دریاچه نئور | بزرگترین دریاچه طبیعی اردبیل

امروز : ?

دمای کنونی : ?

بیشینه دما : ?

کمیـنه دما : ?

?

?

?

?

  • location_on استان اردبیل، مرز شهرهای اردبیل و خلخال
نکات ضروری
مدت پیشنهادی بازدید : یک ساعت تا یک روز
پمپ بنزین : 42.7 - جاده اردبیل - خلخال
مهمترین امکانات رفاهی : ندارد
روستا : 4.5 کیلومتر - عباس آباد
مسیر خاکی : دارد
پمپ گاز : 42.7 - جاده اردبیل - خلخال
بهترین فصل سفر : بهار و تابستان
هتل : 44.6 کیلومتر
فرودگاه : 59.7 کیلومتر - اردبیل
پایانه اتوبوس : 47.6 - اردبیل
شهر : 45.5 کیلومتر - اردبیل
شهر مهم : 45.5 کیلومتر - اردبیل
سختی مسیر : آسان
نمایش همه نکات ضروری
تصویر پاناروما از دریاچه نئور
 

با پیدا شدن فرصتی برای سفر، هر کس مقصدی را برای خود بر می گزیند و به دنبال جاذبه مورد علاقه اش می گردد. در میان مقاصد مختلفی که وجود دارند، دامان طبیعت یکی از پرطرفدارترین هاست که علاقه مندان زیادی را به سوی جلوه های مختلف خود می کشاند. سرزمین‌مان، ایران، از نظر جاذبه های طبیعی یکی از بهترین های جهان به شمار می رود و از شمال تا جنوب آن با مناظری متفاوت از یکدیگر آراسته شده است. دریاچه هایی که در گوشه و کنار این سرزمین قرار دارند نیز گوشه هایی از هنرنمایی طبیعت هستند و با نمایش باشکوهی که به راه انداخته اند دل هر بیننده ای را می ربایند و لذتی وصف ناشدنی را به ارمغان می آورند.

امروز برای آشنایی با یکی از این دریاچه ها، به شمال غربی کشورمان می رویم و راهی مرز استان اردبیل و گیلان می شویم. منطقه ای که طبیعتش با معجون آرامش از میهمانانش پذیرایی می کند و روزمرگی ها و دغدغه ها را به دنیای فراموشی می سپارد. در گوشه ای از این منطقه به سراغ دریاچه ای می رویم که زیبایی اش زبانزد خاص و عام است و دوست داران طبیعت را به سوی خود می کشاند.

شما هم همراه کارناوال شوید و با ما به دریاچه نئور بیایید...

دریاچه نئور
photo by Mohammadali Ebrahimi

چرا بازدید از دریاچه نئور؟


  • دریاچه نئور یکی از بزرگترین دریاچه های آب شیرین کشور است.
  • این دریاچه نقطه آغاز یکی از زیباترین مسیرهای پیاده روی و دوچرخه سواری و سافاری است که شما را به روستای زیبای سوباتان می رساند.
  • با سفر به این دریاچه می توانید از مناظر طبیعی و تماشایی بسیاری همچون کوه های سر به فلک کشیده و گلزارهای وحشی لذت ببرید.
  • نئور یکی از بهترین مقاصد برای تجربه ماهیگیری و صید قزل آلای رنگین کمانی است.
دریاچه نئور
photo by Naser Derakhshan

آشنایی با دریاچه نئور | طعم شیرین طبیعت

دست نقاش طبیعت در میان شهرستان تالش در استان گیلان و شهر های اردبیل و خلخال در استان اردبیل شاهکار زیبایی را ترسیم کرده که دریاچه نئور نام دارد که در ارتفاع ۲۵۰۰ متری از سطح دریا واقع شده است. این دریاچه آب شیرین در آغوش یکی از دره‌های کوهستان بغرو (از قلل مرتفع شهرستان تالش) قرار دارد و همچون نگینی بر انگشتری طبیعت این منطقه می درخشد که از نظر برخی کارشناسان مرتفع ترین دریاچه یخچالی بازمانده از دوران باستان به حساب می آید.

نئور در واقع مشتمل بر دو دریاچه حدود 40 هکتاری و 180 هکتاری است که در فصل بهار به هم می‌پیوندند و دریاچه ای را با عمق 5/5 متر تا 13 متر و وسعتی بیش از 200 هکتار را تشکیل می دهند. 

محدوده این دریاچه به دلیل برخورداری از اکوسیستمی جالب و کم نظیر به عنوان یک منطقه حفاظت شده زیست محیطی تحت نظارت سازمان حفاظت محیط زیست است و به سبب برخورداری از ارزش های زیستگاهی، اکوتوریستی، زنبورداری، کشاورزی و دامداری، ارزش و اهمیت بسیاری دارد. برای بهره مندی از آب این دریاچه و استفاده از آن در کشاورزی، سدی نیز در تنها خروجی آن به نام قانلی دره احداث شده و از آن بهره برداری می شود.

دریاچه نئور
 
دریاچه نئور
 

دیدنی ها و تفریحات

 در سفر به دریاچه نئور می توانید لحظات خوشی را برای خود خلق کنید و تجربیاتی فراموش نشدنی را به همراه همسفرانتان بسازید. در این سفر می توانید به فعالیت های زیر مشغول شوید:

1- ماهیگیری

هرسال برای کنترل جمعیت گاماروس ها (نوعی آبزی) در دریاچه، تعدادی بچه ماهی قزل آلای رنگین کمان، را داخل نئور رها می کنند و همین امر موجب می شود تا یکی از جاذبه های دریاچه نئور که بسیاری را به این منطقه می کشاند، قابلیت ماهیگیری در آن باشد. 

در شهریور ماه هر سال نیز مسابقه ماهیگیری هیجان انگیزی در این مکان برگزار می شود و علاقه مندان به ماهیگیری و همچنین بسیاری از طبیعت دوستان را راهی نئور می کند. این امر به این دلیل اتفاق می افتد که ماهی های دریاچه باید قبل از شروع فصل سرما صید و جمع آوری شوند وگرنه با یخ زدن آب دریاچه در زمستان همگی از بین می روند.

ماهیگیری دریاچه نئور
 

2- پیک نیک و عکاسی

زیبایی های دریاچه نئور باعث می شود که بسیاری از علاقه مندان طبیعت برای گذران ساعاتی به دور از هم همه شهر، بساط خوشگذرانی و پیک نیک خود را در این منطقه برپا کنند و از زیبایی این جلوه بی بدیل طبیعی لذت ببرند.

عکاسان و علاقه مندان به هنر عکاسی نیز دست به دوربین می شوند تا چشم نواز ترین تصاویر را ثبت کنند و یادگاری های ارزشمندی را از نئور با خود ببرند.

دریاچه نئور
 
دریاچه نئور
photo by Zahra Eydi

3- دوچرخه سواری

یکی از زیباترین مسیر های دوچرخه سواری و البته پر طرفدارترین آنها، از نئور آغاز می شود و تا ییلاق سوباتان ادامه می یابد. علاقه مندان به این ورزش، در قالب گروه های مختلف راهی نئور می شوند و از آنها تا سوباتان را رکاب می زنند تا هم از طبیعت لذت ببرند و هم تجربه ای متفاوت را برای خود خلق کنند. طول مسیر دوچرخه سواری حدود 120 کیلومتر است و در طی آن باید از دامنه های پرشیب نیز گذشت پس برای گذر از آن باید حرفه ای باشید.

دوچرخه سواری دریاچه نئور
 

4- پیاده روی

برخی از افراد ترجیح می دهند در قالب گروه ها و تورهای مختلف راهی نئور شوند و از آنها با پای پیاده به سمت سوباتان راه بیفتند. برای طی این مسیر بسته به انتخاب شما 18 تا 24 کیلومتر راه در پیش دارید که در ابتدا حدود 400 متر افزایش ارتفاع دارد و بسته به توان افراد بین 8 تا 12 ساعت به طول می انجامد. اواسط اردیبهشت ماه تا اواخر خرداد ماه، بهترین فصل برای پیمودن این مسیر تماشایی است و در میان راه جاذبه هایی همچون آبشار ورزان و قله بغروداغ نیز وجود دارند که با زیبایی خود خستگی را از تن می زدایند.

دریاچه نئور به سوباتان
 

5- کوهنوردی

نئور، دریاچه ای در میان کوهستان است و اطراف آن پر است از قله هایی که فتح‌شان تجربه ای متفاوت برای هر کوهنوردی خواهد بود. می توانید بر فراز این کوه ها قرار گیرید و از تماشای دشت زیر پای‌تان و دریاچه ای که در میان آن می درخشد، لذت ببرید. پیرامون حوضه آبریز دریاچه حدود 12 قله در محدوده ارتفاعی 2570 تا 3222 متر از سطح دریا وجود دارد و هر کدام‌شان جلوه ای خاص و پر شکوه دارند.

واقع شدن نئور در 30 کیلومتری دریای خزر سبب می شود که با صعود به ارتفاعات شرقی مشرف به دریاچه بتوانید منظره ای زیبا از این دریای زیبا را نیز ببینید و غرق در تماشای آن شوید.

دریاچه نئور
 

6- اسب سواری

اگر از علاقه مندان به سوارکاری و اسب سواری هستید و به دنبال تجربه ای فراموش نشدنی در این زمینه می گردید، کوله بارتان را آماده کنید و راهی نئور شوید. از آنجا اسب‌تان را زین کنید و به سوباتان بروید. گذر از میان جنگل و طبیعت بکر با اسب و تماشای جلوه هایی متفاوت از زندگی عشایری در میان راه، خاطره ای به یاد ماندنی را برایتان خواهد ساخت. خوشبختانه به تازگی گروه ها و تورهای اسب سواری نیز در این مسیر برگزار می شود و می توانید با اطمینان خاطر از آنها استفاده کنید.

سوارکاری دریاچه نئور
 

7- گشت و گذار در دشت ها و گلزارهای وحشی

اگر در بهار راهی نئور شوید می توانید لباس گل گلی طبیعت را که بر تن دشت سرسبز اطراف دریاچه نشسته است، ببینید. گل های وحشی در سراسر دشت می رویند و شکفته می شوند و بهشتی تماشایی را به چشمان شما هدیه می کنند. 

گلزارهای وحشی دریاچه نئور
 
گلزارهای وحشی دریاچه نئور
 

8- جمع آوری گیاهان دارویی

کوهستان مامن گیاهانی با خواص درمانی است که هدیه طبیعت هستند و هر کدامشان دنیایی از خواص را در خود جای داده اند. از آنجا که نئور نیز در کوهستان واقع شده، در اطراف آن می توانید گیاهان بسیاری را بیابید که از جمله آنها می توان به بابونه، بومادران، پنج انگشت،کنگر، خاکشیر و ... اشاره نمود.

دریاچه نئور
photo by Alireza Momeni

9- پرنده نگری

دریاچه نئور، زیستگاه برخی از گونه‌های پرندگان مهاجر عبوری نیز به شمار می آید که برای مدتی کوتاه مهمان دریاچه می شوند و پس از کمی استراحت دوباره به راه می افتند. اگر در فصل مهاجرت راهی این دریاچه شدید برخی از انواع این پرندگان را می توانید ببینید که شاخص ترین‌شان آنقوت است و در این منطقه زادآوری می‌کند. آنقوت پرنده‌ای از خانواده اردکیان و زیرخانواده اردک‌های غازنما محسوب می شود که دارای جثه‌ای بزرگتر از اردک های معمولی و ظاهری شبیه به غاز است.

از دیگر پرندگان موجود در این دریاچه و حاشیه آن نیز می توان به کبک، چکاوک، چنگر، بلدرچین، عقاب طلایی، زاغ و انواع پرندگان گنجشک سان اشاره نمود.

ورود به صفحه اختصاصی پرنده نگری

آنقوت
 

10- ورزش ها و تفریحات زمستانی

 با توجه به شرایط اقلیمی منطقه، در زمستان ها، متوسط دمای نئور به 20- درجه سانتی گراد می رسد و کوهستانی بودن منطقه باعث می شود تا دریاچه دارای زمستان‌هایی نسبتا طولانی باشد. یخ زدگی سطح دریاچه یکی از جذابیت های آن است که باعث می شود برخی از افراد برای انجام بعضی فعالیت های زمستانی، راهی آن شوند و یا در طبیعت به برف بازی بپردازند. جالب است بدانید که آب دریاچه به مدت ۵ ماه از سال به قطر ۸۰ سانتی متر یخ می زند.

دریاچه نئور زمستان
 

11- آفرود و سافاری

در میان گزینه های متفاوت تفریح و خوشگذرانی، آفرود و سافاری یکی از انتخاب های خوب برای کسانی است که به دنبال هیجان در سفر هستند. یکی از مسیرهای محبوب این فعالیت از دریاچه نئور، آغاز می شود و پس از عبور از کنار آلاله های وحشی و سبزه زاران دامنه شمالی البرز، آلاچیق های عشایر تالش، آبشار ورزان و چشمه ساران گزنه هونی به روستای زیبای  سوباتان می رسد.

آفرود نئور به سوباتان
 

12- شکار ممنوع!

برخی به تصور آنکه پرندگان مختلف، دریاچه نئور را برای استراحتگاه خود انتخاب می کنند، سلاح شکارشان را بر می دارند و برای به دست آوردن شکاری خوب راهی این دریاچه می شوند. نکته مهم این است که دریاچه و محدوده اطراف آن به عنوان یک موهبت ارزشمند طبیعی جزو مناطق حفاظت شده لیسار به شمار می آید و شکار هرگونه پرنده آبی در آن ممنوع است.

دریاچه نئور
photo by Mohammad Safdel

13- چشم اندازهایی از زندگی عشایر

دریاچه نئور دارای حوضه آبریزی به وسعت 45 کیلومتر مربع است که از مراتع ییلاقی عشایر فندقلو به شمار می رود. به هنگام فصل ییلاق می توان مناظر و چشم اندازهای زیبایی را از زندگی عشایر و کوچ نشینان در این منطقه دید و غرق در سادگی و اصالت آنها شد.

عشایر نئور
 

14- قایق سواری

با وجود چشم انداز زیبای دریاچه نئور و جلوه های اطراف آن هنوز امکاناتی برای قایق سواری در آن وجود ندارد اما برخی گردشگران با قایق های بادی به سوی این دریاچه می روند تا تفریحی فراموش نشدنی را برای خود خلق کنند و در کنار همسفرانشان از آن لذت ببرند.

قایق سواری نئور
 

کجا بمونیم؟

در سفر به نئور می توانید برای اقامت از گزینه های متفاوتی استفاده کنید. هتل ها و مهمانسراهای شهرهای اطراف یکی از گزینه های پیش روی شما هستند و با امکانات خود، اقامت خوبی را برای شما رقم می زنند. 

اگر طالب گذراندن شب در فضایی متفاوت و در دل طبیعت هستید می توانید از میان خانه ها و کلبه های محلی یکی را برگزینید و یا خودتان دست به کار شده و کمپی را برپا سازید و شب را در زیر آسمان پرستاره به صبح برسانید.

امکانات رفاهی و گردشگری

با وجود زیبایی های بی بدیل این دریاچه متاسفانه امکانات خاصی در جوار آن وجود ندارد و تنها در روستاهای اطراف می توان به امکاناتی محدود دسترسی داشت.

کمپینگ در نئور
 
دریاچه نئور در شب
 

بهترین فصل سفر

اواسط بهار تا اواخر تابستان، بهترین زمان برای بازدید از نئور است.

بهار و تابستان: دمای متوسط این منطقه در این فصول و در گرم ترین حالت به 25 درجه سانتی گراد می رسد و فضای مطبوعی را ایجاد می کند.

پاییز و زمستان: با سرد شدن هوا دما به شدن کاهش می یابد و در اواخر پاییز و اوایل زمستان دریاچه کاملا یخ می زند.

راه دسترسی

آدرس: شمال غربی شهرستان تالش، ۴۸ کیلومتری جنوب شرقی اردبیل به‌ طرف خلخال

راه دسترسی: از حاشیه جنوب شهرقی شهر اردبیل (میدان ایثار) وارد راه آسفالت به طرف خلخال شوید که پس از طی حدود ۳۵ کیلومتر به ده بودالالو می رسد. در سمت چپ این مسیر راه آسفالت تا روستای عباس آباد به طول ۱۰ کیلومتر ادامه دارد. پس از گذر از کنار روستای عباس‌آباد که در فاصله ۸ کیلومتری جاده و ۵ کیلومتری دریاچه قرار دارد، می توانید نئور را ببینید. جاده کوهستانی منتهی به دریاچه آسفالت است و به راحتی می توانید از آن عبور کنید اما جاده دور دریاچه خاکی است.

علاقه مندان به کوهنوردی، پیاده روی و آفرود نیز می توانند از مسیرهای زیر در منطقه استفاده کنند:

۱- هشت پر (تالش)، ریگ، کیش دیبی، شیله، مریان، قلعه جوق، حفظ‌آباد و عباس‌آباد.

۲- خلخال، گیوی، فاراب، قره قشلاق، کزور، خلفلو، هل آباد، حفظ‌آباد و عباس‌آباد.

۳- اردبیل، هیر، شبلو و عباس‌آباد.

لطفا منتظر بمانید ....

نمایش جاذبه های گردشگری نزدیک

آب دریاچه از کجا می آید؟

منبع اصلی تامین آب دریاچه نزولات جوی است که بخشی از آن مستقیما وارد دریاچه شده و بخشی دیگر توسط چشمه ها به آن هدایت می شوند. در اطراف دریاچه چشمه‌های فراوانی دیده می شود که دبی آب (میزان آبدهی) آنها بر اساس مقادیر نزولات برفی سالیانه و پایداری برف‌چال ها در ایام گرم و موقعیت آنها، متغیر است و از مهم ترین منابع تامین آب دریاچه به شمار می‌روند.

تعدادی از چشمه های این منطقه عبارتند از: گور بلاغی، شبلو بلاغی، گول بلاغی، پیالا گوزه، قاشقا بلاغی، قورما چوخور بلاغی، پاسگاه بلاغی، قوتور بلاغی، حسین بلاغی، اسدخان یوردونون بلاغی، اوبا بلاغی، سید یوردونون بلاغی، قالا گوزه سی، دیری بلاغی، فرخ یوردونون بلاغی و ...

دریاچه نئور
 

دلیل نامگذاری دریاچه

نام نئور دارای ریشه ای مغولی است و کلمه نوور در این زبان به معنای دریاچه به کار می رود. در ترکی آذربایجانی، نئور، به دریاچه کوچکی که رودخانه ای به آن نمی ریزد اتلاق می شود و در جمهوری آذربایجان نیز سه دریاچه با نام های آجی نئور در شهرستان شکی، نئور در شهرستان قاخ و نئور در شهرستان قبله وجود دارد. 

دریاچه نئور
 

گیاهان و جاندارانی که در نئور خواهید دید...

در این دریاچه و اطراف آن، 70 گونه گیاهی شناسایی شده است که هر یک دارای استفاده های دارویی، خوراکی و صنعتی هستند. مجموعه‌ای از گیاهان استپی و کشتزارهای گندم، جو، عدس، نخود و... به همراه گیاهانی همچون شبدر، بابونه ،جاشير يا سيا كما از تیره چتریان، بومادران، زردپياز يا نجم طلایی، پنج انگشت، جگن، آلاله، نعناع، کنگر و خاکشیر در اطراف دریاچه دیده می شود و مهم ترین گونه در در داخل دریاچه نیز بارهنگ آبی است.

این منطقه دارای دوسیمای خشک (کوهستانی) و آبی بوده و دو نوع موجودات زنده خشکی زی و آبزیدر آن دیده می شوند. 90 گونه جانوری بومی و مهاجر نیز در این ناحیه شناسایی شده اند که شامل  70 گونه از آبزیان، 2گونه دوزیست 10 گونه خزنده، 23 گونه پستاندار و48 گونه پرنده هستند.

زالو، صدف‌های دوکفه‌ای، نرمتنان و سخت پوستان جانداران درون دریاچه هستند که بیشترین جمعیت آنها به نوعی سخت پوست به نام گاماروس تعلق دارد که غذای خوبی برای قزل آلای رنگین کمان به شمار می رود و فضای مناسبی را برای پرورش ماهی قزل آلا فراهم نموده است. تنها پستاندار آبزی دریاچه، سمور آبی (شنگ) است که گونه ای جالب توجه به شمار می رود. 

به طور کلی جانداران این ناحیه به انواع زیر طبقه بندی می شوند:

آبزیان دریاچه شامل گونه ای از پلانکتون‌ها، دوگونه صدف رده شکم پایان، گونه هایی از شیرونومید، صدف دوکفه‌ای، زالو، دوگونه سنجاقک، گونه سخت پوستان گاماروس و ماهی قزل آلای رنگین کمان.

دوزیستان منطقه شامل قورباغه مرادبی راه راه و قورباغه مردابی.

خزندگان منطقه شامل مارمولک ها، گرزه مار (افعی)، مار آتشی، مار چلیپر، مار زنگی مار آبی و لاک پشت مهمیزدار.

پستانداران منطقه شامل خرس قهوه‌ای، گرگ، روباه، شنگ، خرگوش، سمور سنگی، سیاه گوش، راسو، حفار اروپایی، خارپشت اروپایی، جرد ایرانی، ول معمولی، موش صحرایی، حشره خوار دندان سفید، خفاش سیبیل دار، خفاش بال بلند و خفاش نعل اسبی.

در کنار این جانداران می توان حیوانات اهلی همچون گاو، گوسفند و اسب را نیز دید که به چرا و گشت و گذار مشغولند.

دریاچه نئور
 
دریاچه نئور
 

توصیه های کارناوالی

نئور یکی از جلوه های ارزشمند طبیعت ایران و دارای ارزش و اهمیت خاصی برای ساکنان منطقه است، پس در سفر به آن، مراقبش باشید و با آلوده کردن آن به وسیله زباله های‌تان حیات جانداران را به خطر نیاندازید.

دریاچه نئور
photo by Nader Moslemi

سخن آخر

طبیعت ایران پر از جلوه هایی ارزشمند و بی بدیل است که هر کدام‌شان می توانند به تصویری به یادماندنی در گوشه ذهن‌مان تبدیل شوند. در برنامه ریزی های‌تان برای سفر این جلوه ها را فراموش نکنید و بازدید از دریاچه نئور را نیز در آن بگنجانید.

آیا تا به حال دریاچه نئور را از نزدیک دیده اید؟

چه جاذبه هایی را در اطراف آن می شناسید؟

نظرتان در مورد پیمایش مسیر نئور تا سوباتان چیست؟

منتظر دیدگاه های شما عزیزان هستیم.

ورود به صفحه اختصاصی راهنمای سفر به اردبيل
دیدگاه و تجربه سفر
account_circle
email

لطفا منتظر بمانید ....

پرسش و پاسخ
account_circle
email

لطفا منتظر بمانید ....