karnaval.ir

رویا افشاری

انتشار

24 دی 1394

به روز رسانی

10 آبان 1399

هنرkarnaval.ir2

اگر شما رو دعوت به یک سفر ایرانگردی کنند تا از بیشتر مکان های تاریخی  ایران بازدید کنید، البته با هزینه بسیار اندک، چه حسی خواهید داشت؟!

بی شک شگفت زده شده و خود را برای یک سفر به یاد ماندنی، آماده می کنید.

امروز کارناوال شما را به بازدید از ایرانی کوچک در باغ موزه هنر ایرانی خواهد برد. 

هنرایرانیkarnaval.ir0

باغ موزه هنر ایرانی

یک توضیح کوتاه در مورد  باغ موزه :

"به محلی که در کنار نگهداری و نمایش آثار هنریی فضایی آرام بخش و فرح بخش برای بازدیدکنندگان دارد و باعث آرامش و لذتی بیش میشود، باغ موزه می گویند"

درسال 1310هجری شمسی یعنی در دوره پهلوی ساختمانی متعلق به خانم توران مهاجر اسلامی (همسر سپهبد امیر ابراهیمی) به سبک معماری آن دوره در یکی از کوچه باغ های شمیران ساخته شد.

این باغ در سال های گذشته محل خانه سینما و فعالیت های مربوط به آن بوده است. اما در سالهای 1385-1384 هجری شمسی مرمت و بازسازی در آن صورت گرفت به صورتی که به جز درختان سر به فلک کشیده آن، مابقی قسمت ها مثل تمامی‌ آبراه ها ، حوضچه ، دیوارها و نرده‌های اطراف باغ مرمت شد و از آن به بعد به باغ موزه هنر ایرانی اختصاص یافت. باغ موزه ای که در میان درختان کهنسال و زمینی به مساحت تقریبی یک هکتار در سال 1386 به طور رسمی آغاز به کار کرد.

امروز این باغ با فسمتهای مختلف و برپایی نمایشگاه ها و ماکت هایی از ایران باستان تاکنون، محل مناسبی برای شناخت سرزمین ایران در زمانی اندک با کمترین هزیبنه است.

باغ موزهkarnaval.ir7
هنرkarnaval.ir15
هنرkarnaval.ir8

قسمت های مختلف باغ موزه ایرانی

 در فضای دل باز و آرام باغ موزه، آثار هنری به نمایش گذاشته شده اند که هر کدام جلوه ای از هنرو فرهنگ ایران زمین است.

در هنگام بازدید از این باغ، ماکت های  مکان های باستانی و آثاری  هنری از هنرمندان معاصر و...قابل ارائه در فضای بازند و به طور دائمی در این فضا قرار گرفته اند.

به جز آثار به نمایش گذاشته شده در  فضای باز، آثار هنری دیگر در نگارخانه و دیواره های باغ در زمان محدودی به نمایش گذاشته می شود. علاوه بر آن کارگاه های آموزش رشته های هنری در باغ موزه برگزار می شود که کاملا به شیوه سنتی استاد و شاگردی است و هنرجو بعد از ثبت نام و گذراندن دوره مورد علاقه خود، موفق به اخذ گواهینامه با تایید استاد رشته مربوزه می شود.

باغ موزهkarnaval.ir6
باغ-موزهkarnaval.ir14
باغ موزهkarnaval.ir31
هنرkarnaval.ir14

ماکت های ابنیه تاریخی ایران

ماکت هایی از آثار تاریخی ایران مانند . سی و سه پل، چهل ستون، هشت بهشت اصفهان، شمس العماره تهران، قره کلیسای آذربایجان غربی، کاروان سرای مهیار، باغ فین کاشان، شوش دانیال، میل گنبد کاووس گرگان ، نقش رستم مرودشت و برج آزادی در این باغ مصفا به نمایش گذاشته شده که ساخت آن ها به دوره پهلوی دوم برمی گردد.

دولت  ایران در دوره پهلوی به مناسبت جشن های 2500 ساله شاهنشاهی، به هنرمندان ایتالیایی سفارش ساخت ماکت هایی از آثار و ابنیه تاریخ ایران را داد. هنرمندان کشور ایتالیا با استفاد از بتن ماکت اصلی بناها را ساخته و برای نمایش تزیئنات پنجره های این ابنیه از رزین و پلی استر استفاده کردند.

ماکت هایی که امروز در فضای باغ می بینید هیچ گاه مورد استاده قرار نگرفته بودند و سالیان سال در انبار محفوظ بوده اند تا این که با در نظر گرفتن فضایی برای باغ موزه، ماکت ها از انزوا و تنهایی رها شدند و امروز در مقابل دیدگان ما قرار گرفته اند.

علاوه بر این ماکت ها و مجسمه هایی از هنرمندان معاصر نیز زینت بخش فضای باغ هستند.

باغ موزهkarnaval.ir33
باغ موزهkarnaval.ir3
باغ موزهkarnaval.ir16
باغ موزهkarnaval.ir0
باغ موزهkarnaval.ir34
باغ موزهkarnaval.ir29
باغ موزهkarnaval.ir35
هنرkarnaval.ir16
هنرkarnaval.ir23
هنرkarnaval.ir5

بخش های کارگاهی و نمایشگاهی مجموعه

درحاشیه باغ، نمایشگاه عکسی از تصاویری قدیمی مربوط به زمان ورود عکاسی به ایران، بسیار جالب و تماشایی است که بازدید کننده را با ابنیه تاریخی ایران و هنر معماری در ایران و تهران به صورت ادواری(تعداد عکس‌ها 20‌عدد) آشنا می کند.

به غیر از بازدید از ماکت ها، باغ موزه ایرانی شامل بخش هایی چون نگارخانه پردیس، نگارخانه کهن دیار، کارگاه آفرینش هنری، فروشگاه‌های کوچک محصولات فرهنگی و تزئینی است.

در کارگاه آفرینش هنری همان طور که ذکر شد کلاس های هنری چون  کلاس خوشنویسی، موسیقی، طراحی و تراش سنگ های گرانبها، فلسفه هنر اسلامی، مجسمه سازی و ... توسط اساتید به نام رشته های هنری برگزار می شود.

 

باغ موزهkarnaval.ir22
باغ موزهkarnaval.ir1
باغ موزهkarnaval.ir37
باغ موزهkarnaval.ir24
هنرkarnaval.ir0

امکانات مجموعه باغ موزه هنر ایرانی

باغ موزه ایرانی هر روز شاهد بازدید تورهای گردشگری و تورهای دانشگاهی و گردشگران علاقه مند به هنر و فرهنگ ایرانی است و برای رفاه بازدید کنندگان امکانات رفاهی برای بازدید کوتاه مدت گردشکران فراهم شده؛ از قبیل نیمکت هایی متعدد برای استراحت و نشستن گردشگران و  قسمت های عرضه محصولات فرهنگی هنری و...

همچنین کافی شاپی زیبا و دلنشین در فضای باغ برای استراحت و گرد هم آمدن گردشگران همراه با طعم نوشیدنی ها و دمنوش های بی نظیر ایرانی در نظر گرفته شده که اوقاتی خوش و خاطره انگیزی را برای میهمان خود رقم می زند.

باغ موزهkarnaval.ir12
باغ موزهkarnaval.ir18
هنرkarnaval.ir4
هنرkarnaval.ir22

نقشه قسمت های مختلف مجموعه باغ موزه

باغ موزهkarnaval.ir27

دسترسی و بازدید از باغ موزه هنر ایرانی

 این مجموعه در تهران، محله باغ فردوس، میدان تجریش، خیابان شهید دربندی (مقصودبیک)،کوچه دکتر حسابی، پلاک 25 واقع شده است.

برای رفتن باید به خیابان ولیعصر (عج) و سپس چهار راه پارک وی رفته و از آنجا وارد خیابان فرشته(شهیدفیاضی) شده و از خیابان بوسنی و هرزگوین به خیابان دکتر حسابی وارد شوید و از آنجا به مجموعه جالب و تماشایی باغ موزه بروید .

با وسایل حمل و نقل عمومی نیز به راحتی می توان به باغ موزه رسید. با اتوبوس های تندرو یا مترو به میدان تجریش رفت و از آنجا با کمی پیاده روی(15دقیقه) به باغ موزه بروید.

زمان بازدید

بازدید از موزه همه روزه به جز تعطیلی های وفات مذهبی از ساعت 9 صبح تا 22 و روزهای تعطیل از ساعت 8:30 تا 22:30امکان پذیر است. و با پرداخت هزینه ورودی به مبلغ 1000تومان می توانید وارد باغ شده و اوقات خوشی را سپری کنید.

 

باغkarnaval.ir0
هنرkarnaval.ir1
هنرkarnaval.ir11
باغ موزهkarnaval.ir19

توصیه های  دوستانه کارناوالی

باغ موزه هنر ایرانی مکانی بسیار دوست داشتنی و جالب توجه است، حتما با دوستان و عزیزان خود بازدید از این مجموعه را در اولویت برنامه های تفریحی خود قرار دهید. با ورود به مجموعه با ایرانی کوچک آشنا خواهید شد و نمایی کلی از فرهنگ و هنر ایرانی را درک خواهید کرد.

اگربا وسیله شخصی خود به این مجموعه می روید به این نکته توجه داشته باشید که پیدا کردن جای پارک در این نقطه مثل اکثر نقاط تهران سخت و پردردسر است. نزدیکترین خیابانی که می توانید ماشین خود را پارک کنیدخیابان دکتر حسابی است. البته پارکینگ همت تجریش نزدیکترین پارکینگ عمومی است که باخیال راحت ماشین خود را پارک می کنید و با یک ربع پیاده روی در خیابان های تجریش به موزه می رسید.

بهتر است یک روز را برای این منطقه در نظر بگیرید که به دیگر مکان های تاریخی و دیدنی اطراف باغ موزه مانند عمارت باغ فردوس، سر درب خانه فرمانفرما، پیاده راه مقصودبیگ، تکیه بالای تجریش، تکیه پایین تجریش، امامزاده صالح، موزه موسیقی، موزه موسسه باستان شناسی، موزه دکتر حسابی، بازار سنتی تجریش، بازار قائم و...نیز سری بزنید و یک شمیران گردی به یادماندنی داشته باشید. 

باغ موزهkarnaval.ir25
باغ موزهkarnaval.ir30
باغ موزهkarnaval.ir10
هنرkarnaval.ir17

ویدیو زیبایی از این باغ موزه را این جا ببینید 

امروز
نه آغاز و نه انجام جهان است
ای بس غم و شادی، که پس پرده نهان است
گر مرد رهی ؛ غم مخور از دوری و دیری
دانی که رسیدن هنر گام زمان است
تو رهرو دیرینه سرمنزل عشقی...

آیا این مطلب مفید بود؟

1 دیدگاه

جدید ترین دیدگاه

Mohammad Askari

بسیار عالی خیلی تنکس مطالب عالی و مفید و کامل
ممنون
جای خیلی عالی و دل نشین و باحالیه حتما با کسانی که دوستشون دارین برین
بازم ممنون بخاطر پست عالی  و شعر عالی

انتشار:16 مرداد 1396

آیا این دیدگاه مفید بود؟

اپلیکیشن کارناوال

با نصب اپلیکیشن کارناوال، کنترل سفر را این بار شما به دست بگیرید. در این اپلیکیشن شما دنیایی از امکانات و خدمات را همیشه و همه جا در جیب خود دارید؛ آشنایی با جاذبه ها و فرهنگ شهرها و کشورهای مختلف، رزرو آنلاین بلیت هواپیما و یا حتی رزرو انواع اقامت بسته به سلیقه و بودجه ای که دارید. اپلیکیشن کارناوال یعنی کنترل سفر در دست شما.

Android

IOS

مجوزها و نمادها

هدف اصلی کارناوال این است که بهترین خدمات گردشگری را به صورت آنلاین به کاربران خود ارائه دهد. هر آن چیزی که برای سفر خود نیاز دارید را از کارناوال بخواهید؛ از آشنایی با جاذبه ها، سوغات و غذاهای محلی تا رزرو آنلاین بلیت هواپیما و انواع اقامتگاه. در هر جا و در هر ساعت از شبانه روز، می توانید به صورت آنلاین خدمات سفر خود را رزرو کنید و یا هر سوالی دارید از ما بپرسید. کارناوال کنترل سفر شماست!

کلیه حقوق مادی و معنوی کارناوال برای شرکت کاروان سفر های هیرمان محفوظ است. استفاده از محتوای سایت تنها در صورت پذیرش شرایط و ضوابط امکان پذیر است.