوال

06 فروردین 1399

ترانه معنوى

طرح ترافيك اصلا كمكى به ترافيك سنگين تهران نميكنه

06 فروردین 1399

ناشناس

با سلام و خداقوت،ممنون اطلاع رسانی کاملی بود ،فقط معاینه فنی برتر چه فرقی با عادی داره؟ و اینکه افرادی که تو محدوده زوج و فرد سابقند و معاینه فنی برتر دارند چی؟ و اینکه تردد در محدوده ی آبی هم یکبار برای ساکنین رایگان هست یا خیر.

مهدیه اکبری پارسا

دوست عزیز کارناوالی سلام

1-معاینه فنی برتر، نوعی از معاینه فنی ست که در آن عملکرد ماشین و تست آلایندگی خودرو، در دو دور موتور آرام و دور بالای موتور با 2500 دور در دقیقه بررسی می شود. خودروها به صورت اختیاری می توانند در صورت داشتن شرایط استاندارد، معاینه فنی برتر و معاینه فنی معمولی دریافت کنند. 

2- اگر بتوانید سوال تان را واضح تر بیان کنید، می توانیم کمک بیشتری به شما کنیم. 

3- خیر، تردد در منطقه طرح ترافیک برای افرادی که در محدوده زوج و فرد سابق ساکن هستند رایگان نیست.

موفق باشید 

15 اردیبهشت 1398

12 اردیبهشت 1398

کلیه حقوق مادی و معنوی کارناوال برای شرکت کاروان سفرهای هیرمان محفوظ است. استفاده از محتوای سایت تنها در صورت پذیرش شرایط و ضوابط امکان پذیر است.