ویدیو HD
بهاره فلاح

نویسنده ارشد کارناوال

انتشار

24 اردیبهشت 1397

به روز رسانی

15 شهریور 1398

به نقل از خبرگزاری ایسنا، به‌ مناسبت هفته میراث‌فرهنگی، روز ۲۶ اردیبهشت از فرشی با قدمت حدود ۱۱۰ سال مزین به تصویر میرزا کوچک جنگلی رونمایی می‌شود.

این فرش که تخمین زده می‌شود بین سال‌های ۱۲۹۰ تا ۱۳۰۰ خورشیدی و در زمان حیات میرزا کوچک، -رهبر جنبش جنگل در گیلان- بافته شده باشد، منقش به تصویر میرزا کوچک جنگلی و قابی از شعر به خط نستعلیق است.

فردی به نام «ملا محمود مدیحی» از مدیحه‌سرایان و فرش بافان کاشان این اثر را خلق کرده و اشعاری را که خود در وصف این آزادیخواه سروده، دور تا دور این فرش بافته است. ابعاد این فرش، ۲٫۲۰ در ۱٫۳۰ سانتی‌متر است و هم‌اکنون به یک ایرانی مقیم استرالیا بنام کرکی تعلق دارد.

در مراسم رونمایی این فرش نفیس که به همت سازمان میراث‌فرهنگی و صنایع‌دستی و گردشگری تهران و موزه فرش ایران برگزار می‌شود. دکتر توفیق هاشم‌پور سبحانی استاد ادبیات، اشعار بافته فرش را خواهد خواند و دکتر سروش اکبرزاده -دبیر اجرایی سلسله همایش‌های نهضت جنگل در رشت- پیرامون اهداف و آرمان‌های این جنبش مردمی به رهبری میرزا کوچک جنگلی سخنرانی خواهد کرد.

یک مجموعه دار خصوصی گیلانی قرار است این فرش نفیس را خریداری کند و به گیلان بازگرداند. آیین رونمایی از این فرش نفیس روز چهارشنبه ۲۶ اردیبهشت‌ماه ساعت ۱۴ در موزه فرش ایران (تهران، ضلع شمالی پارک لاله) برگزار می‌شود.

#اخبار روز گردشگری را در کارناوال دنبال کنید.

دیدگاه جدید

جدید ترین دیدگاه

کلیه حقوق مادی و معنوی کارناوال برای شرکت کاروان سفر های هیرمان محفوظ است. استفاده از محتوای سایت تنها در صورت پذیرش شرایط و ضوابط امکان پذیر است.

FLIGHT TICKET