ویدیو HD
بهاره فلاح

نویسنده ارشد کارناوال

انتشار

28 خرداد 1397

به روز رسانی

15 شهریور 1398

به نقل از خبرگزاری تسنیم، آثاری تاریخی در محوطه تپه تهماچی حدفاصل ۳ کیلومتری جبهه غربی روستای عامری شهرستان دیلم استان بوشهر کشف شده است که حکایت از وجود یک تمدن بزرگ و قدیمی در این منطقه دارد.

طبق گزارش یگان حفاظت شهرستان دیلم پس از کشف آثار سفالی توسط افراد منطقه، تیم کارشناسان معاونت میراث فرهنگی به منطقه مورد نظر اعزام شدند.

این محوطه در دشتی وسیع و هموار واقع شده است. در این منطقه تپه‌هایی بزرگ به چشم می خورد که ارتفاعی 5 تا 6 متری از سطح زمین های اطراف دارند و لایه‌های تاریخی و فرهنگی آن به وضوح قابل مشاهده است.

یافته‌های تاریخی و فرهنگی سطح تپه ها این آثار را شامل می شوند: ظروف سفالی نخودی رنگ با نقوش هندسی به رنگ قهوه ای، سبز تیره و سیاه.

نمونه های این آثار در چهار روستای شهرستان گناوه و تل سوز، تل قاشی و روستای خلیفه ای در شهرستان دشتستان یافته شده اند. بررسی ها نشان می دهد که قدمت این یافته ها همزمان با فرهنگ دوره باکون در استان فارس است. دوره باکون یکی از مهم ترین فرهنگ های عصر مس سنگی ایران به شمار می رود که مرحله مهمی در زمینه تغییرات اجتماعی- اقتصادی جوامع پیش از تاریخ ایران در فارس محسوب می‌شود. 

علاوه بر سفال منقوش، ابزارهای سنگی و استخوان هایی نیز در سطح محوطه یافت شده است. با توجه به یافته‌های ابتدایی از این منطقه که برای نخستین بار در شهرستان دیلم شناسایی شده اند، می توان حدس زد که محوطه فوق به هزاره پنجم قبل از میلاد تعلق دارد و از نظر تاریخی در پس کرانه های خلیج فارس دارای اهمیت بسیاری است.

#اخبار روز گردشگری را در کارناوال دنبال کنید.

دیدگاه جدید

جدید ترین دیدگاه

کلیه حقوق مادی و معنوی کارناوال برای شرکت کاروان سفرهای هیرمان محفوظ است. استفاده از محتوای سایت تنها در صورت پذیرش شرایط و ضوابط امکان پذیر است.