هزینه های سفر به تفلیس | گرجستان

با رخداد نا آرامی های اخیر در شهر دوست داشتنی استانبول، به تازگی شاهد روان شدن جمعیت مسافران و گردشگران ایرانی به سوی کشور گرجستان و شهر تفلیس بوده ایم و می بینیم که این شهر چگونه مورد توجه هموطنان مان قرار گرفته است. ما نیز می رویم سراغ تفلیس، پایتخت گرجستان و این بار خود قدم در کوچه و پس کوچه های تاریخی شهر می گذاریم و از کنار کلیساها و مسجد تفلیس عبور می کنیم و در ساحل دریاچه های دوست داشتنی شهر به تفریح می پردازیم.

تا به حال شده برای سفر به تفلیس برنامه ریزی کرده باشید و یا دوست داشته باشید چند روزی را میهمان پایتخت گرجستان باشید؟ فکر می کنید برای سفر به تفلیس چه میزان بودجه باید در اختیارتان باشد؟ یا شاید هم سفر به کشور گرجستان تجربه کرده اید و دلتان می خواهد این بار هم به تفلیس بروید اما تا جایی که ممکن است در هزینه ها صرفه جویی کنید.

همراه کارناوال باشید تا با یکدیگر اغلب راه های احتمالی سفر به تفلیس و هزینه های مختلف آن را بررسی کنیم. بدین ترتیب، هزینه سفری لوکس و راحت را در کنار هزینه سفری ارزان و البته پر هیجان در کنار هم مقایسه کرده و خودمان، راه مورد علاقه سفر به تفلیس را بر می گزنیم. بنابراین تمام هزینه های طول سفر مانند راه های رسیدن به تفلیس، هزینه های اقامت، حمل و نقل درون شهر، خورد و خوراک و تفریح را حساب و کتاب می کنیم و حتی هزینه ای مانند نرخ تماس تفلنی را از قلم نمی اندازیم. در انتها اطلاعات عمومی و کاربردی از تفلیس را نیز در اختیار خواهید داشت.

همراه ما قلم و کاغذ بردارید و راه و روش سفر خود به تفلیس و هزینه های آن را محاسبه کنید.

ورود به صفحه هزینه های سفر

هزینه های سفر به تفلیس | Photo by : Unknown
Photo by : Unknown

آشنایی مختصر با شهر تفلیس

تفلیس، شهر تاریخی، وسیع و البته پایتخت کشور گرجستان است که وسعتی برابر با ۷۲۰ کیلومتر مربع دارد و جمعیتی در حدود ۱,۱۱۸,۰۳۵ نفر را در خودش جای داده است. وقتی در این پایتخت قدم می زنید با ترکیبی از بافت سنتی و ساختمان های شکیل و مدرن رو به رو می شوید که به زیبایی در کنار هم جا خوش کرده اند. پایتخت گرجستان دیدنی های خاص خودش را دارد و از جاذبه های گردشگری تفلیس می توان به بافت تاریخی آن که درست در مرکز شهر قرار دارد، اشاره کرد. در این بخش از شهر، حمام های گوگردی، کلیساهای قابل توجه و چند صد ساله و همچنین خانه های قدیمی چیزی است که به چشم می خورد. البته دیدنی های تفلیس تنها به بناهای تاریخی محدود نمی شود و پارک ها و بوستان های وسیع و قابل توجهی در شهر و اطرافش به چشم می خورند. همچنین دریاچه ها و آبگیرهای تفلیس را نباید از قلم انداخت.

1) زبان رسمی مردم گرجستان و تفلیس گرجی است اما افراد زیادی را خواهید دید که انگلیسی بلدند. حتی اگر در موقعیتی قرار گرفتید که با مردم محلی رو به رو شدید و زبان آن ها را هم بلد نبودید، اعتماد به نفس خود را حفظ کنید و با استفاده از راه های بی شمار ارتباط برقرار کردن چون زبان بدن و یا نوشتن و یا برنامه های موبایلی مختلف، ارتباط برقرار کنید.

2) ساعت رسمی گرجستان 30 دقیقه از ایران عقب تر است.

3) بهداشت آب و غذا: در برخی منابع گفته شده که آب شهر تفلیس سالم نیست در حالی که تجربه مسافران و گردشگرانی که به مدت طولانی در این شهر بوده اند، خلاف این گفته است و مشکلی در سلامت ایشان ایجاد نشده است. در هر حال اگر نسبت به این قضیه حساسیت دارید، بهتر است ریسک نکیند و از آب جوشیده و معدنی استفاده کنید. آب جوشیده در بسیاری از مکان ها در شهر تفلیس در دسترس است. شیر و لبنیات این شهر پاستوریزه و سالم اند. همچنین تنها از گوشت، ماهی و سبزیجاتی استفاده کنید که به خوبی پخته شده باشد و حتما پوست میوه ها را پیش از خوردن بگیرید. 

4) برای سفر به تفلیس باید نسبت به هپاتیت B واکسینه باشید. در شهر تفلیس امکان ابتلا به بیماری هاری وجود دارد. در صورتی که سگی شما را گاز گرفت، بلافاصله به دنبال درمان باشید. علاوه بر این اگر قصد دارید بیش از یک ماه در تفلیس بمانید، احتیاج به ارائه کارت عدم ابتلا به HIV دارید. در صورتی که این کارت را ندارید، مدارک و اسناد لازم را داشته باشید تا بتوانید به هنگام ورود آزمایش HIV را بدهید. 

5) برای سفر به تفلیس خوب است برخی از داروهای لازم را همراه خود ببرید، اما حتما پیش از سفر قانونی بودن ورود دارو ها را کنترل کنید.

6) سالانه در شهر تفلیس چندین جشنواره و فستیوال برگزار می شود که از آن جمله می توان به: جشنواره هولی یا رنگ در بهار، جشنواره بستنی در ۱۷ جولای، جشنواره گل در ۲۶ می و روز استقلال گرجستان، جشنواره پنیر تفلیس در اکتبر هر سال، جشنواره بین المللی تئاتر تفلیس در ماه اکتبر، جشنواره بین المللی فیلم تفلیس در ماه اکتبر، جشنواره موسیقی اپن ایر تفلیس در ماه جولای، فستیوال ارتدکس گرجستان، جشنواره غذا سوپرا و جشنواره موسیقی جاز تفلیس اشاره کرد.

7) به هنگام رانندگی در گرجستان نیز باید کاملا هوشیاری خود را حفظ کنید. پلیس این کشور با رانندگان مست برخورد جدی و قاطعی دارد.

8) بستن کمربند برای راننده و مسافر جلو الزامی است. همچنین صحبت با تلفن همراه به هنگام رانندگی جریمه های سنگینی دارد.

9) حداکثر سرعت مجاز در جاده های گرجستان، اغلب اوقات 80 کیلومتر در ساعت است. 

10) در صورت امکان از رانندگی در شب خودداری کنید، چرا که بسیاری از قسمت ها فاقد شرایط نوری مناسب و حتی خط کشی های سفید است. همواره و همه جا با احتیاط رانندگی کنید. 

در نهایت اگر می خواهید اطلاعات کاملی از این شهر داشته باشید، پیشنهاد می کنیم مطلب زیر را بخوانید:

ورود به صفحه معرفی شهر تفلیس | دانستنی های قبل از سفر

شهر تفلیس | Photo by : Ivan-Tykhyi2
Photo by : Ivan-Tykhyi2

واحد پول گرجستان، سطح قیمت شهر تفلیس

لاری ،واحد پول کشور گرجستان بوده که با نمادهای (GEL)، (₾) و (ლ) نشان داده می شود و هر 1 لاری گرجستان (معادل 4,960 تومان) است.

از جمله اسکانس های رایج گرجستان می توان به اسکناس های 1 لاری (با زمینه آبی)، 2 لاری (نارنجی)، 5 لاری (قهوه ای)، 10 لاری (سورمه ای)، 20 لاری (قرمز و کهربایی)، 50 لاری (سبز)، 100 لاری (یشمی، قرمز، نارنجی)، 200 لاری (نارنجی) و سکه هایی چون 1، 2، 5، 10، 20 و 50 تتری و سکه های 1 و 2 لاری اشاره کرد. خوب است بدانید که هر 1 لاری برابر با 100 تتری است.

ارزیابی هزینه

هزینه ها در شهر تفلیس در برخی موارد کم تر از تهران و در برخی از موارد بیش تر است. به طور مثال هزینه رستوران ها حدود 5 تا 10 درصد بیش تر و هزینه پوشاک حدود 20 تا 40 درصد و هزینه اجاره اقامتگاه ها نیز حدود 55% درصد کم تر از تهران هستند. البته هزینه های دیگری مانند تعرفه تاکسی ها، بنزین و تعرفه تماس با موبایل در گرجستان، بیش تر از تهران هستند. 

واحد پول رسمی گرجستان | Photo by : Unknown
Photo by : Unknown

مدارک و هزینه های قبل از سفر 

پیش از شروع سفر باید برای گرفتن پاسپورت و یا روادید اقدام کنید. البته برخی از کشورها مانند ارمنستان و ترکیه احتیاجی به روادید و یا ویزا ندارند و روادید برخی از کشورها را نیز می توان در فرودگاه گرفت که به نام روادید فرودگاهی معروف هستند.

در حال حاضر برای سفر به گرجستان احتیاجی به گرفتن روادید و ویزا ندارید و بابت آن نباید هیچ هزینه ای بپردازید. تنها در هنگام عبور از مرز یا فرودگاه، مهر ورود برای شما زده خواهد شد.

هزینه های گذرنامه عبارت اند از:

1- هزینه 1,000 تومان بابت شناسه

2- هزینه 3,750 تومان به حساب شهرداری بابت عوارض شهرداری

3- هزینه 100,000 تومان برای خزانه داری استان بابت تعرفه صدور گذرنامه

4- هزینه 36,980 تومان بابت خدمات دفاتر پلیس +۱۰ و هزینه پست

از دیگر مدارکی که اغلب مورد نیاز است، گرفتن روادید یا ویزاست که البته این موضوع شامل کشور گرجستان نمی شود و نیازی به گرفتن ویزا ندارید.

آشنایی با مراحل و مدارک لازم جهت دریافت گذرنامه

مدارک و هزینه های قبل از سفر | Photo by : Unknown
Photo by : Unknown

روش‌ های سفر به تفلیس و هزینه ها

برای سفر به تفلیس پایتخت کشور گرجستان، روش ها و راه های مختلفی وجود دارد که انتخاب هر یک هزینه های مختلفی را برای شما در پی دارد.

انتخاب هر یک از مواردی که در ادامه می گوییم به مسائلی چون روحیه، بودجه سفر، وضعیت جسمانی، دُز هیجان مورد نظر و البته میزان مسئولیت پذیری شما بستگی دارد. به طور مثال می توانید تورهای هوایی را انتخاب کنید، راحتی و سرعت و سفری لوکس را هم زمان برای خود رقم بزنید و یا به سراغ آن طرف این طیف وسیعِ حق انتخاب بروید و سفرهای زمینی و کوله گردی را برگزینید؛ سفری سرشار از مسئولیت، برنامه ریزی و صد البته هیجان و خاطراتی تکرار نشدنی!

حتی اگر روش سفر همیشگی شما به یک شکل بوده، خواندن باقی روش ها را از دست ندهید. چرا که شاید این بار هوس سفری متفاوت را کردید. همراه ما باشید تا هزینه و نحوه سفر تک تک روش ها را به شما توضیح دهیم.

راه‌های مختلف سفر به تفلیس عبارت اند از:

1- تورهای تفلیس : 1) هوایی

                             2) زمینی

2- شخصی :    1) هواپیما

                     2) اتوبوس

                     3) را های ترکیبی

                     4) ماشین شخصی

عوارض خروج از کشور

خوب است بدانید که عوارض خروج از کشور برای بار اول 220 هزار تومان، بار دوم 330 هزار تومان و بار سوم به بعد 440 هزار تومان است که می توانید آن را به صورت اینترنتی در این جا و یا حضوری در فرودگاه و یا پایانه های مرزی زمینی پرداخت کنید. 

روش‌ های سفر به تفلیس | Photo by : Unknown
Photo by : Unknown

1- تورهای تفلیس

 برای سفر به تفلیس تورهای مختلف با تعداد روزهای متفاوتی از 3 شب تا 7 شب وجود دارد. در حال حاضر اغلب تورهای تفلیس را به صورت 4 شب و 5 روز خواهید دید. ما در اینجا متوسط قیمت برای معمول ترین تورها را گفته ایم:

تورهای نوروزی تفلیس

برای سفر نوروزی به تفلیس، تورهای مختلفی وجود دارد که با زمان بندی های متفاوتی برنامه ریزی می شوند. در میان این تورها مدت اقامت از 3 شب تا 7 شب وجود دارد و طبیعتا هزینه ها نیز متفاوت هستند. در این جا ما رایج ترین تور را که اقامت 5 شب و 6 روز با رفت و برگشت هوایی است، بررسی کردیم. 

طیف هزینه تورهای 5 شب و 6 روز: بین 1,500,000 تومان تا 8,000,000 تومان

تورهای تفلیس

در سایر اوقات سال، در مجموع دو نوع تور برای سفر به تفلیس به چشم می خورد. اغلب این تورها مخصوص سفر به تفلیس هستند و برخی از آن ها نیز به صورت ترکیبی برنامه ریزی می کنند. در مجموع هزینه این تورها بسته به آژانس هواپیمایی، کلاس هتل، اتاق مورد نظر و البته زمان سفر قیمت‌های متفاوتی انتظار شما را می‌کشند.

تورهای 3 شب و 4 روز: 800,000 تومان تا 8,000,000 تومان

از آن جا که ایران با گرجستان مرز مشترک ندارد، اگر بخواهید زمینی به این شهر سفر کنید، خواه ناخواه از کشورهای دیگر نیز عبور می کنید. بنابراین تورهای دیگری به صورت ترکیبی وجود دارد که از آن جمله می توان به تورهای تفلیس-ایروان اشاره کرد. همچنین تورهای ترکیبی تفلیس باتومی در تابستان رایج هستند که به دو صورت هوایی و زمینی انجام می شوند. در زیر طیف هزینه این تورها را گفته شده اند:

هزینه تور تفلیس + باتومی (هوایی): بین 1,600,000 تومان تا 7,600,000 تومان

هزینه تورهای گرجستان + ایروان (ارمنستان) + تفلیس: بین 1,500,000 تومان تا 6,000,000 تومان

تورهای تفلیس | Photo by : Unknown
Photo by : Unknown

2- شخصی 

اگر تصمیم دارید خود برای سفرتان برنامه ریزی کنید، برای رفتن به تفلیس به صورت شخصی راه های بیش تری پیش روی شما قرار دارد.

1) هواپیما

در اینجا طیف هزینه بلیت های تهران تفلیس به صورت رفت و برگشت و با توجه به ایرلاین های ایرانی و خارجی گفته شده اند:

پروازهای دو طرفه تهران-تفلیس: بین 740,000 تومان تا 3,600,000 تومان

+ باید بدانید که در ایران، تنها از تهران پرواز مستقیم به تفلیس وجود دارد و بنابراین ابتدا باید خود را به تهران برسانید.

 | Photo by : Unknown
Photo by : Unknown

2) اتوبوس 

برای سفر اتوبوسی و مستقیم به تفلیس، تنها اتوبوس های تهران-تفلیس موجود هستند. البته اگر ساکن تبریز باشید، شما هم می توانید از این اتوبوس ها استفاده کنید اما تفاوتی در هزینه پرداختی وجود نخواهد داشت. یعنی شما هم همان هزینه اتوبوس های تهران تفلیس را می پردازید اما در تبریز سوار اتوبوس می شوید.

بلیت اتوبوس رفت و برگشت تهران-تفلیس: 200,000 تومان تا 400,000 تومان

اگر دلتان می خواهد در طی این مسیر طولانی، در باقی شهرها هم گردش کنید، راه های دیگری نیز پیش روی شما قرار دارد. می توانید ابتدا خود را به ایروان یا باکو برسانید و سپس به تفلیس بروید. در زیر طیف بلیت های یک طرفه گفته شده است.  

1- مسیر تهران - ایروان - تفلیس

بلیت اتوبوس تهران-ایروان: حدود 120,000 تومان تا 200,000 تومان

بلیت اتوبوس ایروان-تفلیس: حدود 21 دلار (معادل 279,300 تومان) تا 25 دلار (معادل 332,500 تومان)

برای اطلاعات بیش تر از ریز هزینه های مسیر اتوبوسی تهران-ایروان در زیر بخوانید:

ورود به صفحه راه ها و هزینه های سفر به ارمنستان

2- مسیر تهران - باکو - تفلیس

بلیت اتوبوس تهران-باکو (یکسره و جدا): حدود 46,000 تومان تا 150,000 تومان

بلیت اتوبوس باکو-تفلیس: 12 منات آذربایجان (معادل 93,740 تومان)

برای اطلاعات بیش تر از ریز هزینه های مسیر اتوبوسی تهران-باکو در زیر بخوانید: 

ورود به صفحه راه ها و هزینه های سفر به باکو

+ بدانید: می توانید بلیت های باکو-تفلیس را از اینجا و به صورت آنلاین از وبسایت پایانه اتوبوس های بین المللی باکو و از 10 روز قبل تهیه کنید. اگر نتوانستید بلیت ها را به صورت آنلاین و یا حضوری تهیه کنید، به سراغ راننده های اتوبوس بروید و با چانه زنی بلیت بخرید. در مسیر باکو-تفلیس هر روز دو اتوبوس و شب هنگام حرکت خواهند داشت.

++ برای آن که از طریق آذربایجان به کشور گرجستان بروید، باید ویزای ترانزیت آذربایجان را داشته باشید. برای اطلاع از این ویزا و راه های دریافت آن، این مقاله را بخوانید:

 سفارت آذربایجان و مراحل اخذ ویزای این کشور

3- مسیر تهران - ترابزون - باتومی - تفلیس

بلیت اتوبوس تهران-ماکو: حدود 60,000 تومان

مسیر بازرگان تا ترابزون

+ اتوبوس مستقیمی از بازرگان به سمت ترابزون وجود ندارد. می توانید ابتدا خود را به شهر دوگوبایزید برسانید، از این شهر به مقصد آگری سوار اتوبوس شده و سپس از آگری به ترابزون بروید. متأسفانه هزینه اتوبوسی این مسیر در دست نیست. خوشحال می شویم دوستانی که تجربه رفت و آمد در این مسیر را داشتند، اطلاعات خود را با ما به اشتراک بگذارند. 

کرایه ماشین از مرز بازرگان تا ترابزون: 70 لیر ترکیه (معادل 171,360 تومان) تا 80 لیر ترکیه (معادل 195,840 تومان)

بلیت اتوبوس ترابزون-باتومی: حدود 25 لاری گرجستان (معادل 124,060 تومان) تا 35 لاری گرجستان (معادل 173,690 تومان)

بلیت اتوبوس باتومی-تفلیس: 20 لاری گرجستان (معادل 99,250 تومان) تا 25 لاری گرجستان (معادل 124,060 تومان)

+ بلیت اتوبوس باتومی تفلیس را هم در ایران و هم در گرجستان می توانید تهیه کنید. البته در ایران هزینه بیش تری یعنی در حدود دو برابر باید بپردازید.

سفر اتوبوسی تفلیس | Photo by : Becka Maisuradze
Photo by : Becka Maisuradze

3) راه های ترکیبی

از جمله راه های ترکیبی رسیدن به تفلیس می تواند استفاده از اتوبوس + قطار و یا ماشین کرایه ای + قطار باشد. در این جا ما نمونه های ترکیبی با قطار را برای شما می گوییم. چرا که از ایران هیچ قطار مستقیمی به گرجستان و یا کشورهای همسایه ارمنستان و آذربایجان وجود ندارد. بنابراین برای بخش اول، یعنی رسیدن به باکو یا ایروان می توانید از راه های هواپیما، اتوبوس و یا ماشین استفاده کنید. در زیر هزینه بلیت های یک طرفه گفته شده اند.

1- مسیر تهران - ایروان - تفلیس

طیف بلیت هواپیما تهران-ایروان: بین 430,000 تومان تا 1,300,000 تومان

طیف بلیت اتوبوس تهران-ایروان (یکسره و جدا):  بین 120,000 تومان تا 180,000 تومان

طیف بلیت قطار ایروان-تفلیس: بین 22 لاری گرجستان (معادل 109,180 تومان) تا 50 لاری گرجستان (معادل 248,130 تومان)

2- مسیر تهران - باکو - تفلیس

پیش از توضیح بیش تر بدانید که می توانید ابتدا به صورت زمینی خود را به مرز آستارا برسانید و از کشور خارج شوید. سپس با قطارهای آستارا -باکو به پایتخت کشور آذربایجان بروید.

طیف بلیت هواپیما تهران-باکو: حدود بین 300,000 تومان تا 1,300,000 تومان

طیف بلیت قطار آستارا-باکو: حدود 7.23 منات آذربایجان (معادل 56,480 تومان) تا 10 منات آذربایجان (معادل 78,120 تومان)

بلیت های قطار باکو-تفلیس: بسته به امکانات بین 24 منات آذربایجان (معادل 187,480 تومان) تا 60 منات آذربایجان (معادل 468,720 تومان)

3- مسیر تهران - باتومی - تفلیس

برای سفر به باتومی پرواز مستقیمی وجود دارد و اگر بخواهید ابتدا باتومی را ببینید، تنها راه پیش روی شما سفر زمینی با ماشین شخصی و یا ماشین های کرایه ای است.

هزینه ماشین و تاکسی بازرگان-ترابزون: 70 لیر ترکیه (معادل 171,360 تومان) تا 80 لیر ترکیه (معادل 195,840 تومان)

هزینه اتوبوس ترابزون-باتومی: حدود 25 لاری گرجستان (معادل 124,060 تومان) تا 35 لاری گرجستان (معادل 173,690 تومان)

طیف بلیت های قطار باتومی-تفلیس: بین 20 لاری گرجستان (معادل 99,250 تومان) تا 50 لاری گرجستان (معادل 248,130 تومان)

 برای آشنایی بیش تر با راه ها، توصیه ها و هزینه های دقیق سفر به باتومی در زیر بخوانید: 

ورود به صفحه هزینه های سفر به باتومی

راه های ترکیبی سفر به تفلیس | Photo by : Unknown
Photo by : Unknown

4) سفر با ماشین شخصی

یکی از راه های هیجان انگیز و البته رایج برای سفر به گرجستان و تفلیس، استفاده از ماشین شخصی است. برای آن که بخواهید با ماشین شخصی خود به این شهر سفر کنید، پیش از خروج از کشور باید برای چندین مورد هزینه کنید:

1- هزینه گواهینامه بین المللی یک ساله: 109,000 تومان

2- هزینه پلاک بین المللی: 328,000 تومان

3- دفترچه مالکیت یا کارت مالکیت خودرو: 100,000 تومان

4- برچسب CD و IR: برابر با 4,400 تومان

5- هزینه کاپوتاژ یا مجوز خروج از کشور: 18,000 تومان

6- بیمه بین المللی ماشین: هزینه بسته به نوع ایرانی یا خارجی متفاوت

+ برای گرفتن گواهینامه و پلاک ترانزیت می توانید به سایت کانون جهانگردی و اتومبیلرانی مراجعه کنید. 

+ برای کاپوتاژ ماشین یا گرفتن مجوز خروج از کشور باید به گمرک شهر و یا مرکز استان خود مراجعه کنید.

+ آخرین هزینه به هنگام خروج از مرز، پرداخت عوارض خروج از کشور است که می توانید آن را در شعب بانک ملی سراسر کشور بپردازید تا قبل از خروج از کشور و لب مرز معطل نشوید. توجه داشته باشید در صورتی که بخواهید از مرز بازرگان از کشور خارج شوید، 3 هزار تومان نیز باید به حساب شهرداری قطور پرداخت کنید. 

کاپوتاژ ماشین اعتباری یک ساله دارد و اگر قبلا کاپوتاژ داشته اید و می خواهید برای تمدیدش اقدام کنید نیازی به گرفتن برچسب IR و پلاک ندارید.

+ اگر قبلا هم به ترکیه سفر کرده اید و برای سفر به تفلیس نیز می خواهید از مرز بازرگان یا رازی وارد ترکیه شوید و از سفر پیشین شما با ماشین، هنوز سه ماه نگذشته؛ عبور از مرز با باک پر به معنای قاچاق سوخت برداشت می شود و در این زمان شما باید پول بنزین موجود در باک تان را با نرخ ترکیه بپردازید.  

سفر زمینی به تفلیس | Photo by : Unknown
Photo by : Unknown

مرزها و مسیرهای سفر به گرجستان و تفلیس

اگر بخواهید به صورت زمینی به گرجستان بروید، پیش از همه باید بدانید که ایران با گرجستان مرز مشترک ندارد و میان کشور ما و این کشور، دو کشور ارمنستان و آذربایجان قرار گرفته اند. بنابراین برای رسیدن به تفلیس ابتدا باید از یکی از این دو کشور عبور کنید و سپس وارد گرجستان شوید.

با استفاده از کشور ترکیه هم می توانید وارد گرجستان شوید که البته دسترسی شما را قدری به تفلیس دورتر می کند.

در اینجا مرزهایی را که می توانید با استفاده از آن ها خود را به گرجستان برسانید معرفی شده است:

1- مرز نوردوز، مرز مشترک ایران و ارمنستان

ایستگاه مرز نوردوز در نزدیکی شهر جلفا و در استان آذبایجان شرقی قرار گرفته است. تنها نقطه مرزی موجود برای ورود به ارمنستان این مرز است و با تهران فاصله ای ۷۶۰ کیلومتری دارد. می توانید پس از ورود به ارمنستان سری به ایروان بزنید و بعد هم به سراغ یکی از نقاط مرزی مشترک ارمنستان و گرجستان، یعنی مرز «ساداخلو» بروید. باید بدانید که مسیر پیش روی شما کوهستانی است و استفاده از آن اصلا در زمستان ها توصیه نمی شود.

از دیگر نقاط مرزی مشترک ارمنستان و گرجستان می توان به باورا (Bavra) یا نینوتسمیندا (Ninotsminda)، گوگووان (Gogovan) یا گوگوتی (Guguti) و پیروویلون (Privolnoe) یا آخکرپی (Akhkerpi) اشاره کرد.

ساعت کاری مرز نوردوز: 24 ساعته

ساعت کاری مرز ساداخلو، باورا و گوگووان: 24 ساعته

ساعت کاری مرز پیروویلون: ساعات اداری

برای اطلاع دقیق تر از راه ها و هزینه های سفر به ارمنستان بخوانید: 

ورود به صفحه هزینه‌ های سفر به ارمنستان

2- مرز آستارا، مرز مشترک ایران و آذربایجان

مهم ترین و پر رفت و آمد ترین مرز برای ورود به کشور آذربایجان، مرز آستاراست که در نزدیکی شهر آستارا قرار دارد. پس از ورود به آذربایجان، راه خود را به سوی مرز اصلی پل قرمز کج کنید و به سوی تفلیس حرکت کنید. خوب است بدانید که آذربایجان علاوه بر پل قرمز، دو مرز مشترک دیگر با گرجستان دارد. از دیگر مرزهای مشترک آذربایجان و گرجستان می توان به تسودنا و واختانسیگی اشاره کرد.

ساعت کاری مرز آستارا: 12 ساعته، 8 صبح تا 20

ساعت کاری مرز پل قرمز و تسودنا: 24 ساعته

ساعت کاری واختانسیگی : ساعات اداری

برای اطلاع دقیق تر از راه ها و هزینه های سفر به باکو در زیر بخوانید: 

ورود به صفحه هزینه های سفر به باکو | آذربایجان

++ خوب است بدانید برای آن که از طریق آذربایجان به کشور گرجستان بروید، باید ویزای ترانزیت آذربایجان را داشته باشید. برای اطلاع از این ویزا و راه های دریافت آن، مقاله زیر را مطالعه کنید:

سفارت آذربایجان و مراحل اخذ ویزای این کشور

3- مرز بیله سوار، مرز مشترک ایران و آذربایجان

مرز بیله سوار، مرز دیگری است که با استفاده از آن می توانید وارد خاک آذربایجان شوید. این مرز در  استان اردبیل و شهرستان مرزی بیله‌سوار واقع شده است.

ساعت کاری مرز بیله سوار: 9 تا 17

ساعت کاری مرز پل قرمز و تسودنا: 24 ساعته

ساعت کاری واختانسیگی : ساعات اداری

برای اطلاع دقیق تر از راه ها و هزینه های سفر به باکو بخوانید:

ورود به صفحه هزینه های سفر به باکو | آذربایجان

4- مرزهای بازرگان و رازی، مرز مشترک ایران و ترکیه

آخرین مسیر پیشنهادی استفاده از مرزهای مشترک ایران و ترکیه است. این مسیر در صورتی می تواند مورد توجه شما باشد که دلتان بخواهد قدری در ترکیه گردش کنید و به بازدید شهرهای ساحلی ترابزون و ریزه بروید و یا در شهر وان بگردید. برای رفتن به سمت شهرهای ترابزون و ریزه باید از مرز بازرگان خارج شوید و برای رفتن به سوی وان، مرز رازی پیش روی شماست.

برای خروج از کشور ترکیه و ورود به گرجستان نیز سه مرز پیش روی شما قرار دارد. مرز سارپی مرز اصلی این دو کشور بوده و در نزدیکی شهر مرزی سارپی قرار گرفته است. از مرز سارپی تا باتومی 20 کیلومتر فاصله وجود دارد. مرز دیگر واله است که در نزدیکی دو شهر واله در گرجستان و پوسوف در ترکیه قرار دارد. از این مرز تا شهر تفلیس نیز 200 کیلومتر راه است. آخرین مرز، مرز کارتساخی است که استفاده از آن خیلی توصیه نمی شود.

ساعت کاری مرز بازرگان: 24 ساعته

ساعت کاری مرز رازی: 9 تا 17 (به وقت ایران) در نیمه اول 

۹:۳۰ تا ۱۶:۳۰ در نیمه دوم سال

ساعت کاری مرز سارپی و واله: 24 ساعته

ورود به صفحه راه ها و هزینه های سفر به ترابزون

مسیرهای زمینی سفر به تفلیس | Photo by : Unknown
Photo by : Unknown

هزینه‌ ها در طول سفر به تفلیس

در طول سفر به تفلیس هزینه های متفاوتی پیش روی شماست که افزایش و کاهش آن کاملا به نحوه برنامه ریزی شما بستگی دارد. دانستن متوسط قیمت این موارد کمک بزرگی در طی سفر شما خواهد بود. کارناوال برای راهنمایی بهتر شما در هنگام سفر به باتومی، به صورت جزئی درباره هزینه‌های زیر به شما اطلاعات می‌دهد.

+ خوب است بدانید تمامی این هزینه ها به صورت جداگانه و تک تک بررسی شده و به روز هستند و در آینده و در فواصلی مشخص نسبت به بروز رسانی شان اقدام خواهد شد.

1- هزینه‌های حمل و نقل در تفلیس

2- هزینه های اقامت در تفلیس

3- هزینه‌های خوراک در تفلیس

4- هزینه های تفریح در تفلیس

5- هزینه‌های سوغاتی و پوشاک در تفلیس

6- هزینه سرویس موبایل در تفلیس

هزینه‌ های سفر به تفلیس | Photo by : Bachi Tabatadze
Photo by : Bachi Tabatadze

1- هزینه‌ های حمل و نقل عمومی تفلیس

برای گردش در فواصل شهری تفلیس می توانید از گزینه هایی چون مترو، تاکسی، اتوبوس و مینی بوس استفاده کنید. 

بلیت الکترونیک رایج در شهر تفلیس «Metromoney cards» نام دارد که آن را می توانید از ایستگاه های فروش بلیت در مترو با هزینه 2 لاری گرجستان (معادل 9,920 تومان) تهیه کنید. برای سوار شدن به مترو لازم است این کارت را بخرید که البته به هنگام سواری اتوبوس و مینی بوس های زرد رنگ نیز کاربرد دارد. این کارت ها را می توانید در ایستگاه های بلیت مترو و یا دستگاه های نارنجی، به مقدار دلخواه شارژ کنید.

مترو: مترو شهر تفلیس دو خط و ۲۱ ایستگاه مختلف دارد که نقاط مهم شهر را به یک دیگر متصل می کند. ساعت کاری مترو از ۶ صبح تا نیمه شب است و نام ایستگاه ها علاوه بر زبان گرجی به انگلیسی نیز اعلام می شود. همان طور که گفته شد برای مترو سواری احتیاج به کارت دارید. باید به هنگام ورود به مترو کارت زده که هزینه 0.5 لاری گرجستان (معادل 2,480 تومان) از کارت شما کم می شود. 

تاکسی: تاکسی های شهر تفلیس اغلب اوقات تاکسی متر ندارند، بنابراین پیش از سوار شدن در مورد نرخ و هزینه با هم کنار بیایید. نرخ معمول برای یک مسیر کوتاه (تا ۳ کیلومتر) برابر با 5 لاری گرجستان (معادل 24,810 تومان) بوده و طولانی ترین مسیرها نیز حداکثر تا 10 لاری گرجستان (معادل 49,620 تومان) هزینه بر می دارد. 

در هر حال اگر سوار ماشینی شدید که تاکسی متر داشت، لیست هزینه ها به این ترتیب است:

ورودی تاکسی: 3 لاری گرجستان (معادل 14,880 تومان)

هزینه هر 1 کیلومتر: 0.5 لاری گرجستان (معادل 2,480 تومان)

هزینه هر 1 ساعت انتظار: 8 لاری گرجستان (معادل 39,700 تومان)

اتوبوس و مینی بوس: اتوبوس های زرد رنگ شهر و مینی بوس هایی به نام (Marshrutka) از دیگر وسایل حمل و نقل عمومی و در دسترس اند. در بیش تر ایستگاه های اتوبوس، لیست ایستگاه ها و مقاصد در تابلو دیجیتال به دو زبان انگلیسی و گرجی به نمایش در می آید. البته شماره و مسیر ها بر روی تابلو اتوبوس ها نیز وجود دارد که توجه داشته باشید که اتوبوس ها تنها در ایستگاه ها توقف دارند، در حالی که مینی بوس هر جا که شما بخواهید، نگه می دارد.  برای آن که راننده مینی بوس توقف کند، می توانید بلند بگویید: Gaacheret ! یعنی بایست.

برای پرداخت هزینه اتوبوس و مینی بوس نیز می توانید از بلیت الکترونیک تفلیس استفاده کنید که هزینه سواری اتوبوس ها 0.5 لاری گرجستان (معادل 2,480 تومان) و هزینه مینی بوس ها بین 0.4 لاری گرجستان (معادل 1,980 تومان) تا 0.8 لاری گرجستان (معادل 3,970 تومان) است. البته می توانید برای پرداخت هزینه از پول نقد هم استفاده کنید. (درست همین مقدار را بپردازید)

تاکسی ارزان: یک راه دیگر استفاده از تاکسی های ارزان و ماشین های شخصی است که با استفاده از یک پلتفروم مخصوص می توانید مسیرها را با هزینه ای کم تر طی کنید. برای استفاده از این تاکسی ها به این سایت مراجعه کنید.

در کل می توان تمام هزینه های حمل و نقل در تفلیس را به صورت خلاصه در زیر نشان داد:

هزینه بلیت الکترونیک یا مترو مانی کارت: 2 لاری گرجستان (معادل 9,920 تومان) 
هزینه بلیت یک سفره مترو: 0.5 لاری گرجستان (معادل 2,480 تومان)
هزینه بلیت یک سفره اتوبوس: 0.5 لاری گرجستان (معادل 2,480 تومان)
هزینه مینی بوس: 0.4 لاری گرجستان (معادل 1,980 تومان) تا 0.8 لاری گرجستان (معادل 3,970 تومان)
 هزینه تاکسی: از 3 لاری گرجستان (معادل 14,880 تومان) بالا
هزینه بنزین: لیتری 2 لاری گرجستان (معادل 9,920 تومان) تا 2.5 لاری گرجستان (معادل 12,400 تومان)

برای آشنایی بیشتر با حمل و نقل عمومی تفلیس و هزینه هایش، خواندن مطلب زیر را از دست ندهید:

ورود به صفحه راهنمای جامع حمل و نقل عمومی تفلیس

2- هزینه های اقامت در تفلیس

در شهر تفلیس و پایتخت گرجستان، انواع مختلفی از اقامتگاه ها با هزینه های متفاوت وجود دارد.

هتل ها: در تفلیس حدود 322 هتل با درجه بندی های متنوع به چشم می خورد که می توان طیف هزینه های زیر را برای یک شب دید:

هتل های ۲ ستاره: بین  50 لاری گرجستان (معادل 248,130 تومان) تا 250 لاری گرجستان (معادل 1,240,690 تومان)

 هتل های ۳ ستاره: بین 40 لاری گرجستان (معادل 198,510 تومان) تا 480 لاری گرجستان (معادل 2,382,130 تومان)

هتل های ۴ ستاره: بین 50 لاری گرجستان (معادل 248,130 تومان) تا 730 لاری گرجستان (معادل 3,622,830 تومان)

هتل های ۵ ستاره: بین 280 لاری گرجستان (معادل 1,389,570 تومان) تا 1,100 لاری گرجستان (معادل 5,459,060 تومان)

آپارتمان: هزینه ‌سوئیت ها بسته به محل آپارتمان، تعداد اتاق‌ها، فاصله تا مرکز شهر و امکانات آن متفاوت است. حدود 1400 آپارتمان در شهر باتومی وجود دارد که از اقامتگاهی لوکس تا محلی مناسب متفاوت اند.

هزینه آپارتمان های تفلیس از شبی 20 لاری گرجستان (معادل 99,250 تومان) تا 600 لاری گرجستان (معادل 2,977,660 تومان)

هاستل ها: هاستل ها در واقع نوعی خوابگاه هستند که می توانید در آن جا تخت رزرو کنید و از امکانات ساختمان هم استفاده نمایید. نزدیک 200 هاستل مختلف در شهر تفلیس وجود دارد که هزینه ها بسته به امکانات و موقعیت قرارگیری متفاوت است.

هزینه هاستل های تفلیس: از شبی 7 لاری گرجستان (معادل 34,730 تومان) تا 80 لاری گرجستان (معادل 397,020 تومان)

برای آشنایی با بهترین هتل ها و هاستل های تفلیس، وارد صفحه زیر شوید:
ورود به صفحه اقامتگاه های تفلیس

3- هزینه‌ های خوراک در تفلیس

وعده ها و میان وعده های غذایی در طی سفر از جمله نکات مهم و قابل توجهی اند که نباید از آن غفلت کرد. اگر نخواهید در هتل اقامت کنید، لازم است تا از هزینه محصولات و محل تهیه آن‌ها اطلاعاتی داشته باشید. همچنین در ادامه اطلاعاتی از طیف هزینه یک وعده غذا در رستوران های مختلف خواهیم گفت.

رستوران و فست فود: طیف متنوعی از رستوران‌های لوکس، معمولی، فست فودها و کافه ها در شهر استانبول پیش روی شماست. در زیر متوسط هزینه برای هر مکان ذکر شده است.

رستوران های ارزان قیمت: بین 10 لاری گرجستان (معادل 49,620 تومان) تا 15 لاری گرجستان (معادل 74,440 تومان)
رستوران متوسط: حدود 20 لاری گرجستان (معادل 99,250 تومان) تا 35 لاری گرجستان (معادل 173,690 تومان)
رستوران لوکس: از 50 لاری گرجستان (معادل 248,130 تومان) به بالا
فست فودهای زنجیره ای مانند مک دونالد و یا فست فودهای مشابه: بین 7 لاری گرجستان (معادل 34,730 تومان) تا 15 لاری گرجستان (معادل 74,440 تومان)

خوراکی های لازم: 

نان (500 گرمی): 0.8 لاری گرجستان (معادل 3,970 تومان)
شیر: هر لیتر 2.9 لاری گرجستان (معادل 14,390 تومان)
برنج سفید (کیلویی): 3 لاری گرجستان (معادل 14,880 تومان)
تخم مرغ 12 عددی : 3.5 لاری گرجستان (معادل 17,360 تومان)
یک بطری آب 1.5 لیتری: 1 لاری گرجستان (معادل 4,960 تومان)

میوه و سبزیجات (1 کیلوگرم): 

گوجه فرنگی: 2.5 لاری گرجستان (معادل 12,400 تومان)
پیاز: 1 لاری گرجستان (معادل 4,960 تومان)
سیب زمینی: 1 لاری گرجستان (معادل 4,960 تومان)
کاهو: 1 لاری گرجستان (معادل 4,960 تومان)
سیب: 2 لاری گرجستان (معادل 9,920 تومان)
موز: 3.5 لاری گرجستان (معادل 17,360 تومان)
پرتقال: 3 لاری گرجستان (معادل 14,880 تومان)

پیشنهاد می کنیم که برای آشنایی با انواع رستوران های تفلیس و غذاهای این شهر، در زیر بخوانید:

ورود به صفحه رستوران و خوشمزه های تفلیس

4- هزینه های تفریح در تفلیس

اغلب مکان های دیدنی و تاریخی تفلیس، هزینه ورودی ندارند و رایگان هستند. با این حال در این جا هزینه ورودی مهم ترین مکان های دیدنی و تاریخی تفلیس و البته برخی از فعالیت های هیجانی پایتخت گرجستان گفته شده اند:

تفریحات:

1-  تله کابین تفلیس: 1 لاری گرجستان (معادل 4,960 تومان)

2- پارک آبی جینو پردایس: 30 لاری گرجستان (معادل 148,880 تومان) تا 150 لاری گرجستان (معادل 744,410 تومان)

3- شهربازی متاتسمیندا: بسته به نوع و تعداد بازی ها: 3 لاری گرجستان (معادل 14,880 تومان) تا 77 لاری گرجستان (معادل 382,130 تومان)

4- حمام گوگردی گولو: بین 30 لاری گرجستان (معادل 148,880 تومان) تا 220 لاری گرجستان (معادل 1,091,810 تومان)

5- پارک بین المللی موتور روستاوی: ورودی 5 لاری گرجستان (معادل 24,810 تومان)، تفریح: 30 لاری گرجستان (معادل 148,880 تومان) تا 800 لاری گرجستان (معادل 3,970,220 تومان)

6- کلوپ بولینگ لبوسکی: بسته به نوع بازی: 2 لاری گرجستان (معادل 9,920 تومان) تا 40 لاری گرجستان (معادل 198,510 تومان)

7- پارک آسترا: دارای چندین بازی مانند کارتینگ، اتاق تیراندازی، بیلیارد و ...: بین 1 لاری گرجستان (معادل 4,960 تومان) تا 20 لاری گرجستان (معادل 99,250 تومان)

کارتینگ: بین 12 لاری گرجستان (معادل 59,550 تومان) تا 20 لاری گرجستان (معادل 99,250 تومان)

8- پارک آبی یوروپارک: بین 30 لاری گرجستان (معادل 148,880 تومان) تا 40 لاری گرجستان (معادل 198,510 تومان)

9- پینت بال هف لایف: 25 لاری گرجستان (معادل 124,060 تومان) تا 35 لاری گرجستان (معادل 173,690 تومان)

10- بالن سواری در تفلیس: نفری 165 یورو (معادل 2,486,740 تومان) تا 190 یورو (معادل 2,863,520 تومان)

ورودی دیدنی ها:

1- کلیسای جامع تثلیث یا سامبا : رایگان

2- قلعه تاریخی ناریکالا: رایگان

3- باغ ملی گیاهشناسی گرجستان: 3 لاری گرجستان (معادل 14,880 تومان)

4- باغ وحش تفلیس: 2 لاری گرجستان (معادل 9,920 تومان)

5- دریاچه لیسی: رایگان

6- کوهستان پارک متتسمیندا: رایگان

5- هزینه‌های سوغاتی و پوشاک در تفلیس

از جمله سوغاتی های محبوب گرجستان می توان به رومیزی های نقاشی شده، روسری های ابریشمین، جواهرات دست ساز، انواع ظروف سرامیکی، کانتاسی (جام نوشیدنی ساخته شده از شاخ) که به نقش و نگارهایی طلایی و نقره ای مزین است، چاقوهای دست ساز، پاپاکی: نوعی کلاه های پشمی بزرگ و منسوجات دست باف اشاره کرد. 

معمولا برای صنایع دستی نمی توان هزینه مشخصی را ارائه داد و تنها حرفه ای ها می توانند قیمت واقعی و یا منصفانه تر آن را تشخیص دهند. برای آن که بتوانید در خرید سوغاتی خود در بازارهای محلی موفق تر عمل کنید، پیشنهاد می شود این مقاله آموزشی را بخوانید:

ورود به مطلب روش های چانه زنی در خرید سوغات

 پوشاک: قیمت پوشاکِ برند و غیر برند در تفلیس در اغلب موارد حدود 2 تا 20% کم تر از موارد مشابه در تهران است. 

هزینه یک شلوار جین برند در تفلیس حدود 132 لاری گرجستان (معادل 655,080 تومان)

یک پیراهن زنانه با برند زارا یا اچ اند ام حدود 85 لاری گرجستان (معادل 421,830 تومان)

یک جفت کفش نایک حدود 190 لاری گرجستان (معادل 942,920 تومان)

یک جفت کفش چرم مردانه حدود 190 لاری گرجستان (معادل 942,920 تومان)

همچنین می توانید سوغاتی های خود را در مراکز خرید محلی و مدرن تفلیس بخرید، این مکان ها در زیر مطلب زیر معرفی شده اند:

ورود به صفحه مراکز خرید تفلیس

هزینه های سوغات تفلیس | Photo by : Unknown
Photo by : Unknown

6- هزینه سرویس موبایل در گرجستان

هزینه تعرفه های موبایل در کشور گرجستان به نسبت ایران بسیار بالاست و هزینه هر یک دقیقه مکالمه با اپراتورهای تلفن همراه گرجستان در حدود 0.2 لاری گرجستان (معادل 990 تومان) است. 

از سویی دیگر هزینه های رومینگ همراه اول و ایرانسل نیز کم نیستند. در جدول زیر لیست هزینه های این دو اپراتور آمده است.

++ هزینه ها برای هر یک دقیقه و به تومان هستند.

نوع ارتباط همراه اول با مگتی‌کام ایرانسل با مگتی‌کام و موبی‌تل رایتل با بی‌بلاین / موبی‌تل /ویمپلکام
مکالمه داخلی 2,500 10,000 2,000
مکالمه با ایران 2,500 10,000 5,000
دریافت مکالمه 2,500 4,000 1,000
ارسال پیامک 500 2,000 1,000
اینترنت (هر مگابایت) - 44,032 976

هر چند هزینه مکالمه در گرجستان و با اپراتورهای این کشور به نسبت ایران بیش تر است، اما همان طور که می بینیند هزینه های رومینگ اپراتورهای ایرانی نیز بالا هستند. بنابراین اگر مکالمه زیادی خواهید داشت، خرید سیمکارت گرجی توصیه می شود.

در گرجستان سه اپراتور به نام های مگتی کام (MagtiCom)، بی لاین (Beeline) و جئوسل (Geocell) خدمات تلفن همراه را ارائه می دهند. همان طور که ترتیب نام بردن نشان می دهد، اپراتور مگتی کام در اولویت قرار داشته، پوشش و آنتن دهی بسیار بهتری در سرتاسر کشور گرجستان دارد و می تواند انتخاب اول شما باشد. هزینه این سه اپراتور بسیار نزدیک به هم است و تفاوت چندانی ندارند.

سیم کارت های مگتی کام را با نام مگتی، بالی و یا بانی می توانید در فرودگاه و یا تمام شعب این اپراتور و با قیمت 5 لاری گرجستان (معادل 24,810 تومان) خریداری کنید. 

نکته مهم: اگر انگیزه شما از تهیه سیمکارت های گرجی در شهر تفلیس، تنها به جهت استفاده از اینترنت است، خوب است بدانید که نقاط زیادی از این شهر هستند که اینترنت رایگان را در اختیار ساکنان و گردشگران قرار می دهند. نقاط مرکزی و پر رفت و آمد شهر مانند خیابان روستاولی از آن جمله هستند. همچنین شما در مینی بوس های تفلیس نیز می توانید از وای‌فای رایگان بهره مند شوید.

هزینه سرویس موبایل در گرجستان | Photo by : Unknown
Photo by : Unknown

امنیت در طی سفر به تفلیس

کشور گرجستان از لحاظ شاخص های جهانی امنیت در رده 85 دنیا قرار گرفته و می توان گفت امنیت بالایی دارد. قرار داشتن گرجستان در رده 85 به این معناست که بالاتر از کشورهایی چون سوئیس، اردن، آمریکا و ایران قرار گرفته است.

در بررسی دقیق تر شهر تفلیس، پایتخت گرجستان در مقایسه با تهران، می بینیم که شاخص امنیت این شهر در حدود 80% بوده و باتهارن تفاوتی 40 درصدی دارد. همچنین نرخ جرم هایی چون : دزدی، کیف قاپی، پخش مواد مخدر و ... در شهر تفلیس بسیار پایین است.

جالب است بدانید که طبق آمار و ارقام، امنیت پیاده روی در روز تفلیس «بسیار بالا» و در شب «بالا» ارزیابی می شود.

بنابراین می توانید با خیال راحت تفلیس را برای سفر انتخاب کنید و سفر امنی را برای خود متصور شوید.

امنیت در تفلیس | Photo by : Unknown
Photo by : Unknown

بهترین فصل سفر به تفلیس

شهر تفلیس در منطقه ی نیمکره شمالی، جنوب منطقه قفقاز و در میان دریای سیاه و کوه های قفقاز قرار دارد. از آن جا که اقلیم نیمه گرم سیری و مرطوب دارد، در نتیجه تابستان های بسیار گرم و زمستان های نسبتا سردی را در تفلیس می بینیم. اغلب اوقات سال بارندگی قابل توجهی در تفلیس و دیگر مناطق گرجستان وجود دارد به گونه ای که دورهای طولانی خشک و کم بارش در این کشور وجود ندارد. وجود آب و هوای معتدل در این شهر به این معناست که چهار فصل متفاوت و قابل توجه در تفلیس خواهید دید. هر چند در تمام طول سال می توان به تفلیس سفر کرد، ولی برخی از اوقات سال بهتر از باقی اوقات است. 

گرم ترین اوقات سال (تابستان): در طی ماه های تیر و مرداد، گرم ترین اوقات سال را شاهد خواهیم بود. با این حال اغلب اوقات بالاترین دمای روزانه در حول و حوش 28 تا 32 درجه سانتیگراد است. دمای شب ها در این سه ماه تا 15 درجه سانتیگراد پایین می آید. در آخرین ماه تابستان بارش باران بسیار کم است و اغلب اوقاتت خشک باقی می ماند. 

سردترین اوقات سال (زمستان): به طور متوسط، ماه های دسمابر و ژانویه سردترین اوقات سال در شهر تفلیس محسوب می شوند. به گونه ای که بیش ترین دمای روزانه در طی این دو ماه حداکثر تا 10 درجه سانتیگراد می رسد و دما در طی شب تا منفی 1 درجه سانتیگراد نیز پایین می آید. گاهی اوقات نیز دما در طیی شب به قدری پایین می اید که آب ها یخ می زنند که البته خیلی معمول نیست. 

بارانی ترین اوقات (بهار): حداکثر میزان باراش باران در طی ماه های آپریل تا ژوئن در گرجستان رخ می دهد. 

بنابراین بهترین فصل سفر به تفلیس، بهار و پاییز هستند که در طی این دو فصل، هوا معتدل است و بارندگی دلپذیری در جریان است. 

آب و هوای تفلیس | Photo by : Unknown
Photo by : Unknown

دغدغه زبان نداشته باشید!

یکی از متداول ترین سوال های اخیر کاربران کارناوالی در کامنت ها، مسئله زبان و چگونگی برقرار کردن ارتباط در کشوری خارجی بوده است. از همین رو مقاله ای کامل درباره انواع و اقسام راه های برقراری ارتباط را برای شما تهیه کردیم و نشان دادیم چگونه می توان زبان کشوری را بلد نبود، به آن کشور سفر کرد و از سفر خود هم لذت برد.

اگر به غیر از فارسی، به زبان دیگری تسلط ندارید و یا انگلیسی تنها زبانی است که شما بلدید، خواندن این مقاله کاربردی را از دست ندهید:

راه های برقراری ارتباط در کشورهای خارجی

راه های برقراری ارتباط | Photo by : Unknown
Photo by : Unknown

سخن آخر

همان طور که گفتیم تمام هزینه های ذکر شده در این مقاله، جدید و به روز بوده و از منابع معتبر استخراج شده اند، با این حال تفاوت جزئی در اعداد و ارقام در گذر زمان طبیعی است. کارناوال در زمان های معین و در آینده نسبت به بروز رسانی هزینه ها اقدام خواهد کرد. 

این مقاله را چگونه ارزیابی می کنید؟

خواندن این مقاله آموزشی برای تصمیم گیری شما در سفر به تفلیس و گرجستان موثر بود؟

شما تجربه ای از سفر به شهر تفلیس دارید؟ هزینه های سفر شما به چه شکل بود؟

کارناوال مشتاقانه از خواندن تجربیات سفر شما استقبال می کند.

دیدگاه ها، خاطرات و عکس های خود را با ما و دیگر دوستان تان در کارناوال در میان بگذارید و به ما بگویید این بار مقاله هزینه سفر به چه شهر و کشوری را برای شما تدارک ببینیم.

ورود به صفحه اختصاصی راهنمای سفر به تفلیس
دیدگاه ها : 172
account_circle
email

لطفا منتظر بمانید ....

X