کارناوال - راهنمای سفر
ویدیو HD
یزدان مرشدزاده

انتشار

07 مهر 1395

به روز رسانی

15 شهریور 1398

بیشتر کسانی که به کمپینگ می روند و قصد ماندن در طبیعت را دارند حتما چادر برپا می کنند و اگر بخواهند چند روزی را همان جا بمانند قطعا باید چگونگی زندگی کردن در چادر را بدانند و آمادگی های لازم را نیز داشته باشند. تصور کنید چادری نامناسب خریداری کرده اید و در هنگام استفاده از آن نمی دانید باید چه کارهایی انجام دهید تا سفری راحت و دلچسب داشته باشید.

در این مطلب نگاهی خواهیم داشت به راهکارهای کمپینگ و اقامتی خوب در چادرهای مسافرتی.

#چادر زدن در کمپ یکی از مهمترین مسائلی است که هر کسی باید به خوبی از آن آگاه باشد زیرا تنها سرپناه شما در مقابل شرایط بد آب و هوایی، حمله ی حیوانات و ... خواهد بود. ابتدا قسمتی را مطالعه می کنیم که به چگونه آماده شدن برای چادر زنی در کمپینگ اشاره دارد و بعد از آن خواهیم دانست که چگونه باید چادری مناسب را خریداری کنیم و در ادامه زندگی کردن در چادر به هنگام کمپینگ را یاد خواهیم گرفت.

درباره ی غذا در کپینگ و استحمام و ... میز صحبت خواهیم کرد و در نهایت نیز تمیز کردن و مرتب کردن چادر را یاد خواهیم گرفت.

همراه با کارناوال باشید.

راهکارهای کمپینگ و اقامتی خوب در چادرهای مسافرتی
راهکارهای کمپینگ و اقامتی خوب در چادرهای مسافرتی

آمادگی برای چادر زنی در کمپینگ

چادر زنی در کمپینگ می تواند یکی از بهترین روش ها برای لذت بردن از سبک جدید زندگی باشد. اگر شما تا به حال تجربه ی گذراندن شب در چادر را نداشته اید این را بدانید که به هیچ عنوان کار ساده ای نخواهد بود و نیازمند دانسته هایی هستید که باید بیاموزید. در این بخش درباره ی آماده سازی خود برای برپایی چادر در کمپینگ نکاتی مهم و ضروری را خواهیم خواند.

1) محل کمپینگ خود را قبل از آغاز سفر پیدا کنید. به یاد داشته باشید که با توجه به فصل سال و شرایط آب و هوایی باید این انتخاب را انجام دهید. فاصله ی کمپ تا محل زندگی شما نیز می تواند مهم جلوه کند زیرا در هر شرایطی شما باید فاصله ی مناسبی از خانه تا کمپ داشته باید.

2) یک چادر از دوستان قرض کنید و یا اجاره کنید و سپس چادر زدن در هر شرایطی را تمرین کنید. این کار به شما کمک می کند تا در شرایط واقعی به خوبی از خود عکس العمل نشان دهید. سعی کنید در فصول پر باران و سرد نیز این کار را انجام دهید. این تمرینات را می توانید در حیاط خانه ی خود و یا پارک انجام به انجام برسانید.

3) لوازمی که مختص به چادر می شود را در کیفی جدا بگذارید. بطور مثال برخی از چادرها دارای کاورهایی هستن که در زمان باریدن باران باید از آن ها استفاده کنید. 

4) محل کمپینگ باید مسطح و به دور از رودخانه و یا صخره ها باشد. شاید بارها شنیده اید افرادی در نزدیکی رودخانه چادر زده اند و صبح آب رودخانه طغیان کرده و همه را با خود برده است و حتی ممکن است صخره و یا تکه سنگی بر روی چادر شما بیفتد.

راهکارهای کمپینگ و اقامتی خوب در چادرهای مسافرتی
راهکارهای کمپینگ و اقامتی خوب در چادرهای مسافرتی

چگونگی خرید چادر مناسب

به هرکجا که بخواهید سفر کنید اگر قصد چادر زدن داشته باشید باید حتما انتخاب درستی برای تهیه چادر داشته باشید. دلیلش هم این است که خانه ی دوم شما است و باید در آن احساس راحتی کنید، در هر مکان و هر شرایطی.

در این قسمت خواهیم دانست که چگونه می توان چادر مناسبی را تهیه کرد.

1) لیستی کامل از نوع چادری که می خواهید تهیه کنید و نیازهای خود را در آن بنویسید. از خود بپرسید که در چه فصلی کمپ زنی خواهید کرد و چه نوع چادری نیاز خواهید داشت. چند نفر همراه شما خواهند بود و آیا چادر خودشان را دارند یا خیر. قیمت برای شما اهمیت دارد و یا کیفیت چادر؟ یکی از نکات مهمی که حتما باید به آن توجه کنید این است که بطور میانگین به همراه چند نفر به کمپینگ می روید و سپس اندازه ی چادر خود را انتخاب کنید.

2) حداکثر پولی که می خواهید هزینه کنید را در نظر بگیرید و به هیچ عنوان کم و زیادش نکنید. شاید یک چادر نظر شما را جلب کند ولی قیمت آن برای شما زیاد باشد و در نتیجه می تواند شما را از انتخابی درست باز دارد. به همین دلیل قبل از این که به خرید بروید میزان مبلغی که قصد دارید هزینه کنید را مشخص کرده و سپس با توجه به آن چادرها را مقایسه کنید و بهترین انتخاب را کنید.

3) قبل از خرید از نحوه ی استفاده از آن اطلاعات کافی داشته باشید. تصور کنید چادری را خریداری کرده اید و برای اولین بار در کمپینگ قصد استفاده از آن را دارید ولی بلد نیستید چگونه از آن استفاده کنید. چه اتفاقی رخ می دهد؟ شما می مانید و چادری بلا استفاده. قبل از خرید به خوبی از شرایط استفاده از چادر آگاه باشید و این سوال ها را از خود بپرسید که آیا در زیر باران می تاون از آن استفاده کرد؟ به هنگام شب برپایی آن چقدر دشوار است؟ و ...

4) مطمئن شوید که چگونه می خواهید چادر را حمل کنید. گاهی اوقات هر چادر دارای کیف مختص به خودش است و گاهی اوقات باید در کوله پشتی خود آن را حمل کنید. در نتیجه بهتر است قبل از خرید بدانید که قرار است به چه شکل چادر را با خود حمل کنید.

5) لیستی از چادرهای مورد علاقه ی خود تهیه کرده و به انتخاب از میان آن ها بپردازید. در نهایت ممکن است شما با چند چادر مناسب رو به رو شده باشید و هرکدام تفاوت های اندکی باهم داشته باشند. تکلیف چیست؟ در این هنگام یک لیست کامل و منظم درست کنید و در کنار هم به مقایسه ی آن ها از هر لحاظ بپردازید.

راهکارهای کمپینگ و اقامتی خوب در چادرهای مسافرتی
راهکارهای کمپینگ و اقامتی خوب در چادرهای مسافرتی

چگونگی اقامت در چادر به هنگام کمپ زنی

زمانی که بخواهید مدت طولانی در کمپ بمانید نیازمند چادر هستید زیرا شب تنها محلی امن و راحت برای استراحت و خوابیدن خواهد بود. بهتر است سعی کنید تا تمامی لوازم ضروری که باید به همراه داشته باشید را با خود بیاورید. در این بخش به نحوه ی اقامت در چادر خواهیم پرداخت و خواهیم دانست که چگونه باید مشکلات را پشت سر گذاشته تا سفری خوب را تجربه کنیم.

1) بهتر است از قبل چادری با فضای مناسب تهیه کرده باشید. به شما پیشنهاد می کنیم تا از چادرهای 5 نفره با بالا استفاده کنید، زیرا هرچه فضای بیشتری داشته باشید کارها راحت تر صورت می گیرند. چادر بزرگ تر مزیت دیگری نیز دارد و این است که فضای بیشتری برای قرار دادن لوازم خود در اختیار دارید و می توانید موارد بیشتری را با خود به کمپینگ ببرید.

2) از یک پتوی تقریبا نازک برای فرش کردن چادر استفاده کنید. این پتو باعث می شود در شب های سرد زیر شما گرم باشد.

3) از دستگاه خنک کننده در چادر بهره بگیرید. اگر در فصلی گرم به کمپینگ می روید یک دستگاه خنک کننده با خود ببرید و از آن برای خنک کردن محیط چادر و همچنین آتش روشن کردن می توانید استفاده کنید.

4) بالشت، پتو و ... برای راحتی اقامت خود اسافاده کنید.

5) داخل چادر را با استفاده از لامپ و یا چراغ قوه و ... روشن کنید. برای این کار لوسترهای کوچکی که با باتری کار می کنند مناسب هستند و همچنین از فانوس های برقی نیز می توانید استفاده کنید. این کار باعث می شود تا در شب راحت تر به کارهای خود رسیدگی کنید و محیط اطراف را روشن نگاه دارید. ( اگر قصد تماشای آسمان شب را دارید همه ی چراغ ها را خاموش کنید )

6) در چادر را قفل بزنید. این عمل امنیت شما را بالا می برد. ممکن است شخصی برای دزدی و یا آسیب زدن به شما بخواهد وارد چادر شود و یا حیوانی مانند خرس به راحتی می تواند بدون بسته بودن و یا قفل بودن در چادر وارد شود. 

7) استفاده از کتری خورشیدی و گاز پیک نیکی. 

8) کیسه های خواب مناسب به همراه داشته باشید. خواب در کمپ یکی از مهمترین مواردی است که باید به آن توجه کنید. پس از کیسه های خواب مناسب استفاده کنید.

9) به هنگام چادرزدن در منطقه ای این کار را کنید تا به هنگام طلوع خورشید نور شما را اذیت نکند و در غروب تا زمانی که می شود نود در اختیار داشته باشید.

راهکارهای کمپینگ و اقامتی خوب در چادرهای مسافرتی
راهکارهای کمپینگ و اقامتی خوب در چادرهای مسافرتی
راهکارهای کمپینگ و اقامتی خوب در چادرهای مسافرتی

تغذیه در کمپینگ

 به همراه داشتن مواد خوراکی مناسب برای کمپینگ از اهمیت بالایی برخوردار می باشد. در این بخش نگاهی خواهیم داشت به نکات مهم درباره ی تغذیه در کمپینگ و چادر زدن. در مورد انتخاب مواد غذایی باید به سبک بودن، پخت راحت و خاصیت آن توجه کنید تا انرژی مورد نیاز را در طول سفر به بدن خود برسانید. ما به شما مواد خوراکی بسته بندی شده و یخ زده را پیشنهاد می کنیم که میتوان بر روی اتش آن ها را پخت. یادتان باشد که برای نگهداری حتما از کیسه های یخی و یا جعبه های خنک کننده استفاده کنید تا فاسد نشوند.

برای پخت و پز می توانید از آتشی که در خارج از چادر درست کرده اید استفاده کنید. بطور مثال موادی که قابلیت پخت در ظرف را دارند میتوانید داخل ظروف فلزی قرار دهید و آن ها را بپزید.

1) زمان پخت و پز محدود و کم : باعث می شود تا بیشتر از سفر خود لذت ببرید و وقت کمتری را صرف پخت و پز کنید.

2) استفاده از مواد غذایی مدت دار و قابل بسته بندی : در برخی مواقع موادی هم می توان استفاده کرد که امکان فاسد شدن ان ها طی چند روز امکان پذیر می باشد و بهتر است در روزهای اول مورد استفاده قرار بگیرند.

3) سبک بودن این مواد

4) ارزش غذایی و مقوی بودن آن ها : برای پخت غذا نیز می توان از هیزم برای آتش روشن کردن استفاده کنید و یا بر روی گازهای پیک نیکی به پخت و پز بپردازید.

راهکارهای کمپینگ و اقامتی خوب در چادرهای مسافرتی

توالت و کمپینگ

مطمئنا یکی از مهمترین نیازها در کمپ دستشویی می باشد. در این بخش روش های مناسب برای انجام این کار را برای شما توضیح خواهیم داد و راهکارهایی را باهم می آموزیم. بهتر است راهکارهای زیر را در فاصله ای دور از محل کمپینگ خود انجام دهید زیرا هم از نظر بهداشتی مهم می باشد و هم از نظر این که ممکن است بو و یا کثیفی ها مشکلاتی برای شما ایجاد کند.

1) به همراه خود دستمال های کاغذی، کیسه های پلاستیکی و ... بیاورید.

2) به پشت بوته و یا درختان بروید.

3) قبل از دستشویی کردن می توانید گودالی کوچک درست کنید و بعد از اتمام کار روی آن خاک بریزید. 

4) اگر آب به همراه دارید خود را با آن بشویید.

راهکارهای کمپینگ و اقامتی خوب در چادرهای مسافرتی

استحمام در کمپینگ

شاید برای بسیاری حمام کردن به هنگام کمپ زنی چندان از اهمیت زیادی برخوردار نباشد ولی زمانی که قرار است چند روزی را در طبیعت بمانید بهتر است به استحمام نیز فکر کنید. برای انجام این کار راه های زیادی وجود دارد که در این بخش با آن ها آشنا خواهید شد.

1) از کیسه های دوش استفاده کنید. این کیسه ها می توانند آب را در خود ذخیره کرده و به هنگام نیاز همانند یک دوش آب را از خود خارج کند. برخی از این کیسه ها نیز توانایی گرم کردن آب را دارند.

2) از منبع آبی که به همراه دارید استفاده کنید. برای انجام این کار باید از منابع اب خود بهره ببرید. به خاطر داشته باشید که این آب مصارف خوراکی نیز دارد.

3) استفاده از آب رودخانه، دریاچه، آبشار و ... . همه ی این ها گزینه های مناسبی هستند که می توانید در نظر بگیرید. البته مطمئن شوید که آب پاکیزه است و دارای مشکل جدی نیست و به هیچ عنوان در فصول سرد سال در این آب ها حمام نکنید.

4) به همراه خود صابون و شامپو و ... بیاورید.

5) در صورت لزوم از گِل نیز می توانید برای شست و شوی استفاده کنید. ( گِل تمیز )

6) استفاده از دستمال و یا حوله های آغشته به الکل و یا مرطوب. این روش کمی هزینه بر می باشد و توصه نمی شود. ولی اگر مجبور هستید می تواند به نوعی استحمام محسوب شود.

راهکارهای کمپینگ و اقامتی خوب در چادرهای مسافرتی

تمیز کردن چادر بعد از کمپ زنی و یا به هنگام آن

در هنگام برپایی چادر و یا بعد از آن باید چادر را تمیز کنید. در این بخش نگاهی خواهیم داشت به راهکارهایی برای تمیز کردن چادر.

1) آلودگی هایی مانند خاک و گِل و ... را از روی چادر پاک کنید. این کار باعث می شود تا در ادامه و به هنگام شست و شوی چادر دردسر کمتری داشته باشید. حتما مطمئن شوید که داخل چادر کاملا خالی شده است. شاخ و برگ، سنگ و ... نیز جز آلودگی ها حساب می شوند.

2) با آب پاک چادر را بشویید. بیرون چادر را بطور کامل با آب و دستمال بشویید.

3) چادر را در لباسشویی های مناسب بشویید. برای این کار حتما به یاد داشته باشید که هیچگاه از پودر لباسشویی برای شست و شوی استفاده نکنید و بهتر است از Nikwax Tech استفاده کنید.

4) به خوبی کف روی چادر را با آب از بین ببرید.

5) چادر را پس از شستن بطور کامل خشک کنید. چادر را در حیاط و یا زیر زمین قرار دهید تا خشک شود و ممکن است مدتی طول بکشد.

6) بعد از شستشو هنگامی که چادر هنوز نم دارد به قسمت های پایینی آن مواد دفع مایعات بزنید. این کار به هنگام خیس بودن زمین و یا باران مانع از ورود آب به قسمت های زیرین چادر می شود.

راهکارهای کمپینگ و اقامتی خوب در چادرهای مسافرتی
راهکارهای کمپینگ و اقامتی خوب در چادرهای مسافرتی

سخن آخر

نظر شما درباره ی استفاده از چادر درکمپینگ چیست؟

دیدگاه خود را با ما به اشتراک بگذارید.

6 دیدگاه

جدید ترین دیدگاه
میثم غلامی

بسیار عالی و جالب و کاربردی

19 مرداد 1397

بهروز عارفي نيا

سلام
ممنون
مطلب خيلي جالبي بود.
ممنون
ممنون

08 مرداد 1397

مسعوداکرمی

سلام من واقعاکم میشه مطلبی روتااخربخونم ولی مطالب شماروتااخرخوندم وخیییلی عالی بودممنون

11 اسفند 1396

کلیه حقوق مادی و معنوی کارناوال برای شرکت کاروان سفرهای هیرمان محفوظ است. استفاده از محتوای سایت تنها در صورت پذیرش شرایط و ضوابط امکان پذیر است.