ویدیو HD
زينب شيرازی

نویسنده ارشد کارناوال

انتشار

06 دی 1396

به روز رسانی

15 شهریور 1398

باکو از آن شهرهاست که به سبب موقعیت جغرافیایی اش، مقصد جالبی برای هموطنان‌مان محسوب می شود. این شهر که پایتخت کشور دوست و همسایه آذربایجان است، از راه هوایی تنها 2 ساعت و در راه زمینی و از مرز نزدیک 8 ساعت با ما فاصله دارد. البته موقعیت جغرافیایی تنها انگیزه دهنده سفر برای گردشگران نیست و هزینه های مناسب این کشور، موقعیت ساحلی باکو و البته بافت اروپایی و سازه های مدرن این شهر نیز از جمله دلایلی است که مسافران ایرانی را به سوی باکو جذب می کند. از همین رو امروز کارناوال به سراغ شهر باکو رفته تا پیش از سفر به آن، شما را از دانستنی های مهمش آگاه کند. 

در این مقاله موضوع های مختلفی را بررسی می کنیم: از ابتدایی ترین اطلاعات عمومی شهر مانند زبان رسمی و زبان رایج گرفته تا شماره های ضروری و عبارات پرکاربرد مقصد در اختیار شما قرار می گیرند. البته این تمام ماجرا نیست و در ادامه تعطیلات رسمی، جشنواره ها، وضعیت آب و هوایی و راه های مختلف حمل و نقل شهری را به شما توضیح می دهیم. در انتها نیز می توانید اطلاعاتی تکمیلی درباره فرهنگ غذایی شهر باکو و تاریخچه کهن آن به دست آورید. 

Photo by : Unknown

چرا باکو؟


 • پایتخت و بزرگترین شهر جمهوری آذربایجان است.
 • باکو مقصدی ساحلی و جذاب برای ایرانی هاست که دسترسی بسیار خوبی دارد.
 • هزینه های سفر به این شهر مناسب و مقتصدانه است.
 • مراکز خرید مدرن و جاذبه های جدید باکو بسیار دیدنی اند.
Photo by : Unknown

آشنایی با شهر باکو | پایتخت کشور آذربایجان

همان طور که می دانید، باکو پایتخت جمهوری آذربایجان است که در حاشیه دریای کاسپین قرار دارد. باکو نه تنها وسیع ترین شهر کشور آذربایجان، بلکه بزرگ ترین شهر منطقه قفقاز نیز بوده و امروزه به سبب ویژگی های مدرنش مانند بافت اروپایی و پیشرفت قابل توجهش، به قطب گردشگری این کشور نیز بدل شده است. این شهر همچنین مرکز علمی، فرهنگی و صنعتی جمهوری آذربایجان محسوب می شود و بنابراین اهمیتی دو چندان دارد. 

شهر باکو جمعیتی در حدود 3 میلیون نفر را در خود جای داده و از لحاظ تقسیمات شهری به 12 بخش تقسیم می شود. مرکز این شهر، میدان فواره یا (Fəvvarələr Meydanı) است که در اطراف با انبوهی از پاساژها، مغازه ها، رستوران ها و ... احاطه می شود. از خیابان های مهم شهر نیز می توان به خیابان نظامی (Nizami Street) اشاره کرد که در واقع پیاده رویی بزرگ و عریض است، بوتیک ها و فروشگاه های مختلفی داشته و محبوبیت بسیاری در نزد باکونشنینان و گردشگران دارد.

شاید جالب باشد بدانید که نام پایتخت آذربایجان ریشه ای فارسی دارد، البته درباره آن که باکو دقیقا از چه کلمه ای گرفته شده است اختلافاتی وجود دارد. برخی معتقدند باکو از کلمه ای پهلوی گرفته شده که در لغت به معنای «شهر خدا»ست . برخی دیگر نیز درباره ریشه نام باکو نظر دیگری دارند. به گمان این افراد نام «باکو» از کلمه فارسی «بادکوبه» گرفته شده و انتخاب این اسم به جهت بادهای شدید شهر باکو بوده است. در واقع در تمام طول سال در باکو بادهای پرقدرتی می وزد که باعث شده این پایتخت را با عنوان «شهر بادها» بشناسند. 

از دیگر ویژگی های مشخص این شهر می توان به ارتفاع منفی 28 متری اش اشاره کرد که در واقع پایین تر از سطح دریا قرار گرفته است. به این ترتیب باکو عنوان کم ارتفاع ترین پایتخت دنیا را به خود اختصاص داده و همچنین بزرگترین شهر دنیاست که پایین تر از سطح دریا قرار دارد. 

Photo by : Unknown

معرفی برخی از جاذبه های معروف باکو

شهر ساحلی باکو دیدنی ها و جاذبه های مختلفی دارد که در این جا با برخی از آن ها آشنا می شویم:

مرکز حیدر علیف | Heydar Aliyev Center: سازه ای زیبا و شکوهمند است و یکی از مهم ترین و پربازدیدترین دیدنی های باکو محسوب می شود. این ساختمان در واقع مجموعه ای از موزه ها و گالری های مختلف است که در قسمت عمده خود به ارایه اطلاعاتی درباره حیدر علیف، رهبر ملی جمهوری آذربایجان می پردازد. در دیگر بخش ها و گالری های این مجموعه وسیع می توانید از موزه های مختلفی نیز بازدید کنید. 

ورود به صفحه اختصاصی معرفی مرکز حیدر علیف

برج میدن | Maiden Tower: برج میدن سازه ای تاریخی است که در قرن دوازدهم میلادی ساخته شده و امروزه یکی از محبوب ترین جاذبه های باکوست. این برج یکی از نمادهای ملی کشور آذربایجان است که تصویرش را روی اسکانس های منات می توانید ببیینید. امروزه برج میدن میزبان موزه ای از تاریخ شهر باکوست. همچنین بد نیست بدانید برج میدن در میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده است.

کاخ شروان شاهان | Palace of the Shirvanshahs: این کاخ متعلق به قرن پانزدهم میلادی است و به عنوان یکی از مرواریدهای معماری آذربایجان شناخته می شود. این کاخ در کنار برج میدن از اهمیت بسیاری برای باکو و گردشگران این شهر برخوردار است. خوب است بدانید این کاخ از جمله میرات ثبت شده جهانی یونسکو است.

بافت تاریخی شهر: این بخش از باکو درست همان جایی است که می توانید وجوه باستانی باکو را لمس کنید و به دل تاریخ این شهر قدم بگذارید. در این بخش دیوار تاریخی شهر را خواهید دید و پس از آن می توانید به سراغ برج میدن و کاخ شروان شاه بروید. 

میدان فواره | Fountains Square: میدان فواره میدانی عمومی در مرکز شهر باکوست که به عنوان محلی برای گرد هم آمدن، گشت و گذار و پیاده روی شناخته می شود. در اطراف این میدان تعداد بسیاری رستوران، مغازه، هتل و ... وجود دارد که دلیل اصلی جذابیت برای گردشگران محسوب می شود.

آتشگاه | Ateshgah: آتشگاه باکو معبدی برج مانند است که در حومه شهر باکو قرار دارد. بر اساس اسناد به جا مانده ایرانی و هندی، زرتشتیان و هندوها از این معبد برای پرستش و راز و نیاز استفاده می کردند. 

موزه فرش | Azerbaijan Carpet Museum: فرش ها و قالیچه ها مهم ترین صنایع دستی و سوغات کشور آذربایجان محسوب می شوند، بنابراین منطقی است که بازدید از موزه فرش یکی از اولویتهای گردشگران شهر باکو باشد. البته جذابیت موزه فرش تنها به مجموعه نفیسش خلاصه نمی شود و فضای مدرن و دوست داشتنی موزه را هم نمی توان از قلم انداخت.

باغ وحش باکو | Baku Zoo: باغ وحش باکو قدیمی ترین باغ وحش کشور آذربایجان است که قدمتش به اوایل قرن بیستم میلادی برمی گردد. با بازدید از این باغ وحش می توانید مجموعه ای از حیوانات را از نزدیک ببینید.

ورود به صفحه اختصاصی مراکز خرید شهر باکو

دانستنی های مهم شهر باکو

خواندن و دانستن اطلاعات زیر، می تواند در حین سفر به باکو برای شما بسیار مفید باشد:

جمعیت: 9,754,000

اختلاف ساعت با تهران: 30 دقیقه عقب تر

سطح قیمت: کمی ارزان تر از تهران 

پول رایج: منات (AZN)، هر 

1 منات آذربایجان
(7,000تومان)
 

زبان اصلی: زبان رسمی مردم کشور آذربایجان، آذری است که به زبان و لهجه ترکی آذری زبان های ایرانی شباهت بسیاری دارد.

زبان دوم: جالب است بدانید که زبان دوم مردم آذربایجان و شهروندان باکو، زبان روسی است که به صورت گسترده ای در شهر کاربرد دارد. با این حال زبان انگلیسی نیز در برخی از شهرهای باکو توسط مردم مورد استفاده قرار می گیرد.

دین مردم: 90 درصد جمعیت آذربایجان را مسلمانان شیعه تشکیل می دهند اما با این حال خوب است بدانید آذربایجان کشوری سکولار است و در این سرزمین آزادی مذهبی وجود دارد. این بدان معناست که قوانین مذهبی در این کشور وجود ندارد. 

سوغات شهر: از جمله سوغاتی های شهر باکو و آذربایجان می توان به فرش و قالیچه، مگنت هایی با تصاویری از برج های شعله، آبنما و برج میدین اشاره کرد. همچنین روسری، کیف، کیف پول، انواع ظروف مسی و فلزی و نقاشی رنگ و روغن از جمله صنایع دستی و سنتی آذربایجان است.

وضعیت بهداشتی: سیستم درمانی و سلامت باکو چندان به روز نیست اما در طی سال های اخیر پیشرفت های بسیاری داشته و امروزه کلینیک و بیمارستان های بسیاری در سطح پایتخت آذربایجان به چشم می خورد که با وضعیت قابل قبولی خدمات پزشکی را ارایه می دهند. 

وضعیت تحصیلی: شهر باکو میزبان دانشگاه ها و موسسات آموزشی مختلفی است که نخستین دانشگاه آن در دوره کوتاه جمهوری دمکراتیک آذربایجان تاسیس شد. پس از جنگ جهانی دوم چندین دانشگاه به این شهر اضافه شده و پس از جدایی آذربایجان از اتحاد جماهیر شوروی، دانشگاه های خصوصی نیز به باکو راه یافتند. از جمله بهترین دانشگاه های باکو می توان به دانشگاه قفقاز، دانشگاه اسلاویک باکو، دانشگاه فنی آذربایجان، دانشگاه ایالتی باکو و ... اشاره کرد. 

ورود به صفحه دانستنی های شهر باکو

Photo by : Unknown

در سفر به باکو بدانید

از دیگر اطلاعات و نکات ضروری پیش از سفر می توان به عبارات کوتاه و پرکاربرد مقصد و شماره های ضروری آن شهر اشاره کرد. دانستن این اطلاعات، هم سفر را برای شما راحت تر خواهد کرد و هم آمادگی شما را برای عکس العمل بجا در اتفاقات غیر منتظره بالا می برد.

شماره های ضروری:

پیش شماره آذربایجان
994
پیش شماره شهر باکو
12
پلیس
102
آتشنشانی
101
حوادث گاز
104
اورژانس
103
کنسولگری ایران در باکو
۴۳۳۰۳۶۱

عبارات کاربردی:

دانستن عبارات کاربردی از جمله چیزهایی است که شما را در برقراری ارتباط با مردمان شهر مقصد یاری می دهد. در ادامه با برخی از پرکابردترین عبارات اشنا می شویم.

فارسی
تلفظ
ترکی
سلام
salam
salam
آدرس
oonvani
Ünvanı
حال شما چطوره؟
nejesan
Necəsən?
قیمتش چقدره؟
boo nechey dish
Bu neçəyədir?
کرایه‌ش چقدر میشه؟
necheya apararsan
Neçəyə apararsan?
متشکرم
teshekur edirik
Təşəkkür edirik
می توانید انگلیسی صحبت کنید؟
siz inglishche danishir-sinizme
Siz Ingiliscə danışırsınızmı?
ببخشید
bashlin
Bağışlayın
خداحافظ
sa-ooloon
Sağolun
بله
beli
Bəli
خیر
kheyr
Xeyr
آره
hii
نه
yok
Yox

در صورتی که درباره برقراری ارتباط در طول سفرهای خارجی خود دغدغه و نگرانی بسیاری دارید، توصیه می کنیم خواندن آموزش های کاربردی زیر را از دست ندهید. 

آموزش راه های برقراری ارتباط در کشورهای خارجی

Photo by : Unknown

امنیت جمهوری آذربایجان

خوشبختانه نرخ جرم و جنایت در شهر باکو بسیار پایین است و آذربایجان از لحاظ شاخص‌های جهانیِ امنیت، تنها یک پله پایین تر از ایران ایستاده است. همچنین این کشور از لحاظ امنیت از کشورهایی ماند هند، ترکیه، اوکراین و روسیه در درجه بالاتری قرار می گیرد.

جالب آن که نرخ جرم هایی چون : دزدی، کیف قاپی، پخش مواد مخدر و … نیز در شهر باکو بسیار پایین است. همچنین طبق آمار و ارقام، امنیت پیاده روی در طی روز و شب در این شهر بالاست.

با این حال با رعایت نکاتی چند برای حفظ امنیت، چیزی را از دست نمی دهید:

+ اگر با خود پول نقد همراه دارید (که طبیعتا باید همراه داشته باشید) در مکان های شلوغ مواظب جیب و وسایل خود و به خصوص کیف قاپ های حرفه ای باشید و شب ها تنهایی بیرون نروید. 

می توانید هر گونه جرم و خلافی را در ایستگاه های محلی پلیس گزارش بدهید و یا با شماره 102 تماس بگیرید. برای تلفن کردن همیشه افرادی هستند که بتوانند انگلیسی صحبت کنند. اما اگر می خواهید به ایستگاه پلیس بروید، کسی را برای ترجمه حرف هایتان همراه ببرید. یادتان باشد هیچ گاه برگه ای را که متوجه نمی شوید چیست، امضا نکنید. 

Photo by : Unknown

جشنواره ها و تعطیلات رسمی باکو

از دیگر نکات جالب توجه پیش از سفر می توان به جشنواره ها و تعطیلات رسمی هر شهر اشاره کرد. با در اختیار داشتن این اطلاعات می توانید برنامه ریزی دقیق تر و بهتری داشته باشید، چرا که تعطیلات عمومی و جشنواره ها ممکن است بر روی وضعیت بازدید از جاذبه ها و اماکن و دیدنی تاثیر داشته باشند.

جشنواره های باکو: جشنواره نوروز، جشنوراه رنگ باکو (اوایل ژوئن، اوایل خرداد)، مراسم ماه رمضان، مراسم عید قربان، جشنواره بین المللی موسیقی جاز باکو (ماه اکتبر، اواخر مهر)

تعطیلات رسمی 2018 باکو

زمستان

31 دسامبر (10 دی 1396): روز همبستگی آذربایجان

1 و 2 ژانویه (12 و 13 دی): تعطیلات سال نو

20 ژانویه (1بهمن): روز عزای ملی

8 مارس (18 اسفند): روز زن

20 تا 24 مارس (29 اسفند 96 تا 4 فروردین 1397): عید نوروز

بهار

9 می (19 اردیبهشت 1397): سالروز پیروزی بر فاشیسم

28 می (7 خرداد): روز جمهوری

تابستان

15 -16 ژوئن (24 و 25 تیر): روز عید فطر

26 ژوئن (4 مرداد): روز ملی ارتش

22 و 23 سپتامبر (31 مرداد و 1 شهریور): عید قربان

پاییز

18 اکتبر (26 مهر): روز استقلال

9 نوامبر (18 آبان): روز ملی پرچم

Photo by : Unknown

آب و هوای شهر باکو

باکو که در ساحل دریاچه کاسپین قرار گرفته، اقلیمی نیمه خشک و معتدل دارد که می توان از آن انتظار تابستان های گرم و خشک و زمستان های سرد و مرطوب را داشت. البته باکو بر خلاف شهرهایی با موقعیت مشابهش، تابستان های بسیار داغی ندارد و گرمای آن قابل تحمل است.

+ سه ماه بهار و ماه مهر، زمان بسیار دلپذیری برای سفر به شهر باکو هستند، چرا که گرمای هوا ملایم است.

+ تابستان های باکو زیاد توصیه نمی شوند، چرا که گرم ترین اوقات سال هستند و هوا نیز شرجی است. گرچه در این فصل تفریحات تابستانی و دریایی رونق بسیاری دارد و به سبب تعطیلات، زمان مناسبی برای سفر بسیاری در نظر گرفته می شود. البته اگر اهل طبیعت گردی باشید، ماه اول تابستان برای کوهنوردی در کوه های مرتفع اطراف باکو مناسب به نظر می رسد. در این کوه ها دمای هوا به نسبت گرمای بسیار پایتخت، دلپذیر و فرحبخش است.

+ ماه آبان نیز زمان مناسبی برای سفر به باکو است؛ اما باید بدانید که بعدازظهرها در این ماه دمای هوا تا ۱۵ درجه کاش می یابد و هوا قدری سرد است. همچنین بارش باران در این ماه به طور متوسط در حدود ۳۷۷ میلی متر خواهد بود.

+ دمای روزانه در ماه آذر از آبان هم پایین تر می رود و بارش باران اغلب زیاد است. سفر در این ماه نیز طرفدار چندانی ندارد. 

+ بارش باران و برف در ماه های زمستان بسیار متداول است و هوا باکو سردترین زمان خود را سپری می کند. همین موضوع باکو و اطرافش را در طی ماه های دی و بهمن به مقصد مناسبی برای ورزش ها و تفریحات زمستانی بدل می کند. 

در نهایت باید بدانید که تمامی فصل ها می توانند وقت مناسبی برای سفر به باکو باشند؛ اما این که کدام فصل برای شما انتخاب مناسب تری خواهد بود، به علایق، روحیه و تجربیات شما بر می گردد. چرا که هر فصل ویژگی ها و رنگ و بوی خاص خود را دارد. با این حال برای عموم مردم، سه ماه بهار و نخستین ماه پاییز برای سفر به باکو توصیه می شود.

Photo by : Unknown

فرودگاه بین المللی حیدر علیف | Heydar Aliyev International Airport

فرودگاه بین المللی حیدر علیف تنها فرودگاه بین المللی باکو و یکی از شش فرودگاه بین المللی جمهوری آذربایجان است که در 25 کیلومتری شمال شرقی شهر باکو قرار دارد. جالب آن که این فرودگاه وسیع و مدرن، پر رفت و آمدترین فرودگاه در منطقه قفقاز محسوب می شود. خوشبختانه پروازهای مستقیمی از این فرودگاه به تهران و تبریز وجود دارد و می توانید به راحتی از پروازهای آن برای رسیدن به باکو استفاده کنید.

دسترسی: این فرودگاه با یک بزرگراه مدرن به پایتخت متصل می شود و امکانش را دارید تا با استفاده از اتوبوس، تاکسی و مینی بوس خود را از فرودگاه حیدر علیف به مرکز شهر باکو برسانید. 

سایت فرودگاه: http://www.airport.az/az/ 

آدرس: آذربایجان، باکو

Address: AZ1109, settlement, Baku, Azerbaijan

Photo by : Unknown

حمل و نقل عمومی در باکو

خوب است بدانید باکو در مقایسه با کلانشهرهای دنیا، شهر چندان وسیعی نیست اما سیستم حمل و نقل عمومی کارآمدی دارد و در کنار تاکسی و اتوبوس، گزینه های متنوعی همچون مترو، مینی بوس، دوچرخه و قطار برقی در این پایتخت وجود دارند. در ادامه با انواع گزینه های حمل و نقل، هزینه ها و نحوه پرداخت آن ها آشنا می شویم.

باکی کارت | بلیت الکترونیک باکو

شهرداری باکو از سال 2015 سیستم بلیت الکترونیک شهر را با نام باکی کارت (BakıKart) راه اندازی کرد. باکی کارت را می توانید در ایستگاه های مترو، ایستگاه های مشخص اتوبوس و ایستگاه های فروش باکی کارت تهیه کنید. برای اطلاعات بیشتر از مکان های فروش این بلیت الکترونیک اینجا را ببینید. 

 باکی کارت در مجموع دو نوع دارد:

 • 1- کارت های پلاستیکی و با قابلیت شارژ مجدد که هزینه آن
  2 منات آذربایجان
  (15,000تومان)
  است. با این پول علاوه بر خود کارت، هزینه شارژ آن را هم پرداخت می کنید.
 • 2- کارت های کاغذی: این کارت ها غیر قابل شارژ هستند و حداکثر تا 4 بار می توانید از آن ها استفاده کنید. خوب است بدانید پس از اولین استفاده این کارت ها تا 45 روز اعتبار دارند: هزینه
  0.2 منات آذربایجان
  (1,000تومان)

در حال حاضر می توانید از این کارت ها برای پرداخت هزینه مترو و اتوبوس های قرمز رنگ جدید باکو استفاده کنید. البته به زودی قرار است ترتیبی داده شود تا بتوان از باکی کارت در دیگر بخش های حمل و نقل عمومی استفاده شود. برای پرداخت هزینه سایر وسایل حمل و نقل عمومی لازم است که همیشه تعدادی سکه و قپیک در جیب خود داشته باشید. 

برای آشنایی با حمل و نقل پایتخت کشور آذربایجان بخوانید:

راهنمای حمل و نقل عمومی شهر باکو

Photo by : Unknown

1- اتوبوس

 اتوبوس های باکو از جمله کارآمدترین وسایل حمل و نقل عمومی اند که تقریبا دسترسی شما را به هر نقطه ای از شهر ممکن می سازند. مقصد اتوبوس ها معمولا در جلوی اتوبوس و یا سمت راست آن درج شده است و بیشتر به رنگ قرمز هستند. برای پرداخت هزینه این اتوبوس ها لازم است باکی کارت های پلاستیکی و یا کاغذی را تهیه کنید. خوب است بدانید هزینه مسیر یک طرفه اتوبوس سواری در باکو برابر با 

0.2 منات آذربایجان
(1,000تومان)
خواهد بود. 

متاسفانه اتوبوس های باکو برای استفاده از کم توانان جسمی طراحی نشده و اگر شما و یا همراهانتان با صندلی چرخدار هستید، نمی توانید از اتوبوس های شهر استفاده کنید.

برای اطلاع دقیق تر درباره نقشه اتوبوسی باکو و مسیرهای آن به سایت اتوبوس رانی باکو سری بزنید.

سایت اتوبوس رانی باکو: https://www.bakubus.az/ 

هزینه:

0.2 منات آذربایجان
(1,000تومان)

نحوه پرداخت هزینه: باکی کارت

Photo by : Unknown

2- مترو

راه دیگر گشت و گذار در بخش های مختلف شهر باکو، استفاده از مترو است. متروی این شهر با هزینه بسیار مناسبی، دسترسی شما را به نقاط مختلف پایتخت آذربایجان ممکن می کند. هزینه مسیر یک طرفه متروی باکو دقیقا برابر با هزینه اتوبوس های شهر و برابر با

0.2 منات آذربایجان
(1,000تومان)
است و برای پرداخت آن تنها باید از باکی کارت استفاده کنید.

متروی باکو در مجموع 4 خطر قرمز، سبز، بنفش و سبز کمرنگ دارد که دو خط اصلی و پرکاربرد آن خط های قرمز و سبز هستند. برای آشنایی بیشتر با مسیرها و ایستگاه های متروی باکو، به وبسایت رسمی مترو باکو سری بزنید. 

 سایت متروی باکو: http://www.metro.gov.az/en/

هزینه: 

0.2 منات آذربایجان
(1,000تومان)

نحوه پرداخت هزینه: باکی کارت

Photo by : Unknown

3- تاکسی

عمده تاکسی های شهر باکو که در کناره خیابان منتظر مسافرند، تاکسی متر ندارند و حداقل هزینه کرایه آن ها از

5 منات آذربایجان
(37,000تومان)
شروع می شود. از سال ۲۰۱۱، تاکسی هایی به سبک تاکسی های لندن وارد خیابان های باکو شدند. بر روی این تاکسی ها پرچم ۱ منات به چشم می خورد، تاکسی متری دارند و کرایه های منصفانه و منطقی دریافت می کنند. در کل برای یک گردش در مرکز شهر باکو می توانید انتظار کرایه ای در حدود 
4 منات آذربایجان
(30,000تومان)
تا 
10 منات آذربایجان
(75,000تومان)
را داشته باشید. 

می توانید برای محاسبه کرایه ها به جدول زیر مراجعه کنید:

فاصله (کیلومتر)
هزینه حدودی
بین ۳ تا ۴ km
بین
3.5 منات آذربایجان
(26,000تومان)
تا
4.5 منات آذربایجان
(33,000تومان)
بین ۱۰ تا ۱۲ km
بین
8 منات آذربایجان
(60,000تومان)
تا
9 منات آذربایجان
(67,000تومان)
بین ۲۰ تا ۲۲ km
بین
14 منات آذربایجان
(105,000تومان)
تا
15 منات آذربایجان
(112,000تومان)
Photo by : Unknown

4- قطار برقی

بد نیست بدانید که باکو چندین خط قطار برقی جدید و قدیمی دارد که از آن ها می توانید برای دسترسی به حومه شهر و شهر سومقاییت (Sumqayit) استفاده کنید. هزینه این قطارها ناچیز و در حدود 

1 منات آذربایجان
(7,000تومان)
است. 

Photo by : Unknown

5- ماشین شخصی

باکو که در همسایگی کشور ما قرار دارد، یکی از مقاصد پرطرفدار برای سفرهای زمینی و با ماشین شخصی محسوب می شود. اگر قصد سفر با ماشین شخصی خود را دارید باید بدانید که متوسط هزینه بنزین در آذربایجان مناسب است و هر لیتر بنزین بدون سرب حدود

0.7 منات آذربایجان
(5,000تومان)
تا
0.95 منات آذربایجان
(7,000تومان)
است. اما در نظر داشته باشید که پلیس آذربایجان بر روی قوانین راهنمایی و رانندگی حساسیت دارد و بسیاری از قوانین کوچکی که در ایران نادیده گرفته می شوند و برای ما جریمه ای در پی ندارند، در آذربایجان مهم هستند. بنابراین از آن جا که شما عادت به رعایت چنین قوانینی ندارید، ممکن است در انتهای سفر با لیست بلند بالایی از جریمه های رانندگی به خانه برگردید. به همین دلیل توصیه ما آن است که تا حد امکان تمام قوانین و مقررات رانندگی را رعایت کنید.

Photo by : Unknown

آشنایی با فرهنگ غذایی آذربایجان

 شاید ندانید اما فاصله نزدیک کشور آذربایجان با کشور عزیز ما تنها در مرزهای جغرافیایی محدود نمی شود و وقتی خوب به مردم و فرهنگ غذایی شان نگاه کنیم، با نام های آشنا و طعم های مشابهی رو به رو می شویم و چندان احساس غربت به ما دست نمی دهد. فرهنگ غذایی مردم آذربایجان به فرهنگ غذایی آذری های ایران شباهت بسیاری دارد و در کل در موارد زیادی با فرهنگ غذایی ایران و ترکیه همخوانی دارد. به گونه ای که بسیاری از غذاهای بومی آذربایجان را قبلا خورده ایم و یا با شکل و شمایلش آشنایی داریم. 

خوب است بدانید که از میان 11 اقلیم شناخته شده در جهان، 9 اقلیم آن را در کشور آذربایجان شاهد خواهید بود. تنوع آب و هوایی در یک سرزمین به معنای تنوع مواد و محصولات غذایی است و در نتیجه این موضوع خود باعث غنای فرهنگ غذایی آن جا می شود. بنابراین عجیب نیست وقتی که نگاهی به لیست غذاهای این کشور می اندازید، با تنوعی دوست داشتنی و جالب توجه رو به رو شوید. 

برای مردمان آذربایجان، غذا عنصر مهمی در زندگی روزمره محسوب می شود و عمیقا در تاریخ، سنت ها و ارزش های این سرزمین ریشه دارد. اغلب غذاهای این کشور همسایه، به سبب سبزیجات تازه و فصلی اش شهرت دارد. سبزی های معطری مانند نعنا، شوید، گشنیز، ریحان، جعفری، ترخون، تره فرنگی، پیازچه، آویشن، مرزنگوش، پیاز سبز و تره آبی در آشپزی آذری بسیار محبوب اند و اغلب به همراه غذای اصلی سرو می شوند. از طرفی دیگر کشور آذربایجان در کنار دریای کاسپین قرار گرفته و بنابراین رد پای ماهی های مختلف را در غذاهای بومی آذربایجان می بینیم. ماهی هایی چون خاویار سیاه، سالمون خزری، قزل آلا، ساردین، کفال راه راه و ... از آن جمله اند. 

همانند غذاهای ایرانی، پلو در آذربایجان هم نقش پر رنگ و مداومی دارد که با سبزیجات مختلف و یا با زعفران سرو می شوند. جالب است بدانید که پلوهای آذری به بیش از 40 نوع می رسند و با انواعی از خورشت ها و کباب ها مورد استفاده قرار می گیرند. یکی دیگر از انواع غذاهای پرکاربرد و مرسوم آذربایجان، کباب ها و شیشلیک های آن است. آذری ها انواع گوشت های بره، گوساله، مرغ، اردک، ماهی و حتی خاویار را به سیخ کشیده و کباب هایی لذیذ تهیه می کنند. 

چاشنی های مرسوم و پرکاربرد در غذاهای آذری، نمک، فلفل سیاه، سماق و زعفران هستند. از دیگر چیزهایی که در طبخ غذاهای آذری مورد استفاده قرار می گیرند، می توان به میوه های خشک و گردو اشاره کرد. 

از بخش های جالبِ سرو یک وعده غذای آذری این است که اغلب 4 تا 5 ساعت طول می کشد و ابتدا با نوشیدن چایی آغاز می شود. 

 در غذاهای آذری انواعی از سوپ ها، غذاهای سبک، دسرها، پلوها و غذاهای گوشتی وجود دارند و تنوع غذاهای این کشور قابل توجه است.

Photo by : Unknown

تاریخچه شهر باکو

 شاید ندانید اما تاریخچه شهر باکو به چند هزار سال پیش بر می گردد. سرزمین باکو به سبب تنوع گیاهان و جانورانش، محل مناسبی برای زندگی قلمداد می شده و نشانه هایی از انسان های باستان و مربوط به دوره نوسنگی و عصر برنز در این منطقه پیدا شده است. به این ترتیب می توان گفت قلمروی باکو حداقل قدمتی در حدود 3300 سال دارد. با این حال، این نشانه ها دلیلی بر وجود تمدن و شکل شهری در این منطقه نمی شود و با قدری جستجو در دل تاریخ، می بینیم تا قرن ششم میلادی خبری از باکو نیست. البته که تا پیش از آن شهر باکو و سرزمین های اطرافش همگی بخشی از ایران وسیع و پهناور بودند و بنا به اشیا کشف شده در این محدوده، به راحتی می توان رد ایرانی ها را در اینجا زد. 

باکو در واقع به لطف زلزله ای بزرگ، باکو شد! جریان از آن قرار بود که در قرن دوازدهم میلادی، زلزله ای ویران کننده رخ داد و شهر شماخی، پایتخت منطقه را نابود کرد. خاندان شروان شاهان که حاکم وقت این سرزمین ها بودند، تصمیم گرفتند پایتخت خود را به باکو منتقل کنند. پس از آن بود که باکو مورد توجه قرار گرفت و در طی قرن های بعد به ساختمان های مستحکم و قلعه های بسیار مسلح شد. البته پای لشکرکشی ها و جنگ های بی پایان سران قدرت جهان نیز به باکو باز شد. ابتدا مغول ها به باکو حمله کردند و سپس باکو به دست تیموریان افتاد. این داستان با به روی کار آمدن شاه اسماعیل اول، نخستین پادشاه امپراتوری صفوی ادامه پیدا کرد و این پادشاه آذری توانست باکو را نیز به قلمروی خودش اضافه کند. وی در همین زمان مذهب رسمی شهر را به شیعه تغییر داد. به این ترتیب باکو به سرزمین ایران اضافه شد و تا مدت ها بخشی از ایران باقی ماند. در قرن هجدهم بود که پتر یکم، تزار معروف روسی باکو را به چنگ آورد؛ اما این تازه اول ماجرا بود. تا نزدیک یک قرن بعد، شهر باکو بارها و بارها میان دولت ایران و روسیه دست به دست شد تا آن که طی عهدنامه معروف گلستان، حکومت قاجار باکو را به همراه دیگر بخش های سرزمین قفقاز مانند ارمنستان و شرق گرجستان را به روسیه واگذار کرد. پس از آن باکو روزهای پر فراز و نشیبی را در دوران سلطنت تزارها و حکومت اتحاد جماهیر شوروی پشت سر گذاشت تا در نهایت در دهه 1990 توانست استقلال خود را بازیابد و برگ جدیدی از تاریخ را برای خودش رقم بزند. از آن پس باکو با عنوان پایتخت جمهوری آذربایجان شناخته شد. 

Photo by : Unknown

سخن آخر

با هم به باکو رفتیم و دانستنی ها و نکات این شهر ساحلی را از جهات مختلف بررسی کردیم. باید بدانید این مقاله مختص به دانستنی های شهر باکو بود و در مطالبی جداگانه می توانید درباره جاذبه های باکو، اقامتگاه ها و دیگر دانستنی ها مانند هزینه های سفر بیشتر بدانید.

نظر شما درباره این اطلاعات چگونه بود؟ آن طور که مایل بودید با شهر باکو آشنا شدید؟

به نظر شما جای چه بخشی در این معرفی شهر خالی بود؟

نظرها، خاطره ها و تجربه های خود از سفر به باکو را با ما به اشتراک بگذارید و بگویید این بار کارناوال به سراغ معرفی کدام شهر برود. 

کلیه حقوق مادی و معنوی برای کارناوال محفوظ است. استفاده از مطالب و تصاویر سایت تنها در صورت پذیرش شرایط و ضوابط کارناوال امکان پذیر است.