ویدیو HD
زينب شيرازی

نویسنده ارشد کارناوال

انتشار

31 تیر 1398

به روز رسانی

31 تیر 1398

همراه کارناوال باشید تا نکات سفر زمینی به ایروان را برای شما بیان کنیم. از آن جمله می توان به سفر به ارمنستان با اتوبوس از تبریز اشاره کرد. همچنین اطلاعاتی درباره گذرگاه مرزی و اسم مرز ایران و ارمنستان ارائه می کنیم. برای آشنایی با هزینه های سفر به ایروان و برنامه سفر به این شهر، خواندن مطالب مرتبط را از دست ندهید. 

Photo by : Unknown

راه های سفر زمینی به ایروان

برای سفر زمینی به ایروان و ارمنستان چندین راه پیش روی شماست:

1) تورهای زمینی ارمنستان

بسته به زمان سفر، آژانس هواپیمایی، هتل و اتاق موردِ نظر، متفاوت است: بین 2,000,000 تومان تا 10,000,000 تومان

2) اتوبوس

برای خرید این بلیت ها به پایانه اتوبوس غرب یا بیهقی تهران مراجعه کنید. 

 • بلیت اتوبوس تهران-ایروان: حدود 100,000 تومان تا 250,000 تومان 
 • بلیت اتوبوس تبریز-ایروان: حدود 180,000 تومان تا 250,000 تومان

سفر با ماشین شخصی

برای آن که بخواهید با ماشین شخصیِ خود به ارمنستان سفر کنید، پیش از خروج از کشور و در حین خروج نیاز است برای چندین مورد هزینه کنید:

 1. گواهینامه بین المللی یک ساله: 141,000 تومان
 2. پلاک بین المللی: 425,000 تومان
 3. دفترچه مالکیت یا کارت مالکیت خودرو: 130,000 تومان
 4. برچسب CD و IR: برابر با 5,400 تومان
 5. کاپوتاژ یا مجوز خروج از کشور: بدون بازدید خودرو 16,500 تومان؛ با بازدید خودرو 30,000 تومان 
 6. بیمه 10 روزه ماشین: بسته به شرکت بیمه متفاوت
 7. تفاوت هزینه بنزین: هنگام خروج از کشور باید تفاوت قیمت بنزین ایران با کشور ورودی را بپردازید. مبنای محاسبه حجم باک شماست، فارغ از این که پر باشد یا نه. 

هزینه بنزین در ارمنستان: 

هزینه بنزین (1 لیتر): حدود 450 درام ارمنستان (25,000 تومان)

نکات مهم:

 • برای گرفتن گواهینامه بین المللی و پلاک ترانزیت می توانید به سایت کانون جهانگردی و اتومبیلرانی مراجعه کنید. 
 • برای کاپوتاژ ماشین یا گرفتن مجوز خروج از کشور باید به گمرک شهر و یا مرکز استان خود بروید.
 •  کاپوتاژ ماشین اعتباری یک ساله دارد و اگر قبلا کاپوتاژ داشته اید و می خواهید برای تمدیدش اقدام کنید نیازی به گرفتن برچسب IR و پلاک ندارید.
 • اگر در ایران بیمه نامه بین المللی نداشته باشید، در گذرگاه مرزی موظف به تهیه بیمه هستید. دقت کنید که حتما برچسب بیمه را روی شیشه ماشین بچسبانید، وگرنه جریمه خواهید شد. 

عوارض خروج از کشور

خوب است بدانید که عوارض خروج از کشور برای بار اول 220 هزار تومان، بار دوم 330 هزار تومان و بار سوم به بعد 440 هزار تومان است که می توانید آن را به صورت اینترنتی در این جا و یا با سایر راه های الکترونیکی پرداخت کنید.

بیمه ماشین برای سفر به ارمنستان

برای ورود به کشور ارمنستان، لازم است ماشین تان را بیمه کنید. بیمه ارمنستان را می توانید در بدو ورود به کشور تهیه کنید. هزینه بیمه بسته به میزان اعتبار (تعداد روز) متفاوت است. 

مرز مشترک ایران و ارمنستان

تنها گذرگاه زمینی و مشترک میان ایران و ارمنستان، مرز نوردوز است. بنابراین برای سفر زمینی به ارمنستان، ساکن هر شهری که هستید خود را به تبریز، جلفا و مرز نوردوز برسانید. خوب است بدانید که فاصله تهران تا مرز نوردوز (جلفا) 760 کیلومتر و فاصله مرز نوردوز تا شهر ایروان، پایتخت ارمنستان 485 کیلومتر است. اگر بخواهید از مرز تا ایروان پیوسته بروید، حدود 9 تا 10 ساعت در راه هستید. در غیر این صورت زیبایی های طبیعی ارمنستان آن قدر جذاب هست که بخواهید اوقات بیشتری را در راه بگذرانید. 

 • ساعت کاری مرز: 24 ساعته
 • فاصله مرز نوردوز تا ایروان: 485 کیلومتر

نکته: قبل از آن که از کشور خارج شوید، بازدید از آبشار فوق العاده آسیاب خرابه و کلیسای سن استپانوس را که هر دو در نزدیکی جلفا هستند از دست ندهید. 

سخن آخر

با هم روش ها و هزینه های سفر زمینی به ایروان را بررسی کردیم و دیدیم چه گزینه هایی پیش روی ماست. 

نظر شما درباره این روش ها چه بود؟

تا به حال سفر زمینی به کشورهای اطراف داشته اید؟

دیدگاه های خود را با ما در میان بگذارید. 

3 دیدگاه

جدید ترین دیدگاه
شهاب كاويانى

سلام ،ما با اتوبوس رفتیم البته بدون تور زمانی که ما رفتیم ویزا رو برداشته بودن و ما بدون هیچ مشکلی وارد ارمنستان شدیم ما از ترمینال غرب تهران حرکت کردیم که 250 هزار تومن بابت تهیه ی بلیط رفت و برگشت ارمنستان پرداخت کردیم که البته تخفیف گرفتیم این نکته رو عرض کنم علی رغم اینکه حدودا 24 ساعت داخل اتوبوس بودیم یکی از به یاد موندنی ترین و جذاب ترین سفرها به ارمنستان با اتوبوسه کسایی که رفتن متوجه منظورم هستن نکاته بعدی اینکه به هم وطنان سودجوی ایرانی که در ارمنستان به کار دلالی مشغولند و دور میدان جمهوری پاتوقشونه به هیچ عنوان اعتماد نکنید و اونهارو غریبه بدونید با تاکسی ها چونه بزنید قیمت چشمگیری تخفیف میدن و اینکه شبها تو خیابونهای ارمنستان قدم بزنید و از همه چیز لذت ببرید زیباترین شبها بین کشورهایی که من رفتم شب های ارمنستانه نگران امنیت نباشید به جرات میتونم بگم امنیتش در حد روزه به فرهنگشون احترام بزارید تا باهاتون مهربون باشن در کل مردم بسیار بافرهنگی هستند و مشکلی نخواهید داشت با این قضیه

12 فروردین 1399

شهاب كاويانى

سلام داداش من اوایل مهر رفته بود .اونقدر که جاده پیچ داشت. حالش بد شده بودمیگفت فقط پشتی صندلی جلویی رو سفت گرفته بودولی مگه جاده تموم میشد فکر کنید اونم توتاریکی شب ودره ها و جاده فوق العاده باریکش.توبه کرده که دیگه زمینی به این سفر نره.

12 فروردین 1399

کاربر مهمان

آیا با پراید میشه رفت به کشور ترکیه؟ یا اینکه خارج از کشور میشه رفت؟ اجازه میدن بنزین یدک با خودمون ببریم مثلا حداقل 20لیتر توی یه بشکه 20 لیتری تو صندوق عقب برای سرفه جویی هزینه های بنزین؟؟

بهاره فلاح

سلام دوست عزیز

با داشتن مدارک بین المللی لازم می توانید به ترکیه سفر کنید. البته به یاد داشته باشید که برخی کشورها نسبت به مدل و سال ساخت خودرو حساس هستند و باید در این مورد اطلاعات لازم را کسب کنید. بردن بنزین به جز آنچه در باک شماست، خلاف مقررات است و با شما برخورد خواهد شد. 

07 اردیبهشت 1399

10 فروردین 1399

کلیه حقوق مادی و معنوی کارناوال برای شرکت کاروان سفر های هیرمان محفوظ است. استفاده از محتوای سایت تنها در صورت پذیرش شرایط و ضوابط امکان پذیر است.

FLIGHT TICKET