ویدیو HD
زينب شيرازی

نویسنده ارشد کارناوال

انتشار

03 خرداد 1396

به روز رسانی

01 تیر 1398

هزینه های سفر به بمبئی در عرض چند دقیقه به شما کمک می کند تا برای سفر به این شهر ساحلی برنامه ریزی کنید. در این مقاله راه های دسترسی و هزینه هر یک را بررسی می کنیم. همچنین با هزینه های غذا در بمبئی، هزینه اقامت در بمبئی و هزینه های مکالمه موبایلی و رومینگ آشنا می شویم. با کارناوال هزینه های سفرتان به بمبئی را حساب کنید.

دانستنی هایی از هند و شهر بمبئی

بمبئی شهری ساحلی و محبوب برای گذران تعطیلات مختلف است و از جمله مقاصد پر طرفدار در کشور هند محسوب می شود. در این جا با دانستنی های مهم این شهر و کشور هند آشنا می شویم:

۱) زبان رسمی مردم هند، هندی و انگلیسی است، اما باید بدانید که هر استان هند، زبان رسمی مخصوص به خود را دارد و به این ترتیب زبان رسمی شهر بمبئی، زبان مراتی است. در هر حال به جهت پیشینه استعماری این کشور، زبان انگلیسی نیز در این کشور بسیار رایج است و آدم های بسیاری را می بینید که به این زبان تسلط دارند. 

۲) ساعت رسمی هند یک ساعت جلوتر از ایران است. 

۳) حتما می دانید که هند را با تنوع بالای مذاهب و دین های آن می شناسند. شبه قاره هند محل تولد چهار دین شناخته شده در دنیاست که عبارت  اند از: هندو، بودایی، جین و سیک. در سفر به این کشور حساسیت های مذهبی را بشناسید و آن ها را جدی بگیرید. 

۴) بمبئی از شهرهای بسیار گرم است و استفاده از کرم ضد آفتاب و عینک آفتابی برای جلوگیری از آفتاب سوختگی ضروری است.

۵) آلودگی شهری بمبئی بسیار بالاست، بنابراین توصیه می شود از ماشین ها، تاکسی ها و رستوران های مجهز به تهویه هوا استفاده کنید.

۶) هند از آن که کشورهاست که در اغلب اوقات سال در حال میزبانی جشنواره و فستیوالی خاص است. از جمله مشهورترین جشنواره هایی که در شهر  بمبئی برگزار می شود می توان به این موارد اشاره کرد: جشنواره دیوالی (در پاییز)، جشنواره هولی (اوایل ماه مارس، اواخر اسفند)، جشن کریسمس (ابتدای سال نوی میلادی)، جشن ناوراتری (سپتامبر ۲۰۱۷، شهریور ۱۳۹۶)، جشن گانش (آگوست ۲۰۱۷، مرداد ۱۳۹۶)، مراسم عزاداری محرم و ... 

Photo by : Unknown

واحد پول هند، سطح قیمت شهر بمبئی

همان طور که احتمالا می دانید واحد پول کشور هند روپیه است که با نمادهای «₹» و «INR» آن را نشان می دهند. هر 

1 روپیه هند
(183تومان)
است.

از جمله اسکانس های رایج هند می توان به ۵ روپیه (سبز)، ۱۰ روپیه (نارنجی-بنفش)، ۲۰ روپیه (قرمز-نارنجی)، ۵۰ روپیه (بنفش)، ۱۰۰ روپیه (آبی-سبز)، ۵۰۰ روپیه (خاکستری) و ۲۰۰۰ روپیه (ارغوانی) اشاره کرد. سکه های رایج هندی نیز شامل ۱، ۲، ۵ و ۱۰ روپیه و سکه های ۵۰ پیسه می شود. خوب است بدانید که هر ۱ روپیه برابر با ۱۰۰ پیسه است.

سطح قیمت بمبئی

اغلب هزینه های شهر بمبئی در مقایسه با شهر تهران، پایین هستند و تفاوتی در حدود 5 تا 35 درصدی دارند. 

در نهایت می توان گفت از آن جا که هزینه ها در هند و ارزش روپیه هر دو بسیار پایین هستند، سفر به هند و شهر بمبئی گران نخواهد بود و می توانید سفری لوکس را برای خود متصور شوید.

Photo by : Unknown

هزینه های گذرنامه یا پاسپورت

پیش از شروع سفر باید برای گرفتن پاسپورت و یا گذرنامه اقدام کنید که این مدارک، هزینه های مخصوص به خود را دارد.

آشنایی با روند گرفتن گذرنامه

هزینه های گذرنامه عبارت اند از:

 • 1- هزینه 
  1,000 تومان
  بابت شناسه
 • 2- هزینه 
  3,750 تومان
  به حساب شهرداری بابت عوارض شهرداری
 • 3- هزینه 
  100,000 تومان
  برای خزانه داری استان بابت تعرفه صدور گذرنامه
 • 4- هزینه 
  36,980 تومان
  بابت خدمات دفاتر پلیس +۱۰ و هزینه پست

مدارک ویزای هند

سفر به کشور هند مستلزم دریافت ویزاست. برای این کار می توانید خودتان به سفارت هند در تهران بروید و یا آن را از آژانس های مسافرتی دریافت کنید. 

هزینه ویزا توریستی: بسته به نوع متفاوت است. 

 • ویزای گردشگری با اعتبار ۱ سال: 
  100 دلار
  (1,150,000تومان)
 • ویزای گردشگری با اعتبار ۱ تا ۵ سال: 
  200 دلار
  (2,300,000تومان)

مدارک لازم برای ویزا:

 • کپی از فرم درخواست ویزا، پس از آپلود در سایت سفارت هند
 • ۲ قطعه عکس جدید ۶×۴ 
 • پاسپورت و فتوکپی از تمام صفحات
 • فتوکپی شناسنامه
 • کپی از بلیت برگشت 

هند چندین نوع ویزا از جلمه گردشگری، تجاری، دانشجویی، تحقیقاتی و ... دارد که برای سفر تفریحی به این کشور، ویزای گردشگری مناسب شماست. البته توجه داشته باشید ویزای توریستی هند تنها برای سفر و گشت و گذار در این شهر است و مطلقا نمی توانید برای سایر فعالیت ها از این ویزا استفاده کنید. 

برای گرفتن ویزا از سفارت هند، بعد از ثبت فرم ویزا، ۴ روز کاری وقت لازم دارید. البته اگر ملیتی به جز ایرانی داشته باشید یا فرم را به طور کامل پر نکرده باشید و یا شرایط پیش بینی نشده ای رخ دهد، گرفتن ویزا بیش از ۴ روز زمان خواهد برد.

آدرس سفارت هند در تهران: تهران، منطقه ۷، خیابان دکتر بهشتی، خیابان میرعماد، پلاک ۲۲

ساعات کاری سفارت: 8:30 تا 17:00

برای پر کردن فرم ویزا باید به این لینک مراجعه کنید.

بسته به آن که ویزای خود را از چه آژانسی می گیرید، مدت زمان دریافت متفاوت خواهد بود. برای اطلاعات دقیق تر در این باره، خواندن مقاله زیر را از دست ندهید: 

Photo by : Unknown

روش‌ های سفر به بمبئی و هزینه ها

 شهر بمبئی، شهری ساحلی است که در کرانه دریای عرب قرار گرفته است. در نتیجه بهترین و راحت ترین راه برای سفر به این شهر، استفاده از مسیر هوایی است. گرچه این تنها راه ممکن نیست، اما باید بدانید راه های دیگر به قدری دردسر دارند که چندان توصیه نمی شوند. با همه این ها در ادامه به دیگر راه های ممکن سفر به بمبئی می پردازیم.

راه‌های سفر به بمبئی عبارت است از:

۱- تورهای بمبئی 

۲- شخصی:   ۱) هواپیما

                  ۲) دیگر راه ها

عوارض خروج از کشور

خوب است بدانید که عوارض خروج از کشور برای بار اول 220 هزار تومان، بار دوم 330 هزار تومان و بار سوم به بعد 440 هزار تومان است که می توانید آن را به صورت اینترنتی در این جا و یا با سایر راه های الکترونیکی پرداخت کنید.

Photo by : Unknown

۱- تورهای بمبئی

 معمولا تورهای بمبئی به دو صورت ارائه می شوند: تورهای مخصوص بمبئی و تورهای ترکیبی بمبئی و گوا. مدت زمان هر دو این تورها ۷ شب و ۸ روز هستند.

تورهای مخصوص بمبئی: هزینه این تورها بسته به آژانس ارائه دهنده، زمان سفر، آژانس هواپیمایی، کلاس هتل و اتاق مورد نظر متفاوت است.

تورهای ترکیبی: این تورها بسته به آژانس هواپیمایی، کلاس هتل، اتاق مورد نظر و البته زمان سفر قیمت‌های متفاوتی خواهند داشت.

طیف هزینه ها برای ۷ شب و ۸ روز:

8,000,000 تومان
تا
22,000,000 تومان

۲- شخصی 

می توانید این بار به جای آن که برنامه ریزی سفر خود را به تورگردانان بسپارید، خود آستین بالا زده و تمام بالا و پایین سفر را به عهده بگیرید. همان طور که گفتیم برای سفر شخصی به شهر بمبئی، اولین راه پیش رو مسیر هوایی است.

۱) هواپیما

تهران-بمبئی: حدود

2,300,000 تومان

۲) دیگر راه ها

حتما می دانید که پاکستان، همسایه کشور هند است و این دو کشور با هم مرز مشترک دارند. بنابراین نزدیک ترین راه برای سفر زمینی، عبور از کشور پاکستان است. اما باید بدانید به دلایل امنیتی، هم اکنون چنین چیزی امکان پذیر نیست و در نتیجه فکر سفر زمینی آسان به هند را از سفرتان بیرون کنید. 

البته راه دیگری هم هست، که انتخابش از هر کسی بر نمی آید و برای اغلب افراد گزینه ای بعید به نظر می رسد. اما اگر شما از آن دست آدم های کنجکاو و اهل سفرید که سال ها منتظر فرصتی برای گشت و گذار دور دنیا بوده اید و هند را هم در لیست بلند بالای سفرتان گنجانده اید، این مسیر می تواند پیشنهاد جالبی باشد.

برای این کار باید از مرز مشترک ایران و ترکمنستان از کشور خارج شوید و مسیری دایره ای شکل را پیش بگیرید تا به هند برسید. در این راه پس از ترکمنستان، از کشورهای دیگری چون ازبکستان، تاجیکستان، چین می گذرید و در نهایت وارد هند می شوید.

Photo by : Unknown

هزینه‌ ها در طول سفر به بمبئی

سفر شما به بمبئی می تواند با هزینه های مختلفی همراه باشد که افزایش و کاهش آن کاملا به نحوه برنامه ریزی شما بستگی دارد. در این جا با ارایه متوسط قیمت این موارد به شما کمک می کنیم تا بتوانید یک شمای کلی از هزینه های سفر خود به هند به دست آورید.

تمامی این هزینه ها به صورت جداگانه و تک تک بررسی شده و به روز هستند و در آینده و در فواصلی مشخص نسبت به  بروز رسانی شان اقدام خواهد شد.

1- هزینه‌های حمل و نقل در بمبئی 

2- هزینه های اقامت در بمبئی 

3- هزینه‌های خوراک در بمبئی 

4- هزینه های تفریح در بمبئی 

5- هزینه‌های سوغاتی و پوشاک در بمبئی 

6- هزینه سرویس موبایل در بمبئی 

Photo by : Unknown

۱- هزینه‌ های حمل و نقل درون شهری بمبئی

برای گشت و گذار در شهر بمبئی گزینه های متنوعی پیش روی شماست. از آن جمله می توان به اتوبوس، قطار شهری، مترو، چند نوع تاکسی، مونوریل، تراموا، ریکشا و قایق اشاره کرد. باید بدانید بمبئی برخلاف شهرهای به روز دنیا، فاقد بلیت الکترونیک برای پرداخت هزینه هاست و به غیر از مترو و قطاز شهری، برای سایر گزینه های باید از پول نقد استفاده کنید.

هزینه های حمل و نقل درون شهری بمبئی به صورت خلاصه و برای مسیر یک طرفه:

اتوبوس: از

8 روپیه هند
(1,000تومان)
بالا 

قطار شهری: حداقل بین

5 روپیه هند
(916تومان)
تا
50 روپیه هند
(9,000تومان)

بلیت یک طرفه مترو: بین

10 روپیه هند
(1,000تومان)
تا
40 روپیه هند
(7,000تومان)

تاکسی:

22 روپیه هند
(4,000تومان)
به بالا

ریکشا: از

18 روپیه هند
(3,000تومان)
به بالا

کرایه ماشین شخصی: بین

1,300 روپیه هند
(238,000تومان)
تا
1,600 روپیه هند
(293,000تومان)

قایق:

135 روپیه هند
(24,000تومان)
تا
185 روپیه هند
(33,000تومان)

در ادامه با جزییات هر مورد و اطلاعات مفیدی از هر یک آشنا می شوید.

سیستم حمل و نقل عمومی در بمبئی

در این جا با چند و چون استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی بمبئی آشنا می شوید و در جریان جزئیات هزینه هر یک قرار می گیرید.

اتوبوس های شهری: در شهر بمبئی چند شرکت خدمات اتوبوسی ارائه می دهند که بهترین آن ها، اتوبوس های بست (BEST) هستند. در مجموع اتوبوس های شهر بمبئی ارزان هستند و به اغلب نقاط شهر حرکت دارند. اتوبوس های شهر در ساعات اوج بسیار شلوغ بوده و کرایه آن ها از

8 روپیه هند
(1,000تومان)
تا
20 روپیه هند
(3,000تومان)
 است.

قطار شهری: بمبئی یکی از پرکارترین شبکه های ریلی درون شهری جهان را داراست. این قطارها گزینه ای سریع، ارزان و البته فوق العاده شلوغ در ساعات اوج روزند، بنابراین در طی این ساعات اصلا گزینه مناسبی نیستند. زمان فعالیت این قطارها از ساعت ۴ صبح تا ۱۱ نیمه شب است و هزینه قطارها بسته به مسیر و درجه قطارها متفاوت هستند. به طور مثال از محله چرچگیت تا مرکز شهر بمبئی را می توانید با قطارهای درجه ۱ و درجه ۲ به ترتیب برابر با

5 روپیه هند
(916تومان)
تا
50 روپیه هند
(9,000تومان)
، تا ویل پارل
10 روپیه هند
(1,000تومان)
تا
105 روپیه هند
(19,000تومان)
 و تا بوریوالی را با
15 روپیه هند
(2,000تومان)
تا
140 روپیه هند
(25,000تومان)
 طی کنید. 

برای پرداخت هزینه قطارشهری ها می توانید بلیت الکترونیک را با هزینه

100 روپیه هند
(18,000تومان)
خریداری کنید که
52 روپیه هند
(9,000تومان)
شارژ درون آن وجود دارد. 

بلیت های گردشگری قطار شهری گزینه مناسبی برای گردش در بمبئی هستند. با خرید این بلیت ها و پرداخت هزینه مشخص، می توانید از آن ها به تعداد نامحدود در بازه مشخص شده استفاده کنید.

بلیت های گردشگری ۱ روزه: درجه دو / درجه یک: 

75 روپیه هند
(13,000تومان)
 و
275 روپیه هند
(50,000تومان)

بلیت های گردشگری ۳ روزه: درجه دو / درجه یک:

115 روپیه هند
(21,000تومان)
 تا
440 روپیه هند
(80,000تومان)

بلیت های گردشگری ۵ روزه: درجه دو / درجه یک:

135 روپیه هند
(24,000تومان)
تا
515 روپیه هند
(94,000تومان)

تاکسی: دو نوع تاکسی زرد و مشکی و سفید و آبی در شهر بمبئی به چشم می خورد. تاکسی های زرد و مشکی بسیار ارزان اند و راحت ترین راه برای رفتن  به بخش های جنوبی شهر می باشند. تنها تفاوت این دو نوع تاکسی، وجود تهویه هوا در تاکسی های سفید و آبی است. اغلب راننده ها از تاکسی متر استفاده می کنند و هزینه سفر با تاکسی در فاصله ای میان ۱.۵ تا ۵ کیلومتر حدود

22 روپیه هند
(4,000تومان)
تا
80 روپیه هند
(14,000تومان)
خواهد شد. 

ریکشا: ریکشاها نوعی وسیله نقلیه سه چرخ هستند که در کشور هند بسیار رایج اند. هزینه سفر با ریکشا در فاصله ای میان ۱.۵ تا ۵ کیلومتر حدود

18 روپیه هند
(3,000تومان)
تا
36 روپیه هند
(6,000تومان)
خواهد شد.

ماشین شخصی: می توانید ماشین های شخصی را با راننده اجاره کنید. این ماشین ها دارای کولر و تهویه هوا بوده و هزینه ای در حدود

1,300 روپیه هند
(238,000تومان)
 تا
1,600 روپیه هند
(293,000تومان)
برای نصف روز / یک روز دارند. این ماشین ها تنها مسیری ۸۰۰ کیلومتری را طی می کنند. برای مسیرهای طولانی تر و مقاصد خارج از شهر بمبئی، بسته به نوعع ماشین و خدمات آن، هزینه ها برای هر کیلومتر بین
11 روپیه هند
(2,000تومان)
 تا
13 روپیه هند
(2,000تومان)
  متفاوت اند. 

قایق: با قایق می توانید در کناره ساحل و در دریای عرب به گردش بپردازید و تا ساحل کنکان بروید. هزینه مسیر یک طرفه این قایق ها حدود

135 روپیه هند
(24,000تومان)
تا
185 روپیه هند
(33,000تومان)
است. 

مترو: خط ۱ مترو بمبئی در سال ۲۰۱۴ افتتاح شد و خط دیگر آن تا سال ۲۰۲۰ آغاز به کار خواهد کرد. مترو بمبئی ۱۲ ایستگاه دارد که مسیری از نواحی حومه شمالی شهر تا حومه شرقی را طی می کند و بنابراین چندان به کار مسافران و گردشگران نمی آید. هزینه هر بلیت تک سفره بسته به مسافت بین

10 روپیه هند
(1,000تومان)
تا
40 روپیه هند
(7,000تومان)
خواهد بود.

۲- هزینه های اقامت در بمبئی

در شهر بمبئی طیف متنوعی از انواع اقامتگاه ها وجود دارد که برگزیدن هر یک، به معنای آن است که در مجموع هزینه متفاوتی پیش روی شماست.  

هتل ها: بمبئی میزبان بیش از ۳۰۰ هتل با کیفیت و درجه بندی های مختلف است که در این میان از هتلی مجلل و چشمنواز بگیرید تا هتلی ارزان و 2 ستاره وجود دارد. طیف هزینه هر نوع هتل در هر شب ارایه شده است.

هتل های ۲ ستاره: بین

300 روپیه هند
(54,000تومان)
تا
7,000 روپیه هند
(1,282,000تومان)

 هتل های ۳ ستاره: بین

400 روپیه هند
(73,000تومان)
تا 
8,000 روپیه هند
(1,465,000تومان)

هتل های ۴ ستاره: بین

3,000 روپیه هند
(549,000تومان)
تا
11,000 روپیه هند
(2,015,000تومان)

هتل های ۵ ستاره: بین

5,500 روپیه هند
(1,007,000تومان)
تا
15,000 روپیه هند
(2,748,000تومان)

هاستل: برای اقامت ارزان تر می توانید به سراغ هاستل ها بروید. هزینه هاستل ها برای یک شب بین 

250 روپیه هند
(45,000تومان)
تا 
800 روپیه هند
(146,000تومان)
متفاوت است. 

Photo by : Unknown

۳- هزینه‌ های خوراک در بمبئی

این که در مدت اقامت خود بخواهید غذا را در رستوران صرف کنید و یا خود خرید کنید تا هزینه ها کم تر شوند، از جمله راه های پیش روی شماست. در این جا به بررسی این دو گزینه پرداخته ایم:

رستوران و فست فود: طیف متنوعی از رستوران‌های لوکس، معمولی، فست فودها و کافه ها در شهر بمبئی به چشم می خورد. در زیر متوسط هزینه برای هر مکان ذکر شده است.

 • رستوران ارزان: حدود
  200 روپیه هند
  (36,000تومان)
  تا
  500 روپیه هند
  (91,000تومان)
 • رستوران اقتصادی: حدود
  400 روپیه هند
  (73,000تومان)
  تا
  1,000 روپیه هند
  (183,000تومان)
 • رستوران لوکس: حدود
  1,500 روپیه هند
  (274,000تومان)
  تا
  5,000 روپیه هند
  (916,000تومان)
 • فست فودهای زنجیره ای: بین
  200 روپیه هند
  (36,000تومان)
   تا
  350 روپیه هند
  (64,000تومان)

خوراکی های لازم: 

 • نان (500 گرمی):
  28 روپیه هند
  (5,000تومان)
 • شیر: هر لیتر
  53 روپیه هند
  (9,000تومان)
 • برنج سفید (کیلویی): حدود
  56 روپیه هند
  (10,000تومان)
 • جوجه (1 کیلو):
  257 روپیه هند
  (47,000تومان)
 • تخم مرغ 12 عددی:
  64 روپیه هند
  (11,000تومان)
 • یک بطری آب 1.5 لیتری: حدود
  27 روپیه هند
  (4,000تومان)

میوه و سبزیجات (1 کیلوگرم): 

 • گوجه فرنگی:
  33 روپیه هند
  (6,000تومان)
 • پیاز:
  25 روپیه هند
  (4,000تومان)
 • سیب زمینی:
  25 روپیه هند
  (4,000تومان)
 • کاهو:
  47 روپیه هند
  (8,000تومان)
 • سیب:
  163 روپیه هند
  (29,000تومان)
 • موز:
  53 روپیه هند
  (9,000تومان)
 • پرتقال:
  86 روپیه هند
  (15,000تومان)
Photo by : Unknown

۴- هزینه های تفریح در بمبئی

در شهر بمبئی تفریحات آبی و جاذبه های تاریخی متنوعی به چشم می خورد. در این جا طیف هزینه تعدادی از تورهای محبوب گردش در بمبئی را گفته ایم:

۱) تورهای بازدید از شهر بمبئی:

2,000 روپیه هند
(366,000تومان)
تا
6,000 روپیه هند
(1,099,000تومان)

۲) تور بازدید از غارهای الفنت هند: از

2,000 روپیه هند
(366,000تومان)
به بالا

۳) انواع تورهای قایق سواری: از

2,000 روپیه هند
(366,000تومان)
تا
35,000 روپیه هند
(6,413,000تومان)

۵) تور پرواز در آسمان بمبئی:

6,000 روپیه هند
(1,099,000تومان)
تا
16,000 روپیه هند
(2,931,000تومان)

۶) تور گردش در دره خرقر | Kharghar Valley: حدود

1,500 روپیه هند
(274,000تومان)

۷) تورهای ساحل گردی:

3,000 روپیه هند
(549,000تومان)
تا 
4,000 روپیه هند
(732,000تومان)

Photo by : Unknown

۵- هزینه‌های سوغاتی و پوشاک در هند

یکی از بخش های جذاب هر سفر خرید سوغاتی و گردش در بازارهای محلی یا به روز آن شهر است. کشور هند نیز مانند هر جای دیگری، صنایع دستی مخصوص به خود را دارد که از آن جمله می توان به پودر کاری، کوسن، نقاشی های سنتی، ترشی هندی، محصولات آیورودا، سازهای سنتی هندی، پودر چای ماسالا، محصولات ابریشمین و ... اشاره کرد.

معمولا برای صنایع دستی نمی توان هزینه مشخصی را ارایه داد و تنها حرفه ای ها می توانند قیمت واقعی و یا منصفانه تر آن را تشخیص دهند. برای آن که بتوانید در خرید سوغاتی خود در بازارهای محلی موفق تر عمل کنید، پیشنهاد می شود این مقاله آموزشی را بخوانید:

پوشاک: قیمت پوشاکِ برند و غیر برند در بمبئی در اغلب اوقات حدود ۲۰ تا ۵۰ درصد ارزان تر از موارد مشابه در تهران هستند.

هزینه یک شلوار جین برند در بمبئی حدود 

2,500 روپیه هند
(458,000تومان)

یک پیراهن زنانه با برند زارا یا اچ اند ام حدود 

2,300 روپیه هند
(421,000تومان)

یک جفت کفش نایک حدود 

3,800 روپیه هند
(696,000تومان)

یک جفت کفش چرم مردانه حدود 

3,100 روپیه هند
(568,000تومان)

Photo by : Unknown

۶- هزینه سرویس موبایل در هند

نرخ مکالمه موبایلی در کشور هند به نسبت ایران حدود ۳۷ درصد کم تر است و هزینه هر یک دقیقه مکالمه با اپراتورهای تلفن همراه هندی در حدود

0.78 روپیه هند
(142تومان)
است. بنابراین به صرفه است که در طی اقامت خود در هند، از سیمکارت های این کشور استفاده کنید.

به طور کلی در کشور هند ۱۰ اپراتور تلفن همراه وجود دارد که در این میان سیمکارت های اپراتورهای وودافون، ایرتل و آیدیا بهترین گزینه ها هستند. البته هر یکی از این اپراتورها در مناطق مشخصی از کشور هند، آنتن دهی و خدمات بهتری ارائه می دهند. به طور مثال برای سفر به شهر بمبئی، انتخاب و خرید سیمکارت های وودافون توصیه می شوند. همچنین می توانید سیمکارت های گردشگری و مسافرتی را خریداری کنید که اغلب اعتباری ۳ ماهه دارند.

با آن که سیمکارت ها و نرخ تماس موبایلی در هند بسیار ارزان هستند، اما خرید سیمکارت خود چالشی بزرگ محسوب می شود. این سیمکارت ها در فرودگاه های بین المللی هند به فروش می رسند و البته برای تهیه آن ها باید مدارکی را به همراه داشته باشید. همچنین می توانید برای خرید سیمکارت به فروشگاه های موبایل فروشی مرکز شهر بمبئی و یا مراکز خرید بزرگ بروید.

مدارک لازم برای خرید سیمکارت هندی

 • ۲ عکس رنگی پاسپورت
 • فتوکپی از صفحه اول پاسپورت و به همراه داشتن پاسپورت
 • فتوکپی از ویزا هند و به همراه داشتن اصل ویزا
 • فتوکپی از مدرکی برای نشان دادن محل زندگی خودمدرکی از محل اقامت خود در هند

با همه این ها اگر ترجیح می دهید از سیمکارت ایرانی خود استفاده کنید، لازم است از نرخ رومینگ این سیمکارت ها اطلاع داشته باشید.

 هزینه های زیر برای هر یک دقیقه و به تومان هستند. 

نوع ارتباط
همراه اول با VODAFONE, AIRTEL, SPICE, RELIANCE, MTNL, AIRCEL, BSNL
ایرانسل با Airtel
رایتل با MTNL
مکالمه داخلی
۱۴,۸۰۰
5,000
31,800
مکالمه با ایران
۳۹,۲۰۰
5,000
78,000
دریافت مکالمه
۱۷,۷۰۰
5,000
37,000
ارسال پیامک
۵,۹۰۰
1,500
9,000
اینترنت (هر مگابایت)
-
2,000
200,000
Photo by : Unknown

امنیت در طی سفر به بمبئی

باید بدانید که کشور هند از لحاظ شاخص های جهانی صلح و امنیت در رده ۱۴۱ دنیا قرار گرفته و بنابراین از کشور ما ایران جایگاه پایین تری دارد. البته هند در این رده بندی از کشورهایی چون مصر، ترکیه، لبنان، روسیه و اوکراین وضعیت بهتری دارد و بالاتر است. 

اگر بخواهیم نگاه جزیی تر به امنیت شهر بمبئی هند بیاندازیم آن را با شهر تهران مقایسه کنیم، می بینیم امنیت بمبئی در اغلب موارد شبیه تهران بوده و حتا در برخی از موارد نیز امن تر ارزیابی می شود. به طور مثال امنیت پیاده روی تنهایی در شب و روز بمبئی درست مانند تهران است و پیاده روی به تنهایی در خیابان های این شهر هندی چندان توصیه نمی شود. همچنین طبق آمار، خلاف هایی چون دزدی، کیف قاپی، پخش و فروش مواد مخدر، حمله فیزیکی و ... در شهر بمبئی مانند تهران است و بالا نیست. 

البته همه این آمار و اطلاعات به این معنی نیست که امنیت شهر بمبئی با تهران برابری می کند. نکاتی هست که دانستن شان پیش از سفر شما به بمبئی بسیار کارآمد خواهد بود.

ترور: تاریخچه بمبئی و تنش های بسیارش با مردم پاکستان و جدال بر سر منطقه کشمیر باعث شده که اتفاقات ناخوشایندی چون عملیاتی تروریستی در  ذهن مردمان بمبئی پر رنگ باشد. بنابراین هوشیار باشید و در مکان های شلوغ اگر متوجه مورد غیر طبیعی شدید، به سرعت آن را با پلیس در میان بگذارید. 

کیف قاپی: گرچه طبق آمار، کیف قاپی در بمبئی با تهران تفاوت چندانی ندارد، اما تجربه چیزی خلاف این را ثابت کرده است. باید بدانید کیف قاپی بسیار در هند و شهر بمبئی رایج است و به خصوص در مکان های پرتردد مانند بازار کرافورد، معبد ماحالاکسمی، دروازه هند و قطارهای شهری شلوغ، بسیار محتمل است.

کلاهبرداری: متأسفانه کلاهبرداری در این شهر هندی بسیار اتفاق می افتد و شما باید حواستان را جمع کنید. به طور مثال در فرودگاه حرف کسی که اصرار  دارد غرفه تاکسی ها بسته است را نادیده بگیرید، چرا که این غرفه همیشه باز است. یا گول حرف کسانی که اصرار دارند به شما تورهای جزیره الفنت را بفروشند نخورید، چرا که در واقع تور گشت شهری سه ساعته را به شما پیشنهاد می کنند. از هر گونه گدا و متکدی در شهر دوری کنید و اگر به دنبال شما افتادند کافیست بگویید: بس! این کلمه همان معنایی را در فارسی دارد که در زبان هندی و خواهید دید که دیگر دنبال شما نمی کنند. 

+ همچنین از رانندگان تاکسی که تاکسی متر درستی ندارند دوری کنید و یا به بهانه ای از این دست که «مسیر شما بسیار نزدیک است» و یا «هر کسی نمی تواند شما را ببرد» گوش نکنید. در این حالت مطمئن ترین گزینه استفاده از تاکسی های خصوصی اوبر و اولاست. این دو شرکت همانند تاکسی های اسنپ هستند و با نصب کردن نرم افزار آن ها روی گوشی می توانید آن ها را کرایه کنید.

نکات ایمنی برای بانوان: اگر شما هم از آن خانم های عشق سفرید که دارید برای سفری تنها و به صورت مستقل برنامه ریزی می کنید، بهتر است این نکات را در نظر بگیرید. 

۱- پیاده روی و گشت و گذار تنهایی در شب های بمبئی را از فکرتان دور کنید. البته وسایل حمل و نقل عمومی هم برای عبور و مرور در شب امن نیستند و اصلا توصیه نمی شوند. 

۲- برای آن که شب ها در شهر بمبئی گردش کنید بهتر است با چند نفر دیگر همراه شوید و یا رفت و آمد خود را با تاکسی های اوبر و اولا انجام دهید.

۳- از مکان های کم نور و خلوت مانند پل ها، ایستگاه های خالی قطار و خیابان های خلوت دوری کنید.

۴- برای بازدید از مکان های مذهبی چون معابد، مساجد و جاذبه های فرهنگی مهم، از لباس های ساده و پوشیده استفاده کنید. این موضوع برای هندی ها بسیار حساسیت برانگیز است.

Photo by : Husain Ujjainwala

بهترین فصل سفر به بمبئی

شهر بمبئی آب و هوایی گرمسیری و مرطوب دارد که در اغلب اوقات سال گرم و بسیار شرجی است. طبیعت ساحلی و منطقه گرمسیری این شهر نیز به پایدار ماندن وضعیت دمایی این شهر کمک می کنند. میانگین دمای سالانه شهر بمبئی ۲۷.۲ درجه سانتیگراد و میانگین بارش در حدود ۲۴۲.۲ سانتی متر است. با نگاهی به متوسط بارندگی بمبئی خواهیم دریافت که باید منتظر بارش های بسیاری باشیم. 

خوب است بدانید میانگین حداکثر دمای تابستان های بمبئی ۳۲ درجه سانتیگراد و در زمستان ها ۳۰ درجه سانتیگراد خواهد بود. همچنین میانگین حداقل دمای تابستان های این شهر ۲۵ و حداقل دمای زمستان ها ۲۰ درجه سانتیگراد است. بنابراین در اغلب سال شاهد گرمای هوا هستیم.

نوامبر تا فوریه (اواسط آبان تا اوایل اسفند): در این ماه ها، درست زمان رویداد فصل زمستان بمبئی است که در واقع بهترین زمان سفر به این شهر هندی است. بمبئی به عنوان شهری ساحلی، آب و هوای زمستانی ملایم و دلپذیری دارد و زمان مناسبی را برای تفریحات ساحلی و طبیعت گردی ایجاد می کند. در این بین ماه های دسامبر و ژانویه رطوبت کم تری دارند.

مارس تا می (اسفند تا اردیبهشت): در این زمان رطوبت هوا افزایش می یابد و روزهای تابستانی بمبئی شروع می شوند. در این بازه گاهی میانگین دمای هوا تا 40  درجه سانتیگراد افزایش می یابد. به همین دلیل در این دوران می توانید در بهترین هتل ها با قیمت بسیار مناسبی اقامت کنید. 

ژوئن تا اکتبر (خرداد تا مهر): در این فاصله بمبئی میزبان بارش های موسمی معروفش خواهد بود و بارش های روزانه و سیل آسا اتفاقی معمول محسوب می شود. با این حال این بازه یکی از قشنگ ترین فصل های بمبئی است. یکی از دلایلی که این زمان را در بمبئی متمایز می کند، برگزاری جشنواره هیجان انگیز «گانش» در دو ماه مرداد و شهریور است.

بنابراین برای بهترین فصل سفر بمبئی می توان به دو بازه اشاره کرد:

نوامبر تا فوریه (اواسط آبان تا اوایل اسفند) که آب و هوای دلپذیری دارد.
مهر تا فروردین: بارش های موسمی بمبئی کم شده اند و جذاب ترین جشنواره های شهر برگزار می شوند. 

Photo by : Mohammed Al Balushi

دغدغه زبان نداشته باشید!

یکی از متداول ترین سوال های اخیر کاربران کارناوالی در کامنت ها، مساله زبان و چگونگی برقرار کردن ارتباط در کشوری خارجی بوده است. از همین رو مقاله ای کامل درباره انواع راه های برقراری ارتباط برای شما تهیه کردیم تا نشان بدهیم چگونه می توان زبان کشوری را بلد نبود، به آن کشور سفر کرد و از سفر خود هم لذت برد.

اگر به غیر از فارسی، به زبان دیگری تسلط ندارید و یا انگلیسی تنها زبانی است که شما بلدید، خواندن این مقاله کاربردی را از دست ندهید.

Photo by : Unknown

سخن آخر

همان طور که گفتیم تمام هزینه های ذکر شده در این مقاله، جدید و به روز بوده و از منابع معتبر استخراج شده اند، با این حال تفاوت جزیی در اعداد و ارقام در گذر زمان طبیعی است. کارناوال در زمان های معین و در آینده نسبت به به‌روز رسانی هزینه ها اقدام خواهد کرد. 

این مقاله را چگونه ارزیابی می کنید؟

خواندن این مقاله آموزشی در تصمیم گیری شما برای سفر به بمبئی موثر بود؟

شما تجربه ای از سفر به بمبئی و یا کشور هند دارید؟ هزینه های سفر شما به چه شکل بود؟

کارناوال مشتاقانه از خواندن تجربیات سفر شما استقبال می کند.

دیدگاه ها، خاطرات و عکس های خود را با ما و دیگر دوستان‌تان در کارناوال در میان بگذارید و به ما بگویید این بار مقاله هزینه سفر به چه شهر و کشوری را برای شما تدارک ببینیم.

کلیه حقوق مادی و معنوی برای کارناوال محفوظ است. استفاده از مطالب و تصاویر سایت تنها در صورت پذیرش شرایط و ضوابط کارناوال امکان پذیر است.