ویدیو HD
بهاره فلاح

نویسنده ارشد کارناوال

انتشار

28 خرداد 1396

به روز رسانی

15 شهریور 1398

به هرگوشه ی ایران عزیزمان که سر می زنیم، جاذبه هایی تماشایی انتظارمان را می کشند و با به نمایش گذاشتن زیبایی هایشان، خاطره ای خوش را برایمان رقم می زنند. روستاها نمونه ای از این جاذبه های دیدنی هستند که با تلفیق طبیعت، معماری، فرهنگ، سنت و هنر مجموعه ای اصیل را خلق کرده و به نمایش گذاشته اند. در این میان روستاهایی وجود دارند که ویژگی خاصی را در خود جای داده اند و چشم های بسیاری به آنها خیره شده است.

معماری پلکانی، یکی از این ویژگی های منحصر به فرد است که در برخی روستاهای ایران دیده می شود و پیش از این تعدادی از آنهارا در لینک زیر به شما معرفی نمودیم:

روستاهای پلکانی ایران

در هر جا که ساکنان این کشور، سکونتگاه خود را در دامنه ی کوه و بر فراز آن برپا کرده اند، نشانه هایی از معماری پلکانی دیده می شود که در آن خانه ها بر دوش یک دیگر سوار می شوند و تا آسمان پیش می روند تا از زمین بیشترین استفاده را برای ساخت و ساز ببرند. حالا می خواهیم نمونه ای کمتر شناخته شده از این روستاها را به شما معرفی کنیم و سفری متفاوت را برایتان رقم بزنیم.

با هم راهی استان کردستان می شویم و در شهرستان سنندج به سراغ روستای تنگی سر می رویم...

کارناوال را در این سفر همراهی کنید...

Photo by : Ata Ranjbar

چرا روستای تنگی سر؟


- روستای تنگی سر روستایی با معماری پلکانی است که بسیار دیدنی می باشد.

- این روستا، مقصدی کمتر شناخته شده است و می تواند سفر خوبی را برای شما به ارمغان بیاورد.

Photo by : Ata Ranjbar

روستای تنگی سر | سکونتگاهی کهن

در گوشه ای از جغرافیای شهرستان سنندج، روستایی وجود دارد که با نام تنگی سر شناخته می شود و به دلیل ویژگی های طبیعی و تاریخ کهن، یکی از دوازده روستای ممتاز و هدف گردشگری در کردستان می باشد.

این روستا در قلب کوه های سر به فلک کشیده ی شاهو و در میان شهرستان های کامیاران و سنندج خودش را گنجانده و با مردمان مهربان و خونگرم از میهمانان مشتاقش، پذیرایی می کند.

درست است که هنوز مطالعات دقیقی درباره ی قدمت این روستا، صورت نگرفته است، اما مردمان این دیار، روستایشان را متعلق به هزاران سال قبل می دانند و معتقدند که شکل گیری این روستا از سکونت افراد در دل کوه ها آغاز شده و به اینجا رسیده است.

Photo by : Ata Ranjbar

دیدنی های روستای تنگی سر

سفر به تنگی سر به معنای سفر به دنیایی متفاوت از دیدنی هاست که در ادامه به معرفی آنها می پردازیم:

1- معماری پلکانی

آنچه که به محض ورود به روستای تنگی سر، شما را مبهوت خودش می کند، نحوه استقرار خانه ها در آن است که از اصول معماری پلکانی پیروی می کند. در این نوع معماری، خانه ها بر روی هم ساخته می شوند و همچون یک مجتمع به هم پیوسته به نظر می رسند. در معاری پلکانی، به سبب کمبود زمین، بام خانه پایینی به عنوان حیاط خانه بالایی مورد استفاده قرار می گیرد و علاوه بر رفع نیازها، عاملی برای همبستگی میان ساکنان روستا نیز به شمار می رود. 

شیب بسیار زیاد محل استقرار روستای تنگی سر و شکل گیری آن به صورت پلکانی باعث شده است تا افراد مجبور شوند تا برای رسیدن به منازل مسکونی انتهای روستا از تعداد زیادی پله عبور کنند.

وسعت این خانه ها کوچک است و شکلی مخروطی دارند. یکی از دلایل شکل گیری روستا به این صورت تراکم جمعیتی زیاد و وسعت باغات و مراتع می باشد که زمین کمی را برای ساخت و ساز باقی می گذارند.

Photo by : Unknown
Photo by : Unknown

2- ساباط های کهن | کوچه های مسقف

آنچه که چهره ای متفاوت به این روستا بخشیده است، ساباط ها یا همان کوچه های سرپوشیده هستند که از دورانی کهن به جای مانده و گذر زمان را تا به امروز به تماشا نشسته اند.

Photo by : َAta Ranjbar

3- رودخانه خروشان

آبادی و آبادانی هر دیاری وابسته به آب است و تنگی سر حیاتش را مدیون خروش رودخانه ای می داند که از میانش گذر می کند. این روستا در مسیر چشمه های همیشه جاری قرار دارد که به رودخانه سیروان می پیوندند.کافیست در بالا دست روستا بایستی و به گذر آب نگاه کنی تا یکی از زیباترین مناظر را در پیش رویت ببینی.

Photo by : َAta Ranjbar

4- کوه های سر به فلک کشیده

روستای تنگی سر در آغوشی یک کوه آرمیده و با زیبایی هایش دلبری می کند اما این کوه یکی از فرزندان طبیعت کوهستانی این منطقه است و کوه های سر به فلک کشیده ی دیگری نیز وجود دارند که از چهار طرف روستای تنگی سر را احاطه کرده اند و به همین دلیل در این روستا بخش محدودی از آسمان مشخص است.

 ۵- طبیعت تماشایی

همه ی زیبایی ها مربوط به روستا و رودخانه و کوه نیست. در اینجا، طبیعت تصاویر تماشایی دیگری نیز دارد که با کمی گشت و گذار در اطراف روستا، می توانید آنها را کشف کنید و در دنیای متفاوت آنها غرق شوید.

Photo by : Ata Ranjbar

خوش گذرانی در روستای تنگی سر

در روستای تنگی سر می توانید لحظات خوشی را برای خود خلق کنید و فعالیت های زیر را انجام دهید:

1- گشت و گذار در روستا

به سیمای کلی روستا قانع نشوید و به درون آن قدم بگذارید تا بتوانید زیبایی های بیشتری را ببینید. با قدم زدن در قسمت های مختلف روستا، زندگی آنها را لمس کنید و با ذره ذره ی وجودتان آنها را بشناسید.

2- عکاسی

لحظات ناب و صحنه های تماشایی در این روستا کم نیستند و هر یک می توانند بهانه ای برای ثبت یک تصویر دیدنی به شما بدهند. کافیست کمی بیشتر وقت بگذارید تا یادگاری های متفاوتی از این سفر به خانه ببرید.

3- پیک نیک

در اطراف روستا مکان های مناسبی برای برپا کردن یک پیک نیک خانوادگی یا دوستانه وجود دارد که می توانید از آنها استفاده کنید و لحظات خوشی را در کنار همسفرانتان بگذرانید.

Photo by : Unknown

مردمان روستا | خونگرم حتی در سرمای جانفرسا

 بر اساس سرشماری ها بیش از 2000 نفر در قالب 500 خانوار در این روستا زندگی می کنند. شغل اکثریت مردمان تنگی سر کشاورزی و کشت محصولاتی چون توت و گردو و دامداری است که به دلیل صعب العبور بودن منطقه کشاورزی کردن دردسرهای خاص خودش را دارد. برخی هم دستی در هنر دارند و با ساختن صنایع دستی امرار معاش می کنند.

مردم در این روستا به زبان کردی سخن می گویند و پوشش هزار رنگ و کُردیشان حکایت از حفظ اصالتی دیرینه در میان آنها دارد.یکی از ویژگی های بارز در میان آنها، خونگرمی و مهمان نوازی است که حتی سرمای سخت زمستان در این منطقه هم حریفش نمی شود.

مراسم های سنتی همچون نوروز با شکوه هر چه تمام تر در میان مردم برگزار می شود و رقص محلی جزء جدانشدنی این مراسم هاست.

Photo by : Ata Ranjbar
Photo by : Ata Ranjbar
Photo by : Seyyed Mosleh Pirkhazraeian
Photo by : Farhad Sanandaji

دلیل نامگذاری

تحقیقاتی درباره ی نام این روستا و ریشه ی آن انجام نشده است اما گفته های مردمان محلی حکایت از این دارد که به دلیل وجود دره های پست و کوه های سربه فلک کشیده که تنگه ای به شکل w را شکل داده اند،  نام تنگی سر بر این روستا گذاشته شده است.

Photo by : Ata Ranjbar

امکانات روستا

درست است که روستای تنگی سر روستایی ناشناخته است اما امکاناتی نیز در آن وجود دارد از جمله ی آنها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

سه مسجد به نام های مسجد جامع، مسجد هژاره و مسجد حضرت محمد (ص)

مدرسه ابتدایی و راهنمایی

ساختمان دهیاری و کتابخانه

دفتر مخابرات و پست بانک

خانه بهداشت

شرکت نفت و گاز

زمین فوتبال، والیبال و پارک کودک

شبکه آب و برق

دریافت امواج تعدادی محدود از شبکه های تلویزیونی کشور

Photo by : Ata Ranjbar

اقامت در روستای تنگی سر

در این سفر برای اقامت می توانید بر روی هتل ها، مهمانسراها و خانه های محلی شهرهای اطراف حساب باز کنید اما در روستا امکاناتی برای اقامت وجود ندارد. کمپینگ در طبیعت هم یکی از گزینه های شماست که برای آشنایی با آن می توانید مطالب زیر را مطالعه کنید:

راهکارهای کمپینگ و اقامتی خوب در چادرهای مسافرتی
انواع کمپینگ در طبیعت
کمپینگ | وحشت یا تفریح ؟
راهکارهایی برای خواب بهتر در طبیعت

Photo by : Ata Ranjbar

آب و هوای روستای تنگی سر

به دلیل احاطه شدن روستای تنگی سر با کوه های سر به فلک کشیده و قرار گیری آن در یک منطقه کوهستانی، آب و هوایی سرد و کوهستانی را در آن شاهد هستیم.

بهترین فصل سفر

بهترین زمان سفر به تنگی سر اواسط بهار تا اواخر تابستان است.

بهار: در اوایل بهار ممکن است در اثر ذوب برف ها و بارندگی مشکلاتی در منطقه ایجاد شود اما از اواسط بهار می توان به راحتی به این روستا سفر کرد.

تابستان: در این فصل، این روستا با آب و هوایی معتدل به استقبالتان می آید و گرمای تابستان را از تنتان می شوید.

پاییز: بارندگی زیاد می تواند باعث بالا آمدن سطح آب رودخانه و مشکلاتی در مسیر عبور و مرور شود.

زمستان: سرمای سختی بر منطقه حاکم می شود و حتی برخی از روستاییان خانه های خود را ترک می گویند. ممکن است به علت بارش برف جاده منتهی به روستا بسته باشد. البته در اواخر اسفندماه برگزاری مراسم نوروز بهانه ای می شود تا گردشگران علیرغم سردی هوا باز هم به تنگی سر بروند.

Photo by : Ata Ranjbar

محدوده و موقعیت جغرافیایی تنگی سر

روستای تنگی سر در دهستان گاورود قرار دارد و از جنوب به باغات روستای نیر، از شمال به باغات و مراتع روستا بیساران و از غرب به باغات و مرتع روستاهای شیان و محراب و از شرق به مراتع روستاهای گواز و سریز محدود می شود.

راه دسترسی

آدرس

استان کردستان، 80 کیلومتری شهرستان سنندج، دهستان گاورود، روستای تنگی سر

راه دسترسی

برای رسیدن به روستای تنگی سر باید به سنندج بروید و راه خود را به سمت سه راه سو ادامه دهید که در 68 کیلومتری این شهر قرار دارد. سپس راه روستای تنگی سر را پیش بگیرید. 

 

موقعیت روستای تنگی سر بر روی نقشه

دغدغه های کارناوالی

با وجود اینکه، روستای تنگی سر در فهرست روستاهای نمونه گردشگری استان کردستان وجود دارد اما هیچ اقدامی برای بهره برداری از ظرفیت گردشگری و معرفی آن صورت نگرفته است.

این در حالیست که ایجاد یک اقامتگاه در روستا و امکانات مناسب گردشگران می تواند درآمد خوبی را نصیب افراد محلی کند و اقتصاد آنها را بهبود بخشد.

Photo by : Samuel Wooten

توصیه های کارناوالی

به هنگام گشت و گذار در روستای تنگی سر به فرهنگ بومی احترام بگذارید و با رفتارهای نامناسب ساکنان را نرنجانید.

طبیعت این روستا بسیار تماشایی و ارزشمند است پس با زباله هایتان، چهره ی آن را مخدوش نکنید.

Photo by : Ata Ranjbar

سخن آخر

آیا تا به حال به استان کردستان سفر کرده اید؟

از این روستای زیبا بازدید داشته اید؟

چه روستاهای دیگری را در این منطقه می شناسید؟

نظرات، پیشنهادات و تجربیات خود را با ما در میان بگذارید.

7 دیدگاه

جدید ترین دیدگاه
کاربر مهمان

پیشنهاد میکنم حتما بروید حتماااا بژی تنگی سر

01 فروردین 1399

rabodan

بهتون پیشنهاد میکنم حتما یک سال برای مراسم عید نوروز در این روستا باشید و از نزدیک شما هم مثل من نظاره گر مراسم و جشن های مردمان مهربان روستا باشید . مطمئن باشید که لحظات تکرار نشدنی در انتظارتان خواهد بود .

20 اسفند 1398

مستانه تقوى

برای کوه نوردی بسیار مناسبه و مردمان بینظیری داره و تکه ای از بهشت هست .

20 اسفند 1398

کلیه حقوق مادی و معنوی کارناوال برای شرکت کاروان سفر های هیرمان محفوظ است. استفاده از محتوای سایت تنها در صورت پذیرش شرایط و ضوابط امکان پذیر است.

FLIGHT TICKET