karnaval.ir

مهرنوش حیدری

نویسنده ارشد کارناوال

انتشار

04 تیر 1396

به روز رسانی

28 آبان 1399

ایران و تاریخ پر فراز و نشیب آن همیشه جای تعجب و کنجکاوی برای تمامی گردشگران خارجی بوده است. همه ی آن ها با تمام وجود دوست دارند تا گوشه گوشه ی این سرزمین را با دقت و موشکافانه کشف کنند و جایی از آن را از قلم نیاندازند. این میل آن ها به شناخت ایران تا حدی است که اکثر این گردشگران بعد از سفرشان به ایران اذعان می کنند که می خواهند باری دیگر به ایران بیاییند و تکراری دل پذیر برای خود رقم بزنند.

گردشگران همیشه اظهار داشته اند که در ایران جاذبه های تاریخی و طبیعی بسیاری وجود دارد که همگی از دیدن و لمس آن ها حیرت زده می شوند و با تمام وجود از تک تک ثانیه های حضورشان در آن محل لذت می برند. بازار تهران همواره یکی از زیبایی های تاریخی و قلب اقتصاد پایتخت ایران یعنی تهران است که گشت و گذار در سراهای تو در توی آن و دیدن صنایع دستی و مغازه های رنگارنگ آن همیشه برای همه، چه ایرانی ها و چه گردشگران خارجی جذاب بوده است. البته پایان این بازارگردی را نیز از یاد نبرید؛ بازدید از کاخ زیبای گلستانکه در نزدیکی های بازار تهران قرار دارد، همواره یکی از بهترین خوشگذرانی ها برای گردشگران است و همین سبب شده تا سایت های خارجی بسیاری از بازار تهران و کاخ گلستان یاد کنند و برخی از نوشته های خود را به آن ها اختصاص دهند.

الجزیره نام یک شبکه تلویزیونی-خبری ماهواره‌ای است که در کشور قطر فعالیت دارد. در سایت این شبکه تصاویر زیبایی از بازار بزرگ تهران و کاخ گلستان منتشر شده است. این سایت اظهار داشته که بازار تهران با بافت قدیمی و تاریخی خود یکی از جذاب ترین مکان ها در تهران مدرن است که زیبایی های منحصر به فرد خود را دارد. این بازار شاهد تغییرات اجتماعی، سیاسی، اقتصادی بسیاری در طی یک هزار سال بوده و علاوه بر این که این محل ،ملزومات تهرانی ها و سوغاتی مسافران را تامین می کند، از آن به عنوان قدرت قبلی اقتصاد کشور هم یاد می کنند. 

این سایت بیان کرده که بهترین پایان برای گشت و گذار در بازار تهران بازدید از کاخ موزه گلستان است که در همان نزدیکی قرار دارد. این کاخ علاوه بر عمارت ها و بناهای زیبای آن، محوطه ی خیره کننده ای هم دارد که می توان مدتی در آن استراحت کرد.

با کارناوال همراه باشید تا زیبایی های این بازار  و کاخ گلستان از دیدگاه این سایت خبری را شاهد باشیم. 

کاخ گلستان

1- فرش های دست بافت 

فرش های دست بافت یکی از گران ترین کالا های موجود در بازار تهران است. بخش بزرگی از این بازار به محلی برای خرید و فروش این کالا اختصاص دارد. قدمت بافت فرش دست بافت به 6 قرن قبل از میلاد مسیح و به دوره ی هخامنشیان باز می گردد. هر فرش در طی حدود 8 ماه بافته می شود.

فرش های دست باف

2- کالسکه های بیرون از بازار

در بیرون از بازار بزرگ تهران، کالسکه هایی موجود هستند که به عنوان وسیله ی نقلیه و نوعی جاذبه توریستی از آن ها استفاده می شود.

کالسکه سواری در بیرون از بازار

3- حمل کالاها در بازار

از آن جهت که مسیر های تنگ و کوچکی در بازار وجود دارد، کالا ها با چرخ ها از سویی به سوی دیگر  می روند.  

حمل کالا ها در بازار

4- ورودی امام زاده زید

این امامزاده که در انتهای جنوبی بازار بزازان واقع شده، مربوط به دوران تاریخی پس از اسلام است.

امام زاده زید

5- مسجدی در قلب بازار

مسجد ناصر خسرو در وسط بازار بزرگ قرار دارد.

چادرهای سیاه زنان و دیوار های این مسجد تضاد زیبا و خیره کننده ای ایجاد می کند.

مسجد ناصر خسرو

6- دیوار های مسجد ناصرخسرو

این تصویر از بخش مخصوص بانوان این مسجد گرفته شده است. از آن جایی که بازاری ها انسان های مذهبی هستند در این مکان مسجد ساختند.

دیوار مسجد ناصر خسرو

7- ساختمانی در کنار بازار

در اطراف بازار ساختمانی وجود دارد که معماری آن به دوره قبل از اسلام باز می گردد. در نمای این ساختمان نمادهای زردشتیان از جمله فروهر وجود دارد.

ساختمانی در کنار بازار

8- و کاخ 500 ساله گلستان

قدمت کاخ تاریخی گلستان به دوران صفویه باز می گردد و در دوره های زندیه، قاجار و پهلوی بازسازی شد.

کاخ گلستان

8- تخت مرمر

اولین چیزی که پس از ورود به کاخ گلستان با آن رو به رو می شوید، تخت مرمر است که در وسط ایوانی قرار دارد.

برای آشنایی بیشتر با این گنج تاریخی، مطلب زیر را بخوانید:

تخت مرمر | کهن ترین گنجینه ی کاخ گلستان

تخت مرمرین

10- عمارت شمس العماره

این عمارت در سال 1246، به دستور ناصرالدین شاه و برای حرمسرای خصوصی او ساخته شد.

شمس العماره

11- معماری خارجی ساختمان ها 

کاشی های رنگی و جذاب نشان دهنده ی همپوشانی معماری فارسی و اروپایی است که همه ی آن ها با حمایت ناصر الدین شاه طراحی شده. از هدایا و وسایل داخل این کاخ ها می توان فهمید که روابط ایران و اروپا در آن دوران خوب بوده است.

معماری خارجی کاخ

12- سقف های زیبای کاخ شمس العماره

آیینه کاری های سقف این عمارت یاد آوره دوره هایی است که سنت های معماری ایران و اروپا با ترکیبی زیبا استفاده می شد.

سقف کاخ شمس العماره

سخن آخر

آیا تا به حال به بازار تهران رفته اید؟

به نظر شما کدام یک از بنا های کاخ موزه گلستان زیباست؟

نظرات و تجربیات خود را با ما در میان بگذارید.

در میان بسیاری از فکر و خیال ها و در گیری های زندگی، گاه آن چنان با چشم باز در رویا فرو می رفتم و دنیا را سیر می کردم که گویی سوار بر دوچرخه ای تمام دنیا را فتح کرده ام. هر روز مدت

...

آیا این مطلب مفید بود؟

0 دیدگاه

جدید ترین دیدگاه

اپلیکیشن کارناوال

با نصب اپلیکیشن کارناوال، کنترل سفر را این بار شما به دست بگیرید. در این اپلیکیشن شما دنیایی از امکانات و خدمات را همیشه و همه جا در جیب خود دارید؛ آشنایی با جاذبه ها و فرهنگ شهرها و کشورهای مختلف، رزرو آنلاین بلیت هواپیما و یا حتی رزرو انواع اقامت بسته به سلیقه و بودجه ای که دارید. اپلیکیشن کارناوال یعنی کنترل سفر در دست شما.

Android

IOS

مجوزها و نمادها

هدف اصلی کارناوال این است که بهترین خدمات گردشگری را به صورت آنلاین به کاربران خود ارائه دهد. هر آن چیزی که برای سفر خود نیاز دارید را از کارناوال بخواهید؛ از آشنایی با جاذبه ها، سوغات و غذاهای محلی تا رزرو آنلاین بلیت هواپیما و انواع اقامتگاه. در هر جا و در هر ساعت از شبانه روز، می توانید به صورت آنلاین خدمات سفر خود را رزرو کنید و یا هر سوالی دارید از ما بپرسید. کارناوال کنترل سفر شماست!

کلیه حقوق مادی و معنوی کارناوال برای شرکت کاروان سفر های هیرمان محفوظ است. استفاده از محتوای سایت تنها در صورت پذیرش شرایط و ضوابط امکان پذیر است.