ویدیو HD
نسیم امینی

نویسنده ارشد کارناوال

انتشار

29 شهریور 1396

به روز رسانی

15 شهریور 1398

به جرات می توان گفت که فرهنگ و رسوم مردمان شرق آسیا از سرزمین چین نشات گرفته چرا که زبان و نحوه ی نوشتار چینی ها به بیشتر کشورهای اطرافش سرایت کرده است و مردمان همین سرزمین آیین بودا را از کشور هند برای شرق دور سوغاتی برده اند. کشور کره هم مانند دیگر کشورها از مردمان چین تاثیر گرفته است زیرا ساکنان این سرزمین برای مدتی طولانی تحت حکومت چینی ها بودند و پس از مدت زمان کوتاهی آزادی، دوباره به استعمار ژاپنی ها درآمدند. 

در اوایل قرن نوزده میلادی کشور ژاپن به سرزمین کره قشون کشی کرد و تا پس از جنگ جهانی دوم این کشور را تحت استعمار خود نگه داشت اما در سال 1945 با شکست مفتضحانه ی ژاپنی ها در جنگ، اتحاد جماهیر شوروی از شمال و آمریکا از جنوب وارد کره شدند و در مدار 38 درجه ی خط استوا این کشور را تقسیم کردند.

اما داستان به همین جا ختم نشد و طمع دولتمردان باز هم زندگی مردمان عادی را تحت تاثیر قرار داد. در شمال کره، کیم ایل سونگ (Kim Il-sung)، پادشاهی بر تمامی شبه جزیره ی کره را حق خود دانست و به سمت جنوب یورش برد تا تمامی کره را از آن خود کند. از سوی دیگر، دولت آمریکا هم دست روی دست نگذاشت و به مقابله با شمالی ها پرداخت و با سربازهایش تا مرزهای چین پیشروی کرد. چینی ها برای حفاظت از جایگاه سر کرده ی خود، کیم ایل سونگ وارد جنگ شدند و زمین های شمالی را بار دیگر به خودنشانده ی وفادارشان هدیه کردند. درنهایت جنگ از همان جایی که آغاز شد پایان یافت و کره ی شمالی و جنوبی در مدار 38 درجه به دو نیمه تقسیم شدند. 

حالا مردمان این دو سرزمین رو در روی یکدیگر ایستاده اند، بازیچه ی دست دیگر کشور ها شده و برادری اجدادشان را به فراموشی سپرده اند اما روزگار همیشه اینگونه نبوده است. امروز می خواهیم به دورانی سفر کنیم که حتی با وجود استعمارگری ژاپنی ها، ساکنین کشور کره در آرامش در کنار یکدیگر می زیستند. با سرگرمی ها و سنت های این مردم آشنا می شویم و از آثار باستانیشان دیدن می کنیم؛ سازه هایی که بیشترشان در خلا جنگ داخلی رو به نابودی گذاشتند و دیگر شکوه سابق را ندارند.

با ما در کارناوال همراه شوید تا سفری متفاوت به تاریخ را تجربه کنیم و نگاهی به کشور کره در زمان یکپارچگیش بیاندازیم... 

Photo by : Unknown

1- بازی های تخته ای به روش قدیمی ترها

مردان کره ای که در سال 1903 مشغول بازی استراتژیک جانگی (janggi) هستند. این بازی تخته ای شباهت زیادی به شطرنج دارد و در کشور کره مرسوم بوده است. 

Photo by : Unknown

2- تهیه آرد برنج

این دو مرد مشغول آرد کردن برنج در هاون های بسیار بزرگ هستند. در کشور کره به وسیله ی این هاون ها برنج ها را پوست می گرفته اند یا آرد برنج تهیه می کردند. جالب است بدانید که آرد برنج جزو تنقلات کره ای ها به حساب می آمده و حتی در مراسم های عروسیشان  آرد کردن برنج با هاون های عظیم الجثه توسط عروس و داماد جزو رسوم رایج تلقی می شده است.

Photo by : Unknown

3- بانک مرکزی کره

تصویری از بانک کره را در شهر کیجو (keijo)، در سال 1910 مشاهده می کنیم؛ زمانی که کشور کره جزو خاک ژاپن شمرده می شد و ژاپنی ها نام شهر سئول را به کیجو تغییر داده بودند. البته بعدها این بانک عضوی از کشور کره ی جنوبی در شهر سئول شد و صادر کننده ی وون، پول رایج در کشور کره نیز می باشد.

Photo by : Unknown

4- دروازه شرقی سئول

در گذشته استحکامات نظامی در اطراف شهر سئول ساخته شده بود تا از این شهر در مقابل دشمنان حفاظت کند. این دژ محکم نظامی هشت دروازه داشته که در این تصویر یکی از آن ها مشاهده می شود. این ورودی در ناحیه ی دونگدامون کنونی (Dongdaemun) قرار دارد و با عنوان دروازه ی شرقی شهرت داشته است.

Photo by : Unknown
Photo by : Unknown

5- عمارت آئِریون

 عمارت آئِریون (Aeryon Hall) در پیونگ یانگ، پایتخت کنونی کره ی شمالی

Photo by : Unknown

6- رصدخانه ای برای خیره شدن به ستاره ها

در این تصویر که در سال 1920 به ثبت رسیده است، رصدخانه ی سیامسیونگده (Cheomseongdae) را می بینید که در حال حاضر در کشور کره ی کره جنوبی و شهر گیونگجو (Gyeongju) قرار دارد و نامش را از مفهوم خیره شدن به ستاره ها گرفته است.

Photo by : Unknown

7- از جذابیت های شهر سئول 

 میونگ دانگ (Myeongdong) محله ای در شهر سئول و کره ی جنوبی می باشد که در حال حاضر یکی از جاذبه های گردشگری شهر سئول به شمار می آید و به خاطر یک کلیسا و سالن تئاترش شهرت دارد. این تصویر در سال 1920 به ثبت رسیده است. 

Photo by : Unknown

8- خانه های علفی 

این خانه ها در دوران قدیم و در نواحی روستایی کشور کره بسیار رایج بوده است. 

Photo by : Unknown

9- در میان شهر

در این تصویر، ناحیه ی دانگدائمون (Dongdaemun) را می بینید که در شهر سئول قرار دارد.

Photo by : Unknown

10- ژست خاص!

این تصویر در شهر پیونگ یانگ (Pyongyang) بین سال های 1910 تا 1930 به ثبت رسیده است.  

Photo by : Unknown

11- دورهمی به سبک کره ای

این تصویر در حدود سال 1900 عکسبرداری شده است. 

Photo by : Unknown

12- تحت تصرف شمالی ها

حال و هوای خیابان تائِدانگمون (Taedongmun) در سال 1910. این خیابان در شهر پیونگ یانگ (پایتخت کره ی شمالی کنونی) واقع شده است. 

Photo by : Unknown

13- ویرانی معبد مهم بودایی ها

تصویری از معبد یونگ میونگسا (Yongmyongsa) را می بینید که در سال 1930به ثبت رسیده است. تا پیش از انهدام این معبد در حین جنگ داخلی کره، بودایی های بسیاری برای عبادت و انجام آیینشان به این مکان می آمدند و در دوران استعمارگری ژاپن، این بنا از جاذبه های مهم گردشگری شهر پیونگ یانگ به شمار می آمد. 

Photo by : Unknown

14- ردپای آمریکا در همه جا 

معبد بودایی سوگینسا (Sogwangsa) در شهر چانچئون (Chuncheon). این معبد زمانی یکی از بزرگترین معابد بودایی ها به شمار می آمد اما در خلال جنگ داخلی کره در سال 1951 به دست آمریکا بمباران شد و تنها ساختمانی نیمه مخروبه از آن باقی ماند. کره ی شمالی این مکان را در فهرست گنجینه های ملیش وارد کرده و بازسازیش را در دستور کار برنامه های آینده اش قرار داده است.

Photo by : Unknown

15-  پرچم سنگی بودایی ها

سازه هایی مانند این دو ستون سنگی، مانند پرچمی در مقابل معابد بودایی ها قرار می گرفتند تا مردم را از مکان این معابد مطلع کنند.  

Photo by : Unknown

16- کاخ های باستانی کره ی جنوبی

تصویری که بیشتر مناظر اطراف گایونگ بوک (Gyeongbokgung) را نمایان می کند. گایونگ بوک، مجموعه کاخ هایی در کره ی جنوبی هستند که متاسفانه در حین جنگ داخلی کره مورد هجوم دشمنان قرار گرفتند و صدمات جدی به این کاخ ها وارد شد اما پس از جنگ طی اقدامات دولت مجددا بازسازی شده و به عنوان جاذبه ی گردشگری مورد استفاده قرار گرفتند. 

Photo by : Unknown

17- قله ی نامسان

تصویری از محدوده ی خارجی دژ نگهبانی سئول که قله ی نامسان (Namsan) هم در گوشه اش نمایان است. این کوه در جنوب شهر سئول واقع شده و اهمیت بسیاری برای کره ی جنوبی دارد به طوریکه در سرود ملیشان نیز از این کوه یاد کرده اند و در سال 1980 برج مخابراتی نامسان تاور (Namsan Tower) را بر روی این کوه تاسیس کردند. 

Photo by : Unknown

18- مترسک ها | محافظ باغ ها در مقابل شیاطین

چینگساو (Jangseung) یا نگهبانان مزرعه، نام چوب هایی در ورودی باغ ها بودند که صورت انسان را به رویشان حک می کردند و نوشته هایی بر پایه ی چوب می نوشتند تا از مزارعشان در مقابل شیاطین محافظت شود.

Photo by : Unknown

19- کلیسایی متعلق به دوران استعمارگری ژاپن در کره

Photo by : Unknown

20- برداشت آب از چشمه های اشتراکی در کشور کره

Photo by : Unknown

22- دختران کره ای با چتر های آفتابی به روش قدیم

Photo by : Unknown

22- الاکلنگ بازی به سبک کودکان کره ای

Photo by : Unknown

سخن آخر

سفری به کشور یکپارچه ی کره داشتیم، به دورانی که نیازی به معرفیشان با نام شمالی و جنوبی نبوده است. از آداب و رسومشان پرده برداشتیم و با دیدن سرگرمی هایشان سرگرم شدیم.

از تماشای این تصاویر لذت بردید؟

نظرتان راجع به این مجموعه تصاویر با ما به اشتراک گذارید.  

منتظر دیدگاه های شما هستیم...

دیدگاه جدید

جدید ترین دیدگاه

کلیه حقوق مادی و معنوی کارناوال برای شرکت کاروان سفرهای هیرمان محفوظ است. استفاده از محتوای سایت تنها در صورت پذیرش شرایط و ضوابط امکان پذیر است.