ویدیو HD
مهدیه اکبری پارسا

نویسنده ارشد کارناوال

انتشار

11 مهر 1397

به روز رسانی

15 شهریور 1398

به نقل از خبرگزاری تسنیم، از دیروز 10 مهرماه 1397 نمایشگاه "باستان شناسی و هنر سرزمین هلند به روایت موزه درنتس" در موزه ملی ایران کار خود را آغاز کرده است. در این نمایشگاه که قرار است در آن 331 اثر (500 عدد از نظر تعداد) از تاریخ و هنر هلند به نمایش درآیند، یک اثر منحصر به فرد وجود دارد که توجه ها را به خود جلب کرده و می تواند برای اهل تحقیق و افرد علاقه مند به مباحث تاریخی و علوم زیستی جذاب باشد. 

این اثر یک مومیایی است و تفاوتی که با مومیایی های دیگر مانند مومیایی های مردان نمکی در ایران و مومیایی های مصر باستان دارد در این است که این مومیایی هلندی طبیعی ست؛ یعنی فرد مومیایی شده در باتلاق به شکل امروزی خود درآمده و مومیایی شده است. 

در توضیحاتی که موزه درنتس در مورد این مومیایی -که به نام مرد اکسلورموند معروف است- آورده، چنین نوشته شده است: 

از دوره آهن تعدادی مومیایی طبیعی انسان در باتلاق‌ ها یافت شده که بهترین نمونه آنها مرد اکسلورمند است. این مرد بین سالهای 250 تا 430 پیش از میلاد زندگی می کرده و جسد وی در سال 1914 میلادی (1293 خورشیدی) در باتلاقی در نزدیگی اکسلورموند کشف شده است. 

از آنجایی که در زمان کشف این مومیایی (سال 1914 میلادی) هنوز شیوه های پیشرفته خفاظت از اجساد و مومیایی امروز وجود نداشته است، برای آنکه بتوانند جسد را حفظ کنند، آن را خشک کردند. کاری که باعث شد تغییراتی زیادی در شکل ظاهری جسد به وجود بیاید و با روز اول کشف فرق کند. با تمام این اتفاق هایی که برای این مومیایی افتاده اما هنوز جسد کامل است و تنها ساعد، دست چپ، انگشتان، زانو و پای راست آن از بین رفته است. 

پژوهشگران از روی سیبیل و ریش این مومیایی و بر اساس ویژگی های استخوانی آن، به این نتیجه رسیده اند که جسد به مردی کمتر از 45 سال تعلق دارد. 

نمایشگاه "باستان شناسی و هنر سرزمین هلند به روایت موزه درنتس" 10 مهرماه افتتاح شد و برای 6 ماه در موزه ملی ایران پذیرای علاقه مندان به تاریخ و فرهنگ کشور هلند است. 

Photo by : Meghdad madadi | Tasnim
Photo by : Meghdad madadi | Tasnim

اخبار روز گردشگری را از کارناوال دنبال کنید. 

دیدگاه جدید

جدید ترین دیدگاه

کلیه حقوق مادی و معنوی کارناوال برای شرکت کاروان سفر های هیرمان محفوظ است. استفاده از محتوای سایت تنها در صورت پذیرش شرایط و ضوابط امکان پذیر است.

FLIGHT TICKET