ویدیو HD
مهسا محرابی

نویسنده ارشد کارناوال

انتشار

30 خرداد 1395

به روز رسانی

15 شهریور 1398

#اسکاندیناوی ، شبه جزیره ای است در شمال #اروپا که شامل سه کشور سوئد ، نروژ ، فنلاند است ( البته  گاهی جزایر فارو و ایسلند را هم جزو کشورهای اسکاندیناوی می‌شمرند.)

در دنیا اسکاندیناوی را با عنوان پیشرو در زمینه ی آینده ی سبز می دانند ؛ آینده ای که اسکاندیناوی با پیاده کردن سیاست ها و فن آوری های محیط زیستی به دنبال آن است .

این اقدامات و پیشروی ها در اسکندیناوی تا حدی جدی است که به سقف خانه ها هم کشیده شده است . وقتی به این جا #سفر می کنید ، در جای جای آن ممکن است خانه هایی را ببینید که سقف های سبز دارند ، نه این که رنگ آن ها سبز باشد ، بلکه پوششی سبز از چمن یا گیاهان دارند .

این اقدام ؛ یعنی همان سبز کردن بام خانه ها مثل یک ویروس در اسکاندیناوی در حال پخش است و جدا از اثرات مفیدی که برای محیط زیست دارد ، می تواند در کاهش مصرف انرژی هم کارساز باشد.

با سبز کردن بام خانه ها ، اهالی اسکاندیناوی ، توانسته اند با استفاده از این پوشش های سبز به عنوان یک عایق هزینه های گرمایش در زمستان و تهویه هوا در تابستان را کاهش دهند . 

در ادامه همراه کارناوال باشید تا با هم سفری به شبه جزیره اسکاندیناوی داشته باشیم و برخی از این سقف های سبز را از نزدیک ببینیم .

خیلی هم ایده ی دور از ذهنی نیست ؛ شاید ما هم بتوانیم بامی سبز داشته باشیم ...

 

1 ) Hofskirkja ، ایسلند

ایسلند

2 ) Thjorsardalur ، ایسلند

ایسلند

3 ) نروژ

نروژ

4 ) پارک ملی واتناجوکول ، ایسلند

ایسلند

5 ) Renndølsetra ، نروژ

نروژ

6 ) Skalholt ، ایسلند

ایسلند

7 ) تورشاون ، جزایر فارو

جزیره فارو

8 ) دهکده Saksun ، جزایر فارو

جزایر فارو

9 ) کلیسای Funningur ، جزایر فارو

جزایر فارو

10 ) Miklidalur ، جزایر فارو

جزایر فارو

سخن آخر

آیا شما تا به حال به سبز کردن بام خانه هایتان فکر کرده اید ؟ یا اصلا نمونه ای از این رهکار را قبلا جایی دیده اید ؟ نظرات و تجربیان خود را با ما به اشتراک بگذارید.

1 دیدگاه

جدید ترین دیدگاه
پويا رهگذر

سلام.عكس هاي قشنگي بود.مناظر جالب طبيعي كه كار هاي آدمي ،بر خلاف هميشه زيباترشون كرده بود.ساخته هايي منطبق با شرايط و با استفاده از مصالح بومي. معلوم ميشه ،هميشه حضور انسان باعث بهم خوردن نظم طبيعت نيست.

06 مرداد 1395

کلیه حقوق مادی و معنوی کارناوال برای شرکت کاروان سفر های هیرمان محفوظ است. استفاده از محتوای سایت تنها در صورت پذیرش شرایط و ضوابط امکان پذیر است.

FLIGHT TICKET