ویدیو HD

ویدیو جشن نوروز در کردستان عراق

نظرتان درباره تماشای ویدیو جشن نوروز در کردستان عراق چیست؟ می‌خواهیم نگاهی به کشور همسایه داشته باشیم و ببینیم مراسم عید نوروز در کردستان عراق به چه شکل است و آنها چه رسم‌هایی برای نو کردن سال خود دارند. البته در کنار تماشای این ویدیو جشن نوروز توضیحاتی هم درباره این جشن ثبت جهانی شده می‌دهیم و از آداب آن می‌گوییم. 

نوروز آیینی‌ست که نه تنها در ایران بلکه در کشورهای دیگر جهان نیز برگزار می‌شود. ترکمنستان، تاجیکستان، آذربایجان، افغانستان، قزاقستان، قرقیزستان، ازبکستان، عراق و چندین کشور دیگر این جشن را با آداب و رسوم خودشان برگزار می‌کنند و در شادمانی نو شدن زمین شریک می‌شوند. در سال ۲۰۰۹ جشن باستانی نوروز با ریشه ایرانی در تقویم مجمع عمومی سازمان ملل جای گرفت و برای نخستین بار، در سال ۱۳۹۱ در صحن عمومی سازمان ملل و یونسکو به میزبانی ایران جشن گرفته شد. این جشن در متن تصویب نامه به صورت زیر توصیف شده است:

  • نوروز، ۲۱ ماه مارس جشنی با ریشه ایرانی که قدمتی بیش از ۳ هزار سال دارد و امروزه بیش از ۳۰۰ میلیون نفر آن را جشن می‌گیرند.

از آداب این جشن پرشور و زیبا، باید به چیدن سفره هفت‌سین، چهارشنبه‌سوریِ قبل آن، سیزده به در، دید و بازدیدهای سال نویی، پوشیدن لباس نو و ... اشاره کرد که هر فارسی زبانی آن‌ها را می‌داند و در روزهای آخر سال، برای انجام‌شان به تکاپو می‌افتد. البته علاوه بر آداب مشترک این جشن باستانی، هر خطه‌ای هم آداب ویژه‌ای را بنا بر تاریخ و فرهنگ خود به آن اضافه کرده است. مثلا در همین کردستان عراق، رسوم جالب و متفاوتی به چشم می‌خورد که از این قرارند: 

  • کردهای عراق بیشتر کنجد را به عنوان سبزه سبز می‌کنند. 
  • در کردستان عراق هفت‌سین دیده نمی‌شود و تنها سبزه و گاهی سمنو را خواهید یافت.
  • در ایام نوروز کردهای عراق لباس‌های رنگارنگ به تن می‌کنند و به شادی و رقص و پایکوبی می‌پردازند.
  • کردها جشن نوروز را با جشن آزادی و استقلال‌شان مخلوط کرده‌اند و در نوروز شعارهای‌شان نیز شنیده می‌شود و پرچم‌شان به اهتزاز در می‌آید. 
  • در شهر آکره عراق که کردنشین است، صدها مرد با مشعل‌های روشن به بالای کوه می‌روند و در آنجا خیمه‌ای از آتش روشن می‌کنند. 

اگر می‌خواهید با آداب و رسوم نوروز در دیگر نقاط جهان هم آشنا شوید، پیشنهاد می‌کنیم حتما به لینک آداب و رسوم نوروز در کشورهای دیگر نگاهی بیندازید. 


:Video Details

Produced By: The Ethnographer

2 دیدگاه

جدید ترین دیدگاه
بهادر مالكى پور

دنيا خه مه ژيان ژانه و شاره که ی به هاری سوور هيرووشيمای کوردستانه حه له بچه ی دايکی شاره زوور

09 فروردین 1399

حامد عنايتى

لذت بردم

04 فروردین 1399

کلیه حقوق مادی و معنوی کارناوال برای شرکت کاروان سفر های هیرمان محفوظ است. استفاده از محتوای سایت تنها در صورت پذیرش شرایط و ضوابط امکان پذیر است.

FLIGHT TICKET