کارناوال - راهنمای سفر

باغ پهلوان‌ پور مهریز

استان یزد، شهرستان مهریز، خیابان مطهری

4.8

از 5 امتیاز

میانگین نظرات 3 کاربر

گالری تصاویر

مدت پیشنهادی بازدید

1 تا 2 ساعت

ساعت دسترسی

امروز یکشنبه 8:00 صبح تا 20:00

شماره تماس

هزینه

5000 تومان

همه چیز درباره باغ پهلوان‌ پور مهریز

چرا بازدید کنیم؟

نقد و بررسی کارناوال

کجاست؟

نقشه و مسیر

مردم چی گفتن؟

نظرات کاربران

سوالی دارید؟

پرسش و پاسخ

نقد و بررسی کارناوال

سحر بحیرائی

نویسنده ارشد کارناوال

انتشار

02 فروردین 1399

به روز رسانی

02 فروردین 1399

معرفی /

باغ پهلوان‌ پور مهریز

کارناوال این بار راهی استان یزد شده تا گشتی در باغ پهلوان پور مهریز داشته باشد. این باغ زیبا متعلق به دوره قاجار است و یکی از مهم‌‌ترین جاذبه های استان یزد محسوب می‌شود. در این مطلب علاوه بر تصاویر باغ پهلوان پور مهریز ، آدرس باغ پهلوان پور روی نقشه را نیز به شما نشان خواهیم داد و از بخش‌های مختلف آن برای‌تان خواهیم گفت.

چرا باغ پهلوان پور مهریز ؟


 • ترکیب زیبای ساختمان‌های خشتی با درختان تنومند قدیمی، این باغ را در زمره زیباترین و شاخص‌ترین جاذبه های استان یزد قرار داده است.
 • یکی از باغ‌های ایرانی در فهرست میراث جهانی یونسکو است.
 • این باغ جز معدود باغ‌هایی است که معماری ترکیبی دارد و در آن می‌توان سیر تغییر معماری کهن ایران تا معماری باغ‌سازی امروز را دید.
 • تنها باغ ایرانی ست که آب قنات به طور مستقیم از زیر کوشک آن عبور می کند.
 • این بنای تاریخی امروز به هتل تبدیل شده است و می‌توانید در آن اقامتی به یادماندنی داشته باشید.

آشنایی با باغ پهلوانپور مهریز

باغ پهلوان‌پور، یکی از بناهای تاریخی به جا مانده از دوره قاجار در شهر مهریز استان یزد است و از جاذبه‌های تاریخی مهم شهر محسوب می‌شود. این باغ حدود 5 هکتار مساحت دارد و شیوه ساخت آن به شکل چهارباغ ایرانی‌ست و مانند بیشتر باغ‌های ایرانی، آب جاری در آن از طریق قنات تغذیه می‌شود. آب این باغ از یک قنات اصلی به نام حسن‌آباد و دو قنات فرعی به نام‌های قنات شاه‌حسینی و قنات مزویرآباد تامین می‌شود.

باغ پهلوان‌پور از بخش‌های مختلفی از جمله مجموعه ورودی، ساختمان کوشک (شربتخانه)، بنای زمستان‌خانه، بنای سرایداری، حمام و آشپزخانه و برج گلین تشکیل شده است. از دیگر عناصر مهم این بنای قجری می‌توان به به درختان سرو کهنسال و درختان میوه چون خرمالو، بادام و ... اشاره کرد که فضای سبز مجموعه را بسیار دیدنی کرده‌اند.

خوب است بدانید که این باغ در سال 1388 فعالیت خود را به عنوان یک هتل سنتی آغاز کرد. گردشگران می‌توانند هم به عنوان بازدیدکننده و هم به عنوان مهمان هتل، از این باغ زیبا دیدن کنند.

نکته جالب دیگر در مورد این مجموعه که بسیاری از کارشناسان نیز آن را تایید می‌کنند شیوه تلفیقی معماری باغ پهلوان‌پور است. آنها معتقدند که که باغ از لحاظ معماری، به نوعی تغییرات سبک باغ‌سازی کهن ایرانی به باغ‌سازی رایج امروزی را نشان می‌دهد و از این نظر اهمیت خاصی دارد. 

مالکیت و پیشینه

درباره مالکیت باغ و پیشینه آن می توان گفت، باغ ابتدا به شخصی به نام حسن ملارضا تعلق داشته و بعدها مالکیت آن را به داماد خود، علی پهلوان پور، تاجر یزدی در دوره قاجار، واگذار کرد. به همین لیل به این باغ، پهلوان پور می‌گویند.

حقابه باغ پهلوان پور به چه صورت بوده است؟

حقابه در اصل سهم هر خانه، باغ یا فرد از آب شیرین است که به مدت 10 تا 11 دقیقه وارد خانه یا باغ می شده و در گذشته بسیار رواج داشته است. باغ پهلوان پور نیز دارای 16 حقابه بود که برای آبیاری گیاهان باغ به ویژه درختان چنار زیبایش مورد استفاده قرار می گرفت.

ثبت ملی و جهانی

باغ پهلوان پور در 7 مهر 1381 با شماره 6334 در فهرست آثار ملی ایران و در سال 2011 میلادی طی نشست 35 ام با شماره 1372 در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسید.

Amin Tabtabai 
Pedram M 
Mostafa Dadras 

بخش های مختلف باغ پهلوان پور

این باغ حدود 5 هکتار مساحت دارد و از چندین بخش تشکیل شده که هر کدام کاربرد ویژه‌ای داشته‌اند:

ساختمان کوشک | بخش مرکزی

کوشک (شربتخانه) زیباترین بنای موجود در باغ است که در زمان قاجار و در دو نیم‌طبقه ساخته شد و دارای بخش‌های مختلفی نظیر حوضخانه و تالار اصلی است. آب جاری در باغ از زیر این بنا گذر می کند و سپس به سایر بخش های باغ می‌رسد. در بالای کوشک نیز مانند سایر بناهای ساخته شده در این مناطق، بادگیری قرار دارد که نشان می‌دهد به احتمال زیاد این بخش از باغ، تابستان‌نشین بوده است. در کنار کوشک، بناهای دیگری نظیر مطبخ، حمام و انباری قرار دارد که گفته می‌شود با حفاری‌های انجام شده در سال‌های اخیر به دست آمده‌اند. 

Hadi Karimi 

زمستانخانه | بخش غربی

دومین ساختمان اصلی باغ، زمستان‌خانه واقع در بخش غربی‌ست که در دوره پهلوی به مجموعه اضافه شد. همان‌طور که از نام بنا پیداست، از این مکان جهت اقامت در روزهای سرد سال استفاده می‌کردند. زمستان‌خانه در یک طبقه ساخته شده و بخش‌هایی مثل اتاق نشیمن، انباری، تنبی (1) و مطبخ را دارد.

پاورقی


1- تنبی یا طنبی تالاری‌ست با سقف بسیار بلند که در سوی آن دو در به راهروهای بنا باز می‌شود.

Photo by : Unknown

برج گلین | بخش جنوب شرقی

برج گلین در بخش ورودی باغ قرار گرفته و مصالح بومی همچون خشت در ساخت آن استفاده کرده‌اند. یکی از نکات جالب توجه برج این است که تزیینات روی آن با تزیینات بناهای دوره زندیه تطابق دارد در حالی که برج در دوره قاجاریه ساخته شده است.

Photo by : Andisheh Ehsan

کارگاه های قالی بافی، رسیندگی، اصطبل و انبار | بخش جنوبی

این بخش‌ها نیز همگی در دوره قاجار ساخته شده‌اند و همان‌طور که از نام‌شان پیداست به فعالیت‌های مختلف کارگران باغ تعلق داشته‌اند. گفته می‌شود که علاوه بر مکان‌های یاد شده در جبهه شمالی باغ نیز، محل سکونتی برای خدمه و کارگران وجود داشته است.

Photo by : Unknown

موزه مردم شناسی باغ پهلوان پور مهریز

این موزه پیش از آن که در باغ پهلوان‌پور باشد در یکی از حمام‌های تاریخی شهر مهریز با نام حمام استهریج برپا بود و سپس به این مکان منتقل شد. در این مجموعه بیش از 400 اثر شامل انواع ابزارآلات مشاغل بومی، ظروف پخت غذا، کتیبه‌های قدیمی، پوشاک سنتی و هر آن‌چه که بیانگر فرهنگ مردم این دیار است را می‌توان دید.

Kazem Sobhan Zadeh | Isna 
Kazem Sobhan Zadeh | Isna 
Kazem Sobhan Zadeh | Isna 

امکانات باغ پهلوانپور مهریز

 • سرویس بهداشتی
 • هتل
 • رستوران و کافه
 • پارکینگ
Mohammad reza Salehi 
Kazem Sobhan Zadeh | Isna 
Kazem Sobhan Zadeh | Isna 

مسیر دسترسی

آدرس: استان یزد، شهرستان مهریز، خیابان مطهری

زمان بازدید از مجموعه: 08:00 الی 20:00

هزینه بلیت:

ایرانی: 5,000 تومان

اتباع خارجی: 50,000 تومان

دیدنی های اطراف

قلعه باغدوهک | 7.8 کیلومتر

سرو کهنسال مهریز | 3.9 کیلومتر

مسجد جامع یزد | 47.9 کیلومتر

میدان امیر چخماق یزد | 47.1 کیلومتر

همانطور که می‌دانید شهر زیبای یزد پر از جاذبه‌های بی‌نظیر و دیدنی است که در نزدیکی شهر مهریز قرار دارد. شما می‌توانید وارد صفحه دیدنی ها و تفریحات یزد شوید و اطلاعات لازم درباره آنها را به دست آوردید.

Daniel Kliza 
Nu ngwi 
Ahmad Zareh 
Reza Radmanesh 

سخن آخر

با کارناول راهی شهر زیبای مهریز در استان یزد شدیم تا سری به باغ زیبا و ثبت جهانی پهلوان پور بزنیم. در اتاق‌های باغ گشت زدیم و از میان چنارهای سر به فلک کشیده و کهنسالش عبور کردیم. حال نوبت شماست تا برای‌مان از تجربه بازدیدتان از این باغ زیبا بگویید و این که به نظرتان تغییر کاربری این باغ چه‌قدر می‌تواند مفید یا مضر باشد. منتظر دیدگاه‌های‌تان هستیم.

نتیجه نقد و بررسی کارناوال

4.5

بررسی شده توسط سحر بحیرائی

ارزش تاریخی(خوب) 4
سهولت در دسترسی(عالی) 4.5
حال و هوای خوش(عالی) 5

نقاط قوت

 • یکی از باغ های ثبت جهانی ایران
 • از معدود باغ هایی ست که آب قنات از زیر کوشک آن می گذرد
 • از معماری ترکیبی برخوردار است

نقاط ضعف

 • هتله؟

نقد و بررسی کاربران

میانگین امتیاز کاربران

از مجموع 3 رای

4.8

دوستان

1

آیا بازدید از باغ پهلوان‌ پور مهریز را به دیگران پیشنهاد می‌کنید؟
ارزش هزینه به لذت(عالی) 5
حال و هوای خوش(عالی) 4.7
سهولت در دسترسی(عالی) 5
زیبایی فضای مجموعه(خوب) 4.3

باغ پهلوان‌ پور مهریز را دیده‌اید؟

تجربه و نظر خود را با دیگران به اشتراک بگذارید

سوالی دارید؟

از کارشناسان و کاربران کارناوال بپرسید

جدیدترین نقد
ali kianmehr

4.8

بهتره که برای نگهداری صحیح از هر بنا و آثار باستانی ، با تبدیل آن به هتل یا سایر مراکز گردشگری ، برای مالک آن ایجاد در آمد مستمر و پایدار نمود تا نگهداری این ساختمان بصرفه بوده ، مالک رغبت بیشتری برای نگهداری و حفاظت از آن داشته باشد. از طرف دیگر توسط اداره میراث فرهنگی به کاربری صحیح و نگهداری اصولی آن نظارت مستمر بعمل آید تا در اثر نگهداری ناصحیح ( به عمد یا سهو) بنا آسیب نبیند

تجربه سفر ali kianmehr به باغ پهلوان‌ پور مهریز

انتشار: 07 فروردین 1399

آیا این دیدگاه مفید بود؟
meysam ahmadpoor

4.9

شهر تاريخى يزد

تجربه سفر meysam ahmadpoor به باغ پهلوان‌ پور مهریز

انتشار: 04 فروردین 1399

آیا این دیدگاه مفید بود؟
كتايون مهرجو

يزد شهر قديمى و اصيل ايران با لهجه زيبا كه شاعر ميگه : به به ز یزد و مردم خوش نام پرورش/

4.6

وان خاک پاک و زر و گوهر برابرش

سفر با دوستان
تجربه سفر كتايون مهرجو به باغ پهلوان‌ پور مهریز

انتشار: 03 فروردین 1399

آیا این دیدگاه مفید بود؟

پرسش و پاسخ

پرسش جدید

سوالات متداول

این باغ زیبا باغ پهلوان پور مهریز نام دارد، برای دریافت اطلاعات بیشتر از این جاذبه ثب جهانی وارد صفحه نقد و بررسی باغ پهلوان پور یزد شوید.

برای آشنایی با جاذبه های استان یزد و به دست آوردن اطلاعات مهمی در مورد آنها مانند مسیر دسترسی و تاریخچه وارد صفحه دیدنی ها و تفریحات استان یزد شوید.

برای آن که بتوانید لیست تور های یزد را ببینید و  مناسب ترین آن ها را انتخاب کنید وارد صفحه تورهای یزد شوید.

چرا نداریم صفحه یزد؟

اپلیکیشن کارناوال

با نصب اپلیکیشن کارناوال، کنترل سفر را این بار شما به دست بگیرید. در این اپلیکیشن شما دنیایی از امکانات و خدمات را همیشه و همه جا در جیب خود دارید؛ آشنایی با جاذبه ها و فرهنگ شهرها و کشورهای مختلف، رزرو آنلاین بلیت هواپیما و یا حتی رزرو انواع اقامت بسته به سلیقه و بودجه ای که دارید. اپلیکیشن کارناوال یعنی کنترل سفر در دست شما.

هدف اصلی کارناوال این است که بهترین خدمات گردشگری را به صورت آنلاین به کاربران خود ارائه دهد. هر آن چیزی که برای سفر خود نیاز دارید را از کارناوال بخواهید؛ از آشنایی با جاذبه ها، سوغات و غذاهای محلی تا رزرو آنلاین بلیت هواپیما و انواع اقامتگاه. در هر جا و در هر ساعت از شبانه روز، می توانید به صورت آنلاین خدمات سفر خود را رزرو کنید و یا هر سوالی دارید از ما بپرسید. کارناوال کنترل سفر شماست!

کلیه حقوق مادی و معنوی کارناوال برای شرکت کاروان سفر های هیرمان محفوظ است. استفاده از محتوای سایت تنها در صورت پذیرش شرایط و ضوابط امکان پذیر است.

خانهعکاسخانه

کنترل سفر دست شماست