ویدیو HD
مهسا محرابی

نویسنده ارشد کارناوال

انتشار

20 مرداد 1396

به روز رسانی

15 شهریور 1398

دو سال است که نام ترکیه در اخبار نه برای پیشرفت های اقتصادی و امکانات گردشگری که برای بمب گذاری های تروریستی و متعدد و کودتای نافرجامی که در آن انجام شد، به کرات شنیده می شود. در میان گستره ی پهناور این کشور، جنوب شرقی آن به عنوان خطرناکترین قسمت در نظر گرفته شده است، جایی نزدیک به منطقه جنگی سوریه، که با مشکلاتی مانند درگیری های قومی، بمب گذاری ها و مسائلی از این دست دست و پنجه نرم می کنند. منطقه ای که اکثرا کردهای ترکیه در آن ساکن هستند. تمام اینها باعث می شود گردشگران، این منطقه را از لیست مکان های توریستی خارج کنند. 

حال در میان این خطرات و علی رغم توصیه هایی که وبسایت دولت ترکیه برای عدم سفر به این منطقه داشته و در سایت های معروف گردشگری، مانند تریپ ادوایزر (Trip Advisor) نیز این توصیه ها آمده است، شخصی به نام الکس هیل (Allex Hill) سفر به این منطقه و دیار بکر (ِDiyarbakr)، بزرگترین شهر کردستان ترکیه، را در برنامه خود گذاشته و تصاویرش از این سفر را به اشتراک گذاشته است. او سفرش را به این چنین شرح داده است: 

"زمانی که در استانبول با مردی از اهالی ماردین (Mardin)، یکی از متنوع ترین و تاریخی ترین شهر های ترکیه، صحبت می کردم، از او پرسیدم آیا ماردین و بخش جنوب شرقی ترکیه به آن خطرناکی که مردم در مورد آن می گویند هست یا خیر؟ اینگونه جواب داد:

"من هفته ی پیش آنجا بودم. اگر تمام آن چیزی که رسانه ها می گویند را بخواهی باور کنی، باید این را نیز باور کنی که استانبول، شهری که اکنون در آن هستی نیز جای خیلی خطرناکی برای مسافرت است." 

او حقیقت را می گفت. خیلی از دوستان و اعضای خانواده، زمانی که در آمریکا بودم در مورد سفر من به استانبول و ترکیه نگران بودند، در حالی که با دیدن اخباری در مورد تیراندازی در آمریکا، من نگران آنها بودم. در حالیکه همه چیز امن بوده و ما به هر حال خواهیم مرد، یکی زود و یکی دیر. البته این ریسکی حساب شده بود؛ قرار نبود که به منطقه جنگی فعال یا حتی جایی نزدیک به آن بروم...

در این سفر از هر دو دوربین دیجیتالی و آنالوگ استفاده کرده ام و تصاویری از شهرهای دیاربکر، باتمان، میدیات (شهری در استان ماردین) که همگی در قسمت جنوب شرقی ترکیه قرار دارند، تهیه کرده ام. اینها مردمی هستند که از نزدیک دیده و با آنها مصاحبه کردم.

پس با ما در کارناوال همراه باشید تا با هم به تماشای این تصاویر نشسته و با این گوشه از ترکیه بیشتر آشنا شویم و ببینیم آنچه در رسانه ها ارائه می شود تا چه اندازه حقیقت دارد.

Photo by : Unknown

1- تصویری از مسجد سلیمان | دیاربکر 

در این تصویر نمایی از زنان مسلمان دیاربکر را مشاهده می کنید که با آرامش در صف ورود به مسجد و برپایی نماز به انتظار ایستاده اند. 

Photo by : Unknown

2- کودکی ها را به بهانه جنگ نابود نکینم | گناه آنان چیست؟

 رواج عناوینی مانند جنگ طلبی، تفرقه گرایی بر مردم یک دیار بیش از همه بر آینده کودکان اثر منفی می گذارد.  

Photo by : Unknown

3- شادی و سرزندگی زبان مشترک تمام کودکان دنیا

در قاموس اخلاق و انسانیت، آدمها ارزشی برابر دارند و مکان تولد آنها دلیلی برای فخر یا تحقیر و تخریب نیست. مراقب فروریختن ارزش های انسانی باشیم. 

Photo by : Unknown
Photo by : Unknown

4- کهنه سرباز جنگ دو کره | دیاربکر

 پیرمردی که در جنگی کیلومترها دورتر از دیار خود، در جنگ بین دو کره جنگیده و مدال های افتخار این جنگ را بر سینه زده است. ترکیه در این جنگ از کره جنوبی دفاع کرد و به عنوان متحد آمریکا وارد جنگ با کره شمالی شد. 

Photo by : Unknown

5- پناهنده ایزدی | میدیات

این پسر ایزدی که به طرز غافلگیرکننده ای به خوبی به انگلیسی صحبت می کند، در حمله داعش به عراق از سمت شمال شرقی این کشور فرار کرده و به شهر میدیات در استان ماردین آمده است.

Photo by : Unknown

6- پرواز یک کایت | ماردین

پسری که از یک کیسه پلاستیکی برای درست کردن یک کایت استفاده می کند.

Photo by : Unknown

7- وقت شام | ماردین 

خانواده ای در ماردین مرا برای شام به خانه ی خود دعوت کردند. مجبور کردن بچه ها به خوردن غذا، مشکلی جهانی است. 

Photo by : Unknown

8- کوچه پس کوچه های شهر تاریخی ماردین 

شهر ماردین، شهری تاریخی و مرکز استان ماردین در جنوب شرقی ترکیه است. 

Photo by : Unknown

9- بازگشت به خانه | ماردین 

Photo by : Unknown
Photo by : Unknown

10- تصویری از شهر باستانی حصن کیفا | استان باتمان 

Photo by : Unknown

11- خانه ای تاریخی در شهر میدیات 

Photo by : Unknown

12- زبانی که مسیح با آن سخن می گفت 

این نشانه و تابلوی هتلی در میدیات است که بر روی آن به زبان آرامی نوشته شده است. 

Photo by : Unknown

13- معماری سنتی | شهر ماردین  

Photo by : Unknown

14- مردی در حال خواندن قرآن | ماردین 

Photo by : Unknown

15- سالها تجربه | چوپانی از دیاربکر

Photo by : Unknown

16- نسخه ای از انجیل | ماردین 

جامعه سریانی ها با مدیریت خوب خود طی سالها موفق شده اند تا زبان آرامی و کلیسای ارتدکس خود را برای قرن ها زنده نگاه دارند. 

 

Photo by : Unknown

17- فروشنده شربت | دیاربکر

این پسر در حال فروختن شربت گیاهی بود. شربتی که طعمی بسیار قوی دارد و به شدت مغذی و سالم است. 

Photo by : Unknown

18- مسجد پیامبر | دیاربکر

Photo by : Unknown

19- مردمی که با آرامش در شهر تردد می کنند | دیاربکر

Photo by : Unknown

20- تابلویی به زبان آرامی

زبان آرامی، زبان عمده مردم بین النهرین باستان، ایران و ترکیه قدیم و بسیاری دیگر از امپراطوری ها بوده است. این زبان به وسیله کاهنان مورد استفاده قرار می گرفته و بخش عمده ای از کتاب های آسمانی دانیال نبی و تلمود کتاب مقدس یهودیان به این زبان است. 

Photo by : Unknown

سخن آخر

 امروز به همراه شما سفر متفاوتی به ترکیه داشتیم. در کوچه پس کوچه های شهرهای جنوب شرقی ترکیه قدم زدیم و با این قسمت از این کشور پهناور بیشتر آشنا شدیم. نظر شما در مورد این عکاسی در سفر چیست؟ آیا توانست نگاه شما را در مورد این شهرهای ترکیه عوض کند یا دوباره به رسانه ها برای به دست آوردن اطلاعات خود اعتماد خواهید کرد؟ منتظر نوشته ها و تجربیات شما هستیم.

دیدگاه جدید

جدید ترین دیدگاه

کلیه حقوق مادی و معنوی کارناوال برای شرکت کاروان سفر های هیرمان محفوظ است. استفاده از محتوای سایت تنها در صورت پذیرش شرایط و ضوابط امکان پذیر است.

FLIGHT TICKET