هزینه های سفر به باکو | آذربایجان

باکو، نه تنها بزرگ ترین شهر جمهوری آذربایجان و پایتخت این کشور آذری زبان بوده، بلکه بزرگ ترین شهر در کنار دریاچه کاسپین و منطقه قفقاز است. شهر باکو با غنای تاریخی، فرهنگی، وضعیت جغرافیایی مناسب، آب و هوای مطلوب، مراکز حمل و نقل بین المللی و سازه های چشمگیر مدرن و فضای شهری جذاب، یکی از زیباترین پایتخت ها در نزدیکی کشور عزیز ما ایران است. همان طور که می دانید آذربایجان در همسایگی کشور ما قرار دارد و ایران با این کشور مرز خشکی و آبی مشترکی دارد. یعنی آذربایجان یکی دیگر از کشورهایی است که در کنار دریاچه کاسپین یا مازندران قرار دارد و باکو، درست در کناره این دریاچه واقع شده است.

باکو، شهری با جمعیت 2 میلیون نفری و سازه های زیبا و چشمگیری ست که از لحاظ معماری، آن را فرزند خلف پاریس و دبی می نامند. به جرأت می توان گفت، در دنیا شهری نظیر باکو نمی توان یافت که با این سرعت پیشرفت کند و مناظر شهری جذابی داشته باشد؛ شهری با ترکیب دلپذیری از سازه های تاریخی و بناهای جدید.

مدتی قبل در کارناوال مقاله ای با عنوان هزینه های سفر به ارمنستان را برای شما منتشر کردیم و دیدیم اگر بخواهیم مقتصدانه و کم هزینه سفر کنیم، می توان با هزینه ای در حدود 1 میلیون به کشور ارمنستان سفر کرد، چند روزی را در آن کشور خوش گذراند و بازگشت. پس از این بود که بسیاری درخواست لیست هزینه سفر به دیگر شهرهای دنیا را از ما داشتند. از آن جا که چندیست کشور آذربایجان و شهر باکو مورد توجه مسافران و گردشگران ایرانی قرار گرفته است، این بار کارناوال به سراغ هزینه های سفر به کشور آذربایجان و شهر باکو رفته است. 

همراه با کارناوال، نوع و میزان هزینه سفرتان به باکو را مشخص کنید.

هزینه های سفر باکو
 

دانستنی هایی از شهر باکو

1- زبان رسمی مردم کشور آذربایجان، آذری است که به زبان و لهجه ترکی آذری زبان های ایرانی شباهت بسیاری دارد. 

2- جالب است بدانید که زبان دوم مردم آذربایجان و شهروندان باکو، زبان روسی است که به صورت گسترده ای در شهر کاربرد دارد. با این حال زبان انگلیسی نیز در برخی از شهرهای باکو توسط مردم مورد استفاده قرار می گیرد.

3- ساعت رسمی آذربایجان 30 دقیقه از ایران جلوتر است. 

4- اگر می خواهید به صورت شخصی و زمینی به اذربایجان سفر کنید، تا حد امکان روزی به غیر از جمعه را برای عبور از مرز انتخاب نمایید.  روزهای جمعه و ساعات میانی روز بسیار شلوغ تر از دیگر اوفات اند. 

5- به هنگام گردش در باکو، بازدید از مکان هایی چون برج های شعله باکو، مسجد بی بی هیبت، قصر شیروان شاه، مرکز فرهنگی حیدر علیف، برج میدن (دختر)، میدان آبنما و ... را از دست ندهید. 

6- عکاسی در مکان هایی مانند مترو و از ساختمان های رسمی ممنوع است، پس جدا از این کار خودداری کنید. 

7- پلیس آذربایجان بر روی رد شدن از خیابان در مکان هایی غیر از عابر پیاده بسیار حساس است و جریمه آن 20 منات آذربایجان (معادل 59,400 تومان)  است.

معرفی شهر باکو
 

واحد پول آذربایجان، سطح قیمت باکو 

واحد پول کشور آذربایجان منات است که هر 1 منات آذربایجان (معادل 2,970 تومان) .

از جمله اسکانس های رایج این کشور می توان به اسکناس های 1 (خاکستری)، 5 (نارنجی)، 10 (آبی)، 20 (سبز)، 50 (زرد)، 100 (ارغوانی) مناتی و سکه هایی چون 1، 3، 5، 10، 20، 50 قپیکی اشاره کرد. خوب است بدانید که هر 100 قپیک برابر است با یک منات. 

برای تبدیل ارز دو راه در پیش دارید: 

1- در ایران دلار بخرید و آن را در صرافی های آذربایجان به منات تبدیل کنید. حسن انجام این کار، تبدیل ارز بدون پرداخت سود است.

2- به طور کلی برای تبدیل ارزهای غیر متداول مانند منات باید به شعب بانک‌ِ ملی در سطح شهر مراجعه کنید.

همچنین، از آن جا که در تمام نقاط شهر دستگاه های خود پرداز (ATM) به چشم می خورد، اگر دارای مستر کارت، ویزا، ویزا الکترون و مائسترو کارت هستید، می توانید از اغلب دستگاه های خودپرداز پول دریافت کنید. 

++ به طور کلی هزینه ها در باکو حدود 20% از تهران ارزان تر است، بنابراین می توانید سفر کم هزینه تری را برای خودتان متصور شوید. 

 

مدارک و هزینه های قبل سفر 

پیش از شروع سفر باید برای گرفتن پاسپورت و یا گذرنامه اقدام کنید که طبیعتا در حین گرفتن این مدرک هزینه هایی در پیش روی شما قرار دارد.

++ هزینه های گذرنامه عبارت اند از:

1- هزینه 1000 تومان بابت شناسه

2- هزینه ۳,۷۵۰ تومان به حساب شهرداری بابت عوارض شهرداری

3- هزینه ۷۵,۰۰۰ تومان برای خزانه داری استان بابت تعرفه صدور گذرنامه

4- هزینه ۲۹,۳۰۰ تومان بابت خدمات دفاتر پلیس +۱۰ و هزینه پست

+ از دیگر مدارک مورد نیاز ویزا است که در ادامه نحوه گرفتن و هزینه های آن را به صورت کامل شرح داده ایم.

مدارک سفر خارجی
 

ویزا برای سفر به آذربایجان

گرفتن ویزا نیز بستگی به نوع سفر شما دارد، اگر بخواهید همراه تورها سفر کنید، شما تنها پول را می پردازید و کاراهای اداری گرفتن ویزا را خود تورگردانان انجام می دهد، که این هزینه نیز با دیگر هزینه ها دریافت می شود. 

1- اقدام شخصی

می توانید خود به سفارت آذربایجان در تهران یا تبریز مراجعه کرده و ویزا را دریافت کنید. برای دریافت ویزا، علاوه بر هزینه 20 دلار (معادل 97,140 تومان) ، باید دو قطعه عکس 3*4، اصل گذرنامه و کپی از صفحات آن و کپی از بیمه نامه مسافرتی را به همراه داشت. دریافت ویزا از طریق سفارت 10 روز کاری به طول می انجامد.

+ هزینه بیمه نامه مسافرتی بسته به تعداد روزها (7 روز تا یک سال) بین 65 هزار تا 1 میلیون تومان متفاوت است.

داشتن بیمه نامه مسافرتی برای گرفتن ویزا الزامی است.

آدرس سفارت آذربایجان در تهران: تهران، پاسداران، خيابان نيستان سوم، كوچه راستوان، پلاك 16.

آدرس سفارت آذربایجان در تبریز: تبریز، بلوار ولیعصر، خیابان عارف

 

2- ویزای الکترونیکی

کم تر از یک سال است که امکان گرفتن ویزای الکترونیکی کشور آذربایجان فراهم شده است. برای این کار می توانید به سایت evisa.gov.az مراجعه کنید. هزینه ویزای الکترونیک در مجموع 24 دلار (معادل 116,568 تومان)  خواهد شد. 

 

3- مراجعه به آژانس های مسافرتی

می توانید به یکی از آژانس های مسافرتی مراجعه کنید، هزینه را به آن ها بدهید و پس از مدت معینی ویزای خود را از آن ها دریافت کنید. مزیت مراجعه به آژانس ها، دردسر کم تر و صرفه جویی در زمان است. چرا که پس از سه روز ویزا را به شما تحویل می دهند. البته در نهایت هم باید هزینه بیش تری در حدود 70 یورو (معادل 408,520 تومان)  بپردازید. در صورتی که بخواهید ویزا را به صورت فوری و یک روزه دریافت کنید، این هزینه بیش تر هم خواهد شد. 

ورود به صفحه اختصاصی راهنمای دریافت ویزای آذربایجان

ویزا برای سفر به آذربایجان
 

راه های سفر به باکو و هزینه ها

این که برای سفر به آذربایجان و شهر باکو چه راه و روشی را انتخاب کنید، کاملا به روحیه و میزان هزینه مد نظر شما بستگی دارد. می‌توانید همه چیز را بسپرید به تورگردانان و فقط هزینه را پرداخت کنید و یا به دلایل اقتصادی و یا ماجراجویی بیش تر همه چیز را خودتان برنامه ریزی کنید و به روش خودتان به باکو سفر کنید. با این حال، هر راهی هزینه های متفاوتی در پیش روی شما می‌گذارد که بررسی کردنش ذهن شما را برای انتخاب بهتر روشن می‌کند. 

راه‌های مختلف سفر به باکو عبارت اند از:

1- تورهای آذربایجان : 1) زمینی

                                2) هوایی

2- شخصی :  1) هواپیما

                   2) اتوبوس 

                   3) ماشین شخصی

راه های سفر به باکو
 

1- تورهای باکو

بسته به آن که چه زمانی را برای سفر به باکو انتخاب می کنید، تورهای مختلفی وجود دارد. 

تورهای نوروزی باکو

برای سفر نوروزی به باکو و کشور آذربایجان، بسته به آژانس های گردشگری، تورهای متفاوتی دیده می شود. مدت زمان این تورها از 3 شب تا 7 شب متفاوت بوده و همچنین به دو صورت زمینی و هوایی ارایه می شوند. در این جا ما تنها به طیف هزینه 3 نوع تور رایج تر 3 شب، 4 شب و 5 شب اشاره می کنیم:

تورهای هوایی

تورهای 3 شب و 4 روز: بین 1600000 تومان تا 4100000 تومان

تورهای 4 شب و 5 روز: بین 1700000 تومان تا 4900000 تومان

تورهای 5 شب و 6 روز: بین 1900000 تومان تا 6300000 تومان

تورهای زمینی

تورهای 4 شب و 5 روز: بین 1000000 تومان تا 2600000 تومان

تورهای باکو

در مجموع دو نوع تور هوایی و زمینی برای سفر به باکو وجود دارد که قیمت آن ها بسته بسته به زمان سفر، آژانس ارائه دهنده، هتل و نوع اتاق متفاوت است.

مسیر هوایی: برای 3 شب و 4 روز بین 990000 تومان تا 3300000 تومان

مسیر زمینی: برای 4 شب و 5 روز  بین 630000 تومان تا 1200000 تومان

سفرهای هوایی
 

2- راه های شخصی 

برای آن که خود مسیر رفت و برگشت را طی کنید، 4 راه پیش روی شما قرار دارد که هر کدام نکات مثبت و منفی مخصوص به خود را دارد. به طور مثال واضح است که استفاده از هواپیما، راحت ترین راه رسیدن است، اما از طرفی هزینه بیش تری می طلبد که نه تنها به بلیت رفت و برگشت مربوط می شود، بلکه به هنگام حضور در مقصد، باید هزینه جداگانه ای بابت رفت و آمد داشته باشید. از طرفی انتخاب ماشین شخصی، آزادی زیادی برای طی کردن مسیر و گشت و گذار در خود مقصد نیز فراهم می کند. بنابراین این که کدام گزینه را برای سفر شخصی خود انتخاب کنید، کاملا به روحیه، علاقه و توانایی مالی و البته میزان مسوولیت پذیری شما بر می گردد.

1) هواپیما

بلیت رفت و برگشت تهران-باکو بین 600000 تومان تا 2600000 تومان

++ خوب است بدانید که عوارض خروج از کشور برای سفر هوایی تا انتهای سال 96، ۷۵۰۰۰ تومان است که می توانید آن را به صورت اینترنتی در این جا و یا حضوری در فرودگاه پرداخت کنید. از ابتدای سال 97 عوارض خروج از کشور 220 هزار تومان خواهد شد.

 

2) قطار

 قطار مستقیمی از ایران به باکو وجود ندارد، اما می توانید از مرز عبور کرده و با استفاده از قطارهای شهر آستارا آذربایجان به باکو بروید. این قطارها شب رو بوده و هزینه ای در حدود 5.85 منات آذربایجان (معادل 17,374 تومان) تا 9.06 منات آذربایجان (معادل 26,908 تومان) . این قطار از آستارا به سمت باکو ساعت 8 شب و از باکو به سمت آستارا ساعت 11 شب حرکت می کند.

3) اتوبوس

یک سره: هزینه اتوبوس تهران تا باکو حدود 150000 تومان است. این اتوبوس ها از ترمینال غرب حرکت می کنند. 

اتوبوس تبریز-باکو : 120000 تومان

جدا جدا: خود را به شهر آستارا (مرز آستارا) برسانید و پس از عبور از مرز دو راه دارید، از اتوبوس های آستارا-باکو استفاده کنید. این اتوبوس ها 6 ساعت در راه هستند:

+ هزینه اتوبوس تهران-آستارا: حدود 31000 تومان تا 42000 تومان

+ هزینه اتوبوس آستارا آذربایجان-باکو: حدود 5.07 منات آذربایجان (معادل 15,057 تومان)

مسیر ارزان اتوبوسی: یک راه ارزان برای رسیدن به باکو استفاده از اتوبوس های یکسره ترکی است که از باکو حرکت می کنند. می توانید بلیت این اتوبوس ها را از سایت ترمینال بین المللی باکو در اینجا به صورت آنلاین خریداری کنید. در ادامه قیمت اتوبوس های مستقیم باکو به چند شهر ایران آورده شده اند.

بلیت اتوبوس باکو-تهران: 40 منات آذربایجان (معادل 118,800 تومان)

بلیت اتوبوس باکو-مشهد: 40 منات آذربایجان (معادل 118,800 تومان)

بلیت اتوبوس باکو-تبریز: 30 منات آذربایجان (معادل 89,100 تومان)

بلیت اتوبوس باکو-اردبیل: 15 منات آذربایجان (معادل 44,550 تومان)

بلیت اتوبوس باکو-ارومیه: 27 منات آذربایجان (معادل 80,190 تومان)

اتوبوس های بین شهری باکو
 

4) تاکسی 

 استفاده از ماشین های کرایه ای لب مرز بیش تر توصیه می شود. از لب مرز آستارا که مرز اصلی بین دو کشور بوده و رفت و آمد بسیار است، اغلب ماشین های بنز در انتظار شما هستند.

هزینه کرایه ماشین از لب مرز تا شهر باکو بسته به زمان سفر متفاوت است:

+ سفر در ایام تابستان و دوران اوج سفر: حدود 40 منات آذربایجان (معادل 118,800 تومان)  تا 50 منات آذربایجان (معادل 148,500 تومان)

+ سفر در سایر اوقات: حدود 15 منات آذربایجان (معادل 44,550 تومان)  تا 30 منات آذربایجان (معادل 89,100 تومان)

سفر با ماشین شخصی
 

5) ماشین شخصی

برای آن که بخواهید با ماشین شخصی خود به آذربایجان سفر کنید، پیش از خروج از کشور باید برای چندین مورد هزینه کنید: 

1- هزینه گواهینامه بین المللی یک ساله: 109000 تومان

2- هزینه پلاک بین المللی: 328000 تومان

3- دفترچه مالکیت یا کارت مالکیت خودرو: 100000 تومان

4- برچسب CD و IR: برابر با 4400 تومان

5- هزینه عوارض خروج از کشور به صورت زمینی: 25000 تومان

6- هزینه کاپوتاژ یا مجوز خروج از کشور: 18000 تومان

7- بیمه 10 روزه ماشین: 75000 تومان تا 100000 تومان

8- زیرمیزی !! به مأموران مرزی آذربایجان: بستگی به مأموری دارد که با آن برخورد می کنید و ممکن است تا سه یا چهار مرتبه رخ می دهد. گرچه به نظر می رسد در سال های اخیر این اتفاق خیلی کمرنگ تر شده است. 

 

هزینه های ورود به کشور آذربایجان:

1- بیمه ماشین: 20 دلار (معادل 97,140 تومان)

2- مالیات: 20 دلار (معادل 97,140 تومان)

باید بدانید بر اساس قوانین سختگیرانه جمهوری آذربایجان، تنها ماشین های تولید شده از سال 2010 به بعد امکان ورود به خاک این کشور را خواهند داشت. 

+ اگر به موردی برخوردید که از شما پول بی حساب و زور خواست، تهدید کنید که با 102 تماس خواهید گرفت. (102 شماره پلیس آذربایجان است.)

+ برای گرفتن گواهینامه و پلاک ترانزیت می توانید به سایت کانون جهانگردی و اتومبیلرانی مراجعه کنید. 

+ برای کاپوتاژ ماشین یا گرفتن مجوز خروج از کشور باید به گمرک شهر و یا مرکز استان خود مراجعه کنید.

 

+ آخرین هزینه به هنگام خروج از مرز، پرداخت عوارض خروج از کشور است که می توانید آن را در شعب بانک ملی سراسر کشور بپردازید تا قبل از خروج از کشور و لب مرز معطل نشوید. 

+ در مجموع استفاده از ماشین شخصی زیاد توصیه نمی شود، چرا که پلیس آذربایجان بر روی قوانین راهنمایی و رانندگی حساسیت دارد و بسیاری از قوانین کوچکی که در ایران نادیده گرفته می شوند و برای ما جریمه ای در پی ندارند، در آذربایجان مهم هستند. بنابراین از آن جا که شما عادت به رعایت چنین قوانینی ندارید، ممکن است در انتهای سفر با لیست بلند بالایی از جریمه های رانندگی به خانه برگردید.

مسیرهای زمینی
 

مرزها و مسیرهای سفر به جمهوری آذربایجان و شهر باکو

 در مجموع کشور ما ایران با جمهوری آذربایجان دارای دو پایانه مرزی مشترک است. در ادامه با این دو پایانه مرزی آشنا می شوید:

1- مرز آستارا 

مهم ترین و پر رفت و آمد ترین مرز برای ورود به کشور آذربایجان، مرز آستاراست که در نزدیکی شهر آستارا قرار دارد. از این مرز تا باکو ۳۵۰ کیلومتر راه پیش روی شماست. 

ساعت کاری مرز آستارا: ۱۲ ساعته، ۸ تا ۲۰

2- مرز بیله سوار

مرز بیله سوار، مرز دیگری است که با استفاده از آن می توانید وارد خاک آذربایجان شوید. این مرز در  استان اردبیل و شهرستان مرزی بیله‌سوار واقع شده و تا باکو ۲۰۰ کیلومتر فاصله دارد.

ساعت کاری مرز بیله سوار: ۹ تا ۱۷

+ خوب است بدانید مسیر آستارا-باکو با بیله سوار-باکو تنها در بخش ابتدایی با هم تفاوت دارند که از کنار دریاچه مازندران یا کاسپین طی می شود. در ادامه راه به شهر بیله سوار می رسید و هر دو یک مسیر را تا باکو طی می کنید. بنابراین انتخاب آن که از کدام مرز از کشور خارج شوید، بسته به شهر مبدا و مسیر انتخابی شما دارد.

مرز ایران و آذربایجان
 

هزینه‌ ها در طول سفر به باکو

 در طول سفر به آذربایجان هزینه های متفاوتی پیش روی شماست که افزایش و کاهش آن کاملا به نحوه برنامه ریزی شما بستگی دارد. دانستن متوسط قیمت این اقلام کمک بزرگی در طی سفر شما خواهد بود. کارناوال برای راهنمایی بهتر شما در هنگام سفر به آذربایجان به صورت جزئی درباره هزینه‌های زیر به شما اطلاعات می‌دهد.

از آن جا که قصد داشتیم در مورد ریز هزینه ها صحبت کنیم، از این جا به بعد هزینه هایی که ارائه شده اند همگی هزینه های شهر باکو می باشند. 

1- هزینه‌های حمل و نقل در باکو

2- هزینه های اقامت در باکو

3- هزینه‌های خوراک در باکو

4- هزینه تفریح در باکو

5- هزینه‌های سوغاتی و پوشاک در باکو

6- هزینه سرویس موبایل در باکو

 

 1- هزینه‌ های حمل و نقل درون شهری در باکو

باکو شهر چندان بزرگی نیست اما سیستم حمل و نقل عمومی کارآمدی دارد و در کنار تاکسی و اتوبوس، گزینه های متنوعی همچون مترو، مینی بوس، دوچرخه و قطار برقی در این پایتخت وجود دارند. در ادامه با انواع گزینه های حمل و نقل، هزینه ها و نحوه پرداخت آن ها آشنا می شویم.

باکی کارت | بلیت الکترونیک باکو

شهرداری باکو از سال 2015 سیستم بلیت الکترونیک شهر را با نام باکی کارت (BakıKart) راه اندازی کرد. باکی کارت را می توانید در ایستگاه های مترو، ایستگاه های مشخص اتوبوس و ایستگاه های فروش باکی کارت خریداری کرد. برای اطلاعات بیشتر از مکان های فروش این بلیت الکترونیک اینجا را ببینید. 

 باکی کارت در مجموع دو نوع دارد:

  • 1- کارت های پلاستیکی و با قابلیت شارژ مجدد که هزینه آن 2 منات آذربایجان (معادل 5,940 تومان) است. با این پول علاوه بر خود کارت، هزینه شارژ آن را هم پرداخت می کنید.
  • 2- کارت های کاغذی: این کارت ها غیر قابل شارژ هستند و حداکثر تا 4 بار می توانید از آن ها استفاده کنید. خوب است بدانید پس از اولین استفاده این کارت ها تا 45 روز اعتبار دارند: هزینه 0.2 منات آذربایجان (معادل 594 تومان)

در حال حاضر می توانید از این کارت ها برای پرداخت هزینه مترو و اتوبوس های قرمز رنگ جدید باکو استفاده کنید. البته به زودی قرار است ترتیبی داده شود تا بتوان از باکی کارت در دیگر بخش های حمل و نقل عمومی استفاده شود. برای پرداخت هزینه سایر وسایل حمل و نقل عمومی لازم است که همیشه تعدادی سکه و قپیک در جیب خود داشته باشید. 

حمل و نقل عمومی باکو

اتوبوس: هزینه اتوبوس در آذربایجان 0.2 منات آذربایجان (معادل 594 تومان)  است که می توانید آن را با کارت (اتوبوس های قرمز) و یا نقد (تمام اتوبوس ها) بپردازید. می توانید بسیاری از مسیرهای اتوبوسی شهر باکو را از طریق این سایت پیدا کنید، گرچه بعضی از مسیرها وجود ندارند و برخی مانند خطوط 1، 90 و 100 تغییر مسیر داده اند. برای یافتن مسیرها می توانید از نقشه کارناوال هم استفاده کنید. 

تاکسی: عمده تاکسی های شهر باکو که در کناره خیابان منتظر مسافرند، تاکسی متر ندارند و حداقل هزینه کرایه آن ها از 5 منات آذربایجان (معادل 14,850 تومان) شروع می شود. از سال 2011، برخی از تاکسی ها با سبک تاکسی های لندن وارد خیابان های باکو شدند. بر روی این تاکسی ها پرچم 1 منات به چشم می خورد و با وجود تاکسی متری که دارند، کرایه های منصفانه و منطقی دریافت می کنند. 

برای مسیرهای طولانی می توانید از تاکسی 189 باکو استفاده کنید که برای سه کیلومتر هزینه 3 منات آذربایجان (معادل 8,910 تومان) ، برای 4 کیلومتر 3.80 منات آذربایجان (معادل 11,286 تومان) و برای هر کیلومتر بیش تر نیز 0.5 منات آذربایجان (معادل 1,485 تومان) دریافت می کنند. 

مترو: با مترو می توانید از مرکز شهر باکو به نقاط برون شهری باکو هم سفر کنید. هزینه آن 0.2 منات آذربایجان (معادل 594 تومان)  است و تنها با باکی کارت پرداخت می شود. سیستم مترو تنها در شهر باکو وجود دارد و بین ساعات 6:00 صبح تا 24:00 خدمات ارایه می کند. 

ماشین شخصی: متوسط هزینه بنزین در آذربایجان مناسب است و هر لیتر بنزین بدون سرب حدود 0.70 منات آذربایجان (معادل 2,079 تومان) تا 0.95 منات آذربایجان (معادل 2,821 تومان)  است. 

در کل هزینه حمل و نقل در شهر باکو به این ترتیب است:

بلیت الکترونیک: باکی کارت به همراه شارژ: 2 منات آذربایجان (معادل 5,940 تومان) ؛ بلیت کاغذی: 0.2 منات آذربایجان (معادل 594 تومان)

اتوبوس: 0.2 منات آذربایجان (معادل 594 تومان)

مترو: 0.2 منات آذربایجان (معادل 594 تومان)

تاکسی: از 5 منات آذربایجان (معادل 14,850 تومان) به بالا

هزینه بنزین: 0.70 منات آذربایجان (معادل 2,079 تومان) تا 0.95 منات آذربایجان (معادل 2,821 تومان)

حمل و نقل عمومی باکو | راهنمای گردشی راحت در شهر

 

2- هزینه های اقامت در باکو

در آذربایجان و شهر باکو چندین گزینه اقامتی با هزینه های متفاوت پیش روی شماست:

هتل ها: در باکو طیفی از هتل های 5 تا 3 ستاره وجود دارد 

هتل 3 ستاره: حدود 20 منات آذربایجان (معادل 59,400 تومان) تا 100 منات آذربایجان (معادل 297,000 تومان)

هتل 4 ستاره: حدود 20 منات آذربایجان (معادل 59,400 تومان) تا 300 منات آذربایجان (معادل 891,000 تومان)

هتل 5 ستاره: حدود 90 منات آذربایجان (معادل 267,300 تومان)  تا 3000 منات آذربایجان (معادل 8,910,000 تومان)

هاستل: در کل در شهر باکو نزدیک 50 هاستل وجود دارد که بستگی به مکان هاستل و امکانات، گستره ای بین 5 منات آذربایجان (معادل 14,850 تومان) تا 80 منات آذربایجان (معادل 237,600 تومان)

مهمان خانه و آپارتمان: هزینه ‌ها بسته به محل اقامتگاه، تعداد اتاق‌ها، فاصله تا مرکز شهر و امکانات آن متفاوت است.

هزینه ای بین 10 منات آذربایجان (معادل 29,700 تومان) تا 170 منات آذربایجان (معادل 504,900 تومان) دارد.

3- هزینه‌ های خوراک در باکو

در این جا طیفی از هزینه های خورد و خوراک در باکو را آورده ایم:

رستوران و فست فود: طیف متنوعی از رستوران‌های لوکس، معمولی، فست فودها و کافه ها پیش روی شماست.

رستوران ارزان: حدود 6 منات آذربایجان (معادل 17,820 تومان) تا 6 منات آذربایجان (معادل 17,820 تومان)

رستوران متوسط: حدود 15 منات آذربایجان (معادل 44,550 تومان) تا 6 منات آذربایجان (معادل 17,820 تومان)

رستوران گران: از 30 منات آذربایجان (معادل 89,100 تومان) به بالا

فست فودهای زنجیره ای مانند مک دونالد و یا فست فودهای مشابه: حدود 8 منات آذربایجان (معادل 23,760 تومان)

وعده ها و میان وعده های غذایی در طی سفر از جمله نکات مهم و قابل توجهی اند که نباید از آن غفلت کرد. اگر نخواهید در هتل اقامت کنید، لازم است تا از هزینه محصولات و محل تهیه آن‌ها اطلاعاتی داشته باشید. 

خوراکی های لازم: 

نان: 0.50 منات آذربایجان (معادل 1,485 تومان)

شیر: هر لیتر حدود 1.60 منات آذربایجان (معادل 4,752 تومان)

پنیر محلی: 5.60 منات آذربایجان (معادل 16,632 تومان)

تخم مرغ 12 عددی : حدود 2 منات آذربایجان (معادل 5,940 تومان)

یک بطری آب 1.5 لیتری: حدود 0.80 منات آذربایجان (معادل 2,376 تومان)

سینه مرغ (1 کیلوگرم): حدود 5.8 منات آذربایجان (معادل 17,226 تومان)

میوه و سبزیجات (1 کیلوگرم): 

گوجه فرنگی: حدود 2 منات آذربایجان (معادل 5,940 تومان)

پیاز: حدود 0.50 منات آذربایجان (معادل 1,485 تومان)

سیب زمینی: حدود 0.96 منات آذربایجان (معادل 2,851 تومان)

کاهو: حدود 0.60 منات آذربایجان (معادل 1,782 تومان)

سیب: حدود 1.5 منات آذربایجان (معادل 4,455 تومان)

موز: حدود 2.7 منات آذربایجان (معادل 8,019 تومان)

هزینه‌ های خوراک در باکو
 

4- هزینه‌های تفریح در باکو

 سفر به هر شهری، با تفریحات و فعالیت های خاص خودش همراه است. در این بخش هزینه ورودی اماکن دیدنی و تورهای محبوب باکو آورده شده اند:

1) کاخ شیروانشاه: 2 منات آذربایجان (معادل 5,940 تومان)

2) برج میدن: 8 منات آذربایجان (معادل 23,760 تومان)

3) آتشگاه: 2 منات آذربایجان (معادل 5,940 تومان)

4) یانار داغ (کوه سوزان): 2 منات آذربایجان (معادل 5,940 تومان)

5) موزه باستان شناسی و مردم شناسی آذربایجان: 6 منات آذربایجان (معادل 17,820 تومان)

6) حمام محلی: حدود 20 منات آذربایجان (معادل 59,400 تومان)

7) مرکز فرهنگی هنری حیدر علیف: بخش های مختلفی دارد و هزینه ورود به هر موزه و نمایشگاه به صورت جداگانه پرداخت می شود. هزینه بلیت ورودی: 15 منات آذربایجان (معادل 44,550 تومان)

8) تورهای گردش در باکو: از 60 دلار (معادل 291,420 تومان)

9) پارک آبی دالگا بیچ: روزهای عادی 50 منات آذربایجان (معادل 148,500 تومان) و روزهای شنبه و یکشنبه 70 منات آذربایجان (معادل 207,900 تومان)

5- هزینه‌های سوغاتی و پوشاک در آذربایجان

سوغاتی: از جمله سوغاتی های شهر باکو و آذربایجان می توان به فرش و قالیچه، مگنت هایی با تصاویری از برج های شعله، آبنما و برج میدین اشاره کرد. همچنین روسری، کیف، کیف پول، انواع ظروف مسی و فلزی و نقاشی نگ و روغن از جمله صنایع دستی و سنتی آذربایجان است.  

از آن جا که معمولا نمی توان برای صنایع دستی هزینه مشخصی را ارائه داد و تنها حرفه ای ها می توانند قیمت واقعی و یا منصفانه تر آن را تشخیص دهند؛ برای آن که بتوانید در خرید سوغاتی خود در بازارهای محلی موفق تر عمل کنید، پیشنهاد می شود این مقاله آموزشی را بخوانید:

ورود به صفحه اختصاصی مطلب روش های چانه زنی در خرید سوغات

پوشاک: قیمت پوشاکِ برند و غیر برند در آذربایجان حدود 5 تا 30% از ایران ارزان تر است و البته می توانید پوشاک برند اصل را در آذربایجان خریداری کنید.

هزینه یک شلوار جین برند در باکو حدود 66 منات آذربایجان (معادل 196,020 تومان)

یک پیراهن زنانه با برند زارا یا اچ اند ام حدود 62 منات آذربایجان (معادل 184,140 تومان)

یک جفت کفش نایک حدود 139 منات آذربایجان (معادل 412,830 تومان)

یک جفت کفش چرم مردانه حدود 122 منات آذربایجان (معادل 362,340 تومان)

برای خرید این اقلام در باکو می‌توانید به باکو بلوار پارک (Park Bulvar Baku) و یا پورت باکو مال (Port Baku Mall) بروید.

با کلیک بر روی لینک زیر می توانید با این مراکز خرید بیشتر آشنا شوید:

ورود به صفحه اختصاصی مراکز خرید باکو

هزینه های سوغاتی باکو
 

6- هزینه سرویس موبایل در آذربایجان

از جمله اپراتورهای اپراتورهای آذری می توان به آذرسل (Azercell)، باکسل (Bakcell) و آذرفون (Azerfon) اشاره کرد. نرخ های متفاوتی دارند، اما به طور متوسط می‌توان گفت یک دقیقه مکالمه در حدود 0.06 دلار (معادل 291 تومان) هزینه بر می‌دارد. 

اگر بخواهید از سیمکارت ایرانی خود در آذربایجان استفاده کنید، هزینه ها به شرح زیر است.

++ هزینه های زیر برای هر یک دقیقه و به تومان هستند.

نوع ارتباط ایرانسل با اپراتور باکسل و آذرسل همراه اول با سه اپراتور رایتل با آذرسل رایتل با اپراتور باکسل رایتل با اپراتور آذرسل
مکالمه داخلی ۲,۰۰۰ ۱,۰۰۰ ۲,۰۰۰ 3,950 3,950
مکالمه با ایران ۲,۰۰۰ ۱,۰۰۰ ۲,۰۰۰ 12,120 12,120
دریافت مکالمه ۲,۰۰۰ ۱,۰۰۰ ۲,۰۰۰ 2,240 1,810
ارسال پیامک ۱,۰۰۰ ۵۰۰ 400 1,480 1,480
اینترنت (هر ۱ مگابایت) ۱,۵۰۰ ۲,۰۰۰ 1,465 58,000 37,000
هزینه های تماس در باکو
 

امنیت در طی سفر به آذربایجان

خوشبختانه نرخ جرم و جنایت در شهر باکو بسیار پایین است و آذربایجان از لحاظ شاخص‌های جهانیِ امنیت، تنها یک پله پایین تر از ایران ایستاده است. همچنین این کشور از لحاظ امنیت از کشورهایی ماند هند، ترکیه، اوکراین و روسیه در درجه بالاتری قرار می گیرد.

جالب آن که نرخ جرم هایی چون : دزدی، کیف قاپی، پخش مواد مخدر و … نیز در شهر باکو بسیار پایین است. همچنین طبق آمار و ارقام، امنیت پیاده روی در طی روز و شب در این شهر بالاست.

با این حال با رعایت نکاتی چند برای حفظ امنیت، چیزی را از دست نمی دهید:

+ اگر با خود پول نقد همراه دارید (که طبیعتا باید همراه داشته باشید) در مکان های شلوغ مواظب جیب و وسایل خود و به خصوص کیف قاپ های حرفه ای باشید و شب ها تنهایی بیرون نروید. 

+ می توانید هر گونه جرم و خلافی را در ایستگاه های محلی پلیس گزارش بدهید و یا با شماره 102 تماس بگیرید. برای تلفن کردن همیشه افرادی هستند که بتوانند انگلیسی صحبت کنند. اما اگر می خواهید به ایستگاه پلیس بروید، کسی را برای ترجمه حرف هایتان همراه ببرید. یادتان باشد هیچ گاه برگه ای را که متوجه نمی شوید چیست، امضا نکنید. 

امنیت در سفر به باکو
 

بهترین فصل سفر به باکو

باکو که در ساحل دریاچه کاسپین قرار گرفته، اقلیمی نیمه خشک و معتدل دارد که می توان از آن انتظار تابستان های گرم و خشک و زمستان های سرد و مرطوب را داشت. البته باکو بر خلاف شهرهایی با موقعیت مشابهش، تابستان های بسیار داغی ندارد و گرمای آن قابل تحمل است.

+ سه ماه بهار و ماه مهر، زمان بسیار دلپذیری برای سفر به شهر باکو هستند، چرا که گرمای هوا ملایم است.

+ تابستان های باکو زیاد توصیه نمی شوند، چرا که گرم ترین اوقات سال هستند و هوا نیز شرجی است. گرچه در این فصل تفریحات تابستانی و دریایی رونق بسیاری دارد و به سبب تعطیلات، زمان مناسبی برای سفر بسیاری در نظر گرفته می شود. البته اگر اهل طبیعت گردی باشید، ماه اول تابستان برای کوهنوردی در کوه های مرتفع اطراف باکو مناسب به نظر می رسد. در این کوه ها دمای هوا به نسبت گرمای بسیار پایتخت، دلپذیر و فرحبخش است.

+ ماه آبان نیز زمان مناسبی برای سفر به باکو است؛ اما باید بدانید که بعدازظهرها در این ماه دمای هوا تا ۱۵ درجه کاش می یابد و هوا قدری سرد است. همچنین بارش باران در این ماه به طور متوسط در حدود ۳۷۷ میلی متر خواهد بود.

+ دمای روزانه در ماه آذر از آبان هم پایین تر می رود و بارش باران اغلب زیاد است. سفر در این ماه نیز طرفدار چندانی ندارد. 

+ بارش باران و برف در ماه های زمستان بسیار متداول است و هوا باکو سردترین زمان خود را سپری می کند. همین موضوع باکو و اطرافش را در طی ماه های دی و بهمن به مقصد مناسبی برای ورزش ها و تفریحات زمستانی بدل می کند. 

در نهایت باید بدانید که تمامی فصل ها می توانند وقت مناسبی برای سفر به باکو باشند؛ اما این که کدام فصل برای شما انتخاب مناسب تری خواهد بود، به علایق، روحیه و تجربیات شما بر می گردد. چرا که هر فصل ویژگی ها و رنگ و بوی خاص خود را دارد. با این حال برای عموم مردم، سه ماه بهار و نخستین ماه پاییز برای سفر به باکو توصیه می شود.

بهترین فصل سفر به باکو
 

دغدغه زبان نداشته باشید!

یکی از متداول ترین سوال های اخیر کاربران کارناوالی در کامنت ها، مسئله زبان و چگونگی برقرار کردن ارتباط در کشوری خارجی بوده است. از همین رو مقاله ای کامل درباره انواع و اقسام راه های برقراری ارتباط را برای شما تهیه کردیم و نشان دادیم چگونه می توان زبان کشوری را بلد نبود، به آن کشور سفر کرد و از سفر خود هم لذت برد.

اگر به غیر از فارسی، به زبان دیگری تسلط ندارید و یا انگلیسی تنها زبانی است که شما بلدید، خواندن این مقاله کاربردی را از دست ندهید:

راه های برقراری ارتباط در کشورهای خارجی

راه های برقراری ارتباط
 

سخن آخر

توجه داشته باشید که تمام هزینه های ذکر شده در این مقاله، همگی جدید و به روز بوده و از منابع معتبر استخراج شده اند، با این حال تفاوت جزئی در اعداد و ارقام در گذر زمان طبیعی است. 

این مقاله را چگونه ارزیابی می کنید؟

خواندن این مقاله برای تصمیم گیری و یا در برنامه ریزی شما جهت سفر به آذربایجان مفید و موثر بود؟

شما تا به حال به کشور آذربایجان یا شهر باکو سفر کرده اید؟ 

تجربه، خاطرات، عکس ها و نظرات خود را با ما در میان بگذارید و به کارناوال بگویید این بار هزینه های سفر به چه شهر یا کشوری را برای شما تدارک ببیند. 

ورود به صفحه اختصاصی راهنمای سفر به باکو
دیدگاه ها : 532
account_circle
email

لطفا منتظر بمانید ....