karnaval.ir

پریوش سارانی

نویسنده ارشد کارناوال

انتشار

20 مرداد 1400

به روز رسانی

20 مرداد 1400

به نقل از ایرنا

مدیر بافت تاریخی شهرداری تهران اعلام کرد: برای حفاظت بیشتر از ابنیه تاریخی و ارزشمند ۵۰ بنای قدیمی پایتخت شناسنامه ثبتی آنان تهیه شد.

ابوالفتح شادمهری روز یکشنبه در گفت‌وگو با خبرنگار ایرنا اظهار کرد: یکی از برنامه‌های مهم شهرداری تهران در برنامه سوم مدیریت شهری کمک و همکاری بیشتر با میراث فرهنگی است که در این راستا برای حفاظت بیشتر شناسنامه این ابنیه تکمیل شد.

وی با بیان اینکه در زمان آمادگی میراث فرهنگی استان تهران شناسنامه این آثار ارسال می‌شود گفت: این بناها شامل محدوده حصار ناصری (مناطق ۱۱ و ۱۲)، منطقه یک و شهرری است. مدیر بافت تاریخی شهرداری تهران در پاسخ به این سوال که قالب این بناهای در محدوده چه دوره زمانی را شامل می‌شود گفت: قدمت بیشتر این بناها مربوط به دوره پهلوی اول و دوم و معاصر است.

به گفته وی، یکی از برنامه‌های مهم این نهاد با همکاری مشاور طرح ثبت حریم آرامستان‌ها و ۳۸ سقاخانه تاریخی در بافت تاریخی در حال انجام است. شادمهری با اشاره به اینکه هم اینک نیز ۱۲ پلاک قدیمی در خیابان لاله‌زار شمالی (خیابان‌های جمهوری به سمت انقلاب اسلامی) شناسایی و ثبت ملی شده‌اند گفت: طرح این محور ۲ سال گذشته به اتمام رسیده و اجرا و ساماندهی این محور نیز سال گذشته توسط شهرداری تهران آغاز شد.

این مسئول اضافه کرد: در راستای این طرح نیز در صدد هستیم تا کم عرض قرار گرفتن خیابان به طول سه‌ونیم متر، توجه به پوسته بناها و بارانداز در اواسط خیابان نیز محور پیاده برای گردشگران ایجاد شود.

وی یکی از معضلات برای رسیدگی بیشتر به ابنیه تاریخی، نبود حریم کامل و قانونی برشمرد و گفت: هم اینک ۶۸ حریم بافت و بنا در سطح پایتخت برای آثار تاریخی تعیین شده است. شادمهری گفت: در حال حاضر بیش از ۳۲۰ بنای ثبتی و افزون بر یک هزار و ۹۰۰ بنای ارزشمند در سطح مناطق شهری و حصار ناصری وجود دارد.

مدیر بافت تاریخی شهرداری تهران ادامه داد: در حال حاضر به علت نبودن مصوبه جامع حفاظت تنها یک پلاک همجوار بنای تاریخی (چسبیده) مورد استعلام قرار می‌گیرد که باید برای حفاطت بیشتر این اقدام اصلاح شود.

۵۰ بنای قدیمی پایتخت شناسنامه ثبتی آنان تهیه شد

۵۰ بنای قدیمی پایتخت شناسنامه ثبتی آنان تهیه شد

اخبار روز گردشگری را در کارناوال دنبال کنید.

قدم در راهی گذاشتم که در آغاز برایم مبهم بود، اما حالا جذاب است. انگیزه، امید و عشق موجب شد تا از سختی‌های این راه ترسی به خود راه ندهم، خستگی جسمم را با طراوت و شادابی روحم تسکین دهم و با قدرت بیشتر و

...

آیا این مطلب مفید بود؟

0 دیدگاه

جدید ترین دیدگاه

اپلیکیشن کارناوال

با نصب اپلیکیشن کارناوال، کنترل سفر را این بار شما به دست بگیرید. در این اپلیکیشن شما دنیایی از امکانات و خدمات را همیشه و همه جا در جیب خود دارید؛ آشنایی با جاذبه ها و فرهنگ شهرها و کشورهای مختلف، رزرو آنلاین بلیت هواپیما و یا حتی رزرو انواع اقامت بسته به سلیقه و بودجه ای که دارید. اپلیکیشن کارناوال یعنی کنترل سفر در دست شما.

Android

IOS

مجوزها و نمادها

هدف اصلی کارناوال این است که بهترین خدمات گردشگری را به صورت آنلاین به کاربران خود ارائه دهد. هر آن چیزی که برای سفر خود نیاز دارید را از کارناوال بخواهید؛ از آشنایی با جاذبه ها، سوغات و غذاهای محلی تا رزرو آنلاین بلیت هواپیما و انواع اقامتگاه. در هر جا و در هر ساعت از شبانه روز، می توانید به صورت آنلاین خدمات سفر خود را رزرو کنید و یا هر سوالی دارید از ما بپرسید. کارناوال کنترل سفر شماست!

کلیه حقوق مادی و معنوی کارناوال برای شرکت کاروان سفر های هیرمان محفوظ است. استفاده از محتوای سایت تنها در صورت پذیرش شرایط و ضوابط امکان پذیر است.