ویدیو HD
نسیم امینی

نویسنده ارشد کارناوال

انتشار

14 خرداد 1397

به روز رسانی

15 شهریور 1398

ماه مبارک رمضان از راه رسیده و شور و حالی وصف نشدنی جهان اسلام را فرا گرفته است. مسلمانان سراسر دنیا، ماهی را به روزه داری و تمرین تقوا می پردازند. در اسلام، بسیار به پرهیزکاری توصیه شده و این ماه فرصت مناسبی به تک تک مسلمانان می دهد تا این خصلت نیکو را سرلوحه زندگی خود قرار دهند. اما این تنها یک بعد از ویژگی های این ماه است. از جذابیت های ماه مبارک رمضان، می توان به نزدیکی مسلمانان به یکدیگر اشاره کرد. چه سحرها و افطارهایی که این مردمان در کنار هم می گذرانند و همین موجب می شود تا قلب شان به همدیگر  نزدیک شود و جامعه ای متحدتر برای خود بسازند.

همه ساله خبرگزاری رویترز (Reuters)، تصاویری از ماه مبارک رمضان منتشر می کند و شوری را به تصویر می کشد که رمضان در شهرهای اسلامی به وجود می آورد؛ و این گونه به معرفی آیین روزه داری می پردازد. امسال نیز مانند سال های گذشته، مجموعه ای از تصاویر رویترز منتشر شده است که مسلمانان را در گوشه گوشه کره زمین به تصویر می کشد و این گونه، باری دیگر، جلوه های این ماه مبارک را به دیگر مردم دنیا یادآور می شود. می خواهیم این مجموعه عکس دیدنی و جالب را از نظر بگذرانیم و ببینیم، دیگر مسلمانان جهان چگونه ماه میهمانی خداوند را سپری می کنند.

به کشورهای سنگاپور، هندوستان، فلسطین، مصر و ... سفر می کنیم و با آیین روزه داری این مردمان بیشتر آشنا می شویم. اگرچه شاکله اسلام در تمامی اقلیم ها یکسان است، اما با این وجود نحوه انجام وظایف اسلامی در هر سرزمین تفاوت دارد. مثلا در فلسطین مردم پیش از افطار برای شکرگزاری یک روز شکیبایی شان به جشن و سرور می پردازند و حتا پیش از اذان صبح، آیین «سحرخوانی» را به جای می آورند. هندی ها هم با لباس های رنگارنگ و سفره های رنگین تر، در جمع های گسترده افطار می کنند. یکی دیگر از زیبایی های این مجموعه تصویر روزه داری سربازان سوری ست که با وجود گرمای کشنده هوا باز هم، دستور خداوند را به جا می آورند و در سنگرهای شان به افطار می پردازند.

حال و هوای پرشور رمضان را در کنار کارناوال لمس کنید.

Photo by : Mohamed al-Sayaghi

1- کسی از میهمانی خداوند بی نصیب نماند.

در مسجد عبدالقادر گیلانی (Abdul-Qadir al-Gailani mosque) واقع در کشور عراق، غذای نذری به نیازمندان می دهند. «عبدالقادر گیلانی» یکی از مشهورترین عرفای اهل سنت بوده است و حالا در شهر بغداد، به یاد او مسجدی برای اهل سنت برپا کرده اند.

Photo by : Thaier al-Sudani

2- روزه داران جنگجو

مبارزان سوری در کنار شهر جنگ زده داعل (Dael) روزه شان را باز می کنند.

Photo by : Alaa Al-Faqir

3- افطار در کنار خانواده

مسلمانان، افطارشان را در مسجد جامع دهلی صرف می کنند.

Photo by : Unknown

4- آرامشی در هیاهوی جنگ

 در روزهای ماه مبارک رمضان، تلاوت قرآن بسیار توصیه شده و این جوان مبارز هم در کنار شهر داعل، به این مهم مشغول است.

Photo by : Alaa Al-Faqir

5- آیین زیبای «سحرخوانی»

یکی از سنت های قدیمی میان مسلمانان در ماه مبارک رمضان «سحر خوانی» نام دارد. در گذشته به علت نبود امکاناتی همچون برق، تلفن، دستگاه‌های ارتباط جمعی، ممکن بود عده‌ای سحر را خواب بمانند. بنابراین بعضی از مومنان در کوچه ها قدم می زدند و با خواندن آواز، مسلمانان را بیدار می کردند. اگرچه این سنت، امروزه کمتر در میان مردم به چشم می خورد، اما هنوز افرادی مانند این جوان فلسطینی وجود دارند که به این آیین پایبند باشند و دیگر مسلمانان را به وقت سحر از خواب بیدار کنند. بد نیست ذکر کنیم که تصویر پیش رو، در شهر الخلیل فلسطین به ثبت رسیده است.

Photo by : Mussa Qawasma

6- افطار به وقت جنگ و نا آرامی

باز هم تصویری از جوان سوری در زمان افطار در شهر داعل

Photo by : Alaa Al-Faqir

7- نمازی از جنس شکرگزاری

سپاسگزاری سرباز سوری از درگاه خدواند، پس از صرف افطار

Photo by : Unknown

8- سینی های افطاری

در مسجد احمدآباد هند، مرد مسلمانی ظرف های غذا را برای افطار آماده می کند.

Photo by : Amit Dave

9- حرمی برای تمام ادیان

زن فلسطینی را می بینید که در هفته دوم ماه مبارک رمضان، به نیایش در حرم «شریف قدس» می پردازد. این حرم، در شهرک قدیم قدس قرار دارد و یکی از مهم ترین مکان های مذهبی دنیا به حساب می آید. جالب آن که این منطقه، برای سه مذهب یهودیت، مسیحیت و اسلام مقدس شمرده می شود.

Photo by : /Ammar Awad

10- تلاوت قرآن

دانش آموزان یک مدرسه مذهبی در شهر مدان (Medan) اندونزی را می بینید که به گرد هم آمده اند تا به تلاوت قرآن بپردازند.

Photo by : YT Haryono

11- جشن افطار 

در شهر قدیم قدس، گروهی از نوازنده ها را می بینید که در آستانه اذان مغرب به جشن و پایکوبی پرداخته اند و افطار را با حالی خوش و سرشار از شادی نوش جان می کنند.

Photo by : Ammar Awad

12- کبوترها و حال عرفانی شان

در گوشه چپ تصویر، پسرکی را می بینید که در مسجد قبای مدینه، سرگرم بازی با پرندگان است.

Photo by : Hamad I Mohammed

13- حرم مرد بزرگوار ایرانی

مرد مسلمانی را می بینید که با لمس زیورآلات حرم میر سید علی همدانی، خود را تبرک می کند؛ این حرم در سرینگر -شهری در ایالت جامو و کشمیر هند- قرار دارد و خانقاهی برای صوفیان به شمار می رود. میر سید علی همدانی، عارف، عالم، شاعر ایرانی قرن هشتم بود و در شهر همدان متولد شد. از ایشان به عنوان «امیر کبیر» و «شاه همدان» نیز یاد می شود.

Photo by : Danish Ismail

14- سفره ای گشوده به روی همه

این تصویر در یکی از بازارهای خیابانی شهر بمبئی به ثبت رسیده است و فروشندگانی را نشان می دهد که پیش از افطار، به درگاه خداوند دعا می کنند.

Photo by : Danish Siddiqui

15- نماز تراویح

 مسلمانان سُنی در یکی از مساجد قاهره به نام سلطان حسن «تراویح» می خوانند. تراویح، نمازی ست که مسلمانان سنی در شب های رمضان، پس از نماز عشا به صورت جماعت می خوانند. هر شب یک جز از قرآن نیز خوانده می شود و این گونه تا آخر ماه مبارک رمضان، قرآن را ختم می کنند.

Photo by : Amr Abdallah Dalsh

16- شیرینی، عضو جدا نشدنی رمضان

در یکی از شیرینی پزی هایی قدیمی شهر کابل، مردی مشغول پخت شیرینی های خوشمزه برای ماه مبارک رمضان است.

Photo by : Mohammad Ismail

17- سفره حاضر است.

میزهایی را می بینید که در مرکز فرهنگی ایوب سلطان برای افطار چیده می شوند. این مرکز فرهنگی در شهر نیویورک قرار دارد.

Photo by : Gabriela Bhaskar

18- رمضان رنگین و شاد

دخترک مصری، فانوس های تزیینی مخصوص رمضان را در دست دارد.

Photo by : Mohamed Abd El Ghany

19- اقامه نماز در تونس

Photo by : Zoubeir Souissi

20- نه به پلاستیک!

سینی های غذا در یکی از مساجد شهر کراچی (Karachi)، پاکستان. در میان سفره های رمضانی که دیدیم، دو کشور همسایه هند و پاکستان برای تدارک افطارشان از ظروف پلاستیکی استفاده نکرده بودند که حقیقتا تحسین برانگیز است.

Photo by : Akhtar Soomro

21- اولین روز از میهمانی خدا

در روز اول ماه مبارک رمضان، مردم اندونزی، نمازشان را در مسجد «استقلال» شهر جاکارتا (Jakarta) اقامه می کنند.

Photo by : Willy Kurniawan

22- در انتظار طلوع ماه

 حتما می دانید جریان این تصویر چیست. عده ای از افراد مورد اعتماد و آگاه از علم نجوم، از طریق تلسکوپ چشم به آسمان دوخته اند تا تاریخ دقیق شروع ماه مبارک رمضان را به اطلاع مردم برسانند. تصویر پیش رو در شهر کراچی پاکستان ثبت شده است.

Photo by : Akhtar Soomro

23- پس کِی افطار می شود؟!

این تصویر در میدان سلطان احمد ترکیه عکاسی شده است.

Photo by : Osman Orsal

24- صمیمت و سادگی رمضان

روزه داران در یکی از خیابان های اصلی استانبول به نام «استقلال» نشسته اند و در کنار یکدیگر افطار می کنند. جالب آن که هیچ کس از پهن شدن این سفره ها در خیابان گله مند نیست و هر عابری می توانند لقمه ای از این سفره افطار نوش جان کند.

Photo by : Huseyin Aldemir

25- هم کلام با خداوند

در یکی از مساجد جاکارتای اندونزی به نام «استقلال»، زنی مسلمان قرآن می خواند و در انتظار اذان مغرب و صرف افطار است.

Photo by : Willy Kurniawan

26- جشنی از رنگ ها در میهمانی خداوند

 این منظره زیبا در یکی از مساجد شهر سورابایا (Surabaya) در اندونزی به ثبت رسیده است و زنان مسلمان را نشان می دهد که به درگاه خداوند دعا می کنند. چادرهای رنگارنگ این خانم های مسلمان، این جلوه بسیار زیبا را پدید آورده و به میهمانی خداوند نشاط بخشیده است.

Photo by : Sigit Pamungkas

27- قبول باشد.

مسلمانان در منطقه سلطان احمد استانبول روزه شان را باز می کنند.

Photo by : Osman Orsal

سخن آخر

نگاهی به جوامع اسلامی در ماه مبارک رمضان داشتیم. نیایش مسلمانان، سفره های افطار رنگارنگ، پوشش های خاص هر خطه و رسومی که هنوز در برخی کشورهای اسلامی پابرجاست، گشت و گذارمان را تماشایی و لذت بخش کرد.

نظر شما درباره این تصاویر چه بود؟

آیا در مکان زندگی شما، رسم و آیین خاصی برای رمضان وجود دارد؟

کدام یک از این تصاویر برای شما جالب تر بود؟

دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید.

دیدگاه جدید

جدید ترین دیدگاه

کلیه حقوق مادی و معنوی کارناوال برای شرکت کاروان سفر های هیرمان محفوظ است. استفاده از محتوای سایت تنها در صورت پذیرش شرایط و ضوابط امکان پذیر است.

FLIGHT TICKET