کارناوال - راهنمای سفر
ویدیو HD

ویدیو جشن نوروز در کردستان عراق

نظرتان درباره تماشای ویدیو جشن نوروز در کردستان عراق چیست؟ می‌خواهیم نگاهی به کشور همسایه داشته باشیم و ببینیم مراسم عید نوروز در کردستان عراق به چه شکل است و آنها چه رسم‌هایی برای نو کردن سال خود دارند. البته در کنار تماشای این ویدیو جشن نوروز توضیحاتی هم درباره این جشن ثبت جهانی شده می‌دهیم و از آداب آن می‌گوییم. 

نوروز آیینی‌ست که نه تنها در ایران بلکه در کشورهای دیگر جهان نیز برگزار می‌شود. ترکمنستان، تاجیکستان، آذربایجان، افغانستان، قزاقستان، قرقیزستان، ازبکستان، عراق و چندین کشور دیگر این جشن را با آداب و رسوم خودشان برگزار می‌کنند و در شادمانی نو شدن زمین شریک می‌شوند. در سال ۲۰۰۹ جشن باستانی نوروز با ریشه ایرانی در تقویم مجمع عمومی سازمان ملل جای گرفت و برای نخستین بار، در سال ۱۳۹۱ در صحن عمومی سازمان ملل و یونسکو به میزبانی ایران جشن گرفته شد. این جشن در متن تصویب نامه به صورت زیر توصیف شده است:

  • نوروز، ۲۱ ماه مارس جشنی با ریشه ایرانی که قدمتی بیش از ۳ هزار سال دارد و امروزه بیش از ۳۰۰ میلیون نفر آن را جشن می‌گیرند.

از آداب این جشن پرشور و زیبا، باید به چیدن سفره هفت‌سین، چهارشنبه‌سوریِ قبل آن، سیزده به در، دید و بازدیدهای سال نویی، پوشیدن لباس نو و ... اشاره کرد که هر فارسی زبانی آن‌ها را می‌داند و در روزهای آخر سال، برای انجام‌شان به تکاپو می‌افتد. البته علاوه بر آداب مشترک این جشن باستانی، هر خطه‌ای هم آداب ویژه‌ای را بنا بر تاریخ و فرهنگ خود به آن اضافه کرده است. مثلا در همین کردستان عراق، رسوم جالب و متفاوتی به چشم می‌خورد که از این قرارند: 

  • کردهای عراق بیشتر کنجد را به عنوان سبزه سبز می‌کنند. 
  • در کردستان عراق هفت‌سین دیده نمی‌شود و تنها سبزه و گاهی سمنو را خواهید یافت.
  • در ایام نوروز کردهای عراق لباس‌های رنگارنگ به تن می‌کنند و به شادی و رقص و پایکوبی می‌پردازند.
  • کردها جشن نوروز را با جشن آزادی و استقلال‌شان مخلوط کرده‌اند و در نوروز شعارهای‌شان نیز شنیده می‌شود و پرچم‌شان به اهتزاز در می‌آید. 
  • در شهر آکره عراق که کردنشین است، صدها مرد با مشعل‌های روشن به بالای کوه می‌روند و در آنجا خیمه‌ای از آتش روشن می‌کنند. 

اگر می‌خواهید با آداب و رسوم نوروز در دیگر نقاط جهان هم آشنا شوید، پیشنهاد می‌کنیم حتما به لینک آداب و رسوم نوروز در کشورهای دیگر نگاهی بیندازید. 


:Video Details

Produced By: The Ethnographer

2 دیدگاه

جدید ترین دیدگاه
بهادر مالكى پور

دنيا خه مه ژيان ژانه و شاره که ی به هاری سوور هيرووشيمای کوردستانه حه له بچه ی دايکی شاره زوور

09 فروردین 1399

حامد عنايتى

لذت بردم

04 فروردین 1399

اپلیکیشن کارناوال

با نصب اپلیکیشن کارناوال، کنترل سفر را این بار شما به دست بگیرید. در این اپلیکیشن شما دنیایی از امکانات و خدمات را همیشه و همه جا در جیب خود دارید؛ آشنایی با جاذبه ها و فرهنگ شهرها و کشورهای مختلف، رزرو آنلاین بلیت هواپیما و یا حتی رزرو انواع اقامت بسته به سلیقه و بودجه ای که دارید. اپلیکیشن کارناوال یعنی کنترل سفر در دست شما.

هدف اصلی کارناوال این است که بهترین خدمات گردشگری را به صورت آنلاین به کاربران خود ارائه دهد. هر آن چیزی که برای سفر خود نیاز دارید را از کارناوال بخواهید؛ از آشنایی با جاذبه ها، سوغات و غذاهای محلی تا رزرو آنلاین بلیت هواپیما و انواع اقامتگاه. در هر جا و در هر ساعت از شبانه روز، می توانید به صورت آنلاین خدمات سفر خود را رزرو کنید و یا هر سوالی دارید از ما بپرسید. کارناوال کنترل سفر شماست!

کلیه حقوق مادی و معنوی کارناوال برای شرکت کاروان سفر های هیرمان محفوظ است. استفاده از محتوای سایت تنها در صورت پذیرش شرایط و ضوابط امکان پذیر است.

خانهعکاسخانه

کنترل سفر دست شماست