ویدیو HD
مهرنوش حیدری

نویسنده ارشد کارناوال

انتشار

04 تیر 1396

به روز رسانی

15 شهریور 1398

ایران و تاریخ پر فراز و نشیب آن همیشه جای تعجب و کنجکاوی برای تمامی گردشگران خارجی بوده است. همه ی آن ها با تمام وجود دوست دارند تا گوشه گوشه ی این سرزمین را با دقت و موشکافانه کشف کنند و جایی از آن را از قلم نیاندازند. این میل آن ها به شناخت ایران تا حدی است که اکثر این گردشگران بعد از سفرشان به ایران اذعان می کنند که می خواهند باری دیگر به ایران بیاییند و تکراری دل پذیر برای خود رقم بزنند.

گردشگران همیشه اظهار داشته اند که در ایران جاذبه های تاریخی و طبیعی بسیاری وجود دارد که همگی از دیدن و لمس آن ها حیرت زده می شوند و با تمام وجود از تک تک ثانیه های حضورشان در آن محل لذت می برند. بازار تهران همواره یکی از زیبایی های تاریخی و قلب اقتصاد پایتخت ایران یعنی تهران است که گشت و گذار در سراهای تو در توی آن و دیدن صنایع دستی و مغازه های رنگارنگ آن همیشه برای همه، چه ایرانی ها و چه گردشگران خارجی جذاب بوده است. البته پایان این بازارگردی را نیز از یاد نبرید؛ بازدید از کاخ زیبای گلستانکه در نزدیکی های بازار تهران قرار دارد، همواره یکی از بهترین خوشگذرانی ها برای گردشگران است و همین سبب شده تا سایت های خارجی بسیاری از بازار تهران و کاخ گلستان یاد کنند و برخی از نوشته های خود را به آن ها اختصاص دهند.

الجزیره نام یک شبکه تلویزیونی-خبری ماهواره‌ای است که در کشور قطر فعالیت دارد. در سایت این شبکه تصاویر زیبایی از بازار بزرگ تهران و کاخ گلستان منتشر شده است. این سایت اظهار داشته که بازار تهران با بافت قدیمی و تاریخی خود یکی از جذاب ترین مکان ها در تهران مدرن است که زیبایی های منحصر به فرد خود را دارد. این بازار شاهد تغییرات اجتماعی، سیاسی، اقتصادی بسیاری در طی یک هزار سال بوده و علاوه بر این که این محل ،ملزومات تهرانی ها و سوغاتی مسافران را تامین می کند، از آن به عنوان قدرت قبلی اقتصاد کشور هم یاد می کنند. 

این سایت بیان کرده که بهترین پایان برای گشت و گذار در بازار تهران بازدید از کاخ موزه گلستان است که در همان نزدیکی قرار دارد. این کاخ علاوه بر عمارت ها و بناهای زیبای آن، محوطه ی خیره کننده ای هم دارد که می توان مدتی در آن استراحت کرد.

با کارناوال همراه باشید تا زیبایی های این بازار  و کاخ گلستان از دیدگاه این سایت خبری را شاهد باشیم. 

Photo by : Unknown

1- فرش های دست بافت 

فرش های دست بافت یکی از گران ترین کالا های موجود در بازار تهران است. بخش بزرگی از این بازار به محلی برای خرید و فروش این کالا اختصاص دارد. قدمت بافت فرش دست بافت به 6 قرن قبل از میلاد مسیح و به دوره ی هخامنشیان باز می گردد. هر فرش در طی حدود 8 ماه بافته می شود.

Photo by : Unknown

2- کالسکه های بیرون از بازار

در بیرون از بازار بزرگ تهران، کالسکه هایی موجود هستند که به عنوان وسیله ی نقلیه و نوعی جاذبه توریستی از آن ها استفاده می شود.

Photo by : Unknown

3- حمل کالاها در بازار

از آن جهت که مسیر های تنگ و کوچکی در بازار وجود دارد، کالا ها با چرخ ها از سویی به سوی دیگر  می روند.  

Photo by : Unknown

4- ورودی امام زاده زید

این امامزاده که در انتهای جنوبی بازار بزازان واقع شده، مربوط به دوران تاریخی پس از اسلام است.

Photo by : Unknown

5- مسجدی در قلب بازار

مسجد ناصر خسرو در وسط بازار بزرگ قرار دارد.

چادرهای سیاه زنان و دیوار های این مسجد تضاد زیبا و خیره کننده ای ایجاد می کند.

Photo by : Unknown

6- دیوار های مسجد ناصرخسرو

این تصویر از بخش مخصوص بانوان این مسجد گرفته شده است. از آن جایی که بازاری ها انسان های مذهبی هستند در این مکان مسجد ساختند.

Photo by : Unknown

7- ساختمانی در کنار بازار

در اطراف بازار ساختمانی وجود دارد که معماری آن به دوره قبل از اسلام باز می گردد. در نمای این ساختمان نمادهای زردشتیان از جمله فروهر وجود دارد.

Photo by : Unknown

8- و کاخ 500 ساله گلستان

قدمت کاخ تاریخی گلستان به دوران صفویه باز می گردد و در دوره های زندیه، قاجار و پهلوی بازسازی شد.

Photo by : Unknown

8- تخت مرمر

اولین چیزی که پس از ورود به کاخ گلستان با آن رو به رو می شوید، تخت مرمر است که در وسط ایوانی قرار دارد.

برای آشنایی بیشتر با این گنج تاریخی، مطلب زیر را بخوانید:

تخت مرمر | کهن ترین گنجینه ی کاخ گلستان

Photo by : Unknown

10- عمارت شمس العماره

این عمارت در سال 1246، به دستور ناصرالدین شاه و برای حرمسرای خصوصی او ساخته شد.

Photo by : Unknown

11- معماری خارجی ساختمان ها 

کاشی های رنگی و جذاب نشان دهنده ی همپوشانی معماری فارسی و اروپایی است که همه ی آن ها با حمایت ناصر الدین شاه طراحی شده. از هدایا و وسایل داخل این کاخ ها می توان فهمید که روابط ایران و اروپا در آن دوران خوب بوده است.

Photo by : Unknown

12- سقف های زیبای کاخ شمس العماره

آیینه کاری های سقف این عمارت یاد آوره دوره هایی است که سنت های معماری ایران و اروپا با ترکیبی زیبا استفاده می شد.

Photo by : Unknown

سخن آخر

آیا تا به حال به بازار تهران رفته اید؟

به نظر شما کدام یک از بنا های کاخ موزه گلستان زیباست؟

نظرات و تجربیات خود را با ما در میان بگذارید.

دیدگاه جدید

جدید ترین دیدگاه

کلیه حقوق مادی و معنوی کارناوال برای شرکت کاروان سفر های هیرمان محفوظ است. استفاده از محتوای سایت تنها در صورت پذیرش شرایط و ضوابط امکان پذیر است.

FLIGHT TICKET