ویدیو HD
نسیم امینی

نویسنده ارشد کارناوال

انتشار

14 شهریور 1396

به روز رسانی

15 شهریور 1398

در گذر تاریخ، ایران ما همواره میزبان و مقصد سیاحان و جهانگردان بوده است. تاجرانی از شرق و غرب دنیا به قصد فروش کالای گرانبهای خود راهی جاده ابریشم می شدند، در شگفتی های طبیعی و معماری ایران بزرگ غرق می شدند، خرید و فروش کرده و در انتهای سفر خود در ایران، راه سرزمین های دیگر را در پیش می گرفتند. از مارکوپولو، جهانگرد مشهور ایتالیایی تا ابن بطوطه تاریخ نویس و سیاح معروف مراکشی، از ژان شاردن، سفرنامه نویس معروف فرانسوی تا ادوارد برون ایرانشناس محبوب انگلیسی و بسیاری دیگر، همه در امنیت از ایران بازدید کردند و از ویژگی، شخصیت، منش و رفتار ایران وایرانی نوشتند و در تاریخ به ثبت رسانیدند. روزگار پر فراز و نشیب کشور عزیزمان به سرعت سپری شد، گاه در بلندای تاریخ و فرمانروای جهان و گاه زیر سلطه و هجوم بیگانگان. ایستگاه تاریخ برای ایرانی ها در سال 1357 به آخرین سال پادشاهی در ایران رسید، مردم سرنوشت خود را به دست گرفتند و با انقلابی بزرگ جهان را در شگفتی فروبردند. 

بعد از پیروزی انقلاب در ایران، جهان که از این اتفاق خشنود نبود و منافع استعماری خود را از دست رفته می دید، با حملاتی همه جانبه بر ایران و سیاست های اسلامی آن تاخت و نظر مردم ایران را بر خلاف تمام ادعاهای دموکراسی خواهی نادیده گرفت. رسانه های خارجی ایران را مورد هجمه ای بی سابقه قرار دادند و تصویری نا امن، عقب افتاده و جنگ ستیز از کشورمان پیش چشم جهانیان قرار دادند. در کنار اینها سیاستمداران کشورهای غربی تمام تلاش خود را به کار بستند تا ایران را به بهانه های مختلف و اکثرا واهی تحریم کرده و از پیشرفت و آبادانی باز بدارند. اما کشورمان با تمام این هجمه ها و کارشکنی ها و به شیوه های مختلف و گوناگون راه خود را به سوی آینده باز کرده و به پیش رفتند. 

در میانه ی دهه ی 90 جامعه جهانی تمام تلاش خود را بر این گذاشت تا با تحریم های فلج کننده راه برنامه ی هسته ایران را ببندد. برنامه ای که نشان از پیشرفت علم در ایران داشت و بسیاری در دنیا نمی توانستند این موضوع را به سادگی تحمل کنند. در نتیجه ی این تلاش ها و  تحریم ها اقتصاد ایران، معیشت و سلامت مردم در معرض مشکلاتی بسیار قرار گرفت. اما این تنها ضربه ی دشمنان نبود. فشار رسانه ای بر ایران بسیار زیاد شد و کشور ما به عنوان یکی از نا امن ترین سرزمین های دنیا معرفی شد. 

در این میان بسیاری از گردشگران به سبب همین تبلیغات منحرف کننده از سفر به ایران منصرف شدند و بازدید از کشور عزیزمان را در زمره ی سفرهای ماجراجویانه و خطرناک گنجاندند. اما یکی از عکاسان یکی از نشریات مشهور بریتانیایی، دیلی میل (Daily Mail) بر خلاف نظرات دیگران در سال 2014 به ایران سفر کرد و ایرانِ زمان تحریم را در قاب تصویر خود کشید. 

امروز به همراه شما در کارناوال می خواهیم این تصاویر را که ایرانِ دوران تحریم را از دید یک خارجی نشان می دهد، برایتان به معرض نمایش گذاریم. 

این منبع خبری به هنگام انتشار این عکس ها ایران را این چنین توصیف نموده است: 

ایران کشوری با چندین هزار سال قدمت، از قدیمی ترین سکونتگاه ها ی بشر بوده و جاذبه های تاریخی آن در دنیا نظیر ندارد. سازه هایی از دوران زرتشت و یکتاپرستی آریایی ها تا زمان اسلام و شاهان صفوی که حق اسلام و شیعه را با بناهای خود به زیبایی ادا کرده اند. 

با ما در این سفر متفاوت به ایران همراه باشید...

Photo by : Unknown

1- در پایان سفر یک روزه | اصفهان

غروب آفتاب فرا رسیده و چوپان در حال هدایت گله ی گوسفندان به سمت طویله‌شان در حوالی روستای نصر آباد اصفهان است.

Photo by : Unknown

2- پیرمرد یزدی و بنیان گذار جمهور اسلامی در یک کادر | یزد

پیرمرد دوچرخه سواری در حال گذر از کنار تصویر امام خمینی (ره) در شهر کویری یزد. عکاس این تصویر را چند روز پیش از 15 خرداد و سالگرد فوت امام خمینی به ثبت رسانده است. 

Photo by : Unknown

3- قدم به دنیای پر رمز و راز تخت جمشید | شیراز

تخت جمشید مقر حکومت پادشاهان هخامنشی بوده؛ سلسله ای که قدمتش به 600 سال پیش از میلاد می رسد و پهناورترین و قدرت مندترین امپراطوری زمان خود به شمار می آمده است. این بنا در نهایت توسط اسکندر مقدونی نابود شد و در این تصویر گردشگرانی را می بینید که در میان باقیمانده ی آثار آن امپراطوری بزرگ قدم می گذارند. 

Photo by : Unknown

4- سرزمین خاکی | نائین

شهر باستانی نائین، یکی از جالب ترین شهرهای ایران برای گردشگران است که با خانه های گلی و هنرهای دستی اش شناخته می شود.

Photo by : Unknown

5- بر لبه مرز اصالت و مدرنیته | شیراز

بر فراز شهر شیراز و زندگی آپارتمان نشینی شهر. شیراز هم مانند بسیاری از شهرهای ایران در حال از دست دادن بافت و اصالت معماری خود است و به زودی به شهری مدرن تبدیل می شود.

Photo by : Unknown

6- تصاویر آیت الله خمینی بر روی تمبر در موزه پست | میبد 

Photo by : Unknown

7- احترام به بزرگتر | یزد

مردی در حال کمک کردن به امام یکی از مساجد یزد است. 

Photo by : Unknown

8- نقش رستم | مرودشت

چهار آرامگاه که در صخره های نقش رستم تراشیده شده و چهار تن از پادشاهان هخامنش، داریوش بزرگ، خشایار شاه، اردشیر یکم و داریوش دوم در این صخره ها دفن شده اند. نقش رستم در روستای زنگی آباد و حدود 6 کیلومتری تخت جمشید قرار دارد.

Photo by : Unknown

9- قسم به شاخه نبات | شیراز

این هم طوطی ای که شعری از حافظ برای صاحب فال انتخاب می کند. سنت فال حافظ گیری ایرانیان در جهان زبانزد است و گردشگران زیادی را برای دانستن فال خود و نظر شاعر بزرگ ایرانی درباره ی آینده‌شان کنجکاو کرده. 

Photo by : Unknown

10- اخم ها و لبخند ها | شیراز

تصویر سمت راست خانمی را در حال عبور از دروازه ی همه ی ملت ها یا دروازه ی خشایارشاه در تخت جمشید نشان می هد؛ تصویر سمت چپ چهره ی شیرین دو ایرانی، ابولفضل کلانتری، نگهبان و محمدعلی خبیری، راننده ی مهمانان هتلی در شیراز را نشان می دهد، گویا دو نگهبان کوتاه قد مشغول کار در این هتل هستند که برای عکاس نکته ی جالب توجهی بوده است.

Photo by : Unknown
Photo by : Unknown

11- بازمانده گذشتگان | میبد 

عده ای توریست اسپانیایی مشغول تماشای باقی مانده های یک دژ قدیمی در شهر کویری میبد هستند.

Photo by : Unknown

12- یکی از آخرین باقی ماندگان | نائین

علی قیومی، بافنده ی 83 ساله، در حال نساجی پارچه ای از جنس موی شتر است. او که از سن ده سالگی به کار در این کارگاه زیرزمینی مشغول شده از آخرین باقیمانده های این صنعت هنرمندانه در نائین به شمار می آید. امروزه نساجی در کارخانه های عظیم الجثه و در شهرهای صنعتی رقیب قابلی برای هنر دست این عزیزان شده است.

Photo by : Unknown

13- غروب و سرگرمی هایش | یزد

این پسرک پرشور در حال آب بازی در فواره ای نزدیک به مسجد امیر چخماق در شهر کویری یزد است.

Photo by : Unknown

14- رنگ های محلی | شیراز 

در بازار وکیل شیراز خانمی مشغول خرید پارچه هایی با طرح برنامه کودک های آمریکایی می باشد. 

Photo by : Unknown

15- چند سنگ کم تر شده ؟ | شیراز 

یکی از نگهبانان اراضی سرزمین باستانی پرسپولیس در حال بررسی سنگ های تخت جمشید است.

Photo by : Unknown

16- حال و هوای دلچسب شاهچراغ | شیراز 

عبادت کنندگان در حال زیارت شاه چراغ هستند. محل به خاک سپاری این امامزاده یکی از مهمترین مکان های زیارتی شیعیان در ایران است.

Photo by : Unknown

17- ماجرای نیمروز | شیراز

فرش فروشی در بازار وکیل در حال چرت نیمروزی است.

 گویا عکاس این تصاویر را در هفته ی رحلت امام خمینی (ره) عکسبرداری کرده و در این عکس هم از بیست و پنجمین سالگرد فوت ایشان یاد می کند.

Photo by : Unknown

18- خرید روزانه | شیراز 

خانمی در حالی خرید از بازار وکیل شیراز؛ شهری که جواهر گرانبهای فرهنگ ایران به شمار می آید.

Photo by : Unknown

19- یادواره ای از سنت های قدیمی  | یزد

مجسمه ی مومی در موزه ی سکه و مردم شناسی حیدرزاده در یزد که خانمی را در حال آرد کردن گندم به تصویر کشیده است.

Photo by : Unknown

20- گشت و گذارهای خانوادگی در امیرچخماق | یزد

خانواده ای در حال گذر از حوالی مسجد امیر چخماق با موتور هستند، این مسجد یکی از بزرگترین سازه های ساختمانی در ایران و یزد است. 

Photo by : Unknown

21- وقت نوشیدن چای | شیراز

مجسمه ی عظیم الجثه ی قوری و سماور در یکی از توقفگاه های نزدیک پاسارگاد.

Photo by : Unknown

22- مناره خنک ایرانی | ابرکوه  

تصویر گردشگری که به یخچال خشتی ابرکوه نزدیک می شود، جالب است که این یخچال یا همان سردخانه ی سنتی در دل کویر و گرما می تواند آب را خنک نگه دارد و مانع از ذوب شدن یخ شود.

Photo by : Unknown

23- تصویری مهربانانه از دوستی حیوان و انسان | اصفهان

در نزدیکی غروب، نور خورشید به سطح فلزی ماشینی در حوالی روستای نصرآباد اصفهان خورده و بازتاب آن برای بز جذاب بوده و او را به سمت ماشین کشانده است. این خانواده ی عزیز ایرانی با لبخند و مهربانی با بز خوش و بش می کنند و او را طرد نمی کنند. 

Photo by : Unknown

24- باز هم کلان شهر، باز هم ترافیک | اصفهان

ترافیک در شهر اصفهان راه را بند آورده است، شهری که به خاطر بناهای اسلامی و تارخی و باغ های زیبایش یکی از مهترین مقاصد گردشگری ایران به حساب می آید.

Photo by : Unknown

سخن آخر 

یکی از مهمترین جذابیت های سفر به کشورهای گوناگون، آشنایی با فرهنگ و رسوم آن سرزمین است.

در تمامی تصاویر امروز کارناوال به وضوح می بینید که قاب دوربین عکاس چه نکته سنجانه بر صورت ها و عادت های ایرانی خیره شده. از پرندگان فالگیر و رانندگی های بی دقت تا استراحت های نیمروزی، هیچکدام از دوربین او پوشیده نمانده است. نظر شما در رابطه با مجموعه تصاویر امروز و پیغامی که به خارج از مرزها می برند، چیست ؟

2 دیدگاه

جدید ترین دیدگاه
سید

بنظر شما کسی که تا بحال ایران نیامده، با دیدن این عکس ها چه تصویری از ایران برای خودش درست می کنه؟

Ali Feyzi

به یاد کره شمالی افتادم

03 بهمن 1397

احمد

یه چیزی تو مایه های بغداد

11 اردیبهشت 1397

15 شهریور 1396

ناشناس

مفید بود

15 شهریور 1396

کلیه حقوق مادی و معنوی کارناوال برای شرکت کاروان سفر های هیرمان محفوظ است. استفاده از محتوای سایت تنها در صورت پذیرش شرایط و ضوابط امکان پذیر است.

FLIGHT TICKET