karnaval.ir

مهدیه اکبری پارسا

نویسنده ارشد کارناوال

انتشار

13 خرداد 1397

به روز رسانی

15 شهریور 1398

به نقل از خبرگزاری تسنیم، دو اثر نفیس از دوران صفوی برای اولین بار در اردبیل در معرض دید عموم قرار گرفت، یکی از این دو اثر خنجر شاه عباس صفوی منقوش به جمله "جهان منتظر توست یا مهدی (عج)" است.

شاه عباس اول معروف به شاه عباس کبیر یا بزرگ یکی از نامدارترین و مشهورترین پادشاهان ایرانی ست و مقتدرترین شاه دوره صفویه محسوب می شود. او فرزند شاه محمد خدابنده پنجمین شاه صفوی بود و به مدت 42 سال با اقتدار بر ایران حکومت کرد. شعر، موسیقی، نقاشی و معماری از جمله علاقه مندی های فرهنگی و هنری او بودند و میدان نقش جهان، عالی قاپو، بخش هایی از عمارت چهلستون و سی سه پل بر جای مانده از دوران حکومت او هستند. او همچنین برای سخت گیری و برخورد قاطع با دشمنان و متخلفان خود بسیار مشهور بود و به همین دلیل امنیت جاده ها و شهرهای ایران در آن زمان زبانزد خاص و عام بود. 

نادر فلاحی- سرپرست اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری اردبیل در همین زمینه اظهار داشت: 

این دو اثر نفیس همزمان با مراسم تجلیل از میراث داران فرهنگی اردبیل معرفی شد. یکی از این دو اثر شامل خنجر شاه عباس صفوی منقوش به جمله «جهان منتظر توست یا مهدی (عج)» است.

آقای فلاحی در ادامه افزود: 

اثر دیگر قرآن خطی بود که هر دو به گنجینه شیخ صفی‌الدین اردبیلی وقف شدند.

به گفته فلاحی این اقدام فرصتی تاریخی برای آشنایی نسل جوان با تاریخ و فرهنگ این دیار است و می تواند به آنها در بازیابی هویت تاریخی شان کمک کند. وی از دوران صفوی به عنوان دوره طلایی تاریخ اردبیل یاد کرد و بر معرفی این دوره به نسل جوانان تاکید ورزید. بنا بر صحبت های آقای فلاحی، جد خاندان صفوی، شیخ صفی الدین اردبیلی به خوبی معرفی نشده و نیاز است تا در این مورد مسوولان استان کار جدی انجام دهند. 

 

#اخبار گردشگری را در کارناوال دنبال کنید. 

خاطرات خوبم از زندگی بین سبزی جنگل و کوه، آبی دریا، سپیدی عطر بهارنارنج، قرمزی تمشک‌های وحشی، نارنجی پرتقالها، بارانهای گاه و بی‌گاه و تاب خوردن بر درخت گردوی مهربان حیاط خانه‌مان در رامسر زیبا چرخ می خورد و روحم را سیراب می کند. تمام

...

آیا این مطلب مفید بود؟

1 دیدگاه

جدید ترین دیدگاه

yasamin

ببخشید در کدام موزه نگهداری میشه این اثر ؟

انتشار:19 اسفند 1398

آیا این دیدگاه مفید بود؟

اپلیکیشن کارناوال

با نصب اپلیکیشن کارناوال، کنترل سفر را این بار شما به دست بگیرید. در این اپلیکیشن شما دنیایی از امکانات و خدمات را همیشه و همه جا در جیب خود دارید؛ آشنایی با جاذبه ها و فرهنگ شهرها و کشورهای مختلف، رزرو آنلاین بلیت هواپیما و یا حتی رزرو انواع اقامت بسته به سلیقه و بودجه ای که دارید. اپلیکیشن کارناوال یعنی کنترل سفر در دست شما.

Android

IOS

مجوزها و نمادها

هدف اصلی کارناوال این است که بهترین خدمات گردشگری را به صورت آنلاین به کاربران خود ارائه دهد. هر آن چیزی که برای سفر خود نیاز دارید را از کارناوال بخواهید؛ از آشنایی با جاذبه ها، سوغات و غذاهای محلی تا رزرو آنلاین بلیت هواپیما و انواع اقامتگاه. در هر جا و در هر ساعت از شبانه روز، می توانید به صورت آنلاین خدمات سفر خود را رزرو کنید و یا هر سوالی دارید از ما بپرسید. کارناوال کنترل سفر شماست!

کلیه حقوق مادی و معنوی کارناوال برای شرکت کاروان سفر های هیرمان محفوظ است. استفاده از محتوای سایت تنها در صورت پذیرش شرایط و ضوابط امکان پذیر است.