ویدیو HD
مهدیه اکبری پارسا

نویسنده ارشد کارناوال

انتشار

19 آبان 1396

به روز رسانی

15 شهریور 1398

به نقل از ایرنا، چندی است که جنگل ها، دشت ها و کویرهای ایران محل تاخت و تاز ماشین های آفرود شده و نگرانی های بسیاری را برای محیط زیست و طبیعت این مناطق به وجود آورده است. آفرود، نوعی ماشین سواری و رانندگی در خارج از جاده است و شاخه ای از ورزش اتومبیل رانی به شمار می آید. این ورزش با استفاده از خودروهای قدرتمند 2 دیفرانسیل و شاسی بلند بیشتر در مسیرهای سخت گذر جنگل و بیابان های شنی انجام می شود و در سال های اخیر طرفداران بسیاری پیدا کرده است. 

از جمله مناطق محبوب و پرطرفدار برای آفرود در سال های گذشته، شنزارهای بیابانی برخی از مناطق کویری ایران مانند ورزنه در شرق و مرنجاب در شمال اصفهان بوده که به واسطه ی آن بر شمار گردشگران کویری این مکان های معروف سیاحتی اضافه شده است. 

جواد صدیقیان، مدیر میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آران و بیدگل در گفت و گو با ایرنا، از نگرانی ها در زمینه ی مشکلاتی که آفرود به وجود آورده است سخن گفت و تاکید کرد که برای جلوگیری از صدمات بیشتر به محیط زیست کویری این ناحیه، پس از این، از ورود خودروها به مرنجاب جلوگیری می شود:

بر اساس دستور کتبی دادستان آران و بیدگل ورود موتورسیکلت های سنگین و خودروهای 2 دیفرانسیل و تورهای فاقد مجوز رسمی به مناطق گردشگری کویری این شهرستان شامل ابوزیدآباد، سیازگه، یخاب و چاه عروی به ویژه مرنجاب ممنوع است.

وی در ادامه افزود: 

این ممنوعیت براساس گزارش اداره حفاظت محیط زیست و منابع طبیعی شهرستان آران و بیدگل در زمینه تخریب محیط زیست و منابع طبیعی توسط خودروهای 2 دیفرانسیل و گروه های آفرود اعمال می گردد.

آقای صدیقیان در مورد دلایل این ممنوعیت چنین بیان کرد:

این محدودیت در پی اعتراض مرتع داران، ساربان ها، سرنشینان خودروهای سواری، تورها و دفترهای خدمات گردشگری اعمال شده تا از ادامه روند خسارت ها و آسیب های وارده به طبیعت زیبای منطقه نمونه گردشگری کویر مرنجاب پیشگیری شود.

وی اضافه نمود: 

بیش از یک هزار دستگاه خودروی آفرود در قالب همایش آفرود سواران کشور پنجشنبه و جمعه هفته گذشته به منطقه مرنجاب وارد شدند که اعتراض گروه های حامی محیط زیست، فعالان گردشگری و سایر گردشگران را به همراه داشت. 

منطقه نمونه گردشگری مرنجاب در 50 کیلومتری شهر آران و بیدگل واقع شده و از مقاصد زیبا و دیدنی کشورمان به شمار می رود که با داشتن جاذبه های تاریخی، طبیعی و اقلیمی چهار فصل و معتدل، سالانه میزبان 100 هزار مسافر داخلی و خارجی است. شهرستان آران و بیدگل نیز از شهرستان های استان اصفهان بوده و در 6 کیلومتری کاشان و 215 کیلومتری اصفهان قرار دارد.

Photo by : abdolreza volaei
Photo by : abdolreza volaei

#اخبار روز گردشگری را در کارناوال دنبال کنید.

دیدگاه جدید

جدید ترین دیدگاه

کلیه حقوق مادی و معنوی کارناوال برای شرکت کاروان سفر های هیرمان محفوظ است. استفاده از محتوای سایت تنها در صورت پذیرش شرایط و ضوابط امکان پذیر است.

FLIGHT TICKET