karnaval.ir

نسیم امینی

نویسنده ارشد کارناوال

انتشار

15 تیر 1397

به روز رسانی

15 شهریور 1398

پدیده های طبیعی، نقش پررنگی در زندگی انسان ها ایفا می کنند؛ به حدی که می توان اثرشان را به وضوح در صفحات تاریخ نیز مشاهده کرد. در گوشه ای از تاریخ می بینیم که چطور زلزله ای عظیم، دنیای افرادی را ویران کرده یا توفانی، هر آنچه در پیش روی خود دیده از میان برداشته و شهری را برای همیشه از روی کره زمین محو کرده است. البته در میان این پدیده های آسمانی، رویدادهایی نیز وجود دارند که بی هیچ صدمه جانی و مالی، و تنها با جلوه های نورانی و زیبای خود، توجه انسان ها را جلب کرده اند؛ همچون شفق قطبی، خورشید نیمه شب و همین غروب و طلوعی که با گذشت سال های بسیار، به آن ها خو گرفته ایم و بخشی از زندگی روزمره مان شده اند.

اما گاه پیش می آید که یکی از این پدیده های طبیعی در عین چشم نوازی، مخوف و مهیب نیز باشد؛ مانند صاعقه. در چنین مواقعی ست که انسان نمی داند به تماشا بنشیند یا پا به فرار بگذارد! طبیعتا همه ما در نهایت، فرار را بر قرار ترجیح می دهیم؛ اما از دریچه تصاویر ماجرا قدری متفاوت خواهد بود. به کمک تصاویر می توانیم از چشم انداز زیبای آذرخش ها لذت ببریم و البته از آسیب شان مصون بمانیم. همین موضوع سبب شده تا این بار گشتی در جهان بزنیم و برترین عکس های ثبت شده از صاعقه ها را برای تماشا برگزینیم.

پیش از آغاز سفر تصویری مان، توضیحی اجمالی درباره این پدیده آسمانی می دهیم و سپس قدم در راه می گذاریم تا زیباترین تصاویر صاعقه را از نظر بگذرانیم. پدیده آذرخش یا صاعقه، گونه ای تخلیه الکتریکی ابرهاست که میان دو ابر یا ابر و زمین رخ می دهد. در ابتدا، به خاطر برهم کُنش هایی که در محیط ابر اتفاق می افتد، ابرها دارای نوعی بار الکتریکی مخالف نسبت به زمین می شوند. پس از آن، در صورتی که فاصله منبع جریان الکتریکی یعنی همان ابرها، نزدیک به سطح زمین باشد آذرخش ایجاد می شود؛ و معمولا، این صاعقه به مناطق مرتفع تر سطح زمین برخورد می کند. شاید باورش دشوار باشد اما دما در محل اصابت برق بسیار بالاست و حتا آن را تا ۵ برابر دمای سطح خورشید تخمین زده اند! بد نیست این نکته جالب را نیز بدانید که آذرخش در مواردی نادر، از زمین به ابر اصابت می کند که در این صورت به آن رعد مثبت می گویند.

حال که کمی با این پدیده آسمانی آشنا شدیم به تماشای تصاویر می رویم تا فارغ از صدای مهیب و دهشتناک آذرخش ها، جلوه تماشایی شان را بنگریم.

در این سفر دیدنی با کارناوال همراه شوید.

آذرخش

1- کاخ فدرال | سوئیس

نمایی دیدنی از برخورد یک صاعقه بر کاخ فدرال کشور سوئیس (Federal Palace of Switzerland) را می بینید. در سوئیس بالاترین مقام حکومتی متعلق به شورای فدرال است؛ این شورا جلسات هفتگی اش را در شهر برن -پایتخت سوئیس- و در همین کاخ فدرال برگزار می کند.

برخورد صاعقه با کاخ فدرال سوئیس

Stefan Wermuth

2- خراشی بر آسمان لندن

شهر لندن انگلستان

Tom Jacobs

3- پایتخت سرگرمی جهان | آمریکا

در پیش روی تان، برخورد صاعقه را با یکی از ساختمان های شهر لاس وگاس می بینید.

لاس وگاس آمریکا

Steve Marcus

4- توفان تندری کثیف! | ژاپن

ترکیب رعد و برق و فوران آتشفشانی منظره ای حیرت انگیز به وجود آورده است که شاید کمتر کسی فرصت تماشایش را به دست آورد. اما عکاسی هنرمند در حین یکی از فوران های آتشفشان چینه ای ساکوراجیما (Sakurajima) این موقعیت را کسب کرد تا چنین منظره مهیجی را به ثبت برساند. شاید برای تان جالب باشد که از این پدیده با عنوان توفان تندری کثیف (Dirty thunderstorm) یاد می کنند.

طوفان تندری کثیف آتشفشان ساکوراجیما ژاپن

5- ساختمان مرکز تجارت جهانی یک | آمریکا

در زمان غروب آفتاب و پس از یک توفان تابستانی، صاعقه ای بر فراز ساختمان مرکز تجارت جهانی یک (One World Trade Center) در منهتن (Manhattan) خودنمایی می کند. ساخت این آسمان خراش از ۲۷ آوریل ۲۰۰۶ آغاز شد و در تاریخ سوم نوامبر ۲۰۱۴ آن را بازگشایی کردند.

ساختمان مرکز تجارت جهانی یک منهتن آمریکا

6- خشم آسمان و زمین | ایسلند

این منظره مهیب بر فراز کلاهک یخی Eyjafjallajökull در کشور ایسلند، پدید آمده است. صاعقه از آسمان بر زمین می کوبد و از سویی دیگر، مواد مذاب از دل زمین به هوا پرتاب می شوند و ترکیب این دو اتفاق، همان طور که می بینید شگفتی آور است.

صاعقه و فوران آتشفشانی ایسلند

Lucas Jackson

7- شهر صورتی | چین

در حین یک باران سنگین بر فراز شهر کونشان (Kunshan) در استان جیانگسو (Jiangsu)، از گوشه گوشه آسمان صاعقه بر زمین می خورد که در نتیجه آن، تمامی شهر به رنگ صورتی روشن در آمده است.

صاعقه شهر کونشان چین

8- صاعقه از جانب خدایان بر شهر آتن | یونان

در تصویر، ساختمان هایی را در بخش مرکزی اصلی ترین میدان شهر آتن، سینتاگما (Syntagma Square) می بینید. از این میدان، به عنوان مرکز رویدادهای تجاری و سیاسی یونان یاد می شود.

میدان سینتاگما شهر آتن یونان

Marko Djurica

9- بارقه هایی از خشم آسمان | ونزوئلا

در عکس پیش رو، صاعقه با دریاچه ماراکایبو (Maracaibo) برخورد می کند؛ این دریاچه در شمال غربی ونزوئلا قرار دارد و از طریق راه بسیار باریکی به دریای کارائیب متصل می شود. 

صاعقه ونزوئلا

Jorge Silva

10- بنای یادبود جفرسون | آمریکا

بعد از یک توفان شدید، صاعقه ها آسمان واشینگتن دی. سی. را فرا گرفته اند. در عکس، یکی از این صاعقه ها را می بینید و کمی جلوتر از آن، بنای یادبود توماس جفرسون (Thomas Jefferson)، از بنیانگذاران آمریکا، به چشم می خورد.

صاعقه بنای یادبود جفرسون آمریکا

Yuri Gripas

11- جولان صاعقه بر فراز مزرعه | آمریکا

یک انباری در میان مزرعه ای از دانه های سویا احاطه شده است و بر فرازش، ضربه خشمناک آسمان را حس می کند. تصویر مقابل در یکی از شهرهای ایالت آیووا (Iowa) به نام دونلسون (Donnellson) عکسبرداری شده است. 

صاعقه دونلسون آیووا آمریکا

Adrees Latif

12- دره مرگ | آمریکا

آفتاب به تازگی غروب کرده است و توفان، از پارک ملی دث ولی (Death Valley National Park) در ایالت کالیفرنیا می گذرد. بد نیست بدانید که دث ولی، گرمترین و خشکترین پارک ملی آمریکا به شمار می رود و تنها زیستگاه گونه هایی حیوانی و گیاهی است که قابلیت تطابق با محیط های گرم و بیابانی را دارند.

پارک ملی دث ولی کالیفرنیا آمریکا

Steve Marcus

13- توفان سهمگین تر از آتشفشان | شیلی

پویه‌اوئه-کوردن کال (Puyehue-Cordón Caulle) ترکیبی از دو قله آتشفشانی در شهر اوسورنوی شیلی (Osorno) هستند؛ که در این تصویر، میان موجی از توفان و صاعقه فرو رفته اند.

قله های آتشفشانی پویه‌اوئه-کوردن کال شیلی

Ivan Alvarado

14- شانگهای | چین

صاعقه شانگهای چین

Aly Song

15- در انتظار سوت شروع بازی | آمریکا

 تصویر پیش رو در بزرگترین شهر ایالت جورجیا به نام آتلانتا (Atlanta) ثبت شده است. گویا توفان موجب شده بازی در این ورزشگاه به تاخیر بیفتد.

سخن آخر

به تماشای جلوه مهیب صاعقه نشستیم و به همین بهانه، گشت و گذاری در کره زمین داشتیم. آمریکا، لندن، ژاپن، ایسلند و ... را دیدیم که از خشم آسمان، در امان نمانده و منظره ای بسیار متفاوت پیدا کرده بودند. حتا تقابل آتشفشان و صاعقه را نیز از نظر گذراندیم.

دیدگاه شما درباره این تصاویر چه بود؟

از نظر شما، پدیده آذرخش ترسناک است یا تماشایی؟

کدامیک از این تصاویر، بیشتر توجه شما را جلب کرد؟

دیدگاه خود را با کارناوال در میان بگذارید.

اون بیرون پر از شگفتیه و من می خوام گوشه ای از این شگفتی ها رو بهتون نشون بدم.

آیا این مطلب مفید بود؟

0 دیدگاه

جدید ترین دیدگاه

اپلیکیشن کارناوال

با نصب اپلیکیشن کارناوال، کنترل سفر را این بار شما به دست بگیرید. در این اپلیکیشن شما دنیایی از امکانات و خدمات را همیشه و همه جا در جیب خود دارید؛ آشنایی با جاذبه ها و فرهنگ شهرها و کشورهای مختلف، رزرو آنلاین بلیت هواپیما و یا حتی رزرو انواع اقامت بسته به سلیقه و بودجه ای که دارید. اپلیکیشن کارناوال یعنی کنترل سفر در دست شما.

Android

IOS

مجوزها و نمادها

هدف اصلی کارناوال این است که بهترین خدمات گردشگری را به صورت آنلاین به کاربران خود ارائه دهد. هر آن چیزی که برای سفر خود نیاز دارید را از کارناوال بخواهید؛ از آشنایی با جاذبه ها، سوغات و غذاهای محلی تا رزرو آنلاین بلیت هواپیما و انواع اقامتگاه. در هر جا و در هر ساعت از شبانه روز، می توانید به صورت آنلاین خدمات سفر خود را رزرو کنید و یا هر سوالی دارید از ما بپرسید. کارناوال کنترل سفر شماست!

کلیه حقوق مادی و معنوی کارناوال برای شرکت کاروان سفر های هیرمان محفوظ است. استفاده از محتوای سایت تنها در صورت پذیرش شرایط و ضوابط امکان پذیر است.