کارناوال - راهنمای سفر

جاده اسالم به خلخال

استان گیلان و اردبیل

3.7

از 5 امتیاز

میانگین نظرات 58 کاربر

گالری تصاویر

مدت پیشنهادی بازدید

2 تا 3 ساعت

ساعت دسترسی

امروز یکشنبه 24 ساعته

هزینه ورودی

رایگان

همه چیز درباره جاده اسالم به خلخال

چرا بازدید کنیم؟

نقد و بررسی کارناوال

کجاست؟

نقشه و مسیر

آقام چی گفتن؟

نظرات کاربران

سوالی دارید؟

پرسش و پاسخ

نقد و بررسی کارناوال

کارناوال

نویسنده ارشد کارناوال

انتشار

20 اردیبهشت 1398

به روز رسانی

25 آبان 1398

معرفی /

جاده اسالم به خلخال | رویایی ترین جاده جنگلی ایران

امروز در مسیری به گردش می پردازیم که به عنوان یکی از زیباترین جاده های ایران شناخته می شود. راهی جاده اسالم به خلخال هستیم؛ جاده ای که با چشم اندازهایی مسحورکننده از رانندگی برای تان تفریحی لذت بخش می سازد و بارها شما را مجبور به توقف و غرق شدن در زیبایی های بی بدیل می کند. 

کوله بارتان را بردارید و با کارناوال راهی یکی از تماشایی ترین جاده های ایران شوید. با ما باشید تا به شما بگوییم جاده اسالم به خلخال کجاست و چه دیدنی هایی دارد.

Photo by : Hossein Bagherivand

چرا جاده اسالم به خلخال؟


 • با ورود به این جاده به یکی از رویایی ترین مسیرهای جنگلی ایران قدم گذاشته اید و با گذر از آن مناظر بسیار زیبایی را خواهید دید.
 • اگر از دوستداران رانندگی باشید، محال است که لذت رانندگی در این جاده را از دست بدهید.
 • مردم بومی مهربان و گشاده رو سفری به یادماندنی را برای تان رقم می زنند.
 • این جاده مقصد خوبی برای شکم گردی و چشیدن طعم غذاهایی است که با مواد اولیه تازه و سالم تهیه شده اند.
 • اگر هوس یک شب اقامت در کلبه ای چوبی و در قلب طبیعت را کرده اید، سفر به جاده اسالم به خلخال را از دست ندهید.
Photo by : Mohammad Saeed Gh
Photo by : Unknown

آشنایی با جاده اسالم به خلخال | رویایی ترین مسیر جنگلی ایران

جاده اسالم به خلخال، جاده ای است تماشایی و چشم نواز به طول 70 کیلومتر که از شهر اسالم در استان گیلان آغاز می شود و به شهر خلخال در جنوب استان اردبیل و بین استان آذربایجان شرقی و زنجان منتهی می شود. 

قرار گرفتن این جاده در منطقه شمالی کشور، آن را تحت تاثیر اقلیم خاص این منطقه قرار داده؛ به طوری که در اغلب فصول سال بارش باران در آن مشاهده می شود. ارتفاع زیاد جاده نیز در نزدیکی خلخال باعث شده تا دمای هوا حتی در تابستان نیز سرد باشد و تجربه ای متفاوت برای تان رقم بزند. رطوبت و مه نیز مهمان همیشگی این جاده است چرا که در همسایگی آن، دریای خزر قرار دارد و همین بر جاذبه های جاده می افزاید.

با آغاز این مسیر از شهر اسالم، ابتدا جاده‌ای پیچ در پیچ و پوشیده از درختان جنگلی پیش روی تان قرار می گیرد. با دور شدن از اسالم و حدود یک ساعت رانندگی، با دشت های سرسبز احاطه می شوید و مناظر شگفت انگیزی را خواهید دید. شاید به همین دلیل است که این جاده را به عنوان یکی از زیباترین جاده های ایران می شناسند و آن را رویایی ترین مسیر جنگلی ایران می پندارند.

Photo by : Amir Ghaffarzadeh

 دیدنی های جاده

در گوشه گوشه جاده اسالم به خلخال، جاذبه ای نهفته است که باید توقف کنید و از دیدن آنها لذت ببرید:

1- طبیعت تماشایی | از لوکیشن فیلم حضرت سلیمان تا دشت های پوشیده از گل

در هر قسمت از جاده مناظری سحرانگیز پیش روی تان قرار می گیرند و شما را وادار به توقف می کنند؛ پس در گذر از این جاده رویایی صبور باشید و وقتی را هم به لذت بردن از این زیبایی ها اختصاص دهید:

آب و هوایی دور از انتظار: در ابتدای ورود به جاده، باید در هر لحظه منتظر غافلگیر شدن باشید. ممکن است هوا صاف باشد؛ اما به یک باره در بخشی از جاده مه به سراغ تان می آید و در قسمتی دیگر شاهد بارش باران باشید.

رودخانه: آنچه که بر زیبایی های این جاده می افزاید رودخانه ای است که از ابتدای مسیر شما را با جوش و خروش خود همراهی می کند. در بیشتر قسمت های مسیر می توانید این رودخانه را ببینید و حتا لحظاتی را در کنار آن اتراق کنید.

چهره متفاوت طبیعت: پس از کمی رانندگی در جاده متوجه می شوید که طبیعت در آن هر لحظه به رنگی در می آید و با چهره ای متفاوت پیش روی شما قرار می گیرد؛ گاه با درختان سر به فلک کشیده و جنگل و گاه با دشت های سرسبز و مخملی.

حضور حیوانات اهلی: حضور گله های اسب و رمه های گوسفندان که در حال چرا در جای جای دشت های سرسبز این جاده هستند، یکی از رویایی ترین تصاویر را پیش روی تان قرار می دهد که هیچ گاه آن را از یاد نمی برید.

دشت های گل: در ماه های اردیبهشت و خرداد طبیعت تماشایی این جاده، لباسی از گل های شقایق بر تن می کند و با غرق شدن در مه، شگفتی خاصی را به نمایش می گذارد. بخشی از این دشت ها بالاتر از ییلاقی به نام متش و نرسیده به گردنه الماس در ییلاق کرمون واقع شده اند و می توانید به دیدن آنها بروید.

لوکیشن فیلم حضرت سلیمان: در ابتدای مسیر شاید صحنه هایی به چشم تان آشنا بیایند؛ این امر به این دلیل است که بخشی از طبیعت زیبای اسالم، لوكيشن فيلم پرهزينه حضرت سليمان بود تا شهر مشهور اورشليم را برای بیننده بازسازی کند.

Photo by : Mahyar Ezzati
Asghar Mohammadi Nasrabadi 
Hamed Nazari 
Milad Shiralipour 

2- روستاهایی در میان راه

در این جاده به تابلوهایی بر می خورید که شما را به روستاهای مختلفی همچون ناو و لاکه تاشون راهنمایی می کنند. این روستاها در میانه های این جاده و در میان دشت ها شکل گرفته اند و طعم خاصی از زندگی را به شما می چشانند. در هر یک از این روستاها می توانید محصولات محلی را امتحان کنید و با مردمی هم صحبت شوید که قصه هایی شنیدنی از سرد و گرم روزگار برای تان دارند. 

Farid Kamrannia 
Ali Ghanizadeh 

3- دیدنی هایی در همین نزدیکی

 اگر در گذر از این جاده، وقت کافی داشته باشید می توانید مسيرهای فرعی را دنبال کنید تا دیدنی هایی تازه را کشف کنید. دیدنی هایی همچون دریاچه، آبشار، گلزار و ... شاید هم بخت با شما یار بود و توانستید گوشه ای از حیات وحش این منطقه و حیواناتی همچون خرس، پلنگ و گوزن‌های زیبا را نیز ببینید.

چشمه آب گرم کیوی در نزدیکی خلخال، جایی است که در آن می توانید با خیال راحت تنی به آب بزنید و خستگی را از تن بزدایید.

Photo by : Unknown
Photo by : Amir Moayeri

جاده اسالم به خلخال | جایی برای خوشگذرانی

در گذر از این جاده می توانید فعالیت های مفرحی نیز انجام دهید و ساعات خوشی را برای خود بیافرینید:

1- رانندگی در مسیری رویایی

وقتی وارد جاده اسالم به خلخال می شوید دیگر رانندگی فعالیتی خسته کننده به نظر نمی رسد. با دیدن زیبایی های این جاده زمان را از یاد می برید و شاید دوست داشته باشید ساعت های بیشتری را در این مسیر بگذرانید. 

Photo by : Unknown

2- کوهنوردی

برنامه کوهنوردی اسالم به خلخال یکی از معروف ترین مسیرها در میان کوهنوردان و طبیعت گردان است که در فصل بهار، تابستان و تا نیمه اول فصل پاییز بسیاری را به سوی خود می کشاند. این برنامه شامل پیمایش مسیر خلخال تا اسالم از طریق جاده مالرو و قدیم آن است که از روستای اندبیل در شرق خلخال به سمت روستای ناو می رود و در استان گیلان خاتمه می یابد. 

شما در این مسیر  از ارتفاع ۲۱۰۰ متری به ارتفاع ۳۳۰ متری می رسید و در هر لحظه با جاذبه ای تازه روبه رو خواهید شد.

Abdorreza Velali 

3- جنگل نوردی

اگر اهل جنگل نوردی هستید سراغ روستای نهالستان پیرسون در 20 کیلومتری اسالم به خلخال بروید و از آنجا وارد جنگل شوید. مسیر جنگلی این روستا شما را به سمت بالای جنگل و قله هدایت می کنند و به محلی به نام دره اشراف می رساند که با چشم اندازی بهشت گونه در انتظار شماست.

4- دوچرخه سواری

برخی ترجیح می دهند این مسیر را از طریق جاده مالرو و با دوچرخه طی کنند. آنها همانند کوهنوردها مسیری خاکی را در پیش می گیرند و به سراغ تجربه ای متفاوت می روند.

Photo by : Abdorreza velali

5- پیک نیک و عکاسی

طبیعت زیبای این جاده به شما این امکان را می دهد که در نقاطی از آن به راحتی بساط پیک نیک خود را برپا کنید و ساعاتی را به استراحت در قلب طبیعت بپردازید. شکار تصاویر را فراموش نکنید چرا که عکس ها، بهترین یادگاری این سفر هستند و به شما فرصت مرور هزارباره زیبایی های جاده را می دهد.

Jalal Parsa 

6- خوشگذرانی خوشمزه

در جای جای این جاده، رستوران هایی وجود دارند که می توانید از خدمات آنها استفاده کنید. نکته جالب درباره این رستوران ها این است که به دلیل برودت هوا، گوشت را در بیرون از محل کسب خود آویزان می کنند و به این وسیله تصویر خاصی نیز ایجاد می شود.

مردم محلی در میان راه، محصولات خود را به شما عرضه می کنند که عسل معروف ترین آنهاست. بهتر است چشیدن طعم آن را نیز فراموش نکنید. در کنار عسل می توانید نان های محلی، محصولات کشاورزی و لبنی را نیز امتحان کنید.

Photo by : Abdorreza velali

تماشای این ویدیو از جاده اسالم به خلخال را از دست ندهید...

کجا بمونیم؟

اگر هوس شب مانی در این طبیعت شاهکار به سرتان زد، به دنبال هتل های چند ستاره نگردید چون چیزی نصیب تان نمی شود. برای این کار به سراغ مردم محلی بروید و از خانه ها و کلبه های اجاره ای استفاده کنید. البته بسیاری ترجیح می دهند شب را در دل طبیعت بگذرانند و اقامتی متفاوت را تجربه کنند. بهتر است برای این کار لوازم مورد نیاز را با خود ببرید چرا که محل های مناسب کمپینگ در طبیعت این جاده به ویژه در مناطق روستایی و عشایر نشین به راحتی پیدا می شود.

امکانات رفاهی و گردشگری

با وجود پتانسیل این جاده برای تبدیل شدن به یک جاذبه شاخص گردشگری در شمال کشور، هنوز امکانات گردشگری، آن چنان که باید به آن راه پیدا نکرده اند. تنها امکانات در دسترس در این جاده رستوران های بین راهی، سوپرمارکت و کلبه های محلی هستند که البته کیفیت خدمات آنها در حد قابل قبولی نیست. 

بهترین فصل سفر

بهترین زمان برای لذت بردن از زیبایی های این جاده فصول بهار و تابستان تا اواسط پاییز است.

بهار: اگر قصد تماشای دشت های پرگل این منطقه و به ویژه دشت شقایق ها را دارید ماه های اردیبهشت و خرداد راهی آن شوید.

تابستان: برای فراموش کردن گرمای تابستان، قدم در این جاده بگذارید تا با نسیم خنک، داغی آفتاب را از تن تان بشوید.

پاییز: با رنگین شدن برگ درختان در پاییز، لباسی هزار رنگ بر تن طبیعت در این جاده می نشیند و بر جلوه های زیبای آن می افزاید.

زمستان: سرمای هوا در این منطقه و بارش برف باعث می شود که در برخی روزها، این جاده بسته باشد. پس اگر در زمستان قصد گذر از این جاده را داشتید حتما وسایل مورد نیاز برای خودروی خود در سفرهای زمستانی را به همراه داشته باشید و پیش از حرکت از باز بودن جاده مطمئن شوید. 

Ali Johar 
Mostafa Bidokhti 
Amir Ghaffarzade 
لوازم ضروری
تلفن همراه
شارژر موبایل
کیسه زباله
لباس گرم
دفترچه بیمه
کارت شناسایی
لوازم پیشنهادی
پاور بانک
پتو و لوازم خواب
چادر مسافرتی
بارانی و لباس ضدآب
وعده های غذایی
کفش پیاده‌روی

راه دسترسی

اگر از سمت گیلان شروع به حرکت کردید به شهر اسالم در شهرستان تالش بروید و اگر در اردبیل بودید، سفرتان را از شهر خلخال در شهرستان خلخال آغاز کنید.

مردم جاده اسالم به خلخال | میزبانانی مهربان

در عبور از این جاده، هرگاه که به چیزی احتیاج پیدا کردید، مردمان روستاهای میان راه تا آنجا که بتوانند شما را یاری خواهند کرد و بیشترین تلاش خود را در برطرف کردن نیاز شما به خرج می دهند. مغازه داران و صاحبان کسب و کار در این جاده با روی باز از شما استقبال خواهند کرد و در ازای ارایه بهترین اجناس خود، هزینه های منصفانه ای هم دریافت می کنند. این مهربانی و خلوص یکی از جلوه هایی است که بر زیبایی این جاده می افزاید و شیرینی طعم گذر از آن را چندین برابر می کند.

Iman Shabani 

توصیه های کارناوالی

جاده اسالم به خلخال، بسیار پیچ در پیچ و دارای دره های عمیق است پس احتیاط در رانندگی را به هیچ وجه فراموش نکنید. با تمام شدن قسمت جنگلی، وضعیت نامناسب آسفالت جاده ممکن است مشکلاتی را برای شما ایجاد کند پس در این قسمت ها بیشتر مراقب باشید.

طبیعت با سخاوت هر آنچه را که داشته در اختیارتان گذاشته تا لذت ببرید. به پاس این همه مهربانی آن  را همچون خانه خود بدانید و مراقب زیبایی هایش باشید.

با باک پر وارد این جاده شوید چرا که در آن هیچ پمپ بنزینی وجود ندارد و برای بنزین زدن باید به اسالم یا خلخال برسید.

Karnaval 
Karnaval 

سخن آخر

به جای نشستن و رویاپردازی و تصور مکان های بهشتی، کوله بار ببندید و به قلب این رویا بروید و آن را از نزدیک لمس کنید. جاده اسالم به خلخال یکی از تجربیات رویایی شما خواهد بود که آن را از خاطر نمی برید. اگر تا به حال مسافر این جاده بوده اید، از حال و هوایش برای مان بگویید و دیگر دوستان کارناوالی را در تجربه خود شریک کنید.

جاده رویایی دیگری را می شناسید؟ پس آن را به ما هم معرفی کنید.

منتظر دیدگاه های شما عزیزان هستیم...

نتیجه نقد و بررسی کارناوال

4.7

بررسی شده توسط کارناوال

سطح امنیت(عالی) 5
حال و هوای خوش(عالی) 5
امکانات اولیه(خوب) 4
نظافت(عالی) 4.5
زیبایی چشم انداز(عالی) 5

نقاط قوت

 • زیباترین جاده جنگلی ایران
 • فرصت همنشینی با مردم بومی
 • فرصت خرید و استفاده از محصولات ارگانیک و محلی
 • شکم گردی و چشیدن طعم غذاهای تهیه شده با مواد اولیه تازه و سالم
 • فرصت اقامت در کلبه های چوبی در طبیعت

نقاط ضعف

 • نامناسب بودن آسفالت در برخی نقاط

نقد و بررسی کاربران

میانگین امتیاز کاربران

از مجموع 58 رای

3.7

خانواده

19

دوستان

9

زوج

6

انفرادی

1

آیا بازدید از جاده اسالم به خلخال را به دیگران پیشنهاد می‌کنید؟
سطح امنیت(خوب) 3.9
حال و هوای خوش(خوب) 4.5
کیفیت امکانات(معمولی) 3.3
امکانات اولیه(خوب) 3.5
نظافت(خوب) 3.6
زیبایی چشم انداز(عالی) 4.8

جاده اسالم به خلخال را دیده‌اید؟

تجربه و نظر خود را با دیگران به اشتراک بگذارید

سوالی دارید؟

از کارشناسان و کاربران کارناوال بپرسید

جدیدترین نقد

2.8

مناظر بسیار قشنگی داره ولی متاسفانه جاده بسیار بدی داره به طوریکه یه بار با ماشین بری باید جلوبندی رو پیاده کنید و درضمن تاریک هم هست .

سفر با خانواده
تجربه سفر undefined به جاده اسالم به خلخال

انتشار: 27 مرداد 1402

آیا این دیدگاه مفید بود؟
حسین بدلی

5

ما مسیریمون خلخال به اسالم هست و خیلی وقتها از اون مسیر به رشت هشتپر و جتهران میریم یه جاده رویایی و بکر با طبیعت زیبا و آب و هوای عالی هست و اکثر جمعه ها برای تفریح حداقل تو ماه سه بار یا دو بار میریم بصرف ناهار و شام

سفر با خانواده, دوستان, همسر
تجربه سفر حسین بدلی به جاده اسالم به خلخال

انتشار: 02 فروردین 1402

آیا این دیدگاه مفید بود؟
هانیه حسنی

یکی از زیباترین جاده هایی که تا به حال رفتم

4.3

پیشنهاد میکنم برای برگشت از جاده خلخال به پونل سفر کنید اونم فوق العاده ست

سفر با خانواده
تجربه سفر هانیه حسنی به جاده اسالم به خلخال
مجيد ن

ميشه لطف كنيد و بگيد آيا شيب جاده خيلي زياد هست يا نه / ماشين من قديمي و ضعيفه ميخوام به مشكلي بر نخورم

شیب خوبه ولی جاده به شدت خرابه و دست انداز داره که واقعا در شان مردم اسالم نیست

انتشار: 02 شهریور 1401

انتشار: 22 مرداد 1401

انتشار: 08 اسفند 1400

آیا این دیدگاه مفید بود؟

پرسش و پاسخ

پرسش جدید

محمد تاجمیرریاحی
پرسش:

با سلام آیا از زنجان به جاده اسالم به خلخال ارزش دارد

انتشار: 21 مرداد 1402

آیا این دیدگاه مفید بود؟
محمدمهدی ترکیان
پرسش:

من قصد دارم دهم شهریور از تبریز به این جاده برم . از چه مسیری باید برم دقیقا که در نهایت به اسالم برسم؟

انتشار: 26 تیر 1402

آیا این دیدگاه مفید بود؟
شادی شالیز
پرسش:

بهترین زمان برای دیدن برگهای رنگی جاده اسالم به خلخال چه زمانی هست من دوست دارم ترکیب رنگش ببین

در پاسخ به شادی شالیز:

اردیبهشت

انتشار: 29 بهمن 1400

انتشار: 06 شهریور 1400

آیا این دیدگاه مفید بود؟

سوالات متداول

رانندگی در جاده ای رویایی، تنها بخش کوچکی از دیدنی ها و تفریحاتی ست که در جاده اسالم به خلخال می توانید تجربه کنید. برای اطلاع از دیگر دیدنی ها و تفریحات این مجموعه و ساعت کاری و هزینه تفریحات آن، تنها کافی ست سری به صفحه معرفی جاده اسالم به خلخال در کارناوال بزنید.

اگر در سفر به گیلان به دنبال گزینه ای مناسب برای اقامت هستید، می توانید روی پیشنهادهای متنوع کارناوال حساب باز کنید و با کلیک روی صفحه اقامت در گیلان، اقامتگاه مورد علاقه تان را به صورت آنلاین با بهترین شرایط رزرو کنید. 

مسیر، بخش جدانشدنی سفر است که به خودی خود جذابیت های زیادی دارد و گاهی نقش بسیار پررنگی را در انتخاب مقصد ایفا می کند. اگر شما هم اهل رانندگی هستید و به دنبال مسیرهای دیدنی می گردید، وقت آن است که با جاده های رویایی ایران آشنا شوید.

اپلیکیشن کارناوال

با وب اپلیکیشن (PWA) کارناوال، کنترل سفر دست شماست.
در این اپلیکیشن شما دنیایی از امکانات و خدمات را همیشه و همه جا در جیب خود دارید؛ آشنایی با جاذبه‌های گردشگری، رزرو آنلاین بلیط هواپیما، رزرو هتل، ویلا و اقامتگاه بوم‌گردی، رزرو آنلاین تورهای داخلی و خارجی و سایر خدمات توریستی گردشگری همه در اپلیکیشن کارناوال .

تماس با کارناوال

پشتیبانی 8 صبح تا 1 بامداد:

هدف اصلی کارناوال این است که بهترین خدمات گردشگری را به صورت آنلاین به کاربران خود ارائه دهد. هر آن چیزی که برای سفر خود نیاز دارید را از کارناوال بخواهید؛ از آشنایی با جاذبه ها، سوغات و غذاهای محلی تا رزرو آنلاین بلیط هواپیما و انواع اقامتگاه. در هر جا و در هر ساعت از شبانه روز، می توانید به صورت آنلاین خدمات سفر خود را رزرو کنید و یا هر سوالی دارید از ما بپرسید. کارناوال کنترل سفر شماست!

کلیه حقوق مادی و معنوی کارناوال برای شرکت کاروان سفر های نیکسام محفوظ است. استفاده از محتوای سایت تنها در صورت پذیرش شرایط و ضوابط امکان پذیر است.

خانهعکاسخانه

کنترل سفر دست شماست