karnaval.ir

مهدیه اکبری پارسا

نویسنده ارشد کارناوال

انتشار

21 آبان 1396

به روز رسانی

15 شهریور 1398

کاوش های باستان شناسی زیرِ آب در دریاهای ایران، نتایج جالبی از کشتی رافائل معروف به تایتانیک ایران در آبهای خلیج فارس و نخستین کشتی که در دریای خزر شناسایی شده است، نشان می دهد.

در همین زمینه حسین توفیقیان، رئیس گروه باستان شناسی زیر آب پژوهشکده باستان شناسی، در گزارشی اعلام کرد: 

 کشتی قدیمی "رافائل" در جنوب ایران که به دلیل وسعت‌اش به "تایتانیک ایران" معروف است، امروز یک کلونی بسیار بزرگ برای محیط زیست شده و باید به عنوان یک اثر منحصر به فرد توجه بیشتری به آن شود.

 او به کاوش های باستان شناسی و غواصی انجام شده در بندر سیراف اشاره کرد و گفت: 

در این بررسی‌ها تعدادی لنگرهای سطحی به دست آمد اما هیچ گونه معماری یا بقایای معماری کشف نشد. از سوی دیگر خمره ی تدفین در گورستان شهاب بوشهر شناسایی شد.

این باستان شناس اضافه کرد که در بررسی های سواحل بوشهر در تابستان گذشته، سفال های بسیاری متعلق به دوره ساسانی پیدا شده که محققان در حال مطالعه بر روی این سفال ها هستند: 

همچنین یک نمونه لنگر سنگی و خمره کشف شد، سفال‌های اژدری در بندر مهرویان، سیراف و بندر ریگ نیز وجود داشتند.

توفیقیان در زمینه ی نوشته های روی سفال ها نیز گفت: 

 فردی که این سفال‌ها را قیراندود کرده، علائمی را روی این سفال گذاشته است که در حال بررسی آن‌ها هستیم.

آخرین یادگارهای جنگ یک ماهه ایران با پرتقالی ها

رئیس گروه باستان شناسی زیر آب، همچنین از کشفیات تازه ای در جزایر جنوبی ایران مانند هنگام، هرمز، لارک و قشم خبر داد و بیان نمود: 

در بررسی ابتدایی سواحل پیرامون قلعه پرتقالی‌ها تعدادی کشتی‌های فلزی و گلوله‌های فلاخن پیدا شد. این ها آخرین یادگاری‌های جنگ یک ماهه «امام قلی خان» سردار صفوی با نیروهای پرتغالی بود که در آب‌های خلیج فارس شناسایی شد.

پیش از این در خبرها آمده بود که بند میزان شوشتر، این میراث ثبت جهانی یونسکو دچار مشکلاتی شده است اما آقای توفیقیان از بررسی و کاوش کامل این بند به کمک غوصان حرفه ای و گروه باستان شناسان زیر آب خبر داد و اعلام کرد که فعلا مشکلی این سازه ی آبی را تهدید نمی کند. 

تاریخ دریانوردی در دریاچه خزر شفاف نیست

این عضو پژوهشکده باستان شناسی به بالا و پایین رفتن سطح آب و نبود بادهای منظم در دریای خزر اشاره کرد و اظهار داشت: 

تاریخ دریانوردی در این دریاچه شفاف نیست و نیاز به تحقیقات بیشتری دارد؛ چرا که بر اساس منابع تاریخی قبل از دوره صفویه، تجارت و کشتیرانی در این دریاچه نداریم. مطالعات باستان شناسی زیرآب دریای خزر بیشتر در کشور آذربایجان بوده است و در بخش ایرانی، چند کشتی شکسته در خط ساحل و بنادر تاریخی داریم.

قورق، نخستین کشتی شناسایی شده در دریاچه ی خزر 

توفیقیان در ادامه به بررسی هایی که بر روی کشتی های پیدا شده در ساحل خزر در حال انجام است اشاره کرد و افزود: 

کشتی "قورق"، نخستین کشتی شناسایی شده در دریاچه کاسپین است که کارهای مطالعاتی روی آن انجام شده و تاریخ گذاری آن بر اساس منابع تاریخی می‌تواند به صفویه تا قاجار بازگردد.

این باستان شناس همچنین از مطالعه قایق های سنتی در سواحل دریای مازندران صحبت کرد و در مطلبی جالب از شناسایی دیواری یک و نیم کیلومتری در داخل خلیج گرگان خبر داد:

این شناسایی، نتیجه مطالعات تیم مشترک دیوار بزرگ گرگان با یک گروه انگلیسی و بررسی ژئوفیزیک خشکی و دیوار زیر آب گرگان بود. 

تایتانیک ایرانی کلونی بزرگی برای محیط خلیج فارس

توفیقیان در ادامه از کشتی رافائل در جنوب ایران سخن گفت و اشاره کرد:

این کشتی با ۲۸۶ متر طول و ۱۳ طبقه به تایتانیک ایران معروف است که قبل از انقلاب خریداری و زمان جنگ مورد اصابت قرار می گیرد. در نهایت به دلیل یک تصادف، هم اکنون در عمق ۷ تا ۳۲ متر خلیج فارس روبه‌روی شهر بوشهر زیر آب است و تبدیل به یک کلونی بسیار بزرگ برای محیط زیست شده است.

وی پیشگیری از تخریب این کشتی را لازم دانست و آن را اثری منحصر به فرد خواند.

نخستین ناو جنگی ایران وضعیت مناسبی ندارد 

رئیس گروه باستان شناسی زیر آب در انتهای سخنان خود به نخستین ناو جنگی ایرانی در دوره ی ناصرالدین شاه نیز اشاره کرد. این ناو پرسپولیس نام داشته که چند سال پیش توسط نیروی دریایی از آب بیرون آورده شد و متاسفانه امروزه در محوطه ی پادگان نیروی دریایی در وضعیت نامناسبی قرار دارد.

تایتانیک ایرانی زیر آب

تایتانیک ایرانی زیر آب

تایتانیک ایرانی زیر آب

تایتانیک ایرانی در بندر بوشهر

نخستین ناو جنگی ایرانی

#اخبار روز گردشگری را در کارناوال دنبال کنید.

خاطرات خوبم از زندگی بین سبزی جنگل و کوه، آبی دریا، سپیدی عطر بهارنارنج، قرمزی تمشک‌های وحشی، نارنجی پرتقالها، بارانهای گاه و بی‌گاه و تاب خوردن بر درخت گردوی مهربان حیاط خانه‌مان در رامسر زیبا چرخ می خورد و روحم را سیراب می کند. تمام

...

آیا این مطلب مفید بود؟

0 دیدگاه

جدید ترین دیدگاه

اپلیکیشن کارناوال

با نصب اپلیکیشن کارناوال، کنترل سفر را این بار شما به دست بگیرید. در این اپلیکیشن شما دنیایی از امکانات و خدمات را همیشه و همه جا در جیب خود دارید؛ آشنایی با جاذبه ها و فرهنگ شهرها و کشورهای مختلف، رزرو آنلاین بلیت هواپیما و یا حتی رزرو انواع اقامت بسته به سلیقه و بودجه ای که دارید. اپلیکیشن کارناوال یعنی کنترل سفر در دست شما.

Android

IOS

مجوزها و نمادها

هدف اصلی کارناوال این است که بهترین خدمات گردشگری را به صورت آنلاین به کاربران خود ارائه دهد. هر آن چیزی که برای سفر خود نیاز دارید را از کارناوال بخواهید؛ از آشنایی با جاذبه ها، سوغات و غذاهای محلی تا رزرو آنلاین بلیت هواپیما و انواع اقامتگاه. در هر جا و در هر ساعت از شبانه روز، می توانید به صورت آنلاین خدمات سفر خود را رزرو کنید و یا هر سوالی دارید از ما بپرسید. کارناوال کنترل سفر شماست!

کلیه حقوق مادی و معنوی کارناوال برای شرکت کاروان سفر های هیرمان محفوظ است. استفاده از محتوای سایت تنها در صورت پذیرش شرایط و ضوابط امکان پذیر است.