ویدیو HD
بهاره فلاح

نویسنده ارشد کارناوال

انتشار

10 اردیبهشت 1397

به روز رسانی

15 شهریور 1398

به نقل از خبرگزاری تسنیم، سیدمحمد حسینی -مدیرکل میراث‌فرهنگی استان مرکزی- اظهار کرد:

امروزه گردشگران بسیاری به دنبال  سفر به مناطق بکرطبیعی و کمتر شناخته شده هستند تا انواع این موهبت را تجربه کنند. گردشگری نجوم نیز به عنوان بخشی از گردشگری فعال در بسیاری از کشورها، در حال انجام است که توانسته بازار مطلوب اقتصادی و علمی را به بار آورد.

حسینی افزود:

فعالیت‌هایی که گردشگر در مکان‌هایی خارج  از محیط عادی زندگی خود به منظور رصد آسمان و ستاره‌ها، با هدف و انگیزه علمی، ماجراجویی، سرگرمی و آموزش انجام می‌دهد را گردشگری نجوم می‌گویند که یکی از جاذبه‌های مهم در رویکردهای نوین گردشگری است. در استان مرکزی نیز با توجه به پتانسیل‌ها و شرایط جغرافیایی در برخی از مناطق استان می‌توان به عنوان یکی از مقاصد مهم گردشگری نجوم بهره برد.

او در ادامه گفت:

برخی از مناطق روستایی که پتانسیل این نوع گردشگری را دارند و می‌توانند برای آن منطقه درآمدزایی را به همراه داشته باشد روستای هدف گردشگری وَفس در شهرستان کمیجان است زیرا که آسمان زیبای این روستا در تلسکوپ بسیاری از ستاره شناسان غرب کشور جای گرفته و همواره مورد استفاده قرار می‌گیرد.

حسینی بیان کرد:

این منطقه برای رصد از ویژگی‌های آب و هوایی بسیار مطلوب و منحصر به فردی برخوردار است و همچنین دوری از آلودگی هوا وآلودگی نوری که از عوامل جدی در ایجاد یک نقطه مطلوب برای رصد به شمار می‌رود است. آسمان روستای وفس جزو برترین‌های آسمان‌های ایران است و پتانسیل یک منطقه بکر برای این نوع گردشگری را دارد.

او اظهار کرد:

این امر مهم نیازمند تلاش بیشتر و آموزش ترویج علم نجوم با همکاری موسسات رصد استان است و می‌تواند زمینه ساز این نوع گردشگری با توجه به پتانسیل‌های موجود باشد.

مدیرکل میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان مرکزی گفت:

یک مجوز احداث اقامتگاه بومگردی در این روستا صادر شده تا به غیر از استقرار ستاره‌شناسان، امکان تجربه یک زندگی بومی و استفاده از مواهب آن نیز برای ایشان ممکن شود. این امر باعث استقرار مطلوب گردشگران در این روستا و از سوی دیگر توانمند شدن جوامع محلی می‌شود.

Photo by : Unknown

#اخبار روز گردشگری را در کارناوال دنبال کنید.

3 دیدگاه

جدید ترین دیدگاه
پيام

بهترین جایی هست که میتونید باران شهاب سنگ ها رو ببینید و لذت ببرید .

16 فروردین 1399

Tahoora

چه فصلی برای بازدید از آسمان زیبای این منطقه رو پیشنهاد میکنید ؟

بهاره فلاح

سلام دوست عزیز

بازدید از آسمان این منطقه بستگی به شرایط جوی و وجود پدیده های آسمانی دارد و بر اساس فصل نمی توان در مورد آن نظر داد.

07 فروردین 1399

06 فروردین 1399

سلاله

واقعا زیبا و خواندنی بود ممنونم از شما .

24 اسفند 1398

کلیه حقوق مادی و معنوی کارناوال برای شرکت کاروان سفر های هیرمان محفوظ است. استفاده از محتوای سایت تنها در صورت پذیرش شرایط و ضوابط امکان پذیر است.

FLIGHT TICKET