بهاره فلاح

نویسنده ارشد کارناوال

انتشار

07 اسفند 1396

به روز رسانی

15 شهریور 1398

در برخی نقاط این کره خاکی سکونتگاه های بسیار متفاوتی وجود دارند که حیرت انسان را بر می انگیزند. باور اینکه انسان ها در چنین مکان هایی هنوز هم زندگی می کنند آن قدر دور از ذهن است که بسیاری برای لمس واقعیت قدم در راه سفر می گذارند و حتا سختی هایی را به جان می خرند تا با چشمان خودشان همه چیز را ببینند و باور کنند. نمونه ای از این سکونتگاه ها در کشور تونس قرار دارد که توجه بسیاری از عکاسان و ماجراجویان را به خود جلب کرده است. 

شاید برای شما هم عجیب باشد که بدانید هنوز هم مردمی در تونس در خانه های زیرزمینی زندگی می کنند و سال هاست این شیوه زیستن را ادامه می دهند. آنها در منطقه ای کوهستانی به نام جِبِل داهار ساکن هستند و خانه های شان به خانه های زیرزمینی شهرت دارد. ساختار سکونتگاه آنها به گونه ای‌ست که ساکنانش را در برابر گرمای تابستان حفظ می کند و در مقابل بادهای زمستانی نیز مقاومت خوبی دارد. 

زهرا بنسمرا (Zohra Bensemra)، عکاس کنجکاوی‌ست که راهی تونس شده و راهش را به سمت خانه های زیرزمینی این کشور کج کرده است تا با آخرین بازماندگان این سکونتگاه عجیب آشنا شود و ببیند در زندگی آنها چه می گذرد. حاصل کار او مجموعه تصاویری است که کارناوال می خواهد آنها را با شما به اشتراک بگذارد. با ما باشید و به تماشای عکس های زیر بنشینید تا با آخرین ساکنان خانه های زیرزمینی تونس آشنا شوید...

1- مشغول کار در آشپزخانه

2- ساکنان وفادار

در حالی که بسیاری از خانواده ها در دوران مدرنیزه شدن در دهه های 1960 و 1970 خانه های زیرزمینی را ترک کردند، ساکنان باقیمانده آن به شدت به سکونتگاه شان وفادار هستند. یکی از ساکنان قدیمی این خانه ها می گوید:

هر بار که باران می بارد همه خانه ها را تعمیر می کنم. من اجازه نمی دهم که آنها بروند.

3- نمی توانم خانه ام را ترک کنم!

این زن 36 ساله یکی از ساکنان خانه های زیرزمینی تونس است که در این تصویر ظرف آب را برای بردن به خانه پر می کند. او می گوید:

من نمی خواهم خانه ام را ترک کنم، این کار یعنی دور ریختن زندگی و سنت هایی که به آنها باور دارم.

4- تلاش برای ادامه زندگی

5- مکانی جذاب برای گردشگران

برخی از ساکنان این خانه ها به گردشگران اجازه می دهند در ازای پرداخت پول نگاهی به خانه آنها بیاندازند. در این تصویر گردشگران را می بینید که بر فراز خانه ایستاده اند و روند زندگی ساکنان را تماشا می کنند.

6- کمی آن طرف تر از خانه ها

در این تصویر منیژه 43 ساله را می بیند که حیوانش را به سمت خانه اش هدایت می کند.

7- گشت و گذار

8- نمایی از بیرون خانه ها

9- حیاط خانه های زیرزمینی

این خانه های زیرزمینی حیاطی دایره ای دارند و اتاق ها در پیرامون آن شکل گرفته اند.

10- مادر و فرزندانش

11- زنی در حال بافت فرش

12- گوشه ای از زندگی روزمره ساکنان خانه های زیرزمینی

13- تلاش برای سرگرم کردن بچه ها

14- مشغول خشک کردن زیتون

15- از ساکنان کهنسال خانه های زیرزمینی

16- حیوان خانگی

17- میزبانی با لبخند

18- تماشای بیرون از پنجره آشپزخانه

19- آنچه درون این خانه ها می گذرد

20- جاکفشی به سبکی متفاوت

21- یک وعده غذای عاشقانه

سخن آخر

به کشور تونس رفتیم و گشتی در خانه های زیرزمینی آن زدیم. این سکونتگاه جذاب و متفاوت توجه بسیاری از مردم را به خود جلب کرده است.

نظرتان در مورد این تصاویر چیست؟

آیا با این سکونتگاه آشنایی داشتید؟

منتظر دیدگاه ها و تجربه های شما عزیزان هستیم...

خوب که فکر می کنم، می بینم سال ها پیش که راهم به سوی گردشگری کج شد، هنوز آن قدر درباره اش نمی دانستم. خیلی از ما انتخاب رشته مان در دانشگاه اتفاقی بوده اما راستش را بخواهید برای من شیرین ترین اتفاق دنیا بود

...

آیا این مطلب مفید بود؟

0 دیدگاه

جدید ترین دیدگاه

اپلیکیشن کارناوال

با نصب اپلیکیشن کارناوال، کنترل سفر را این بار شما به دست بگیرید. در این اپلیکیشن شما دنیایی از امکانات و خدمات را همیشه و همه جا در جیب خود دارید؛ آشنایی با جاذبه ها و فرهنگ شهرها و کشورهای مختلف، رزرو آنلاین بلیت هواپیما و یا حتی رزرو انواع اقامت بسته به سلیقه و بودجه ای که دارید. اپلیکیشن کارناوال یعنی کنترل سفر در دست شما.

Android

IOS

مجوزها و نمادها

هدف اصلی کارناوال این است که بهترین خدمات گردشگری را به صورت آنلاین به کاربران خود ارائه دهد. هر آن چیزی که برای سفر خود نیاز دارید را از کارناوال بخواهید؛ از آشنایی با جاذبه ها، سوغات و غذاهای محلی تا رزرو آنلاین بلیت هواپیما و انواع اقامتگاه. در هر جا و در هر ساعت از شبانه روز، می توانید به صورت آنلاین خدمات سفر خود را رزرو کنید و یا هر سوالی دارید از ما بپرسید. کارناوال کنترل سفر شماست!

کلیه حقوق مادی و معنوی کارناوال برای شرکت کاروان سفر های هیرمان محفوظ است. استفاده از محتوای سایت تنها در صورت پذیرش شرایط و ضوابط امکان پذیر است.