karnaval.ir

فهیمه دزفولی

نویسنده ارشد کارناوال

انتشار

20 آذر 1397

به روز رسانی

15 شهریور 1398

زندگی در مرز عراق و سوریه

Sahar Toussi

«پسربچه سوری که با خانواده‌اش، فرار کرده بودن اینور مرز و فکر می‌کردن عراق از سوریه امن‌تره!»

میلیون‌ها ایرانی برای زیارت به عراق سفر کرده‌اند اما کمتر کسی ما را به دل زندگی مردم عراق برده است، زندگی‌ای که با همه دشواری‌ها و ناامنی‌هایش هنوز هم جریان دارد. زندگی در مرز جنگ و صلح. زندگی در ناامن‌ترین منطقه جهان. زندگی در میان خاطره از دست رفتگان. سحر طوسی به شهرها و روستاهای عراق سفر کرد و ردپای زندگی را از دل شهر افسانه ها، بغداد، تا ویرانه‌های به جامانده از داعش سراغ گرفت. از او پرسیدم چرا سفر می‌کنی؟ گفت برای شناختن سمت زندگی و اینکه چرا در این دنیا هستم.

سحر در سفرهایش کارهای متفاوتی را تجربه می‌کند و ازین راه نه تنها هزینه‌های سفر را فراهم می‌کند بلکه فرصت دارد تا پای حرف‌های آدم‌ها بنشیند. عکاسی، ماهیگیری، نجاری و گره چینی، زعفران چینی، نشاکاری و برداشت برنج، کار در باغ انار یا چیدن خرما از نخل، بخشی از تجربیات او برای آشنایی با زندگی آدم‌ها در گوشه گوشه ایران و جهان است. از تاثیرگذارترین سفرهای او روایت متفاوتش در سفر به عراق است که به‌تازگی از آن بازگشته. ارمغان سفر او تصویر لبخندهای امیدواری‌ست که از دل سختی ها برمی‌آیند تا مژده دهند زندگی هنوز جریان دارد.

سحر درباره زندگی‌اش می‌گوید از همان نوجوانی جستجوگر و ماجراجو بودم و از مکاتب هندی تا دروس حوزوی به هر جایی که جوابی برای سوال بزرگ زندگی‌ام داشته است سر کشیده‌ام.

از تجربه افسردگی و پایان دادن به زندگی تا در پیش گرفتن زندگی مستقل با مسئولیت‌های جدی‌اش، از کارمند تمام وقت یک شغل دولتی تا هیچهایک در سفرهای داخلی و خارجی، از اسکی روی آب‌های خلیج فارس تا زندگی در کنار عشایر و  رکاب زدن خط ساحلی جنوب ایران از خوزستان تا چابهار به تنهایی، اینها همه فراز و فرود داستان او را می‌سازد یا بهتر است بگوییم این ماجراها همه، سحر طوسی امروز را ساخته است که چشم‌هایش در همه عکس‌ها می‌خندد و لبخندش پر از حس خوب به زندگی است. دختری که با آدم‌ها هم‌کلام می‌شود به دل زندگی‌های‌شان پا می‌گذارد و به ما از دل آدم‌ها می‌گوید، از امید در دل آدم‌ها.

سحر طوسی
در تلگرام: misgray@
در اینستاگرام: sahar_toussi@

گاهی عکس می‌گیرم، بیشتر می‌نویسم، ساعات اداری را پشت مانیتور می‌گذرانم، عصرها در ترافیک می‌مانم، صبح‌ها بین صفحات کتاب و صدای فروشنده‌های مترو چرت می‌زنم‌‌، آخر هفته‌ها را با دوست و آشنا کافه و پارک می‌روم؛ اما لابه لای این روزمرگی‌ها زندگی هم می‌کنم. لابه‌لای

...

آیا این مطلب مفید بود؟

0 دیدگاه

جدید ترین دیدگاه

اپلیکیشن کارناوال

با نصب اپلیکیشن کارناوال، کنترل سفر را این بار شما به دست بگیرید. در این اپلیکیشن شما دنیایی از امکانات و خدمات را همیشه و همه جا در جیب خود دارید؛ آشنایی با جاذبه ها و فرهنگ شهرها و کشورهای مختلف، رزرو آنلاین بلیت هواپیما و یا حتی رزرو انواع اقامت بسته به سلیقه و بودجه ای که دارید. اپلیکیشن کارناوال یعنی کنترل سفر در دست شما.

Android

IOS

مجوزها و نمادها

هدف اصلی کارناوال این است که بهترین خدمات گردشگری را به صورت آنلاین به کاربران خود ارائه دهد. هر آن چیزی که برای سفر خود نیاز دارید را از کارناوال بخواهید؛ از آشنایی با جاذبه ها، سوغات و غذاهای محلی تا رزرو آنلاین بلیت هواپیما و انواع اقامتگاه. در هر جا و در هر ساعت از شبانه روز، می توانید به صورت آنلاین خدمات سفر خود را رزرو کنید و یا هر سوالی دارید از ما بپرسید. کارناوال کنترل سفر شماست!

کلیه حقوق مادی و معنوی کارناوال برای شرکت کاروان سفر های هیرمان محفوظ است. استفاده از محتوای سایت تنها در صورت پذیرش شرایط و ضوابط امکان پذیر است.