نقد و بررسی کارناوال

اطلاعات کلی

مسیریابی و جاذبه های نزدیک

نقد و بررسی کاربران

 • Address : Rajaei St, Enqelab Sq., Ramsar, Mazandaran Province, Iran
 • آدرس : استان مازندران، رامسر، میدان انقلاب، خیابان رجایی
 • ساعت دسترسی : امروز دوشنبه 09:00 صبح تا 16:15
  شنبه : 09:00 صبح تا 16:15
  یکشنبه : 09:00 صبح تا 16:15
  دوشنبه : 09:00 صبح تا 16:15
  سه‌شنبه : 09:00 صبح تا 16:15
  چهارشنبه : 09:00 صبح تا 16:15
  پنج‌شنبه : 09:00 صبح تا 16:15
  جمعه : 09:00 صبح تا 16:15
 • تلفن : 011-5522 5374
 • هزینه : اتباع ایرانی 15000 تومان
 • هزینه اتباع خارجی : 30000 تومان
 • امتیاز کارناوال : 4.2
 • امتیاز گوگل : 4.4
 • امتیاز Trip Advisor : 4
 • سطح هزینه : ارزان $
 • مدت پیشنهادی بازدید : 1 تا 2 ساعت
 • معمار : مهندس هوانس اونیک قریبیان
 • سبک معماری : ایرانی اروپایی
نقد و بررسی تخصصی کارناوال

کاخ موزه رامسر | بنای مرمرین عروس شهرهای ایران

یکی از مقاصد پرطرفدار برای سفرهای داخلی، استان های شمالی کشور است. ترافیک مسیرهای منتهی به این مقاصد در تعطیلات، به خوبی این موضوع را ثابت می کند. بسیاری برای تماشای امواج دریا و وقت گذراندن در سواحل و یا زدن به دل جنگل های زیبا و تماشای دریاچه های دیدنی به این خطه از سرزمین مان سفر می کنند. جاذبه های طبیعی شناخته شده ترین چیزهایی هستند که در سفر به استان های مازندران و گیلان می توانید به سراغ شان بروید. این دیدنی ها آرامشی وصف نشدنی در خود دارند و غبار روزمرگی ها را از تن تان می زدایند.

کارناوال هم به جاده زده و می خواهد به شمال ایران سفر کند. این بار اما سفری متفاوت را برنامه ریزی کرده ایم و می خواهیم به سراغ جاذبه ای تاریخی برویم. راه مان را به سمت استان مازندران کج می کنیم و به شهر زیبای رامسر قدم می گذاریم. شهری دلربا و خاطره انگیز که لحظات خوشی را می توان در آن تجربه کرد. کاخ مشهور رامسر را برای تان برگزیده ایم تا بیشتر در موردش بدانید و جاذبه ای متفاوت را در شمال کشور بشناسید.

با ما همراه باشید...

کاخ رامسر | Photo by : Unknown
Photo by : Unknown

چرا کاخ رامسر؟


 • یکی از جاذبه های تاریخی شمال ایران است و گردشی متفاوت را برای تان رقم می زند.
 • یکی از جالب ترین و متنوع ترین باغ های ایران را دارد.
 • در سال ۱۳۹۰ به عنوان پربازدیدترین موزه ایران انتخاب شد. 
 • موزه بین المللی عاج ایران در این مجموعه قرار دارد.

آشنایی با کاخ رامسر | یادگاری از دوره پهلوی

در میان شهر تماشایی رامسر، کاخی زیبا قدبرافراشته که در میان مردم با نام کاخ رامسر شناخته می شود. این کاخ نام های دیگری همچون کاخ سلطنتی رامسر، باغ رامسر، کاخ موزه مرمر، تماشاگه خزر یا کاخ مرمر نیز دارد.

ساختمانی جذاب که به دستور رضاشاه پهلوی در سال ۱۳۱۶ برپا شد و تا انقلاب سال 1357 به عنوان اقامتگاه خانواده شاهی مورد استفاده قرار می گرفت. اینجا باغی به مساحت 60000 مترمربع است که گیاهان ارزشمندی را در خود دارد و گونه هایی نایاب را میزبانی می کند. این روزها این مجموعه با نام مجتمع فرهنگی موزه شهدای رامسر فعال است و چندین موزه را در خود دارد.

شکوه و زیبایی ساختمان کاخ، مردم بسیاری را به این خطه می کشاند تا کمی سر از کار این بنا درآورند. جالب است بدانید که کاخ موزه رامسر در سال 1390 موفق شد به عنوان پربازدیدترین موزه ایران دست یابد و افتخاری را برای خود ثبت کند. بر اساس اسناد موجود تصمیمات مهمی در این کاخ گرفته شده است که از میان آنها می توان به نخست وزیری جمشید آموزگار اشاره کرد. وقت آن است که بدانیم این موزه چه ویژگی هایی دارد که مردم را شیفته خود کرده است؟

کاخ موزه رامسر | Photo by : Unknown
Photo by : Unknown
کاخ موزه رامسر | Photo by : Keyvan Golestan
Photo by : Keyvan Golestan

معماری و بخش های مختلف مجموعه

باغ و عمارات درون آن بخش های اصلی مجموعه کاخ رامسر هستند که در ادامه به معرفی آنها می پردازیم:

1- باغ 

محوطه موزه کاخ رامسر را می توان یکی از باغ های گیاه شناسی ایران دانست که میزبان گونه های گیاهی منحصر به فرد در دوره های مختلف بوده است. باغی به مساحت 60000 مترمربع که اولین های زیادی را به خود دیده است؛ اولین نهال های مرکبات اصلاح شده، اولین گیاهان تزیینی نایاب و برخی گونه های دیگر که برای اولین بار در این باغ کاشته شده اند. این گونه ها در خاورمیانه بی نظیرند. 

گیاه برهنه از برجسته ترین گیاهان این باغ به شمار می رود. برهنه از ابتدایی ترین گونه های گیاهی موجود در دنیاست و قدمت آن به حدود 400 میلیون سال پیش باز می گردد. این گیاه در محیط های غیر طبیعی پرورش داده می شود. باغ کاخ رامسر با عنوان دومین مکان در آسیا و اولین در خاورمیانه که این گیاه را به خود دیده است ارزش بسیاری دارد. گیاه پسیلتوم نودم نیز دیگر گیاه مجموعه است که تنها در قاره آمریکا و ژاپن به چشم می خورد.

در این باغ ۱۸۰۰ گونه اصله مرکبات و ۳۰۰ اصله کیوی، کاج، سرو و نخل دیده می شود. یکی از جالب توجه ترین درخت های این محوطه کاجی ۲۳ متری است. ضخامت این درخت به بیش از یک و نیم متر می رسد و آن را با نام ۴ شاخ می شناسند. 

طراحی جالب این باغ باعث شده که شما به صورت مستقیم نتوانید وارد کاخ شوید. راه ورودی در دو سمت شرق و غرب قرار دارد و استفاده از پیچ، حجاب ایرانی را در این باغ نشان می دهد. مسیرهای باغ را با شن و ماسه پوشانده اند و با شمشاد و انواع گل های دیگر تزئین کرده اند.

در جلوی کاخ حوض آبی رنگی به چشم می خورد که گاهی در آن تعدادی ماهی خاویار به این طرف و آن طرف می روند. بد نیست بدانید که یک چشمه قدیمی از سال ۱۳۱۲، کل آب این مجموعه را تامین می کند. با استفاده از این آب، شش هکتار زمین و باغ ۳۳ هکتاری و آتش نشانی رامسر سیراب می شود.

2- کاخ رامسر

کاخ مرمر رامسر بنایی با زیربنای حدود 600 مترمربع است و یکی از کارهای مهندس هوانس اونیک قریبیان به شمار می رود. در روند ساخت این کاخ معماران ایرانی و آلمانی نیز نظارت داشته اند. ارتفاع کف کرسی بنا به 2 متر می رسد و محوطه زیرین آن یک طبقه زیرزمین را به وجود آورده است که این روزها نمی توان از آن بازدید کرد. گفته می شود سقف زیرزمین را برای جلوگیری از خسارات زلزله تیرگذاری و بتون کرده اند.

حوض جلوی کاخ رامسر به گونه ای ساخته شده که گویی بخشی از بناست. از این حوض بعد از طی 11 پله به ورودی اصلی کاخ از شمال می رسید. عرض پله ها از بالا به پایین کم می شود و همین چهره خاصی به کاخ می دهد. 

در نمای کاخ، سنگ مرمر سفید رگه دار اونیک مشهد به کار رفته است که ۳۰ سانتیمتر قطر دارد. ایوان از سنگ مرمر یکپارچه است و ۴ ستون حجاری شده از سنگ مرمر شکوه خاصی به این ایوان و ورودی بنا بخشیده اند. این ستون ها 10 متر ارتفاع دارند و تاج و پای آنها مزین به هنر حجاری است. بدنه کل ستون ها به شکل ۸ قوس نیم دایره دیده می شود. این تنها گوشه ای از ذوق و هنر حجاران به شمار می رود و نشانه هایی از حجاری یونانی را دارد.

یک هال و تالار مرکزی و ۲ اتاق بزرگ در دو طرف کاخ قسمت های اصلی کاخ را تشکیل می دهند که در جهت شرقی-غربی شکل گرفته اند. عمارت پلانی مستطیلی دارد و در اتاق ها به تالار مرکزی باز می شود.

گچ بری های ظریف و ارزشمند یکی از شاخصه های این ساختمان هستند که طرح های گوناگون و رنگ های متنوع دارند. این گچ بری ها در کنار تقارن سالن ها در ساختمان جلوه زیبایی به آن بخشیده است. سقف ایوان، هال، اتاق های اصلی اطراف هال و در فاصله بین دیوارها و سقف، گچ بری های هنرمندانه ای دیده می شوند که نقش هایی همچون حیوانات، گیاهان و چهره زن دارند. چهره انسان در گچ بری ها ایرانی به نظر نمی رسد و این احتمال را مطرح می کند که هنرمند گچ بر ایرانی نبوده است. در هال و اتاق ها شومینه هایی وجود دارد که آتشخانه شان از چدن و آتش بران و اطراف آنها از برنج است. در کنار این شومینه ها نیز گچ بری هایی از گل و گیاه به چشم می خورد.

کف اتاق ها را با تخته و پارکت پوشانده اند و در و پنجره ها نیز از چوب هستند. اشکال هندسی در طراحی واجرای کف پوش های چوبی بنا را نیز نمی توان نادیده گرفت و باید منبت کاری های هنرمندانه درها و پنجره ها را نیز در نظر گرفت. 

 راه دیگر ورود به کاخ در ضلع جنوبی کاخ سلطنتی است و در دو سوی پله های ورودی آن، مجسمه ببر مازندران نشسته از جنس سنگ مرمر تربت حیدریه وجود دارد. این مجسمه ها کاری از استاد رحیم زاده ارژنگی هستند که در 1316 تراشیده شده و توسط استاد حسین لرزاده در این مکان نصب شده اند.

3- موزه حمام قدیم

این موزه پس از مرمت و بازسازی در بهار و تابستان سال ۱۳۹۶ در حمام ضلع جنوبی محوطه برپا شد. این حمام دو حوضچه دارد که در یکی از آنها آب گرم طبیعی معدنی و در دیگری آب گرم شده با کوره ریخته می شد. یک چشمه سرویس بهداشتی نیز در این حمام و خارج از قسمت حوضچه‌ها قرار دارد. تجهیزات این بخش توسط شرکت تریبون بلکو آلمان انجام گرفته و در سند مربوطه در سال ۱۳۱۷ خورشیدی آمده است که شرکت مذکور باید کسری های حمام را سریعا تامین کند.

یکی از نکات جالب در مورد این حمام کاشی‌های به کار رفته در آن هستند که از زمان ساخت، بدون کوچکترین تغییراتی تا به امروز باقی مانده اند. آتش خانه با سوخت هیزم منبع گرمایش این حمام بود و آب آن نیز از چشمه ای در جنوب غربی محوطه تامین می شد. با روی کار آمدن پهلوی دوم، تغییراتی در این حمام صورت گرفت؛ سیستم استفاده از آبگرم کوره‌ای زیر حوضچه جای خودش را به سیستم گرمایش و سرمایش موتورخانه داد. در این سیستم از چیلر برای گرم کردن آب استفاده می شد. البته این حمام در دوره پهلوی دوم اصلا مورد استفاده قرار نگرفت و در سال ۱۳۲۰ حمام جدیدی در داخل عمارت ساخته شد. حالا در اینجا می توانید مجسمه های مومی را ببینید و کمی با حال و هوای گذشته آشنا شوید. این حمام قدیمی شامل قسمت های مختلفی شامل خزینه آبگرم ، خزینه آب سرد، سربینه و رخت کن، حوض سربینه و … است. 

4- موزه بین المللی عاج ایران

یکی از موزه های برپا شده در مجموعه کاخ رامسر موزه بین المللی عاج ایران است. بنای متعلق به تاج الملوک -همسر پهلوی اول- را به این موزه اختصاص داده اند و ۳۰۰ اثر ارزشمند از عاج فیل با ارزش ۳۰۰ میلیارد تومان در آن دیده می شود. موزه عاج اولین و تخصصی ترین موزه جهان در خاورمیانه و ایران به شمار می رود و تنها موزه ای است که در آن آثار بسیاری از تمامی زیستگاه های فیل ها گردآوری شده است. این موزه با زیربنای 578 مترمربع در دو طبقه آثاری از هنرمندان شرق و جنوب شرقی قاره آسیا و قاره آفریقا را در خود دارد.

3- عمارت های دیگر

به جز کاخ رامسر ۵ عمارت دیگر نیز در باغ ساخته شده است. ۳ عمارت در جنوب قرار دارد و شامل حمام،‌ انباری و تاسیسات می شود و در شمال 2 عمارت سرایداری و نگهبانی قرار دارد. 

کاخ موزه رامسر | Photo by : Unknown
Photo by : Unknown

آثار کاخ موزه رامسر

در کاخ موزه رامسر وسایلی را می بینید که از بهترین مواد و جنس مرغوب آن دوران ساخته شده اند و هنوز بعد از سال ها قابل استفاده اند. در کنار این وسایل تعدادی از یافته های باستان شناسی نیز به نمایش درآمده است. به طور کلی آثار موجود در این کاخ عبارتند از:

 • مبلمان، شمعدان‌ها و بوفه‌های آنتیک
 • مجسمه‌های برنزی و مرمرین نفیس
 • تابلوهایی از نقاشان مشهور جهان
 • آثار بلوری
 • آثار و یافته های باستان شناسی
 • فرش های زیبا بافته شده به دست هنرمندان ایرانی

این آثار در سالن تزیینات انسانی و غیر انسانی تالار فیل، تالار جنگ افزار، تالار تزیینات ۱و ۲ و ۳ و سالن مبلمان به نمایش درآمده اند.

تاریخچه

کاخ رامسر به دستور رضاشاه پهلوی بین سال های 1312 تا 1316 ساخته شد تا جهت استراحتگاه خاندان سلطنتی مورد استفاده قرار گیرد. استفاده از سنگ مرمر، وجود 4 ستون مرمری و دو ببر مرمری، باعث شد تا به این کاخ عنوان کاخ مرمر را بدهند.

 این بنا تنها 4 سال مورد استفاده رضاخان بود و پس از آن به محمدرضا پهلوی رسید. این کاخ تا انقلاب سال ۱۳۵۷ اقامتگاه موقت و چند روزه خاندان پهلوی به شمار می رفت. ارنست پرون -همکلاسی محمدرضا شاه در سوئیس- مدتی را در این باغ اسکان داشت تا از تجربیاتش در باغداری برای بهبود و گسترش آن استفاده کند. 

کاخ رامسر تا انقلاب سال 1357 به عنوان اقامتگاه خانواده شاهی مورد استفاده قرار می گرفت تا اینکه بعد از انقلاب مالکیت آن به بنیاد مستضعفان انقلاب اسلامی رسید. در سال ۱۳۵۸ تنها به مدت ۴۵ روز بازدید در کاخ را به روی مردم باز کردند و پس از آن به دلیل مسائل امنیتی به مدت 21 سال درهای آن را بسته نگاه داشتند. در این زمان اقلام داخل کاخ را جهت نگهداری به تهران انتقال دادند. 

در اواخر سال ۱۳۷۷ بود که پرونده ثبت ملی کاخ رامسر تهیه شد و در نهایت «باغ رامسر و مستحدثات واقع در آن» در اردیبهشت ماه سال ۱۳۷۸ در فهرست آثار ملی به ثبت رسید. پس از یک سال مرمت و آماده سازی، در سوم اسفند ۱۳۷۹ درِ این کاخ به روی عموم باز شد تا کاخ استراحتی رامسر و آثار متعلق به این کاخ را ببینند و علاقه مندان نیز به پژوهش روی آثار متنوع مربوط به حوزه حاشیه دریای خزر در آن بپردازند. در اینجا بود که نام این مکان به موزه تماشاگه خزر تغییر یافت.

کاخ موزه رامسر | Photo by : Unknown
Photo by : Unknown

امکانات کاخ موزه رامسر

در کاخ موزه رامسر گردشگران می توانند از امکانات زیر استفاده کنند:

 • کافه و رستوران در جوار حمام
 • فروشگاه صنایع دستی در محل انباری
 • آلاچیق چوبی فروش سوغات در شرق فروشگاه
 • سرویس بهداشتی در جنوب شرق باغ

راه دسترسی

آدرس: استان مازندران، رامسر، میدان انقلاب، خیابان رجایی

اطلاعات بازدید 

زمان بازید: همه روزه به جز ایام سوگواری از 09:00 تا 16:15

هزینه بازدید کل مجموعه: 15000 تومان برای اتباع ایرانی  و 30000 تومان برای اتباع خارجی

نکات مهم بازدید

بازدید خود را در مسیرهای تعیین شده انجام دهید. 

دست کودکان خود را به هنگام بازدید رها نکنید تا از مسیر خارج نشوند. عدم کنترل آنها می تواند منجر به برخورد کودکان تان به آثار نمایشی و در نتیجه آسیب به آنها شود.

 فاصله مناسب با حفاظ های شیشه ای و پایه ای را حفظ کنید تا باعث سقوط این حفاظ ها نشوید.

به هیچ عنوان آثار را لمس نکنید. این کار باکتری، رطوبت، تعرق و ... دستان شما را به آثار منتقل می کند و به مرور منجر به ایجاد برخی ترکیبات آسیب‌رسان در سطح آنها و در نهایت تخریب شان می شود.

در هنگام عکاسی از آثار موزه ای از فلاش استفاده نکنید. فلاش اشعه های آسیب رسان دارد و به مرور زمان بر روی آثار مختلف مانند تابلوهای نقاشی، بافته ها، آثار دارای رنگینه و... تاثیر بدی می گذارد و موجب از بین رفتن آنها می شود.

در هنگام عکاسی به ویژه در داخل موزه از مونوپاد استفاده نکنید چرا که احتمال برخورد با اشیا را افزایش می دهد.

عکاسی حرفه ای با تجهیزات جانبی از قبیل سه پایه و ... در محوطه و داخل هر موزه ای ممنوع است مگر آنکه مجوز آن صادر شده باشد.

توقف در مسیر بازدید جهت عکس های یادگاری موجب ازدحام جمعیت می شود. به دلیل مسایل حفاظتی از این کار خودداری کنید.

خوراکی خود را به فضای داخلی موزه نبرید.

از ریختن زباله در فضاهای داخلی موزه و فضای سبز مجموعه خودداری کنید.

ورود کالسکه کودک به داخل موزه ها ممنوع است.

در صورت مشاهده هرگونه خسارت و آسیب بازدیدکنندگان به بناها و آثار موزه ای از قیبل یادگاری نویسی بر روی بناها، مجسمه های محوطه و درختان باغ، مسئولان را به سرعت آگاه کنید.

در صورت داشتن هر گونه سوال از راهنمایان موزه کمک بگیرید.

کاخ موزه رامسر | Photo by : Ehsan Rasouli | Tasnim
Photo by : Ehsan Rasouli | Tasnim
کاخ موزه رامسر | Photo by : Unknown
Photo by : Unknown
کاخ موزه رامسر | Photo by : Ehsan Rasouli | Tasnim
Photo by : Ehsan Rasouli | Tasnim

دیدنی های اطراف

بلوار معلم | 3 کیلومتر

پلاژ ساحلی | 4.1 کیلومتر

بازار رامسر | 5 کیلومتر

برنامه های کاخ موزه رامسر

در سال ۱۳۹۱ مراسم روز جهانی کودک در کاخ رامسر برگزار شد. در همان سال نمایشگاهی با عنوان «رامسر در گذر زمان» نیز برپا شد و ۱۵۰ قطعه عکس و سند، در رابطه با تغییرات شهر رامسر و موزه مرمر، در آن به نمایش درآمد. محوطه این کاخ میزبان جشنواره بهار نارنج در ۲۸ اردیبهشت سال ۱۳۹۱ نیز بود.

این کاخ موزه برای آینده خود چنین برنامه هایی را در نظر دارد: پژوهش و نمایش مسائل مربوط به حاشیه خزر اعم از مردم شناسی، باستان شناسی، جامعه شناسی، تاریخ و جغرافیای منطقه، تاریخ طبیعی و ایجاد موزه کودکان، بانک اطلاعات، موزه فضای باز و جاذبه های علمی- آموزشی.

کاخ موزه رامسر | Photo by : Unknown
Photo by : Unknown

توصیه های کارناوالی

در سفر به شهر رامسر، از چشیدن طعم غذاهای مازندرانی غافل نشوید و به سفرتان طعمی تازه ببخشید.

خرید سوغات از این شهر فراموش تان نشود تا یادگاری خوبی از این سفر برای عزیزان تان داشته باشید.

سخن آخر

بیشتر سفرها به شمال ایران با هدف طبیعت گردی صورت می گیرد. طبیعت این خطه از کشورمان گرچه زیباست اما جاذبه های تاریخی هم ویژگی های خاص خود را دارند و به شما فرصت گردش در تاریخ را می دهند. کاخ رامسر یکی از جاذبه هایی است که می توانید به سراغش بروید و بیشتر از آن بدانید. 

تا به حال به رامسر سفر داشته اید؟

نظرتان در مورد کاخ رامسر چیست؟

منتظر دیدگاه ها و تجربه های شما هستیم...

کــــــــارناوالی شــــــــو

امتیاز نقد و بررسی کارناوال

نقاط قوت

 • یکی از متنوع ترین و زیباترین باغ های ایران
 • مجموعه ای از موزه های جذاب
 • فضایی دلنشین و آرامش بخش

نقاط ضعف

 • تبلیغات و اطلاع رسانی ضعیف
نکات کلی
کاخ موزه رامسر


نقشه و مسیریابی
کاخ موزه رامسر
X