karnaval.ir

زينب شيرازی

نویسنده ارشد کارناوال

انتشار

23 اسفند 1395

به روز رسانی

15 شهریور 1398

باتومی گر چه شهر کوچکی است و از لحاظ وسعت خیلی به چشم نمی آید، اما اگر قصد سفر به گرجستان را دارید، قطعا نباید بازدید از این شهر زیبای ساحلی را از دست بدهید. شهری که در کناره دریای سیاه قرار دارد و معماری مدرن ساختمان ها و فضای جذاب شهری اش، شما را سرگرم و راضی می کند. علاوه بر معماری، تفریحات آبی باتومی نیز از انگیزه های بسیار گردشگران برای انتخاب این شهر و پایتخت گردشگری گرجستان است.

با همه این ها، جذابیت شهر باتومی تنها به جاذبه های مدرن و به روزش خلاصه نمی شود بلکه باید بدانید که باتومی یکی از قدیمی ترین شهرهای منطقه قفقاز و کشور گرجستان است و قدمتش به سال های پیش از تولد مسیح بر می گردد. بنابراین سفر به باتومی، با بازدید از مکان ها و جاذبه های تاریخی نیز همراه است که اگر از آن دسته آدم های تاریخ دوست باشید، می توانید باتومی را در نام مقاصد سفر خود قرار بدهید.

برای آشنایی بیش تر با شهر باتومی و دیگر جاذبه هایش بخوانید:

هزینه های سفر به باتومی | گرجستان

معرفی شهر باتومی گرجستان | دانستنی های قبل از سفر

جاذبه های باتومی گرجستان | تفریحات آبی شهر

دیدنی های باتومی گرجستان | فضاهای سبز شهری

امروزه همراه کارناوال به تمام جاذبه های تاریخی و باستانی باتومی می رویم و از نزدیک آن ها را خواهیم دید.

هزینه های سفر به باتومی

1- میدان اروپا | Europe Square

محال است به باتومی سفر کنید و چندین و چند بار از این میدان عبور نکنید. میدان اروپا، یکی از بخش های تاریخی و قدیمی شهر است که البته نامش را از واقعه ای معاصر گرفته است. پس از آن که گرجستان رسما جزء اروپا محسوب شد، نام این میدانِ اصلی شهر را میدان اروپا گذاشتند. در وسط میدان، مجسمه ای از مدئا به چشم می خورد که ساخت آن در سال 2007 تکمیل شد و به گونه ای نماد روابط تاریخی گرجستان با اروپا محسوب می شود و یادآوری از رابطه فرهنگی گرجستان با دیگر تمدن های باستانی است. 

میدان اروپا که درست در مرکز شهر باتومی قرار دارد، با انواعی از ساختمان های خاص و منحصر به فرد تاریخی و جدید احاطه شده است و قطعا یکی از زیباترین مکان های دیدنی این شهر می باشد. میدان اروپا امروزه یکی از محبوب ترین نقاط برای گردشگران و ساکنین باتومی است که در آن به استراحت می پردازند و می توان برای گذران یک بعدازظهر دوست داشتنی روی آن حساب کرد.

جالب است بدانید که میدان اروپا یکی از اصلی ترین میزبان های کنسرت و اجراهای مشهور موسیقی در باتومی است و البته هر ساله جشن سال نوی شهر در آن برگزار می شود. 

آدرس: گرجستان، باتومی

Address: Batumi, Georgia

اماکن تاریخی شهر باتومی
photo by tahsin yigit

2- کلیسای اسقفی مریم مقدس | Holy Mother Virgin Nativity Cathedral

قطعا زیباترین و البته مهم ترین کلیسای شهر باتومی، کلیسای اسقفی مریم مقدس است که ارزش آن را دارد که حتی اگر مسیحی و مذهبی نیستید، زمانی را به بازدید از آن اختصاص دهید. کلیسای مریم مقدس مختص مسیحیان ارتدکس بوده و در اوایل دهه 1900 ساخته شده است. برای ساخت و تزئین این کلیسای باشکوه رومی از سبک گوتیک استفاده کرده اند و آن را در نزدیکی ساحل دریای سیاه بنا کردند.

جالب است بدانید که این کلیسا در دوران حکومت شوروی تعطیل شده و به آزمایشگاه ولتاژ بالا بدل شد. البته پس از گذشت سال ها و در سال 1989 میلادی، کلیسا باز شده و به عنوان کلیسایی ارتدکس و گرجی مورد استفاده قرار گرفت. 

همان طور که گفته شد امروزه کلیسا را با نام تولد مریم مقدس می شناسند و در سال 2000 نیز معماری مدرن و جدید را به آن اضافه کردند. 

+ در کل کلیساهای باتومی در طول روز باز هستند و می توانید از آن ها بازدید کنید. همچنین مراسم مناجات در شنبه ها ساعت 16 و یکشنبه ها ساعت 9 صبح برگزار می شود. 

زمان پیشنهادی بازدید: 1 تا 2 ساعت

آدرس: گرجستان، باتومی، خیابان نیکولوز باراتیشویلی

Address: Nikoloz Baratashvili Street, Batumi, Georgia

چاذبه های تاریخی باتومی
چاذبه های تاریخی باتومی
photo by Ahmet Nazif UFUK
چاذبه های تاریخی باتومی
photo by Madrugada Verde. Interiors

3- مسجد باتومی | Batumi Mosque

تنها مسجدی که در این شهر خواهید دید، مسجد باتومی است که سال ساختش به قرن نوزدهم میلادی بر می گردد و در نزدیکی ساحل دریای سیاه قرار دارد. مسجد شهر باتومی به همت اصلان بگ که یکی از نجیب زادگان گرجی و مسلمان بود، در سال 1886 بنا شد. 

خوب است بدانید که این مسجد را که با نام ارتا جامه (مسجد جامع در میان) می شناسند، چرا که در واقع مسجد ارتا در میان دو مسجد دیگر که امروزه دیگر ندارند، قرار گرفته بود. 

با بازدید از مسجد تاریخی باتومی، هم از بنایی تاریخی دیدن کرده اید و هم می توانید دقایقی معنوی را در مسجد متفاوت تجربه کنید. به هنگام بازدید از این مسجد کوچک، دیوارهای آن را که غرق در نقش و نگارهایی به رنگ صورتی، سبز و آبی است خواهید دید.

آدرس: گرجستان، باتومی، خیابان کوتایسی

Address: Kutaisi St, Batumi, Georgia

اماکن تاریخی شهر باتومی
photo by Kubilay Tuğlu
اماکن تاریخی شهر باتومی

4- کلیسای سنت نیکولاس | Church of St. Nicholas

کلیسای سنت نیکولاس باتومی در مرکز این شهر قرار گرفته و با قدمتی بیش از 150 سال، یکی از قدیمی ترین کلیساهای باتومی محسوب می شود. خوب است بدانید که ایده ساخت چنین کلیسایی توسط جامعه یونانیان باتومی و با مسئولیت شهردار وقت، ایلیا افرمدی آغاز شد. در طی سال های 1854 بود که افرمدی، شهردار باتومی شد و پروژه ساخت کلیسایی وسیع را کلید زد. در آن زمان که تُرک ها قدرت را در دست داشتند از اقدام شهردار خوششان آمد و به او اجازه دادند که صومعه ای را البته بدون زنگ بسازد. ساخت کلیسا سنت نیکولاس در سال 1865 آغاز شد و پس از اتمام آن، به محلی برای تجمع یونانیان در باتومی بدل شد.

تا پیش از ساخت کلیسای مریم مقدس، این صومعه سنت نیکولاس بود که عنوان کلیسای اسقفی را در دست داشت. معماری جالب توجه و فراز و نشیب های تاریخی کلیسای سنت نیکولاس، دلایل و انگیزه هایی است که آن را به جاذبه ای مورد توجه برای گردشگران بدل می کند.

آدرس: گرجستان، باتومی، خیابان پرناواز مپه 16

Address: 16 Parnavaz Mepe St, Batumi, Georgia

اماکن تاریخی شهر باتومی
photo by David (bucha) Verulidze
اماکن تاریخی شهر باتومی
اماکن تاریخی شهر باتومی

5- کلیسای ارمنی | Armenian Apostolic Church

کلیسای ارمنی در اصل کلیسایی چوبی بود که در سال 1873 ساخته شد. البته چندین سال بعد و در دهه 1880 تخریب شد و جای خود را به کلیسایی سنگی داد. کلیسای جدید با کمک های مالی مردمِ محلی و زیر نظر معماری اتریشی بنا شد. این کلیسا نیز در دوران حکومت شوروی تعطیل شده و با تغییر کاربری، به عنوان آسمان‌نما یا (Planetarium) مورد استفاده قرار گرفت. البته این تغییر کاربری جنبه مثبتی برای کلیسا داشت و آن را از تخریب حفظ کرد. 

در سال 1992 میلادی بود که کلیسا را به دانشگاه ایالتی باتومی افزودند و کلیسای ارمنی بازگشایی شد.

آدرس: گرجستان، باتومی، خیابان کنستانتین گامساخوردیا

Address: Konstantine Gamsakhurdia St, Batumi, Georgia

کلیسای ارمنی باتومی
کلیسای ارمنی باتومی

6- قلعه گونیو | Gonio Fortress

قلعه گونیو از استحکامات رومی کشور گرجستان که در نزدیکی دریای سیاه ساخته شده و قدمتی حداقل 2 هزار ساله دارد. از قدیمی ترین اشاره هایی که به این قلعه شده، در کتاب مورخ یونانی معروف، پلینیوس است. جالب آن که این قلعه در طی تاریخ بسیار دست به دست شده و از حکومتی به حکومت دیگر منتقل شده است. ابتدا توسط رومیان باستان ساخته شده، بعدها به دست امپراتوران بیزانس و روم شرقی افتاده و سپس حاکمان عثمانی آن را تصاحب کردند، تا آن که روسیه و جماهیر شوروی بر کشور گرجستان تسلط یافتند. 

مردمان گرجی و بسیاری دیگر اعتقاد دارند که سنت متیوس، یکی از حواریون حضرت مسیح در این مکان دفن شده و عجیب نیست، که چرا این قلعه تاریخی بسیار مورد توجه است. البته شواهد باستانی و تاریخی این ادعا هیچ وقت یافت نشد، چا که دولت گرجستان هرگونه کنده کاری و حفر را در این منطقه ممنوع اعلام کرده و تا به کنون قدیمی ترین اثرات کشف شده، مربوط به دوران روم باستان می باشد.

قلعه گونیو در نزدیکی شهر باتومی و 15 کیلومتری جنوبی آن قرار گرفته است. 

هزینه:

بلیت ورودی: 3 لاری (حدود 4 هزار تومان)

راهنما: 10 لاری (حدود 14 هزار تومان)

ساعات بازدید: 10 تا 18

آدرس: گرجستان، باتومی

Address: Batumi, Georgia

قلعه گونیو باتومی
قلعه گونیو باتومی
قلعه گونیو باتومی

7- قلعه جیوارا | Gvara Fortress 

قلعه جیوارا یکی دیگر از جاذبه های تاریخی است که در نزدیکی شهر باتومی و در منطقه ای کوهستانی قرار گرفته است. این قلعه تاریخی در طی قرن های 5 و 6 میلادی ساخته شد و در طی قرن های 8 تا 14 نیز مورد استفاده بود. قلعه جیوارا در واقع به جهت موقعیت حساس و استراتژیکش که بر روی کوه بود و اشراف خوبی که به ناهمواری های اطراف، خصوصا دریای سیاه داشت، بسیار مورد توجه بود. 

امروزه بسیاری از دیوارهای قلعه، خصوصا بخش های جنوبی و شمال غربی از بین رفته اند. اما دیوارهای باقی مانده نیز قابل توجهند و ارتفاعی در حدود 5 تا 6 متر دارند. 

اگر قصد بازدید از این قلعه تاریخی را داشتید، خوب است در طبیعت زیبا و کوهستانی اطراف و دیگر بقایای تاریخی آن نیز گردش کنید.

آدرس: گرجستان، باتومی، تنگ ماچاخلسکوی

Address: Machakhelskoye Gorge, Batumi, Georgia

قلعه جیوارا باتومی
قلعه جیوارا باتومی

8- کلیسا سنت باربارا | St Barbara’s Church

سنت باربارا کلیسایی کوچک در مکان بیمارستان سابق ارتش است که ساخت آن در سال 1888 میلادی آغاز شد. دستور ساخت و مدیریت آن به عهده امپراتور اسکندر سوم بود. این کلیسا نیز همانند بسیاری از کلیساهای دیگر در زمان حکومت شوروی تعطیل شد و در نهایت در سال 1997 گشایش یافت.

این کلیسا گرچه کوچک است، اما ارزش بازدید را دارد و دسترسی خوب و موقعیت مناسبش که در نزدیکی پارک 6 می و دریاچه نوریگلی قرار گرفته، بازدید از آن را راحت تر می کند.

آدرس: گرجستان، باتومی، خیابان روستاولی 26

Address: Rustaveli Av. 26, Batumi, Georgia

اماکن تاریخی شهر باتومی

9- کنیسه باتومی | Batumi Synagogue

در سال آخر قرن نوردهم بود که جمعی از یهودیان باتومی از امپراتور روسی اجازه گرفتند تا کنیسه ای ( محل اجتماعات دینی یهودیان ) را برای خود در شهر بنا کنند. امپراتور وقت به آن ها اجازه داد و کنیسه باتومی در نهایت در سال 1904 گشایش یافت. البته از آن جا که در دوره حکومت شوروی بسیاری از فعالیت های نذهبی منع شده بودند، این کنیسه یهودی نیز تعطیل شد و به عنوان محلی برای فعالیت سازمان های ورزشی مورد استفاده قرار گرفت. 

در سال 1998 میلادی بود که کنیسه بازسازی شده و دوباره با رویکردی مذهبی گشایش یافت.

خوب است بدانید که در حال حاضر این ساختمان، قدیمی ترین کنیسه شهر باتومی می باشد.

آدرس: گرجستان، باتومی، خیابان واژا پشاولا 33

Address: Vazha Pshavela 33, Batumi, Georgia

کنیسه باتومی
کنیسه باتومی
کنیسه باتومی

10- فانوس دریایی باتومی Batumi Lighthouse

تاریخ ساخت فانوس دریایی در باتومی به زمانی بر می گردد که کشور گرجستان تحت فرمانروایی امپراتوری عثمانی قرار داشت. در سال 1863 بود که نخستین فانوس دریایی شهر را در کنار قلعه ای ترکی و در نزدیکی دماغه ساختند. دومین فانوس دریایی نیز در سال 1878، زمانی که روس ها و جمهوری شوروی بر منطقه تسلط داشتند، ساخته شد.

فانوس دریایی کنونی، ساختمانی هشت ضلعی و سنگی است که ارتفاعی 21 متری داشته و توسط مهندسی فرانسوی در سال 1881 ساخته شده است. یک سال پس از تکمیل ساخمان این فانوس دریایی، یک دوربین نیز بر بالای آن اضافه شد. 

آدرس: گرجستان، باتومی، فانوس دریایی

Address: Batumi Lighthouse, Batumi, Georgia

 

اماکن تاریخی شهر باتومی

11- پل ماخونتستی | Makhuntseti Bridge

پل ماخونتستی، پلی تاریخی است که قدمتش به 1000 سال پیش بر می گردد و در نزدیکی شهر باتومی و بر روی رود آچاریستسکالی ساخته شده است. این پل  بزرگ که از جنس سنگ های آتشفشانی است، با پایه ای صخره ای حمایت می شود و در طی قرن های 9 و 10 میلادی ساخته شده است. اگر به پل ماخونتستی دقت کنید، ردیف هایی سنگی اضافه ای می بینید که نشان از بازسازی پل در مرور زمان دارد. البته نهایتا در سال 2008 این پل به کلی مورد بازسازی و تعمیر قرار گرفت.

برای آن که به بازدید این پل باستانی بروید، باید 30 تا 54 کیلومتر از شهر باتومی فاصله بگیرید و به فضایی روستایی و دل انگیز وارد شوید. مسلما جاذبه های منطقه تنها به پل تاریخی ماخونتستی محدود نمی شود و فرصت آن را دارید تا یک تیر و چند نشان بزنید و از طبیعت دلربای منطقه و خصوصا آبشار زیبای ماخونتستی استفاده کنید.

در ادامه عکسی از این آبشار زیبا می بینید و می توانید برای اطلاعات بیش تر از این آبشار در زیر بخوانید:

دیدنی های باتومی گرجستان | باغ ها و پارک ها

آدرس: گرجستان، 30 کیلومتری شهر باتومی

Address: 30 km from Batumi, Batumi, Georgia

اماکن تاریخی شهر باتومی
اماکن تاریخی شهر باتومی
اماکن تاریخی شهر باتومی

سخن آخر

با هم دیدیم و خواندیم از بهترین اماکن تاریخی شهر باتومی

همان طور که گفتیم باتومی شهر بسیار کوچکی است و جاذبه های بسیار زیادی ندارد و این لیست، انتخابی از بهترین کلیساها و جاذبه های باستان آن.

برای آشنایی بیش تر با جاذبه های گردشگری باتومی و سایر اطلاعات مفید شهر بخوانید:

هزینه های سفر به باتومی | گرجستان

بهترین رستوران های باتومی گرجستان

معرفی شهر باتومی گرجستان | دانستنی های قبل از سفر

سفر به باتومی | بندر رویایی گرجستان | ویدیو HD

شما تا به حال به باتومی سفر کرده اید؟

بازدید از کدام بخش های شهر برای شما جذاب و خاطره انگیز بود؟

خاطرات و نظرات خود را با ما در میان بگذراید.

چند سالی است که با کارناوال، هر روز دست به قلم می شوم و نوشتن، گاه چالشی روزانه است و گاه، شربت بهار نارنج تگری که در یک روز داغ تابستانی به جانم می نشیند... و این چیزی است که آن را خوش حالی

...

آیا این مطلب مفید بود؟

1 دیدگاه

جدید ترین دیدگاه

علی

کشور گرجستان زمانی جزء قلمرو ایران بود . در زمان    قاجاریان  از خاک ایران جدا شد. چرا هیچ اشاره ای به این موضوع نشده است .

انتشار:04 اسفند 1396

آیا این دیدگاه مفید بود؟

اپلیکیشن کارناوال

با نصب اپلیکیشن کارناوال، کنترل سفر را این بار شما به دست بگیرید. در این اپلیکیشن شما دنیایی از امکانات و خدمات را همیشه و همه جا در جیب خود دارید؛ آشنایی با جاذبه ها و فرهنگ شهرها و کشورهای مختلف، رزرو آنلاین بلیت هواپیما و یا حتی رزرو انواع اقامت بسته به سلیقه و بودجه ای که دارید. اپلیکیشن کارناوال یعنی کنترل سفر در دست شما.

Android

IOS

مجوزها و نمادها

هدف اصلی کارناوال این است که بهترین خدمات گردشگری را به صورت آنلاین به کاربران خود ارائه دهد. هر آن چیزی که برای سفر خود نیاز دارید را از کارناوال بخواهید؛ از آشنایی با جاذبه ها، سوغات و غذاهای محلی تا رزرو آنلاین بلیت هواپیما و انواع اقامتگاه. در هر جا و در هر ساعت از شبانه روز، می توانید به صورت آنلاین خدمات سفر خود را رزرو کنید و یا هر سوالی دارید از ما بپرسید. کارناوال کنترل سفر شماست!

کلیه حقوق مادی و معنوی کارناوال برای شرکت کاروان سفر های هیرمان محفوظ است. استفاده از محتوای سایت تنها در صورت پذیرش شرایط و ضوابط امکان پذیر است.