karnaval.ir

مهدیه اکبری پارسا

نویسنده ارشد کارناوال

انتشار

10 آذر 1396

به روز رسانی

15 شهریور 1398

به نقل از ایرنا، فرهاد عزیزی، مدیر کل امور پایگاه های میراث جهانی کشور، از لزوم برنامه ریزی دقیق مراجع بین المللی و کشورهای صاحب تجربه برای بازسازی آثار و بناهای باستانی که به دست داعش تخریب شده اند خبر داد. 

وی در گفت و گو با این خبرگزاری در این زمینه توضیحاتی ارائه کرد:

در مورد چرایی و انگیزه تخریب آثار باستانی توسط گروه تروریستی داعش می توان به انگیزه ایدئولوژیکی و اقتصادی اشاره کرد. 

عزیزی در مورد آثار تخریب شده توسط داعش در عراق و سوریه گفت:

بر اساس گزارش یونسکو، داعشی ها شهر نمرود، الحَضر و موزه موصل در عراق و نیز آثار باستانی سوریه در شهرهایی مانند حلب، اِدلِب، دَرعا، حَماه و تَدمُر را به طور کامل تخریب و غارت کردند و حتی وزارت خانه جهانگردی و آثار باستانی عراق به استفاده از بولدوزر و ابزارآلات سنگین در تخریب آثار باستانی اشاره داشته است. 

عزیزی به تصرف شهر باستانی تدمر (پالمیرا)، که روزگاری بخشی از خاک ایران باستان بود، توسط داعش در 21 ماه می سال 2015 (31 اردیبهشت 94) اشاره کرد. دو اثر مهم به نام های معبد تاریخی بِل و طاق نصرت در این شهر باستانی وجود داشت که به ترتیب در ماه های آگوست و اکتبر سال 2015 تخریب شدند. 

وی افزود:

شهر باستانی هِترا متعلق به دوره اشکانیان در شانزدهم اسفند ماه 1393 (7 مارس 2015) ویران شد. این اقدام، خشم باستان شناسان جهان را بر انگیخت. تخریب شهر باستانی پالمیرا و پیکره ها و آثار هنری موجود در آن، مهمترین ضربه ای بود که این گروه تروریستی به آثار منطقه وارد کرد. 

مدیر کل امور پایگاه های میراث جهانی همچنین یادآور شد:

بر اساس گفته نماینده دائم روسیه در سازمان ملل متحد، شهر غازیان تِپ ترکیه بازار خرید و فروش آثار تاریخی و باستانی بوده است. عناصر داعش سالیانه 200 میلیون دلار از بابت فروش آثار باستانی و تاریخی مسروقه در این شهر کسب درآمد کرده اند. 

وی در ادامه به آسیب هایی که بر فرهنگ، تاریخ و تمدن این منطقه وارد شده اشاره کرد و افزود:

آسیبی که آثار و عوامل پیرامونی این حوادث به وجود آورده اند بسیار غم بار است و پیامدهای آن تا سالیان سال باقی خواهد ماند. آثار باستانی هویت ملی و فرهنگی هر کشور است. وقتی اثری از بین می رود و ساکنان پیرامون اثر نیز مجبور به کوچ یا کشته می شوند؛ در واقع هویت ملی دچار نابودی شده است. 

آقای عزیزی همچنین یادآور شد:

اگرچه بسیاری از آسیب ها و عوارض جغرافیایی و طبیعیِ مناطق تاریخی مورد تهاجم، قابلیت بازسازی و بازپیرایی دارند اما هرگز شکل نخستین خود را پیدا نخواهند کرد. 

حمله داعش

#اخبار روز گردشگری را در کارناوال دنبال کنید.

خاطرات خوبم از زندگی بین سبزی جنگل و کوه، آبی دریا، سپیدی عطر بهارنارنج، قرمزی تمشک‌های وحشی، نارنجی پرتقالها، بارانهای گاه و بی‌گاه و تاب خوردن بر درخت گردوی مهربان حیاط خانه‌مان در رامسر زیبا چرخ می خورد و روحم را سیراب می کند. تمام

...

آیا این مطلب مفید بود؟

0 دیدگاه

جدید ترین دیدگاه

اپلیکیشن کارناوال

با نصب اپلیکیشن کارناوال، کنترل سفر را این بار شما به دست بگیرید. در این اپلیکیشن شما دنیایی از امکانات و خدمات را همیشه و همه جا در جیب خود دارید؛ آشنایی با جاذبه ها و فرهنگ شهرها و کشورهای مختلف، رزرو آنلاین بلیت هواپیما و یا حتی رزرو انواع اقامت بسته به سلیقه و بودجه ای که دارید. اپلیکیشن کارناوال یعنی کنترل سفر در دست شما.

Android

IOS

مجوزها و نمادها

هدف اصلی کارناوال این است که بهترین خدمات گردشگری را به صورت آنلاین به کاربران خود ارائه دهد. هر آن چیزی که برای سفر خود نیاز دارید را از کارناوال بخواهید؛ از آشنایی با جاذبه ها، سوغات و غذاهای محلی تا رزرو آنلاین بلیت هواپیما و انواع اقامتگاه. در هر جا و در هر ساعت از شبانه روز، می توانید به صورت آنلاین خدمات سفر خود را رزرو کنید و یا هر سوالی دارید از ما بپرسید. کارناوال کنترل سفر شماست!

کلیه حقوق مادی و معنوی کارناوال برای شرکت کاروان سفر های هیرمان محفوظ است. استفاده از محتوای سایت تنها در صورت پذیرش شرایط و ضوابط امکان پذیر است.