کارناوال - راهنمای سفر

شهر زیرزمینی نوش آباد

استان اصفهان، شهر نوش آباد، میدان شهدا، خیابان امام خمینی، کوچه شهید مائلیان، ورودی شماره 2

4.6

از 5 امتیاز

میانگین نظرات 16 کاربر

گالری تصاویر

مدت پیشنهادی بازدید

30 دقیقه تا 2 ساعت

ساعت دسترسی

امروز دوشنبه 8:30 صبح تا 20:00

شماره تماس

هزینه اتباع ایرانی

10000 تومان

همه چیز درباره شهر زیرزمینی نوش آباد

چرا بازدید کنیم؟

نقد و بررسی کارناوال

کجاست؟

نقشه و مسیر

مردم چی گفتن؟

نظرات کاربران

سوالی دارید؟

پرسش و پاسخ

نقد و بررسی کارناوال

بهاره فلاح

نویسنده ارشد کارناوال

انتشار

06 مرداد 1398

به روز رسانی

11 آبان 1398

معرفی /

شهر زیرزمینی نوش آباد

شهر زیرزمینی نوش آباد جاذبه ای شگفت انگیز در نزدیکی کاشان است که آن را با نام شهر زیرزمینی اویی نیز می شناسند. این اثر حیرت آور در زیر شهر نوش آباد شکل گرفته و طی صدها سال گسترش یافته است. با ما در سفر به شهر زیرزمینی نوش آباد همراه باشید و از راز و رمز این جاذبه سر در آورید.

چرا شهر زیرزمینی نوش آباد؟


  • بزرگترین نمونه معماری دست کند جهان است.
  • بزرگترین شهر زیرزمینی تاریخی دنیاست.
  • نمونه منحصر به فرد از یک ساختار نظامی و دفاعی به شمار می رود.
  • سیستم تهویه، راه های ورودی و خروجی و پیش بینی کلیه نیازهای دفاعی در این شهر زیرزمینی، شگفت انگیز است.

مناسب برای


عموم مردم

نامناسب برای


افراد دارای مشکلات حرکتی و ناتوانی های جسمی

افراد دارای مشکلات شدید تنفسی و قلبی

Photo by : Unknown

آشنایی با شهر زیرزمینی نوش آباد | مخفیگاهی امن

شهر زیرزمینی نوش آباد، نمونه ای منحصر به فرد از یک ساختار نظامی و دفاعی است که به عنوان بزرگترین شهر زیرزمینی جهان از آن یاد می شود. این شهر که با نام اویی نیز شناخته می شود، مجموعه‌ای از اتاق ها، راهروها، چاه ها و کانال‌های متعدد است که مُقنی های ماهر، آن را در دل زمین ساخته اند. وسعت شهر به بیش از 15000 مترمربع می رسد و برای حفاظت از جان و مال مردم در مواقع ناامنی و نه برای زندگی دائمی ساخته شده است. همین شهر بود که باعث شد در دوره ای، نوش آباد به سکونتگاهی مرموز برای مهاجمان بدل شود.

لحظه ای را تصور کنید که غذاها در حال طبخ بر روی اجاق ها هستند، لباس ها روی بند و همه چیز حکایت از زندگی دارد؛ اما هیچ کس در شهر نیست و صدای حرکت هیچ جنبنده ای به گوش نمی رسد؛ پس مردم کجا رفته اند؟ هیچ کس تصورش را هم نمی کرد که زندگی زیر شهر جریان داشته باشد.

بد نیست بدانید نام این اثر از سال 1385 با شماره 15816 در فهرست آثار ملی ایران قرار دارد.

Photo by : Ali Asadollahzadeh

چرا این شهر به اویی معروف شد؟

در لغت نامه دهخدا «اوی» واژه‌ای است که در گویش کاشانی معادل «آهای» فارسی قرار می گیرد. به لحاظ ساختار تو در تو و تاریک بودن شهر زیرزمینی در قدیم افراد برای پیدا کردن یکدیگر با صدای بلند با کلمه «اوی» همدیگر را صدا می‌ کرده‌ اند. همچنین گفته می شود که مقنی ها هنگام حفر شهر زیرزمینی، برای جابه جایی خاک از ظرف هایی به نام دلو، استفاده می کردند. وقتی دلو پر از خاک می‌شده مقنی فریاد می‌زده «اوی» و فردی که مسئول بالا کشیدن دلو بوده است با شنیدن آن متوجه می‌شده که باید دلو را بالا بکشد.

Photo by : Unknown

راهنمای بازدید از شهر اویی

امروزه برای ورود به شهر اویی، دو ورودی وجود دارد که کاملا مجزا از هم هستند و ارتباطی با یکدیگر ندارند. یعنی پس از بازدید از یک ورودی باید از شهر زیرزمینی خارج شوید و مسافتی را بروید تا به ورودی دیگر برسید. ورودی شماره 1 در عمق ۱۱ متری و ورودی شماره 2 در عمق 12 متری از سطح زمین قرار دارد و چاه های ارتباطی طبقات و کانال های ورود هوا در هر دو ورودی به چشم می خورند. البته این ورودی ها در گذشته با هم مرتبط بودند؛ اما با گذر زمان و بروز سیلاب و حفر چاه ها، از هم مجزا شده اند. برای ورود و بازدید از این شهر، باید از بیش از 40 پله با شیب تند پایین بروید که شما را به ورودی آب انبار می رسانند. 

Photo by : Unknown

آب انبار نوش آباد

چیزی که در ابتدا در بازدید از اویی (در هر دو ورودی) می بینیم، آب انباری بزرگ است که در گذشته منبعی برای تامین آب مردم در نوش آباد بوده است. تا یک دهه پیش این آب انبار و شهر زیرزمینی ارتباطی با هم نداشتند؛ اما برای بهسازی مسیر بازدید و استفاده از پله های آب انبار برای رسیدن به شهر، تغییراتی را در این بخش ایجاد کرده اند. در گذشته تنها یک شیر برای برداشتن آب از آب انبار وجود داشته اما امروزه یک ورودی کوچک برای ورود به فضای آب انبار تعبیه شده است.

آب انبارها 500 سال قدمت دارند و زمان ساخت آنها به دوران صفویه باز می گردد. تا 40 سال پیش هم هنوز از این آب انبار استفاده می کردند و در هر محله یک یا دو آب انبار وجود داشته است که امروزه تعداد کمی از آنها باقیست. 

مردم در گذشته از پله ها پایین می آمدند و در بخشی موسوم به پاشیر، آب بر می داشتند؛ جایی که امروزه به ورودی آب انبار تبدیل شده است. آب آب انبارها، از قنات تامین می شده و برای گندزدایی آن از نمک و آهک استفاده می کردند. بادگیرهای آب انبار در دو طرف مخزن آن، برای خنک نگهداشتن آب و ایجاد حرکت در سطح آن کاربرد داشتند و برای گرفت بوی آب نیز، کیسه های زغال را از بالا آویزان می کردند. 

برای ساخت آب انبار از ساروج استفاده شده است؛ ملاتی از سفیده تخم مرغ، آهک، خاکستر، خاک رس، ماسه و الیافی به نام لویی یا پشم شتر ، موی بز یا موی انسان. این ملات جایگزینی برای بتن و سیمان در گذشته بوده و با رطوبت محکم تر می شده است.

ضخامت دیوارهای آب انبار با توجه به شکل هندسی آن در نظر گرفته شده اند. آب انبار ورودی شماره 1 شهر زیرزمینی، گرد است و فشار بیشتری بر بدنه دارد؛ بنابراین باید ضخامت دیوارهای آن بیشتر باشد. آب انبار ورودی شماره 2 از نوع آب انبارهای چند ضلعی است که در آنها فشار، شکسته می شود و بنابراین ضخامت کمتری برای دیوارها نیاز است.

در پایین مخزن آب انبار لوله ای مخصوص برای خارج کردن آب وجود داشته که برای تخلیه آب و نظافت از آن استفاده می کردند.

Ali Asadollahzadeh 
Ali Pishgahi 

ورودی شماره 1 شهر زیرزمینی نوش آباد

در سال ۱۳۸۱ بخش 1 با کندن چاه به صورت اتفاقی پیدا شد و جالب آنکه ورودی شماره 2 نیز با همین اتفاق در 2 سال بعد خودش را نشان داد. ورودی 2 در تمام ایام سال باز است؛ اما ورودی شماره 1 به دلیل وضعیت خاصش از جمله فضای محدود، رطوبت بالا و ظرافت، تنها در نوروز، تعطیلات و گلابگیری قابل بازدید است. در اینجا پس از بازدید از آب انبار، به شهر وارد می شویم. فضای ورودی شماره 1 بیشتر به یک سوئیت شبیه است که یک اتاق خواب و پذیرایی و سرویس بهداشتی دارد. قبل از ورود به اتاق، در راهرو، جایی برای نگهبان وجود دارد. بر اساس نظر کارشناسان، ویژگی های این فضا نشان می دهد که یک شخص مهم و کسی شبیه به رئیس یا کدخدا از آن استفاده می کرده است. 

Photo by : Unknown

ورودی شماره 2 شهر زیرزمینی نوش آباد

 ورودی شماره 2 همیشه باز است و در هر زمانی می توانید از آن بازدید کنید. پس از آنکه آب انبار را دیدید، باید از آن بیرون بیایید و از ورودی کوچکی که در دیوار است، وارد شوید. سیستم نورپردازی به شما اجازه می دهد تا به راحتی همه جا را ببینید و پیش بروید. در این بخش وارد راهرویی با ارتفاع 120 سانتی متر می شوید و مجبورید کمی محتاط باشید. پس از کمی پیش‌روی به فضایی می رسید که نقش سرویس بهداشتی را در گذشته داشته است. اگر کسی داخل سرویس بهداشتی بوده سنگی را جلوی آن می گذاشته تا بقیه را خبردار کند. کمی بعد ارتفاع به 170 تا 180 سانتی متر می رسد و کمی راحت تر می توانید به مسیر بازدید ادامه دهید. 

با ادامه دادن مسیر به یک دو راهی می رسید و با رفتن به سمت راست، محل های سکونت خانواده ها را می بینید که به صورت اتاق اتاق در دل دیوار و رو به روی هم تراشیده شده اند. این فضاها هیچ دری ندارند و صرفا برای تعریف حریم کاربرد داشته و احتمالا برای عموم مردم بوده اند. محل های قرارگیری چراغ های پیه سوز در دیواره ها دیده می شود که از سقف، حداقل 20 سانتی متر فاصله دارند. بد نیست بدانید یکی از چراغ های پیه سوز کشف شده در این شهر، قدمتی 700 ساله دارد.

در انتهای مسیر چشم تان به چاهی می افتد که راه ارتباطی با طبقه دیگر است؛ اما نمی توانید از آن استفاده کنید. در نهایت بر روی دیوارها رد پای سیلی را می بینید که سال ها پیش دامن شهر را گرفت و بخش های زیادی از شهر زیرزمینی را نیز به زیر آب برد.

مسیر را برگردید و در محل دوراهی به سوی دیگر بروید. به اتاقکی بر می خورید که در آن روزگار، محل ذخیره غذا بوده است. پس از آن باید کمی سر به هوا شوید تا محلی را که شهر زیرزمینی از آن کشف شده است را ببینید. اینجا در سال 1383 به طور کاملا اتفاقی در زمان حفر چاه آب و در اثر سقوط یکی از مقنی ها در آن، کشف شد.

در انتهای مسیر به کانالی می رسید که مسیر رسیدن به طبقات دیگر است. سپس چشم تان به چاهی می خورد که با نگاهی به داخل آن می فهمید که یک راه ارتباطی است و آبی در آن وجود ندارد. اینجا پایان بازدید شما از شهر زیرزمینی است و باید از همین قسمت از پله ها بالا بروید پس از عبور از کنار کافه، به خروجی برسید.

Photo by : Unknown

سفر به گذشته نوش آباد

برای درک بهتر فضای شهر زیرزمینی و نحوه استفاده از آن در گذشته شما را سوار ماشین زمان می کنیم. حالا فرض کنید که یکی از ساکنان نوش آباد در چند صد سال پیش هستید. ما به شما می گوییم که چگونه از شهر زیرزمینی استفاده کنید.

وقت آن است که وارد شهر شوید...

خبر رسیده که دشمنان در حال نزدیک شدن به سکونتگاه شما هستند. حالا باید به همراه دیگر ساکنان خودتان را به ورودی شهر زیرزمینی برسانید که شبیه یک چاه آب ساخته شده است؛ چاه هایی در تنور خانه یا مسجد یا ... . نگران نباشید، دشمن به فکرش هم نمی رسد که این چاه آب می تواند ورودی شهر باشد. درپوش چاه را بردارید بگذارید مردم وارد آن شوند و در آخر به دنبال آنها بروید و به عنوان آخرین نفر درپوش را بگذارید. نگران تاریکی نباشید؛ اولین نفری که به چاه وارد شده، چراغ های پیه سوز موجود در دیوار را روشن کرده و شما می توانید به راحتی راه تان را پیدا کنید. پا در گودی های ایجاد شده در دیواره چاه بگذارید و به پایین بروید؛ چون آخرین نفر هستید وظیفه خاموش کردن پیه سوزها هم بر عهده تان است تا مبادا دشمن با باز کردن درپوش چاه متوجه چیزی شود. 

پای تان که به زمین برسد باید بخشی را به صورت خم و یا خوابیده طی کنید و دوباره از قسمت چاه مانندی با ارتفاع 3 تا 5 متر که به آن چاهک می گویند، بالا بروید تا به طبقه و پناهگاه مربوط به خودتان برسید. حالا جای تان امن است و می توانید نفس راحتی بکشید.

Photo by : Unknown

با سیستم امنیتی شهر نگران هیچ چیز نباشید

نگاهی به ساختار شهر زیرزمینی که بیندازید شاید کمی گیج شوید و ندانید چگونه باید از خود دفاع کنید. دفاع در این شهر زیرزمینی به صورت پدافند غیرعامل طراحی شده است؛ نوعی دفاع غیرنظامی بدون نیاز به جنگ افزار که خسارات مالی و تلفات انسانی را به حداقل ممکن می رساند.

نحوه ورود به شهر را که مرور کنید، متوجه طراحی «ل» شکل ورودی می شوید. با این طراحی هر کس از چاه وارد شود و قصد ورود به فضاهای داخلی شهر را داشته باشد، در نهایت باید از پایین به بالا هم حرکت کند. همین مساله قدرت دفاعی افراد مهاجم را به صفر می‌رساند و تسلط کافی را برای مقابله با دشمن فراهم می سازد.

یکی از چیزهایی که در این شهر در اختیارتان قرار دارد، قلوه سنگ ها و تخته سنگی است که در کنار چاه ها جایگذاری کرده اند. تخته سنگ ابعادی به اندازه دریچه چاه دارد و در مواقع احساس خطر، ورود هوای آلوده یا دود در اثر آتش افروزی دشمن و ... می توانید در چاه را مسدود کنید. اگر بخت با شما یار نبود و دشمن باز هم به داخل چاه راه پیدا کرد، قلوه سنگ ها را بردارید و با پرت کردن آنها به سمت دشمن از خود دفاع کنید. پس از احساس امنیت نسبی و دور شدن دشمن می توانید به گشت در شهر زیرزمینی ادامه دهید. نگران نباشید قلوه سنگ ها در مکان های دیگر شهر هم وجود دارند و همیشه دم دست هستند تا در صورت نیاز برای کوبیدن به مهاجمان از آنها استفاده کنید.

نگذارید راهروها و ورودی های پیچ در پیچ گیج تان کنند، اینها نیز عاملی برای دفاع هستند. مهاجمان مانند شما راهنمای خوبی ندارند و از ساختار شهر بی اطلاعند؛ پس نمی توانند از این راه ها عبور کنند و به احتمال زیاد در آنها گرفتار می شوند. راهروها به گونه ای طراحی شده اند که فقط یک نفر را از خود عبور می دهند و در برخی جاها باید به صورت خم و در جاهایی هم باید به صورت سینه خیز عبور کرد. همین مساله هم فرصت کافی را برای دفاع در اختیار شما و مردم دیگر می گذارد.

تله های دفاعی نیز در سراسر شهر وجود دارد؛ از محل های مخفی شدن در دل دیوارها تا مکان هایی برای دور زدن دشمن و گمراهی او؛ می بینید که همه چیز برای امنیت شما مهیاست، فقط باید بدانید از چه چیزی در چه زمانی استفاده کنید.

با خیال راحت به اتاق یا محل اسکان خانواده تان بروید. این فضاها به شکل تو در تو و با راهرو های زاویه دار ساخته شده اند که دید مستقیم را با فضای بعدی از بین می برد؛ همین می تواند تسلط مهاجم را به صفر برساند. 

شما می توانید تا آرام شدن فضای زندگی تان، در همین شهر بمانید، به آب و غذا دسترسی داشته باشید و جان تان را نجات دهید.

Photo by : Unknown

ساختار جالب شهر زیرزمینی نوش آباد

شهری در چند طبقه

نکته جالب در مورد اویی، شکل گیری آن در 3 طبقه و در عمق 4 تا 18 متری زمین است. طبقه اول دالان‌هایی برای ورود به شهر و گمراه کردن مهاجمان بوده و طبقه دوم و سوم را به عنوان پناهگاه و محل ذخیره آذوقه استفاده می کرده اند.

ساختار شهر به شدت متراکم و پیچیده طراحی شده و دارای سطوح افقی و عمودی است. هنوز کارشناسان نتوانسته اند این شهر را به طور کامل مورد بررسی قرار دهند و بازدیدکنندگان هم تنها به بخش های محدودی از آن دسترسی دارند. مطالعات اولیه کارشناسان نشان می دهد که این شهر باید چیزی بیش از 15000 مترمربع وسعت داشته باشد.

ابزار ساخت شهر

نکته مهم درباره شهر اویی، دست کند بودن آن است و به دلیل وسعتش از آن با عنوان بزرگترین نمونه معماری دستکند در جهان یاد می کنند. هنوز هم بر دیواره های اویی آثاری شبیه به برخورد لبه تیز و کنده شدن دیده می شود. این آثار و سختی جنس زمین این منطقه، باعث شده تا کارشناسان این احتمال را مطرح کنند که برای حفاری شهر از ابزاری با جنسی شبیه الماس استفاده کرده اند.

Photo by : Unknown

سیستم تهویه شهر | در اعماق زمین به راحتی نفس بکشید

تا به حال شده در زیرزمین یک ساختمان حس کنید که نفس کشیدن کمی سخت است؟ در اینجا باید بگوییم عمق شهر زیرزمینی نوش آباد در عمیق ترین بخشِ کشف شده، به 24 متر از سطح زمین می رسد؛ البته گمانه هایی مبنی بر وجود قسمت های عمیق تر هم وجود دارد. پس چگونه ممکن است در این عمق، مشکل تنفس برای افراد پیش نیاید؟ سازندگان برای حل این مشکل از دانش مُقنی ها برای حفر قنات بهره برده و سیستم تهویه هوا و اکسیژن رسانی مخصوصی را به وجود آورده اند. این سیستم از چاه هایی تشکیل شده که به شکل حرف لام فارسی (ل) هستند و باعث رسیدن هوا از سطح زمین و گردش آن در داخل شهر می شوند.

این چاه ها از سطح زمین آغاز می شوند و تا عمیق ترین نقطه شهر به صورت عمودی ادامه دارند. سپس چند متر به صورت افقی حفر شده اند و دوباره به سمت بالا و سطح دوم ادامه پیدا می کنند. اختلاف سطح ایجاد شده توسط این چاه ها، هوای سطح زمین را به داخل شهر می کشد و در سطوح مختلف آن به گردش در می آورد. از سوی دیگر سازندگان، دیواره های این شهر را در کنار جریان های آب قنات قرار داده اند تا هوای خنک در آن جریان پیدا کند.

پیش بینی نیازها 

شاید باورش سخت باشد؛ اما همه نیازها در شهر اویی پیش بینی شده بودند؛ انبار آذوقه برای تامین خوراک، راه های دسترسی به قنات برای تامین آب و چاه ها و کانال ها برای تامین هوا. در این شهر سرویس بهداشتی و فضاهایی برای اسکان خانواده ها و حتی اجتماعات نیز در نظر گرفته شده است.

Photo by : Unknown

تاریخچه شهر زیرزمینی نوش آباد

نوش آباد از نظر ترانزیتی، موقعیت مهمی در گذشته داشت؛ چرا که در مرکز کشور و در میان دو شهر مهم ری و اصفهان بود و مسافران زیادی به همراه بارهای شان از آن عبور می کردند. مهاجمان و غارت گران نیز همیشه در کمین بودند و برای تامین آذوقه و غنایم به روستاهایی همچون نوش آباد هجوم می بردند. این حملات، احساس نیاز به مخفیگاهی امن را به وجود آورد و کم کم اویی شکل گرفت.

تاریخ ایجاد این شهر زیرزمینی به دوران ساسانی می رسد؛ اما در دوره های بعد در طول 500 سال تکامل یافته و در زمان سلجوقیان، صفویان و حتی قاجار نیز مردم از آن استفاده می کرده اند. در دوره قاجار سیلاب هایی در شهر رخ داد که فضاهای شهر زیرزمینی را پر کرد و پس از آن با بروز قحطی و مهاجرت ها، مردم کمی در نوش آباد ماندند و بنابراین کمتر کسی از وجود این شهر آگاه بود. مردم به هنگام حفر چاه های شان، بارها به فضاهایی در زیر زمین برخوردند؛ اما آنها را قنات می پنداشتند و توجهی به این فضاها نمی کردند. تا اینکه ورودی 1 با حفر چاه پیدا شد و پس از آن ورودی 2، دو سال بعد خودش را نشان داد. در نهایت با بررسی ها وسعت این شهر زیرزمینی مشخص می شود و تلاش برای کسب اطلاعات افزایش می یابد. 

ظروف پیدا شده در شهر زیرزمینی نوش آباد نشان می دهند که مردم شهر، در دوره حمله سلجوقی و ایلخانی یعنی حمله مغول ها و تیموریان به این شهر زیرزمینی پناه برده و بیشترین استفاده را در آن دوران داشته اند.

Photo by : Unknown

امکانات شهر زیرزمینی نوش آباد

فضای محدود و ساختار خاص شهر زیرزمینی نوش آباد اجازه ایجاد امکاناتی همچون سرویس بهداشتی را نمی دهد پس انتظار این امکانات عمومی را در این مجموعه نداشته باشید.

راهنمایان شهر زیرزمینی نوش آباد لذت بازدیدتان را دو چندان می کنند و از همه قصه های شهر برای تان می گویند پس برای بازدید بهتر می توانید بر روی آنها حساب باز کنید.

یکی از جذابیت های این مکان فرصت چشیدن قهوه انوشه است. انوشه قهوه ویژه نوش آباد است که از زمان‌های دور در مراسم شادی و عزا آن را سرو می کردند. این قهوه را با ادویه‌های شرقی و شکر مخلوط کرده و به ‌مدت پنج ساعت دم می کنند. متاسفانه به دلیل سختی تهیه این قهوه، کم کم رسم نوشیدن آن در بین مردم کمرنگ شده است و همین باعث شده تا فضایی برای احیای این قهوه و این نوع خاص طبخ و آماده‌سازی در شهر زیرزمینی نوش آباد اختصاص یابد. برای چشیدن طعم این قهوه به ورودی دو بروید. 

راه دسترسی به شهر زیرزمینی نوش آباد

 

آدرس ورودی شماره دو شهر زیرزمینی نوش آباد

 شهر نوش آباد، میدان شهدا، خیابان امام خمینی، کوچه شهید مائلیان، ورودی شماره 2

ورودی شماره دو در تمام ایام سال باز است.

آدرس ورودی شماره یک شهر زیرزمینی نوش آباد

 شهر نوش آباد، میدان شهدا، بلوار جلال زادگان، کوچه شهید میرزاجانی، ورودی شماره 1

ورودی شماره یک در ایام خاصی از سال باز است.

ساعت و هزینه بازدید

زمان بازدید: همه روزه به جز تعطیلات سوگواری از 08:30 تا اذان مغرب (نیمه اول سال از 8:30 تا 20:00 و نیمه دوم از 8:30 تا 17:30)

هزینه بازدید: اتباع ایرانی 10000 تومان و اتباع خارجی 50000 تومان 

دیدنی های اطراف

فاصله ها از ورودی 2 عنوان شده اند:

قلعه سیزان | 600 متر

بارگاه مقدس شاهزاده اسحاق | 300 متر

بارگاه مقدس شاهزاده محمد | 1.2 کیلومتر

قلعه سیزان
Mohammad Khoramabadi 

تجربه سفر من | بازدید از اویی، تجربه ای بی نظیر

کمتر کسی تو گرمای 40 درجه هوس می کنه پاشو تو مناطق کویری بذاره. نمی دونم چی شد که تو خرداد 98 سر از ابیانه درآوردم؛ شاید پیشنهاد یه دوست و مهیا بودن همه چی واسه این سفر وسوسه م کرد. بعد از دیدن این روستا، کلی وقت تا شب داشتیم و می خواستیم پرش کنیم. تنها چیزی که اون لحظه به ذهنم رسید، اویی بود؛ شهری که قبل از این بارها و بارها دیده بودمش ولی هنوز یه چیزی اونجا بود که منو به سمت خودش می کشید. 

به ورودی یک رسیدیم و پارک کردیم. آفتاب داشت یه جورایی تبخیرمون می کرد ولی من با اشتیاق می رفتم به سمت اویی. شاید اینکه ورودی یک رو برای اولین بار بود می دیدم و از شانسم درش باز بود هم تو این اشتیاق بی تاثیر نبود. وارد شدم و پامو گذاشتم تو شهر، اینجا با ورودی 2 خیلی فرق داشت و محدودتر بود. یه فضای کوچیک که اگه هیچی در موردش ندونی خیلی پشیمون می شی از اینکه این همه پله رو پایین اومدی. ولی داستانش واسه من انقدر جذاب بود که به دیدن همین فضا هم قانع شم.

از ورودی یک اومدیم بیرون و باز آفتاب داشت حسابی ما رو می سوزوند. پیاده رفتیم به سمت ورودی 2. هنوزم همون اشتیاق تو بند بند وجودم بود؛ شاید بیشتر از دوستم که بار اول بود اویی رو می دید. بالاخره رسیدم و دوباره پا گذاشتم تو فضای آب انبار؛ همون جایی که بارها چشم دوخته بودم به سقفش و درگیر بزرگیش شده بودم. با اشتیاق سرمو خم کردم و تو راهروی تنگ شهر قدم گذاشتم. دیگه خبری از نور خورشید و گرمای بیرون نبود. بوی نم می اومد و دیوارا خیس. تصور نفس کشیدن تو این فضای تنگ و تاریک و نمور زیر زمین سخته ولی تا امتحانش نکنید نمی فهمید که واقعیه. 

تخیلم رو به کار می گیرم و صدای مردمی که به شهر پناه آوردن تو گوشم می پیچه. به اتاق ها سر می زنم و تیکه تیکه دیوار رو با چشمام می بینم تا بتونم به زمانی خیلی دورتر برم. وقتی داشتن این شهر رو درست می کردن و الان سازنده ها رد ابزارشون رو روی دیوار جا گذاشتن. می رسم به جایی که برای اولین بار این قسمت از شهر رو کشف کردن. صدای داد مقنی بعد از افتادن تو این شهر تو گوشم می پیچه. بعدش انبار آذوقه و چاه های ورودی به شهر. هی با خودم تکرار می کنم، چطور ممکنه همه چیز انقد دقیق و حساب شده باشه؟

موقع خروج از شهر می رسه و من پله ها رو با ناراحتی بالا میام. می رسم به دم در کافه انوشه که تازه برای اولین باره اینجا می بینمش. خیلی خوشحالم که یه امکان خوب اینجا هست و اونم فرصت چشیدن طعم قهوه سنتی نوش آباده؛ این یعنی استفاده از فرصت برای زنده نگه داشتن یه فرهنگ. 

یه نکته از تجربه شخصیم اینه که اگه برای اولین بار می خواین از اویی بازدید کنین، حتما اول به ورودی 2 برید و بدون راهنما وارد شهر نشین. اینجا پر از قصه اس و تا اونا رو ندونین بازدید براتون جذاب نیست.

تجربه بازدید شما هم می تونه جذاب باشه. پس اونو با ما به اشتراگ بگذارین.

نتیجه نقد و بررسی کارناوال

5

بررسی شده توسط بهاره فلاح

ارزش بازدید(عالی) 5
ارزش تاریخی(عالی) 5
ارزش معماری(عالی) 5

نقاط قوت

  • بزرگترین شهر زیرزمینی تاریخی جهان
  • بزرگترین ساختار دستکند جهان
  • مجموعه ای با ساختار پیچیده و جذاب

نقاط ضعف

  • تبلیغات و اطلاع رسانی ضعیف

نقد و بررسی کاربران

میانگین امتیاز کاربران

از مجموع 16 رای

4.6

خانواده

1

آیا بازدید از شهر زیرزمینی نوش آباد را به دیگران پیشنهاد می‌کنید؟
ارزش بازدید(عالی) 4.5

شهر زیرزمینی نوش آباد را دیده‌اید؟

تجربه و نظر خود را با دیگران به اشتراک بگذارید

سوالی دارید؟

از کارشناسان و کاربران کارناوال بپرسید

جدیدترین نقد
کاربر مهمان

4.5

جای جالب و معمایی بود اگر به جاذبه هایی با این تم علاقه دارین حتما نوش آباد رو ببینید.

تجربه سفر کاربر مهمان به شهر زیرزمینی نوش آباد

انتشار: 15 مرداد 1398

آیا این دیدگاه مفید بود؟
مهشید زمانی آسیابر

سلام من مهشید زمانی آسیابر به این مجموعه زیر زمینی رفتم و الان مدتهاست که ذهنم مشغول آنجاست بسیار زیبا و حیرت آورد بود

انتشار: 28 اردیبهشت 1398

آیا این دیدگاه مفید بود؟
مهدی حسین زاده

سلام.من امسال عید اینجا رفتم.این شهر سه طبقه زیر زمین است و فقط یک طبقه مورد بازدید هست.بری واست در مورد توضیح میدن.ولی اونهایی که توضیح میدن بچه مچه هستن خوب نمیگن.

انتشار: 01 اردیبهشت 1398

آیا این دیدگاه مفید بود؟

پرسش و پاسخ

پرسش جدید

سوالات متداول

دو آدرس و مسیر دسترسی مختلف برای رسیدن به شهر زیرزمینی نوش آباد وجود دارد؛ برای آشنایی با این مسیرها روی این لینک کلیک کنید و به منوی مسیر و هزینه بروید. 

کاشان یکی از شهرهای تاریخی و زیبای ایران است که جاذبه های فوق العاده ای را در خود جای داده است. برای اینکه با این جاذبه ها آشنا شوید، تنها کافی ست سری به صفحه معرفی دیدنی ها و تفریحات کاشان در کارناوال بزنید تا یک کاشان گردی حسابی را تجربه کنید. 

برای اقامت در کاشان گزینه های متنوعی دارید، برای اینکه با این گزینه های اقامتی، قیمت، امکانات و شرایط رزرو آنها آشنا شوید؛ وارد صفحه اقامت در کاشان شوید و اقامتگاه مورد علاقه تان را به طور آنلاین رزرو کنید. 

اپلیکیشن کارناوال

با نصب اپلیکیشن کارناوال، کنترل سفر را این بار شما به دست بگیرید. در این اپلیکیشن شما دنیایی از امکانات و خدمات را همیشه و همه جا در جیب خود دارید؛ آشنایی با جاذبه ها و فرهنگ شهرها و کشورهای مختلف، رزرو آنلاین بلیت هواپیما و یا حتی رزرو انواع اقامت بسته به سلیقه و بودجه ای که دارید. اپلیکیشن کارناوال یعنی کنترل سفر در دست شما.

هدف اصلی کارناوال این است که بهترین خدمات گردشگری را به صورت آنلاین به کاربران خود ارائه دهد. هر آن چیزی که برای سفر خود نیاز دارید را از کارناوال بخواهید؛ از آشنایی با جاذبه ها، سوغات و غذاهای محلی تا رزرو آنلاین بلیت هواپیما و انواع اقامتگاه. در هر جا و در هر ساعت از شبانه روز، می توانید به صورت آنلاین خدمات سفر خود را رزرو کنید و یا هر سوالی دارید از ما بپرسید. کارناوال کنترل سفر شماست!

کلیه حقوق مادی و معنوی کارناوال برای شرکت کاروان سفر های هیرمان محفوظ است. استفاده از محتوای سایت تنها در صورت پذیرش شرایط و ضوابط امکان پذیر است.

خانهعکاسخانه

کنترل سفر دست شماست