اصفهان، شهرستان آران و بیدگل، جاده مرنجاب


مدت پیشنهادی بازدید: 

24 تا 48 ساعت

ساعت دسترسی: 

امروز یکشنبه 24 ساعته

شماره تماس: 

هزینه خودرو شخصی: 

5000 تومان

هزینه آفرود و شاسی بلند: 

10000 تومان

هزینه اتوبوس: 

40000 تومان

همه چیز درباره کویر مرنجاب اصفهان

نقد و بررسی

نقشه و مسیر

نظرات کاربران

پرسش و پاسخ

نقد و بررسی کارناوال

سحر بحیرائی

نویسنده ارشد کارناوال

19 آذر 1397

13 آبان 1398

معرفی /

کویر مرنجاب اصفهان | قلب کویرهای ایران

کویر مرنجاب اصفهان یکی از کویرهای کوچک اما بسیار زیبای ایران است که در قلب بیابان های مرکزی ایران قرار دارد. این کویر در دل خود یک کاروانسرای بسیار زیبا دارد که به کاروانسرای مرنجاب معروف است و البته یکی از 999 کاروانسراهایی است که شاه عباس صفوی در ایران ساخت. این بار با کارناوال همراه شوید تا گردشی در این کویر داشته باشیم، دیدنی هایش را تماشا کنیم و با تفریحات کویر مرنجاب آشنا شویم.

Photo by : Vahid varasteh

چرا کویر مرنجاب؟


 • زیبایی کویر مرنجاب در نوع خود بی نظیر است و می توانید در نیمه دوم سال، زمانی که همه جا سرد است لذت قدم زدن روی شن های داغ را تجربه کنید.
 • انجام تفریحاتی نظیر شترسواری، موتور چهارچرخ و آفرود در کویر مرنجاب امکان پذیر است.
 • یکی از کاروانسرای های عباسی ایران در قالب یک اقامتگاه سنتی در این کویر قرار دارد و تجربه اقامت در یک کاروانسرای قدیمی در دل کویر را به شما هدیه می دهد.
 • این کویر در نزدیکی دریاچه نمک آران و بیدگل قرار دارد و دیدن پلی گون های دریاچه و غروب زیبای آن خالی از لطف نیست. همچنین تماشای جزیره سرگردان این دریاچه نیز تجربه ای متفاوت به شما ارائه می دهد.
 • کویر مرنجاب پوشش گیاهی و جانوری متنوعی دارد و همین موضوع می تواند بازدیدی جالب و متفاوت برای شما از یک کویر رقم بزند.
Emad nematallahi 
Behnam Eghdamian 

در مسیر رسیدن به مرنجاب ...

قبل از هر چیز بهتر است بدانیم که کویر مرنجاب در فاصله تقریبی 48 کیلومتری شمال شهرستان آران و بیدگل در استان اصفهان قرار گرفته است که بخشی از بیابان بزرگ بند ریگ بوده و در غرب آن قرار دارد. مرنجاب از شمال به دریاچه نمک که با نام دریاچه نمک آران و بیدگل و دریاچه نمک مسیله هم شناخته می شود، محدود شده است و در ارتفاع 850 متری از آب های آزاد قرار دارد.

قبل از آغاز سفر بدانید

برای رسیدن به این کویر، وارد جاده ای می شوید که مرنجاب نام دارد. از ابتدای این جاده تا کاروانسرای مرنجاب -که در بخش دیدنی ها کامل به آن می پردازیم- حدود 40 کیلومتر راه در پیش دارید؛ مسیری به شدت ناهموار که طی آن بیشتر از چیزی که انتظار دارید زمان می برد. این نکته را هم باید در نظر بگیرید که نباید با هر نوع وسیله نقلیه ای وارد این جاده شوید و بهتر است از ماشین های دو دیفرانسیل و قوی استفاده کنید. نکته دیگری که باید در این مسیر به آن توجه کنید آن است که در طول مسیر و حدودا هر 500 متر یک بار تابلوهایی را می بینید که به شما اعلام می کنند راه را درست آمده اید. هوشیار باشید و اگر این تابلوها را ندید از همان مسیری که آمده اید برگردید چرا که در طول مسیر مرنجاب چندین بار با دو راهی های مختلف مواجه می شوید.

این مسیر مملو از درخت های گز و تاغی است که برای سیراب کردن شترهای صحرا در مقابل سختی های کویر مقاومت می کنند. اگر در کنار جاده بایستید تا درختان را تماشا کنید، احتمال دارد بزمجه هایی را زیر درختان ببینید که گرما امان‌شان را بریده و به سایه درخت ها پناه آورده اند. کمی که جلوتر بروید به یک شیب بسیار تند در جاده خواهید رسید که به آن خطب شکن می گویند که یکی از جذابیت های این مسیر به شمار می رود.

همین طور که به سمت کاروانسرا پیش می روید به یک دو راهی خواهید رسید که در یک سوی آن کامیون های حمل نمک در حال جا به جا شدن هستند و پیش زمینه آن دریاچه سفید رنگ و زیبای نمک آران و بیدگل است که چند ضلعی های بلوری شکلش سالانه گردشگران زیادی را به سمت خود می کشاند. در میان این دریاچه شاید یکی از جالب ترین جاذبه های این کویر جا خوش کرده باشد، آن هم جزیره سرگردان است -در بخش دیدنی ها بیشتر در مورد دریاچه و جزیره می خوانیم-  که از دور خود نمایی می کند. همچنین قبل از آن که به کاروانسرای مرنجاب برسید با دو کاروانسرای دیگر روبرو می شوید که امکانات محدودی در اختیارتان می گذارند. حال که به این کویر زیبا رسیدیم در ادامه همراه ما باشید تا با دیدنی ها و تفریحات مرنجاب بیشتر آشنا شویم...

Sahoora Esbati 
Mohsen Jalali 

آشنایی با کویر مرنجاب | قلب کویرهای ایران

جاده را که به آخر رساندید به کاروانسرای شاه عباسی می رسید که به نوعی مروارید این کویر زیبا هم هست و زمانی استراحتگاه تاجرانی بوده که از طریق جاده ابریشم، به سرزمین های دور می رفتند؛ کاروانسرایی با برج و باروهای بسیار بلند که اطرافش با شن های طلایی رنگ کویر احاطه شده است و امروز در قالب یک اقامتگاه سنتی از مسافران میزبانی می کند. هر چه از کاروانسرا دورتر شوید بیشتر خود را غرق این دریای بی پایان شنی می بینید که در برخی جاهایش مملو از درختان تاغ است، آن قدر انبوه که به آن ها جنگل های تاغ هم می گویند. اگر کمی به تپه های شنی دقت کنید شاید رد پای حیوانات کویری مثل گربه های و روباه های شنی را هم ببنید که لحظه ای برای شکار از مکان امن خود بیرون آمده اند. 

شاید بتوان این کویر را قلب کویر های ایران نامید چرا که در مرکزی ترین قسمت بیابان های ایران قرار گرفته است و البته به خاطر نزدیکی به پایتخت و ویژگی های مناسب جغرافیایی، داشتن فضایی امن و اعتدال نسبی آب و هوایی فضایی مناسب برای توسعه گردشگری و سرمایه گذاری های بلند مدت است.

در مجموع باید گفت که زیبایی های این کویر تمام نشدنی است؛ تپه‌های شنی بلند، دریاچه نمک بی نظیر و جزیره سرگردانی که در وسط دریاچه قرار دارد همه و همه به زیبایی های این کویر می افزاید. در ادامه به بررسی ویژگی های مختلف این کویر زیبا بپردازیم.

Alireza Rastegar 
Mohsen Mohajerbatsami 
Bastien Renad 

دیدنی های کویر مرنجاب

مرنجاب دیدنی های شگفت انگیزی در خود دارد که شاید جای دیگر نتوانید نظیرشان را پیدا کنید. در ادامه دیدنی های این کویر را با هم مرور می کنیم:

1- کاروانسرای عباسی مرنجاب

این بنا در سال ۱۰۱۲ هجری قمری به دستور شاه عباس صفوی در مسیر جاده تجاری ابریشم ساخته شد. در اصل این کاروانسرا جهت رفاه حال تاجران و مسافرانی ساخته شده بود که اغلب از مسیر های کویری عبور می کردند. این کاروانسرا تقریبا به شکل مربع و در زمینی به مساحت نزدیک به 3500 متر مربع ساخته شده و دارای 29 اتاق است. بالای کاروانسرا باروهایی وجود دارد که به شکل سنگرهای حفاظتی هستند و گفته می شود که در گذشته حدود ۵۰۰ پاسدار مسلح وظیفه محافظت از این  کاروانسرا (قلعه (1)) را داشتند.

و اما مهمترین ویژگی این بنا وجود قنات آب شیرین است که در کویری خشک و بی آب و علف، ویژگی بسیار مهمی تلقی می شود و هر ساله گردشگران زیادی را به خود جذب می کند. یکی دیگر از جذابیت های این کاروانسرا حوضچه آب بزرگی است که در ضلع جنوبی کاروانسرا قرار دارد و گه‌گداری حیوانات تشنه کویر از آن آب می خورند و سیراب می شوند.مسافرانی که می خواهند تجربه اقامت در یک کاروانسرای تاریخی در دل کویر را داشته باشند حتما به این کاروانسرا سر خواهند زد. اگر قصد چادر زدن در کویر را دارید، اطراف کاروانسرا که سنگ فرش هم شده مکان بسیار مناسبی است.  

مالکیت و مرمت کاروانسرا

این کاروانسرا تا سال 1378 به فردی به نام عباس شیبانی تعلق داشت و از آن برای آغل گوسفندانش استفاده می کرد. در همان سال این بنا، توسط سازمان میراث فرهنگی خریداری شد و در قالب طرح پردیسان به همراه خانه عامری های کاشان مورد مرمت قرار گرفت. مرمت بنا تا سال 82 طول کشید و تمامی اتاق های آن که به خرابه تبدیل شده بودند به طور کامل مورد مرمت قرار گرفتند. پس از مرمت، بنا تحت پوشش صندوق حفظ و احیای اماکن تاریخی که زیر نظر سازمان میراث فرهنگی فعالیت می کند، قرار گرفت. این کاروانسرا در 30 تیر 1384 با شماره 12126 به ثبت میراث ملی رسید و امروز به عنوان یک اقامتگاه سنتی به فعالیت خود ادامه می دهد.


(1) این کاروانسرا کاربری نظامی هم داشته و به همین خاطر به آن قلعه هم می گفتند.

Sasan rashtipur 
Mani Jahanshahi 
Nashmil 

2- دریاچه نمک آران و بیدگل

دریاچه نمک، دریاچه نمک مسیله و دریاچه نمک آران و بیدگل همگی نام های این دریاچه زیبا و آینه ای هستند که در کویر مرکزی ایران قرار گرفته و رودهایی مثل رود شور به آن می ریزد. این دریاچه زیبا کمی دورتر از کاروانسرای عباسی مرنجاب و در 9 کیلومتری آن قرار گرفته و وسعتی بالغ بر ۶۴۷ کیلومتر مربع دارد. دریاچه نمک در بیشتر طول سال خشک و پوشیده از نمک است، با این وجود پس از بارش باران و تبخیر آب می‌توان با صحنه‌های جالبی مانند اشکال هندسی حاصل از رسوبات نمک مواجه شد که به آن ها پلی گون گفته می شود. دریاچه نمک مثلثی شکل بوده و عمق آن چیزی بین 5 تا 54 متر است که توسط لایه های خاک رس از یکدیگر جدا شده اند. دریاچه نمک آران و بیدگل از مهمترین پایگاه های استخراج نمک خوراکی و صنعتی ایران به شمار می رود.

دسترسی به دریاچه نمک آران وبیدگل

اگر از سمت آران و بیدگل می آیید، 5 کیلومتر مانده به کاروانسرا به دوراهی دریاچه نمک خواهید رسید و اگر از سمت کاروانسرا به سمت دریاچه می روید وقتی به دوراهی رسیدید مسیر شمالی را ادامه دهید تا وارد مسیر دریاچه شوید.

نکته: زمین های اطراف دریاچه بشدت باتلاقی هستند و رانندگی در خارج از این دو مسیر می تواند باعث فرو رفتن خودرو در گل های کویری شود.

Sahel sobhdel 
João Leitão 
Reza Fotouhi 

3- جزیره سرگردان مرنجاب

جزیره‌ سرگردان یکی دیگر از جذابیت‌های طبیعی این کویر به شمار می‌رود که در دریاچه‌ نمک قرار دارد؛ البته باید توجه کنیم که این جزیره به جای سرگردان بودن در آب در دریایی از نمک سرگردان شده است. زیبایی این جزیره زمانی پدیدار می شود که در کویر باران ببارد. وقتی بارندگی آغاز می شود، اطراف کویر را 2 تا 5 سانتیمتر آب فرا می گیرد و تکان خوردن آب باعث می شود که فکر کنید این جزیره در حال تکان خوردن و سرگردان است.

دلیل دیگری که برای سرگردان بودن جزیره بیان می کنند، این است که در دامنه این جزیره همیشه ابری از غبار وجود دارد و خطای دید باعث می‌شود شبیه به یک کشتی سرگردان در دریا به نظر برسد. تمام این دلایل باعث شده اند که به این جزیره لقب سرگردان بدهند.

در گذشته مردم فکر می کردند که این جزیره مانند کشتی سرگردانی است که در دریاى بیکران نمک پدیدار مى شود چون عواملی که در بالا به آن اشاره کردیم موجب خطای دید می شد و مردم فکر می کردند که جزیره در حال تکان خوردن است و از آن پس به آن جزیره سرگردان گفتند که هنوز هم این نام را با خود یدک می کشد.

توجه داشته باشید که شما فقط دو ماه در سال می‌توانید جزیره سرگردان را مشاهده کنید. در باقی ماه‌های سال به علت خشک شدن آب این جزیره تبدیل به نمک زار می‌شود.

دسترسی به جزیره سرگردان

از دو راه می توانید به این جزیره دسترسی پیدا کنید:

مسیر اول از شهرستان آران و بیدگل که به سمت کاروانسرا می آیید، 5 کیلومتر مانده به کاروانسرا در دو راهی جاده، بعد از تل های خاکی دریاچه، به سمت شمال شرق می روید تا به جزیره برسید.

مسیر دوم مسیر کاروانسرای مرنجاب به سمت چاه دستکن، بعد از چاه دو راهی دریاچه مسیر سمت چپ به جزیره سرگردان منتهی می گردد.

 نکته: اگر قصد تماشای این جزیره در دل دریاچه را دارید حتما توجه کنید که وسایلی از قبیل قطب نما و جی پی اس همراه تان باشد، ضمن این که اگر برای نزدیک شدن به جزیره از وسیله نقلیه استفاده می کنید بیش از 200 متر به دریاچه نزدیک نشوید چون اطراف آن کاملا باتلاقی است. نکته مهم دیگری که باید به آن توجه کنید این است که سطح دریاچه کاملا سفید رنگ است و انعکاس نور موجب آسیب به چشمان تان می شود پس حتما از عینک آفتابی استفاده کنید.
Unknown | Jahaniran 
Unknown | Mehr 

4- چاه دستکند (دستکن)

این چاه در فاصله 5 کیلومتری از شرق کاروانسرا قرار گرفته و آب شیرین و گوارایی دارد. گفته می شود دلیل وجود آب شیرین در چاه، وجود لایه های ماسه است که شوری آب را به خود گرفته و آب را با کم ترین درصد نمک تصویه می کنند. نقل شده که امام رضا (ع) در مسیر عبور از عراق به مشهد این چاه را با دستان خود حفر کرده است بنابراین آن را بسیار مقدس می دانند. این چاه همچنین بخشنده گی اش را به حیوانات کویری نشان داده و شترهای زیادی از این چاه آب می خورند و سیراب می شوند.

M4taghi 
M4taghi 

تفریحات کویر مرنجاب

اگر به کویر مرنجاب رفتید می توانید تفریحات زیر را تجربه کنید:

1- پیاده روی شن های روان

یکی از بهترین تفریحات کویر، قدم زدن روی شن ها داغ است که بسیار طرفدار دارد. فقط دلی عاشق می خواهد و دو پای پویا که شما را به روی رمل ها بکشاند.

دسترسی به تپه ها و رمل های مرنجاب: به این نکته توجه کنید که اگر بخواهید به رمل های طلایی و زیبای مرنجاب برسید باید به وسیله ماشین از کاروانسرا مسافتی را طی کنید؛ مسافتی که پیشنهاد می شود آن را با راهنمای محلی بپیمایید. اگر هم بخواهید پیاده روی کنید باید حدود نیم ساعت در کویر قدم بزنید.

می توانید از رمل های شنی مرنجاب بالا بروید و تجربه ای متفاوت از کویرگردی برای خود رقم بزنید. از بالای این تپه ها با چشم انداز سراسر سفید رنگی مواجه می شوید که در واقع همان دریاچه نمک است.

sero 
Omid Jafarnezhad 
Pyan Fz 

2- شتر سواری

یکی دیگر از تفریحات کویر شترسواری است. این تفریح می تواند تجربه فضای زندگی بومیان منطقه در گذشته را برای تان تداعی کند.

هزینه شتر سواری حدود 10000 تومان است.

Photo by : leszek wybraniec

3- موتور چهارچرخ

یکی دیگر از تفریحات هیجان انگیز کویر موتورهای چهارچرخ است که با سرعت زیاد روی تپه های شنی حرکت می کنند.

هزینه با توجه به زمان و مسافت متغیر است و حداقل قیمت آن 10000 تومان است

Photo by : Unknown

4- آفرود سواری 

آفرود سواری نیز نوع دیگری از تفریحات بیابانی به شمار می رود. به دلیل وجود ماسه های روان فقط این دسته ماشین های شاسی بلند می توانند در این مناطق حرکت کنند.

هزینه آفرود با توجه به مدل ماشین، مسافت و مدت زمان متفاوت است به عنوان مثال:

نفری 25000 تومان به ازای هر 10 دقیقه | آفرود ویژه : 4 ساعت گردش در کویر هر ماشین 38000

در اختیار داشتن ماشین به همراه راننده به مدت (4 ساعت) و بازدید از جاذبه های کویر مرنجاب در حدود 350.000 تومان (تعداد نفرات بسته به مدل ماشین متفاوت است)

Alireza kheirkhah 
Erfun Farshchi 

5- کمپینگ و شب نشینی

یکی دیگر از تفریحات هیجان انگیز کویر چادر زدن و شب مانی است. افراد زیادی که تمایل به چادر زدن در کویر را دارند با تجهیزات کمپینگ به مناطق کویری سفر می کنند. در کنار آن روشن کردن آتش و شب نشینی نیز از تفریحات رایج کویر قلمداد می شود. 

Hamed Fayeghi 
Mahdi eshaghi 

6- رصد آسمان و عکاسی شب

شاید بتوان گفت یکی از اصلی ترین اهداف سفر به بخش های کویری همین باشد. آسمان کویر در شب فوق العاده تماشایی و زیباست و طیف گسترده ای از گروه های مختلف علاقه مند به نجوم و عکاسی شب اعم از حرفه ای و آماتور را به این مناطق زیبا می کشاند.

در کویر مرنجاب روی بام کاروانسرای عباسی تلسکوپ هایی برای رصد آسمان شب وجود دارد.

Vafa nematzadeh 
Abheejit Kumar 

اقامت در کویر مرنجاب

اگر قصد اقامت در کویر مرنجاب را دارید می توانید به راحتی از کاروانسرای شاه عباسی مرنجاب برای اقامت شبانه خود استفاده کنید و یا کمی از خود کویر دور شوید و از اکو کمپ های کویری اطراف استفاده کنید. همچنین اگر می خواهید حسابی از طبیعت استفاده کنید در کویر کمپ بزنید، اگر تازه کار هستید

برای کمپ زدن می توانید از زمین سنگ فرش شده اطراف استخری که روبه روی کاروانسرای عباسی است استفاده کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد راهکارهای کمپ در کویر به صفحه زیر مراجعه کنید:

هزینه اقامت در کاروانسرای مرنجاب

به ازای هر نفر از 100000 تا 150000 تومان به همراه صبحانه

امکانات

در کاروانسرای مرنجاب امکاناتی زیر در اختیار شما گذاشته می شود:

سرویس بهداشتی 

غرفه فروش اقلام ضروری مثل آب معدنی 

Photo by : Nikos simou

لوازم ضروری سفر به کویر مرنجاب

 برای یک سفر نیم روزه به کویر مرنجاب به تجهیزات خاصی نیاز ندارد جز لوازم اولیه مثل لباس خنک و کفش راحتی و آب آشامیدنی؛ اما برای کمپ در کویر قطعا به لوازم زیر نیز پیدا خواهید کرد.

آتش زنه
حشره کش
دارو های عمومی
دمپایی و صندل
دوربین
دوربین شکاری
زیرانداز
عینک آفتابی
قطب نما
هدلامپ
نقشه یا GPS
کیسه خواب
گوپرو
کلاه آفتابگیر
کفش پیاده‌روی
کفش اضافه
کرم دافع حشرات
کیسه زباله
کبریت یا فندک
وعده های غذایی
پاور بانک
لباس گرم
لباس نخی و خنک
سوخت
لباس اضافه
میان وعده
پول نقد
چادر مسافرتی
کارت شناسایی
کرم ضد آفتاب
کمک های اولیه
کوله پشتی

نکات ضروری سفر به کویر مرنجاب

حتما با یک فرد محلی در منطقه یا به صورت گروهی و یا با تورهای طبیعت گردی به همراه راهنمای مجرب به کویر بروید و از تنها رفتن بپرهیزید. 

اگر تنهایی و با وسیله نقلیه شخصی به مرنجاب می روید حتما منوی معرفی و بخش در مسیر رسیدن به مرنجاب و نکته های آن را بخوانید و آنها را جدی بگیرید.

از وسایل الکترونیکی خود خوب مراقبت کنید. شن به راحتی در وسایل تان نفوذ می کند و ممکن است آن ها را از کار بیندازد.

آب آشامیدنی به میزان دوبرابر مصرف معمول خود همراه داشته باشید. (چیزی معادل 4 لیتر). چون در مناطق کویری تبخیر به شدت صورت می گیرد و شما بیش از آنچه فکر کنید تشنه خواهید شد. 

برای جلوگیری از اُفت قند خون خوراکی های کربوهیدرات‌دار به همراه داشته باشید و توجه کنید که خوراکی های شکردار به ویژه شکرهای مصنوعی برای زمان بسیار کوتاه قند بدن تان را تامین خواهند کرد.

اگر قدم زدن روی شن ها باعث سوختن کف پای تان شد نگران نباشید؛ پاهای خود را زیر شن ها ببرید. خواهید دید چه قدر خنک می شوید؛ اما یادتان باشد که اگر بدون کفش راه می روید کفش تان را همراه تان ببرید تا اگر احساس خوشایندی نسبت به گرمای شن ها نداشتید فوری کفش های تان را به پا کنید. 

بهتر است قدم زدن روی شن ها را برای مدت کوتاهی تجربه کنید و بعد از آن کفش های تان را به پا کنید چون وجود حیواناتی مثل عقرب و ... بسیار بدیهی و خطرناک است. بهتر است از کفش های ساق دار استفاده کنید. 

اگر قصد عکاسی در شب و یا رصد آسمان شب در کویر را دارید اطراف تان را با نفت یا گازوئیل دایره ای بکشید تا از خطر نیش جاندران در امان باشید.

 برای گرفتن عکس های بهتر از سه پایه استفاده کنید.

اگر از لنز چشمی استفاده می کنید آن را در بیاورید چرا که در صورت وزیدن باد یا جابه جایی شن ها به لنز شما چسبیده و برای سلامتی چشمان تان خوب نیست.

بسیار مراقب حیوانات موجود در مناطق بیابانی باشید. برخی از آن ها دارای نیش های سمی هستند و گزیدگی توسط آن ها جان فرد را به خطر خواهد انداخت. حتما کرم ضد گزیدگی به همراه داشته باشید.

از لباس های آستین بلند و با رنگ روشن استفاده کنید.

اگر آب همراهتان نیست! بهتر است تا جایی که ممکن است غذا نخورید چون خوردن غذا موجب تشنگی بیشتر می شود.

تلاش کنید در هنگام حرکت مصرف انرژی در بدن تان را به حداقل ممکن برسانید. تا هم رطوبت موجود در بدن تان حفظ شود و نیازتان به وعده غذایی مجدد کاهش پیدا کند.

Photo by : Arash Khalaj

فصل سفر به کویر مرنجاب

بهار و تابستان: برای سفر به کویر مرنجاب در نیمه اول سال، بهترین زمان اوایل فروردین ماه است چرا که در ادامه هوا رو به گرمی می رود و آفتاب سوزان، تعرق بالا و تشنگی بیش از حد خاطره ای خوش از سفر برای تان به جا نخواهد گذاشت. به همین دلیل سفر در فصل تابستان اصلا پیشنهاد نمی شود.

پاییز و زمستان: بهترین زمان برای سفر به مناطق کویری نیمه دوم سال است. کویر در فصل پاییز در متعادل ترین شرایط آب و هوایی قرار می گیرد که بسیار برای سفر کردن مناسب است؛ اما در فصل زمستان به ویژه در شب باید حتما احتیاط کنید چون هوا به شدت سرد می شود؛ اما روزها هوا معتدل تر است.

Photo by : Amir rokney

مسیر دسترسی

آدرس: استان اصفهان، شهر آران بیدگل، کویر مرنجاب

از هر سمتی که حرکت کنید باید به شهرستان آران و بیدگل برسید و سپس وارد بلوار ارتش شوید. بلوار ارتش را تا میدانی ادامه دهید که یک سمت آن جاده آران و بیدگل و فیض آباد و سمت دیگر آن جاده مرنجاب است. ابتدای این جاده خاکی یک تابلو و یک کیوسک قرار دارد که مسیر جاده را نشان می‌دهند. جاده را 40 کیلومتر ادامه دهید تا به کاروانسرای مرنجاب برسید کاروانسرا در محدوده کویر مرنجاب قرار دارد.

اگر بخواهید از سمت ابوزیدآباد بیایید، ابتدا باید وارد کمربندی آران و بیدگل شوید و آن را تا ابتدای بلوار ارتش ادامه دهید؛ که در کنار پادگان شهید کبریایی قرار دارد. سپس به میدانی می رسید که یک سمت آن به مجتمع فولاد می رود و سمت دیگر آن جاده مرنجاب است. وارد جاده می شوید و مسیر را تا کاروانسرا ادامه می دهید.

نکته: اگر قصد دارید با استفاده از خودروی سواری به کویر مرنجاب بروید حتما از مسیر اصلی (شهرستان آران و بیدگل) اقدام کنید. البته مسیرهای دیگری هم هست. برای مثال می توانید از ابوزیدآباد تا مرنجاب به دل کویر بزنید که این امر نیازمند افراد ماهر، دستگاه های جهت یاب، خودروهای دو دیفرانسیل و سایر تجهیزات ضروری است که به هیچ عنوان به افراد عادی و غیر حرفه ای توصیه نمی شود.

هزینه ورودی

خودرو شخصی: 5000 تومان

آفرود و شاسی بلند: 10000 تومان

ون: 20000 تومان

مینی بوس: 20000 تومان

اتوبوس: 40000 تومان

دیدنی های اطراف

 بازدید از کویر مرنجاب به نوبه خود بسیار لذت بخش است اما اگر وقت کافی داشتید از جاذبه های زیر هم دیدن کنید که خالی از لطف نیستند.

خطب شکن | فاصله تا کاروانسرا  25 کیلومتر

چاه کنجه | فاصله تا کاروانسرا 5  کیلومتر

چاه هندوانه | فاصله تا کاروانسرا  45 کیلومتر

کوه کلنگ | فاصله تا کاروانسرا 5  کیلومتر

چاه کنجه: چند کیلومتر جلوتر از خطب شکن این چاه قرار داد که در اصل در مسیر شرقی جاده است و برخی از درختان شور پسند منطقه را آب یاری می کند.

چاه هندوانه (چاله سنبک) : این ها مزارع کشت هندوانه هستند که به صورت چاله ای درست شده اند.

کوه یخاب: این کوه در جهت شمال قلعه کرشاهی قرار دارد و ارتفاع آن 1800 متر است.

کوه کلنگ: این کوه کمی دورتر از کاروانسرای مرنجاب قرار گرفته و جنس سخت آن بسیار جالب توجه است.

نکته: با توجه به خاکی بودن جاده مرنجاب سرعت شما بدون شک در رانندگی پایین تر از حد معمول جاده های آسفالته خواهد بود بنا براین اگر قصد بازدید از جاذبه های بالا را در کنار کویر مرنجاب دارید، حتما زمان بیشتری را به سفر خود اختصاص دهید.

نظرات خارجی ها

در این بخش به بررسی نظرات گردشگران خارجی که از این کویر زیبا بازدید کرده اند می پردازیم:

گردشگری از استرالیا | تاریخ ثبت دیدگاه شهریور 1397

مراقب راهنمای محلی باشید!

کویرهای زیادی در دنیا برای دیدن وجود دارد اما مرنجاب یکی از کویر های شاخص در دنیا نیست. حال اگر مرنجاب را برای بازدید انتخاب کردید در مورد راهنماهای محلی بسیار احتیاط کنید. وقتی من برای دیدن کویر مرنجاب از راننده های محلی کمک گرفتم از ماشین های نامناسبی برای بردن ما به کویر استفاده کردند و ما نتوانستیم در کویر گشت بزنیم. در کویر از ما مبلغی به عنوان وروردی گرفتند مبلغی هم برای وررودی کاروانسرا که کسی در آن نبود!

گردشگری از مالزی | تاریخ ثبت دیدگاه اردیبهشت 1397

کویری پهناور

در کویر مرنجاب ما حسابی با شن ها بازی کردیم و در آن ها غلط زدیم و دویدیم و با راهنماهای محلی گرم گرفتیم که ما را در تور 1 روزه کاشان همراهی می کرد. قبل از غروب آفتاب با ماشین های آفرود کشتی در کویر زدیم و سپس به تهران برگشتیم.

گردشگری از چین | تاریخ ثبت دیدگاه فروردین 1397

کویری بکر با رمل های غول آسا در نزدیکی شهر کاشان

در تور کویر مرنجاب می توانید فعالیت هایی نظیر شترسواری، کمپ در کاروانسرا و رصد آسمان، آفرود سواری روی تپه ها شنی را انجام دهید. در نزدیکی کویر دریاچه نمک زیبایی وجود دارد که روی آن پوشیده از بلورهای نمکی است که به صورت هشت ضلعی های های زیبایی هستند. در ضمن این دریاچه غروب آفتاب بی نظیری دارد.

گردشگری از آلمان | تاریخ ثبت دیدگاه شهریور1396

دایره های شگفت انگیز نمک

تورهای گردشگری شما را از کاشان به دریاچه نمک می برند جایی که حتما باید زمان غروب آفتابش را ببینید که انگار دریایی باستانی از نمک است. تور شامل دیدن کاروانسرا هم می شود که صادقانه بگویم اتلاف وقت است!

گردشگری از هلند | تاریخ ثبت دیدگاه اسفند 1395

باید ببینیدش تا باورش کنید

طبیعتی بکر که حتما باید از آن دیدن کرد! دریاچه نمک، تپه های شنی و کاروانسرا جاهایی هستند که من پیشنهاد می کنم حتما از آن بازدید کنید اما حتما از راهنمای محلی کمک بگیرید.

Photo by : Leszek Wybraniec

گیاهان و جانوران موجود در کویر مرنجاب

در کویر مرنجاب ممکن است هنگامی که آرام روی شن های نرم وطلابی قدم می زنید به گیاهان و جانوران زیر برخورد کنید که به معرفی تعدادی از آن ها می پردازیم.

تاغ ها | Haloxylon

این گیاه به شکل درختچه ای و از تیره تاج خروسان است، در برابر گرما و خشکی بسیار مقاوم و سیستم ریشه ای بسیار گسترده ای دارد بنابراین برای بیابان زدایی بسیار مناسب است.

گز | Tamarix

این درخت در مناطق گرمسیری می روید و به دلیل رسیدن ریشه اش به آب های سطحی عمر بسیار طولانی دارد. شیرینی گزی که در شهرهایی مثل اصفهان به عنوان سوغات بسیار محبوب است از آفت این درخت گرفته می شود.

 گیاه اسکنبیل | Calligonum

این گیاه در گستره ای از شهرهای مختلف ایران از جمله خور و بیابانک، نایین، کرمان، کویر مرکزی، ریگ جن، دامغان، سیستان و بلوچستان، کرج و آذربایجان می روید و از خانواده علف های هفت بند (Polygonaccae) است. در عربی به این گیاهان بطباط گفته می شود. رویش آنها از اسفند شروع می شود و تا اواسط فروردین ادامه می یابد. گل های ریز و سفید رنگ آن از فروردین تا اواخر اردیبهشت رشد می کنند.

Unknown 
Unknown 

روباه شنی | Vulpes rueppelli

جثه این حیوان از روباه معمولی کوچک تر است و در نگاه اول گوش های درازش بسیار جلب توجه می کند. همچنین این روباه در کف پاهایش موهای بسیار بلندی دارد تا راحت تر در شن ها حرکت کند و معمولا شبگرد است. روباه شنی در بخش کویر مرکزی، فارس، خوزستان و... دیده می شود.

گربه شنی | Felis margaria

 این گربه از تیره گربه سانان کوچک است. صورت و گوش های پهن و پاهای کوتاه از ویژگی های شاخص این حیوان بوده که مو های بلند روی چاهای ان حیوان اورا در راه رفتن راحت روی شن ها کمک می کند. شنوایی این حیوان فوق العاده است.

آگاما | trapelus ruderatus

آگاما ها نوعی مارمولک هستند که در بخش های مختلف دنیا دیده می شوند. در کویر های ایران از جمله مرنجاب آگامای ایرانی زندگی می کند که در روز ها بسیار فعال است و گاهی طول آن به 2 متر هم می رسد.

Doron nissin 
Mats elting 

دلیل نامگذاری

در مناطق کویری ایران آب شیرین به راحتی در دسترس مردم قرار نمی گیرد و این امر در طول تاریخ همیشه وجود داشته است تا آن جا که تدبیر مردم کویر، سازه ای شاهکار به نام قنات را خلق می کند تا هم خانه هاشان را خنک کند و هم بتواند از آب شیرین محدودی که در آن منطقه وجود دارد استفاده کند. روایتی وجود دارد که می گوید روزگاری مردم این منطقه سخت مشغول کندن چاه برای به دست آوردن آب شیرین بودند و در راستای این تلاش، نام این جا را مرنجاب، که ترکیبی از کلمات مرنج + آب است، می گذارند؛ که معنای رنج نکش، آب وجود دارد را می دهد؛ اما این امر در حد روایت بوده و صحت آن به هیچ وجه تایید نشده است. در واقع اسم کویر مرنجاب از روی کاروانسرای عباسی و قناتی که در همین کویر ساخته شده برداشت شده است که در زمان حمله افغان ها و تاجیک ها برای ایجاد امنیت در جاده ابریشم ساخته شد. روایت دیگری هم وجود دارد که می گوید نام این کویر را شاه عباس صفوی انتخاب کرده است.

Photo by : Habib Bigdelu

دغدغه های کارناوالی

در سال های اخیر کویرها به یکی از پرطرفدار ترین جاذبه های گردشگری به ویژه برای جوانان و طبیعت گردان تبدیل شده اند. کویرها اکوسیستم های خاصی هستند که به خاطر شوری فراوان خاک و تبخیر بالا منظره متفاوتی از تپه ها و رمل های شنی را به وجود می آورند. هماهنگ شدن با این شرایط سخت آب و هوایی برای جانداران دشوار است بنابراین گیاهان و جانورانی که در این مناطق زندگی می کنند خاص و با ارزش هستند. اما آنچه نگران کننده است ورود بی رویه گردشگران و عدم نظارت درست بر تعداد آن هاست که شرایط طبیعی اکوسیستم را بر هم می زند. تفریحات رایجی مثل آفرود یا موتور سواری کنترل نشده در مناطق کویری باعث جابه جایی غیر طبیعی خاک و ایجاد سر و صدا می شود. همین امر باعث ایجاد وحشت در حیوانات بومی شده و منجر به مهاجرت اجباری آن ها در طول زمان و مرگ تدریجی شان می شود. جا به جایی خاک همچنین باعث از بین رفتن و فقیرتر شدن پوشش گیاهی منطقه نیز خواهد شد. در این میان بیشترین آسیبی که کویر مرنجاب دیده مربوط به پلی گون های دریاچه نمک است که بسیار آسیب دیده اند و هیچ گونه نظارت خاصی روی آن صورت نمی گیرد. اخیرا ورود ماشین های افرود به کویر مرنجاب مشروط به گرفتن مجوز شده است.

سخن آخر 

با کارناوال به دنیای مرموز و شگفت انگیز یکی از زیبا ترین کویر های ایران سفر کردیم. کویری زیبا که می توان به آن لقب قلب کویر های ایران را داد چرا که در مرکزیت کویر های ایران قرار دارد. کویر مرنجاب به دلیل نزدیکی به پایتخت و دسترسی راحتش بین گردشگران و به ویژه پایتخت نشیناان از محبوبیت بسیار زیادی برخوردار است.

 

آیا شما تا کنون از کویر زیبای مرنجاب دیدن کرده اید؟

از تجربه سفرتان برای ما بنویسید.

نتیجه نقد و بررسی کارناوال

4.1

بررسی شده توسط سحر بحیرائی

تفریحات و خوشگذرانی(عالی) 5
سطح هیجان و ماجراجویی(عالی) 4.5
شرایط اقامت در منطقه(خوب) 4
بکر و دست نخورده بودن(معمولی) 3
سهولت در دسترسی(خوب) 4
امکانات اولیه(خوب) 4

نقاط قوت

 • از معروف ترین و دیدنی ترین کویرهای ایران
 • امکان تجربه تفریحات مختلف مثل آفرود، موتور چهارچرخ و ...
 • وجود یکی از کاروانسراهای معروف ایران در مرنجاب در قالب یک اقامتگاه سنتی
 • تنوع پوشش گیاهی و جانوری

نقاط ضعف

 • ورود کنترل نشده مسافران
 • بی توجهی مسئولان به محیط زیست کویر
 • امکانات ناکافی در مقایسه با حجم بالای گردشگران

نقد و بررسی کاربران

میانگین امتیاز کاربران

از مجموع 15 رای

3.5

دوستان

5

خانواده

1

آیا بازدید از کویر مرنجاب اصفهان را به دیگران پیشنهاد می‌کنید؟
تفریح و خوشگذرانی(خوب) 3.8
سهولت در دسترسی(بد) 2.4
نظافت و شرایط محیط زیستی(خوب) 3.8
شرایط اقامت منطقه(معمولی) 2.8
امکانات اولیه(بد) 1.8

کویر مرنجاب اصفهان را دیده‌اید؟

تجربه و نظر خود را با دیگران به اشتراک بگذارید

سوالی دارید؟

از کارشناسان و کاربران کارناوال بپرسید

جدیدترین نقد
aydin naseri

2.6

از اون حالت بکر بودن خیلی داره دور میشه دیگه .

تجربه سفر aydin naseri به کویر مرنجاب اصفهان

انتشار: 19 بهمن 1398

آیا این دیدگاه مفید بود؟
کاربر مهمان

2

جاده فوق العاده مزخرف

سفر با دوستان
تجربه سفر کاربر مهمان به کویر مرنجاب اصفهان

انتشار: 21 اردیبهشت 1398

آیا این دیدگاه مفید بود؟
علی قاسمیان

کویر مرنجاب آرامشی بی نظیر

5

سلام ما امروز یعنی 14 فروردین 98 با همسر و دختر 3 سالم رفتیم کویر مرنجاب خیلی عالی بود و یکی از بهترین سفرهام شد. توصیه میکنم اگه آفرود ندارید از راهنما ها استفاده کنید راحت میبرن و میارن در اینجا از آقا حامد نجفی پور آرانی هم که ایدر بودن تشکر میکنم

انتشار: 14 فروردین 1398

آیا این دیدگاه مفید بود؟

پرسش و پاسخ

پرسش جدید

اپلیکیشن کارناوال

با نصب اپلیکیشن کارناوال، کنترل سفر را این بار شما به دست بگیرید. در این اپلیکیشن شما دنیایی از امکانات و خدمات را همیشه و همه جا در جیب خود دارید؛ آشنایی با جاذبه ها و فرهنگ شهرها و کشورهای مختلف، رزرو آنلاین بلیت هواپیما و یا حتی رزرو انواع اقامت بسته به سلیقه و بودجه ای که دارید. اپلیکیشن کارناوال یعنی کنترل سفر در دست شما.

همراه با کارناوال

هدف اصلی کارناوال این است که بهترین خدمات گردشگری را به صورت آنلاین به کاربران خود ارائه دهد. هر آن چیزی که برای سفر خود نیاز دارید را از کارناوال بخواهید؛ از آشنایی با جاذبه ها، سوغات و غذاهای محلی تا رزرو آنلاین بلیت هواپیما و انواع اقامتگاه. در هر جا و در هر ساعت از شبانه روز، می توانید به صورت آنلاین خدمات سفر خود را رزرو کنید و یا هر سوالی دارید از ما بپرسید. کارناوال کنترل سفر شماست!

کلیه حقوق مادی و معنوی کارناوال برای شرکت کاروان سفر های هیرمان محفوظ است. استفاده از محتوای سایت تنها در صورت پذیرش شرایط و ضوابط امکان پذیر است.

خانهعکاسخانه

کنترل سفر دست شماست