karnaval.ir

پریوش سارانی

نویسنده ارشد کارناوال

انتشار

16 مرداد 1400

به روز رسانی

16 مرداد 1400

به نقل از خبرگزاری مهر 

رئیس دبیرخانه کمیسیون ماده پنج از تصویب طرح ساماندهی و ارتقا کیفی خیابان ولیعصر (عج) درکمیسیون ماده پنج خبر داد.

به گزارش خبرگزاری مهر، علی اشراقی رئیس دبیرخانه کمیسیون ماده پنج با اشاره به تصویب طرح ساماندهی و ارتقای کیفی خیابان ولیعصر (عج) در جلسه اخیر این کمیسیون گفت: خیابان ولیعصر (عج) یکی از عناصر اصلی تشکیل‌دهنده استخوان‌بندی شهر تهران، به طول ۱۷/۲ کیلومتر است که از دامنه‌های البرز در شمال تا دشت کوهپایه ای تهران در جنوب (حد فاصل میدان‌های تجریش و راه آهن) قرار دارد و از مناطق ۱، ۳، ۶ و ۱۱ عبور می‌کند.

وی ادامه داد: با توجه به اینکه در طرح جامع شهر تهران، خیابان ولیعصر (عج) در امتداد محور تاریخی–گردشگری دربند-ری به عنوان یکی از ارکان اصلی ساختار شهر آمده است و در طرح تفصیلی شهر تهران نیز شهرداری ملزم به تهیه دستورالعمل طراحی شهری این محور با همکاری وزارت میراث فرهنگی شده است، شهرداری تهران در این دوره نسبت به تهیه طرح ساماندهی و ارتقای کیفی خیابان ولیعصر (عج) اقدام کرد.

رئیس دبیرخانه کمیسیون ماده پنج اضافه کرد: طرح مذکور پس از برگزاری جلسات متعدد کارگروه فنی و انجام اصلاحات لازم، نهایتاً در جلسه اخیر کمیسیون مطرح و طرح ساماندهی و ارتقای کیفی خیابان ولیعصر (عج)، مطابق نقشه‌ها، ضوابط و مقررات کالبدی به تصویب رسید.

اشراقی، تدقیق ضوابط ساخت‌وساز و تعیین میزان آن برای هر پلاک، رعایت حقوق مکتسبه قانونی، احیای ارزش‌های تاریخی با تعریف و تبیین انواع تثبیت ابنیه ارزشمند فرهنگی و تاریخی، ارتقا سیما و منظر شهری، ایجاد خط آسمان، استفاده از مصالح مناسب، تعییین عملکردهای لازم برای استقرار با هدف ایجاد سرزندگی و اولویت حرکت پیاده به منظور ایجاد عرصه‌های سرزنده شهری و احیا هویت تاریخی به ویژه با تحدید تأمین و دسترسی پارکینگ را از احکام طرح ساماندهی و ارتقای کیفی خیابان ولیعصر (عج) عنوان کرد.

وی تأکید کرد: در این جلسه مقرر شد، چارچوب طراحی شهری در این طرح مورد توجه قرار گرفته و به منظور حفاظت از ارزش‌های طبیعی و آثار ارزشمند تاریخی– فرهنگی و نظارت، کنترل و مدیریت یکپارچه، شورای راهبری ساماندهی و ارتقا کیفی خیابان ولیعصر (عج) به مسئولیت معاون شهرسازی و معماری شهرداری تهران تشکیل شود.

اشراقی تصریح کرد: تصویب این طرح، گامی در راستای حفاظت از میراث طبیعی، هویت تاریخی و ارزش‌های فرهنگی–اجتماعی خیابان ولیعصر (عج) به عنوان یکی از عناصر اصلی تشکیل دهنده شهر تهران و تلاش برای ثبت این خیابان در فهرست میراث فرهنگی جهان است.

رئیس دبیرخانه کمیسیون ماده ۵ در خصوص سایر تصمیمات این جلسه گفت: طرح موضعی محدوده اسلام واقع در رود دره اوین-درکه در منطقه ۲ از دیگر موضوعات مورد بررسی درجلسه کمیسیون بود که کلیات آن به تصویب رسید و قرار شد، پس از اصلاحات لازم، جزئیات طرح به تأیید کارگروه فنی برسد. در ادامه، موضوع آزادسازی سایت جنگ افزارسازی منطقه ۱۳ به وسعت ۱۷ هکتار مورد بحث و بررسی قرار گرفت و با توجه به وجود میراث فرهنگی در این محدوده، بنا شد تا ۷۰ درصد این اراضی به فضاهای خدماتی و سبز و باز اختصاص داده شود و در ۳۰ درصد مابقی بارگذاری مسکونی با رعایت تأمین سرانه‌های خدماتی انجام شود، نهایتاً این طرح به منظور تائید نهایی به شورای عالی شهرسازی و معماری ایران ارسال شد. بازنگری و اصلاح ضوابط تأمین پارکینگ کاربری‌ها در کلان شهر تهران نیز از دیگر موضوعات مورد بررسی بود که در این خصوص نیز مقرر شد، مراتب به شورای عالی ترافیک و شورای عالی شهرسازی و معماری ایران ارسال شود.

لازم به ذکر است، جلسه کمیسیون ماده پنج به ریاست پیروز حناچی شهردار تهران و با حضور محسن هاشمی رفسنجانی رئیس شورای اسلامی شهر تهران، عبدالرضا گلپایگانی معاون شهرسازی و معماری اعضا و علی اشراقی رئیس دبیرخانه کمیسیون ماده پنج تشکیل شد.

خیابان ولیعصر (عج)، یک گام به ثبت جهانی نزدیک شد

خیابان ولیعصر (عج)، یک گام به ثبت جهانی نزدیک شد

خیابان ولیعصر (عج)، یک گام به ثبت جهانی نزدیک شد

اخبار روز گردشگری را در کارناوال دنبال کنید.

قدم در راهی گذاشتم که در آغاز برایم مبهم بود، اما حالا جذاب است. انگیزه، امید و عشق موجب شد تا از سختی‌های این راه ترسی به خود راه ندهم، خستگی جسمم را با طراوت و شادابی روحم تسکین دهم و با قدرت بیشتر و

...

آیا این مطلب مفید بود؟

0 دیدگاه

جدید ترین دیدگاه

اپلیکیشن کارناوال

با نصب اپلیکیشن کارناوال، کنترل سفر را این بار شما به دست بگیرید. در این اپلیکیشن شما دنیایی از امکانات و خدمات را همیشه و همه جا در جیب خود دارید؛ آشنایی با جاذبه ها و فرهنگ شهرها و کشورهای مختلف، رزرو آنلاین بلیت هواپیما و یا حتی رزرو انواع اقامت بسته به سلیقه و بودجه ای که دارید. اپلیکیشن کارناوال یعنی کنترل سفر در دست شما.

Android

IOS

مجوزها و نمادها

هدف اصلی کارناوال این است که بهترین خدمات گردشگری را به صورت آنلاین به کاربران خود ارائه دهد. هر آن چیزی که برای سفر خود نیاز دارید را از کارناوال بخواهید؛ از آشنایی با جاذبه ها، سوغات و غذاهای محلی تا رزرو آنلاین بلیت هواپیما و انواع اقامتگاه. در هر جا و در هر ساعت از شبانه روز، می توانید به صورت آنلاین خدمات سفر خود را رزرو کنید و یا هر سوالی دارید از ما بپرسید. کارناوال کنترل سفر شماست!

کلیه حقوق مادی و معنوی کارناوال برای شرکت کاروان سفر های هیرمان محفوظ است. استفاده از محتوای سایت تنها در صورت پذیرش شرایط و ضوابط امکان پذیر است.