ویدیو HD
پرستو مقدم

نویسنده ارشد کارناوال

انتشار

24 آذر 1396

به روز رسانی

15 شهریور 1398

عشق به میهن، حسی است که از سال های ابتدایی در وجود بسیاری از ما شکل می گیرد و ناخواسته بخشی مهم از قضاوت های‌مان را به خود اختصاص می دهد. هر کدام از ما به عنوان یک ایرانی تا حدودی با فراز و نشیب ها و تحولات کشور خود آشنا هستیم و به لحظه لحظه سرنوشت کشورمان اهمیت می دهیم؛ اما باید بدانیم که تاریخ ایران تنها برای ما جذاب نیست، بلکه جهانگردان، عکاسان، تاریخ نویسان و باستان شناسان فراوانی از گذشته تا کنون زوایای کشور کهن ما را جالب یافته و تمام یا بخشی از عمرشان را در خاک ما سپری کرده اند.

در میان شاهان و فرمانروایان بی شماری که روزگاری در ایران تکیه بر تخت قدرت زده اند، خاندن قاجار را می توان یکی از مشهورترین ها دانست. تقریبا تمام کارشناسان، شاهان این سلسله را زنباره، بی کفایت و خودخواه می خوانند. در دوران حکومت قاجاریان، قسمت زیادی از خاک ایران به کشورهای همسایه بذل و بخشش شد و بخش عمده خزانه، برای خوش گذرانی پادشاهان مورد استفاده قرار گرفت. ناصرالدین شاه در میان اجداد و نوادگان خود، بیش از همه و نزدیک به 50 سال بر کشور ما حکم راند. در دوران حکومت وی، کشورهای اروپایی در حال تجربه مدرنیته بودند؛ اما مردم ایران هنوز با سنت دست و پنجه نرم می کردند. در همین راستا ناصرالدین شاه که در سفرهایش تکنولوژی های روز دنیا را می دید، این عقب ماندگی را تاب نیاورد و در یکی از سفرهایش، با خود برای اولین بار دوربین عکاسی را وارد ایران کرد.

علی رغم بی کفایتی قاجاریان در اداره مملکت، ناصرالدین شاه سعی می کرد در زمینه های هنر و تکنولوژی ایران را به روز نگاه دارد. وی اولین شاهی بود که تصویرش در قالب عکس ثبت شد و خود از همسرانش عکاسی کرد. همچنین چندین عکاس توسط او تربیت شدند تا تیم عکاسی دربار را تشکیل دهند.

آنتوان سوریوگین (Antoin Sevruguin)، عکاسی بود با اصالت روسی-گرجی-ارمنی که از زمان سلطنت ناصرالدین شاه تا رضاخان پهلوی، در ایران حرفه عکاسی را دنبال می کرد. وی برای انتخاب سوژه هایش حد و مرزی نداشت و از مردم کوچه و بازار یا اهالی دربار گرفته تا اماکن تاریخی و طبیعی را درون لنز دوربینش جای می داد. عکس های به جای مانده از او، کمک شایانی به شناخت ما و جهانیان از حال و هوای دوران قاجار می کنند؛ تا جایی که وبسایت تایم لاین (Timeline) تعدادی از عکس های وی را به عنوان تصاویری که مسیر کشور ایران از سنت به سوی مردنیته نشان می دهند، منتشر کرده است.

با کارناوال همسفر شوید تا در کنار هم سفری به گذشته داشته باشیم و قدم درون حس و حال ایران در اواخر قرن 19 و اوایل قرن 20 میلادی بگذاریم. ما را همراهی کنید...

Photo by : Unknown

1- بانوی شرقی

سمت راست: پرتره ای از بانوی ایرانی

سمت چپ: تور عروسی بر صورت دختر شرقی

Photo by : Unknown
Photo by : Unknown

2- امامزاده حسین شهر قزوین در روزگاران دور

این امامزاده در حال حاضر یکی از مهم ترین قطب های مذهبی استان قزوین به شمار می رود و مردم آن را با نام "شازده حسین" می شناسند.

Photo by : Unknown

3- دختران ایران زمین

سمت چپ: زن کُرد

سمت راست: دخترکی اهل روستایی یهودی نشین

Photo by : Unknown
Photo by : Unknown

4- خط آهن شاه عبدالعظیم

Photo by : Unknown

5- بازار شهر کاشان

Photo by : Unknown

6- عکس هایی مربوط به زندگانی شاه شهید!

سمت چپ: دندان پزشک ناصرالدین شاه، دندان های وی را بررسی می کند.

سمت راست: مردم در حال تماشای به دار آویخته شدن میرزا رضای کرمانی، قاتل ناصرالدین شاه، هستند.

Photo by : Unknown
Photo by : Unknown

7- کاخ گلستان تهران

Photo by : Unknown

8- ایران، در قاب تصاویر کهن

سمت چپ: مردی با یک شاهین شکاری بر دست

سمت راست: آرامگاه دختر ارغون خان در شهر سلماس، استان آذربایجان غربی. امیر ارغون یا ارغون خان، از حکمرانان مغول در ایران بود.

Photo by : Unknown
Photo by : Unknown

9- چرخ فروش بستنی در تهران

Photo by : Unknown

10- مردم تهران در خیابان چراغ گاز

این خیابان امروزه با نام امیرکبیر شناخته می شود.

Photo by : Unknown

11- زنان قالیباف

Photo by : Unknown

12- دهه 1880 میلادی

زنان مسلمان در قرن 19 میلادی

Photo by : Unknown

13- بساط کبابی ها در خیابان

Photo by : Unknown

14- مراقبان شیر در اواخر قرن نوزده

Photo by : Unknown

15- فلک کردن در میان مردم

Photo by : Unknown

سخن آخر

از دوران قاجار آثار جالبی در دست داریم که این عکس ها نیز بخشی از آن گنجینه بودند و با تماشای‌شان گوشه ای از تاریخ کشورمان را ورق زدیم.

 تماشای این تصاویر چه احساسی را در شما برانگیخت؟

تا چه حدی با سلسله قاجار آشنایی دارید؟

کدام یک از این تصاویر در نگاه شما جالب تر بودند؟

ما را در نظرها و پیشنهادهای پربار خود سهیم کنید.

6 دیدگاه

جدید ترین دیدگاه
کاربر مهمان

نمیگویم قاجاریه بهتر از سایر سلسله های ایران بوده ولی مطمئن باشید که بدترین آنها نیز نبوده است! شما و بنده ، قاجاریه را با پهلوی و بعد از آن مقایسه میکنیم ! در حالی که فراموش میکنیم که اولا ، قاجاریه قدیمی تر است و زمان قدیم ، طبیعتا عقب مانده تر از زمان جدید باید باشد! ثانیا ؛ آیا قاجاریه ، که همه کاسه و کوزه ها را سر آنها خراب میکنیم (که اصلا کار بیموردی است و حکومت های بعدی نباید ؛ حکومت های قبلی خود را بهانه کم کاری خودشان قرار بدهند) ؛ آیا قاجاریه ؛ یک ریال پول نفت در اختیار داشت؟! در حالی که پهلوی و بعد از آن میلیاردها درآمد بادآورده ی نفت داشتند! اینه که سعی کنید درست قضاوت بکنید! همینجوری الکی فکر نکنید که حکومت بعد از قاجاریه ، گل و بلبل بوده و قاجاریه نقطه ی تمام بدی ها و پلیدی ها بوده است و بعد از آن یهو تبدیل به بهشت شده است! خیر! درآمد نفت خیلی مهم است که قاجاریه فاقد آن بوده است!

04 شهریور 1398

کاربر مهمان

سلام بسیار زیبا بود. شما را به خواندن کتاب history of Persia نوشته جان ملکم (فصل زندیه و آغاز سلسله قاجار از جلد دوم) و کتاب dynasty of qajar فصل زندیه نوشته هارفورد جونز دعوت می کنم. اسکن خوب از اصل این کتابها و هم چنین ترجمه فارسی کتاب جان ملکم که در اواخر قاجار توسط یک هندی ترجمه فارسی شده در نت براحتی یافت می شود و فصل مذکور از کتاب هارفورد جونز نیز در کتاب کوچکی بنام آخرین روزهای لطفعلی خان زند ترجمه شده.

04 مرداد 1398

حسن ساغری

واقعا پهلوی چی تحویل گرفت چی تحویل داد

19 اردیبهشت 1398

کلیه حقوق مادی و معنوی کارناوال برای شرکت کاروان سفر های هیرمان محفوظ است. استفاده از محتوای سایت تنها در صورت پذیرش شرایط و ضوابط امکان پذیر است.

FLIGHT TICKET