ویدیو HD
بهاره فلاح

نویسنده ارشد کارناوال

انتشار

18 خرداد 1397

به روز رسانی

15 شهریور 1398

 به نقل از خبرگزاری تسنیم، ابراهیم کریمی -مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان گلستان- با اشاره به انتشار گزارشی در مورد آتش سوزی گورستان خالد نبی اظهار کرد:

آتش سوزی در این گورستان تاریخی مربوط به دو هفته پیش است که آتش سوزی کوچکی بود و در همان لحظه اولیه وقوع، آتش سوزی مهار شد.

وی با بیان این مطلب افزود:

اخبار منتشر شده درباره آتش سوزی در گورستان خالد نبی مربوط به دو هفته پیش است و این در حالی است که آتش سوزی گسترده نبود و در همان لحظه اولیه وقوع آتش سوزی مهار شد و هیچ گونه آسیبی به گورستان تاریخی خالد نبی وارد نشده است.

کریمی ادامه داد:

استان گلستان دارای مراتع بسیاری است که در فصل بهار محوطه ها و دشت‌های این استان محل رشد انواع علف ها و گیاهان خودرو است. محوطه گورستان تاریخی خالد نبی نیز محلی برای رشد این گیاهان و علف ها است که در پایان فصل بهار خشک می شوند و با کوچکترین جرقه آتش از جمله ته سیگار و ... آتش می گیرند که دو هفته پیش نیز شاهد وقوع آتش سوزی در قسمتی از این گورستان تاریخی بودیم که به سرعت مهار شد و به بافت گورستان آسیبی وارد نشده است.

او تصریح کرد:

گورستان تاریخی خالد نبی تا سال‌ها پیش رها شده بود و سنگ قبرهای این گورستان تخریب می‌شد و یا به سرقت می‌رفت تا اینکه اداره کل میراث فرهنگی استان گلستان برای صیانت و نگهداری از این گورستان تاریخی ورود پیدا کرد و سال گذشته با تخصیص 300 میلیون تومان اعتبار موفق به فنس‌کشی اطراف گورستان، نصب کانکس نگهبانی و ... شد و بر اساس تفاهم نامه ای مدیریت بهره برداری از این گورستان تاریخی به دهیاری سپرده شد.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گلستان با بیان اینکه خوشبختانه با مجموعه اقدامات انجام شده از سوی این اداره کل شاهد بهبود وضعیت این گورستان تاریخی هستیم، افزود:

با اقدامات صورت گرفته، گورستان تاریخی خالد نبی که سال های سال به حال خود رها شده بود، صیانت شد و به عنوان یک موزه باز، مورد توجه گردشگران قرار گرفت و از سرقت و تخریب سنگ قبرهای این گورستان جلوگیری به عمل آمد.

وی در ادامه گفت:

امسال نیز 700 میلیون تومان برای سامان‌دهی خالد نبی اختصاص یافته است و انتقال آب و برق به این گورستان و نصب دروبین مدار بسته و نیز ایجاد راه دسترسی مناسب از جمله اقداماتی است که از سوی این اداره کل در سال جاری پیگیری خواهد شد.

کریمی بیان کرد:

عدم رعایت برخی نکات ایمنی از سوی گردشگران باعث به وجود آمدن اتفاقاتی مانند آتش سوزی در گورستان تاریخی خالد نبی می‌شود و این در حالی است که گردشگران خود بهترین حافظان آثار تاریخی هستند و درخواست ما این است که بازدیدکنندگان و گردشگران از گورستان تاریخی خالد نبی با رعایت موارد ایمنی و توجه به هشدارها از وقوع حوادثی مانند آتش سوزی جلوگیری کنند.

وی اضافه کرد:

وجود علوفه‌های خشک و گیاهان خودرو در محوطه تاریخی گورستان تاریخی خالد نبی باعث شده تا فضای این گورستان آبستن حوادثی مانند آتش سوزی باشد لذا درخواست ما از بازدیدکنندگان و گردشگران این است که از روشن کردن آتش در این مکان و استعمال سیگار جدا خودداری کنند.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان گلستان گفت:

مشکلات و دغدغه‌ها در خصوص گورستان خالد نبی از سرقت و تخریب سنگ قبرهای تاریخی به آتش سوزی کوچک کاهش یافته و اگرچه کانکس نگهبانی در این گورستان نصب شده اما با نصب دوربین‌های مداربسته و افزایش اقدامات ایمنی، مشکلات و حوادث در این گورستان تاریخی به حداقل خواهد رسید.

گفتنی است، گورستان و زیارتگاه خالد نبی در یک منطقه کوهستانی و در فاصله 90 کیلومتری شمال شرق شهرستان گنبد کاووس و 55 کیلومتری شمال شرق شهرستان کلاله قرار دارد. به دلیل دوری راه و فقدان وسیله نقلیه و کمبود تسهیلات رفاهی در محل و همچنین گرمای شدید تابستان و سرمای زمستان، بهترین زمان برای دیدار از آن، ماه‌های فروردین و اردیبهشت است.

حدود 600 سنگ مزار استوانه‌ای تا ارتفاع حداکثر دو متر در این قبرستان دیده می‌شود. کارشناسان این گورستان را متعلق به عصر پارینه سنگی می دانند.

Photo by : Unknown

#اخبار روز گردشگری را در کارناوال دنبال کنید.

دیدگاه جدید

جدید ترین دیدگاه

کلیه حقوق مادی و معنوی کارناوال برای شرکت کاروان سفر های هیرمان محفوظ است. استفاده از محتوای سایت تنها در صورت پذیرش شرایط و ضوابط امکان پذیر است.

FLIGHT TICKET