کارناوال - راهنمای سفر
ویدیو HD
مهدیه اکبری پارسا

نویسنده ارشد کارناوال

انتشار

19 آبان 1396

به روز رسانی

15 شهریور 1398

به نقل از ایرنا، چندی است که جنگل ها، دشت ها و کویرهای ایران محل تاخت و تاز ماشین های آفرود شده و نگرانی های بسیاری را برای محیط زیست و طبیعت این مناطق به وجود آورده است. آفرود، نوعی ماشین سواری و رانندگی در خارج از جاده است و شاخه ای از ورزش اتومبیل رانی به شمار می آید. این ورزش با استفاده از خودروهای قدرتمند 2 دیفرانسیل و شاسی بلند بیشتر در مسیرهای سخت گذر جنگل و بیابان های شنی انجام می شود و در سال های اخیر طرفداران بسیاری پیدا کرده است. 

از جمله مناطق محبوب و پرطرفدار برای آفرود در سال های گذشته، شنزارهای بیابانی برخی از مناطق کویری ایران مانند ورزنه در شرق و مرنجاب در شمال اصفهان بوده که به واسطه ی آن بر شمار گردشگران کویری این مکان های معروف سیاحتی اضافه شده است. 

جواد صدیقیان، مدیر میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آران و بیدگل در گفت و گو با ایرنا، از نگرانی ها در زمینه ی مشکلاتی که آفرود به وجود آورده است سخن گفت و تاکید کرد که برای جلوگیری از صدمات بیشتر به محیط زیست کویری این ناحیه، پس از این، از ورود خودروها به مرنجاب جلوگیری می شود:

بر اساس دستور کتبی دادستان آران و بیدگل ورود موتورسیکلت های سنگین و خودروهای 2 دیفرانسیل و تورهای فاقد مجوز رسمی به مناطق گردشگری کویری این شهرستان شامل ابوزیدآباد، سیازگه، یخاب و چاه عروی به ویژه مرنجاب ممنوع است.

وی در ادامه افزود: 

این ممنوعیت براساس گزارش اداره حفاظت محیط زیست و منابع طبیعی شهرستان آران و بیدگل در زمینه تخریب محیط زیست و منابع طبیعی توسط خودروهای 2 دیفرانسیل و گروه های آفرود اعمال می گردد.

آقای صدیقیان در مورد دلایل این ممنوعیت چنین بیان کرد:

این محدودیت در پی اعتراض مرتع داران، ساربان ها، سرنشینان خودروهای سواری، تورها و دفترهای خدمات گردشگری اعمال شده تا از ادامه روند خسارت ها و آسیب های وارده به طبیعت زیبای منطقه نمونه گردشگری کویر مرنجاب پیشگیری شود.

وی اضافه نمود: 

بیش از یک هزار دستگاه خودروی آفرود در قالب همایش آفرود سواران کشور پنجشنبه و جمعه هفته گذشته به منطقه مرنجاب وارد شدند که اعتراض گروه های حامی محیط زیست، فعالان گردشگری و سایر گردشگران را به همراه داشت. 

منطقه نمونه گردشگری مرنجاب در 50 کیلومتری شهر آران و بیدگل واقع شده و از مقاصد زیبا و دیدنی کشورمان به شمار می رود که با داشتن جاذبه های تاریخی، طبیعی و اقلیمی چهار فصل و معتدل، سالانه میزبان 100 هزار مسافر داخلی و خارجی است. شهرستان آران و بیدگل نیز از شهرستان های استان اصفهان بوده و در 6 کیلومتری کاشان و 215 کیلومتری اصفهان قرار دارد.

Photo by : abdolreza volaei
Photo by : abdolreza volaei

#اخبار روز گردشگری را در کارناوال دنبال کنید.

دیدگاه جدید

جدید ترین دیدگاه

کلیه حقوق مادی و معنوی کارناوال برای شرکت کاروان سفرهای هیرمان محفوظ است. استفاده از محتوای سایت تنها در صورت پذیرش شرایط و ضوابط امکان پذیر است.