کارناوال - راهنمای سفر

شاهچراغ شیراز

شیراز، خیابان لطفعلی خان زند، خیابان احمدی

4.6

از 5 امتیاز

میانگین نظرات 5 کاربر

گالری تصاویر

مدت پیشنهادی بازدید

30 دقیقه تا 2 ساعت

ساعت دسترسی

امروز دوشنبه 24 ساعته

شماره تماس

هزینه ورودی

رایگان

همه چیز درباره شاهچراغ شیراز

چرا بازدید کنیم؟

نقد و بررسی کارناوال

کجاست؟

نقشه و مسیر

مردم چی گفتن؟

نظرات کاربران

سوالی دارید؟

پرسش و پاسخ

نقد و بررسی کارناوال

بهاره فلاح

نویسنده ارشد کارناوال

انتشار

02 شهریور 1398

به روز رسانی

30 خرداد 1399

معرفی /

شاهچراغ شیراز | معجون زیبایی و آرامش

برای لمس آرامش با ما همراه شوید و به شاهچراغ شیراز قدم بگذارید. شما را با خود به زیارت شاهچراغ می بریم و حال خوب این بارگاه را با شما شریک می شویم. کارناوال می خواهد از معماری شاهچراغ هم برای تان بگوید تا بفهمید چگونه این جاذبه دل از همه گردشگران داخلی و خارجی برده است.

در حال حاضر امکان ورود به صحن وجود ندارد؛ فقط می‌توانید وارد حیاط شوید.

چرا شاهچراغ شیراز؟


 • یکی از مهم ترین جاذبه های مذهبی ایران است.
 • بزرگ‌ترین زیارتگاه مذهبی شیراز به حساب می آید.
 • به عنوان یکی از جاذبه های مشهور شیراز و مهم ترین جاذبه مذهبی این شهر و حتی استان فارس شناخته می شود. 
 • فضایی آرامش بخش دارد و لحظاتی متفاوت را به شما هدیه می کند.
 • اینجا آرامگاه برادر امام رضا (ع) است.
 • این زیارتگاه معماری حیرت انگیزی دارد و جلوه گاه هنر اسلامی است.
 • کاشی کاری، آینه کاری و استفاده از شیشه های رنگین در تزیینات این بنا، از آن شاهکاری بی نظیر ساخته است.
 • بسیاری از گردشگران ایرانی و خارجی از آن با عنوان یکی از زیباترین مساجدی که دیده اند، یاد می کنند.
Photo by : Amin Faezi | Fars News Agency

آشنایی با شاهچراغ شیراز | مهم ترین جاذبه مذهبی شهر

شاهچراغ، عنوان یکی از بناهای مذهبی شیراز و نام مسجد و آرامگاهی مشهور است که آن را بزرگترین زیارتگاه شهر می دانند. این بنا به اعتقاد شیعیان، آرامگاه دو برادر امام هشتم را در خود دارد: احمد بن موسی، پسر ارشد موسی کاظم معروف به شاهچراغ و میر محمد بن موسی، از برادران علی بن موسی الرضا معروف به سید میر محمد. حضرت سید ابراهیم(ع) -پسر میرمحمد (ع) و نوه امام موسی کاظم (ع)- نیز در در جوار حرم مطهر پدرش قرار دارد.

این زیارتگاه علاوه بر اهمیت مذهبی و فضای آرامش بخشی که دارد، از لحاظ هنر و معماری اسلامی و ایرانی نیز دارای اهمیت بسیاری است. هنر کاشی کاری و آینه کاری در این آرامگاه در اوج زیبایی به نمایش گذاشته شده و فضایی متفاوت را ایجاد کرده اند. معماری شاهچراغ چیزی شبیه به سبک آذری است که گنبد سلطانیه زنجان هم نمونه ای از همین معماری به شمار می رود.

بد نیست بدانید که نام این اثر از تاریخ ۲۰ خرداد ۱۳۲۱ با شماره ۳۶۳ در فهرست آثار ملی ایران قرار دارد و روز ششم ذی القعده نیز با عنوان روز گرامیداشت شاهچراغ شناخته می شود.

Ehsan Dastgheib 

بخش های مختلف شاهچراغ

ورودی های شاهچراغ

1- سردرهای غربی که رو به میدان احمدی سابق یا صحن جمهوری اسلامی هستند:

 • باب الموسی بن جعفر (ع) | شمال غربی: این در، مشرف به میدان احمدی است و در زمان گذشته تنها در ورودی به صحن به شمار می آمد.
 • باب الرضا | جنوب غربی: این در، جدیدتر است و در قسمت جنوب غربی و در خیابان 9 دی قرار دارد. پیچک های سنگی و ستون های اطراف سر در از زیبایی های آن به شمار می روند و قسمتی از وصیت نامه حضرت امام خمینی (ره) در محیط داخلی این سردر کاشی کاری شده است. در از جنس چوب ساج و به طول 4.20 متر، عرض 1.47 متر و ضخامت 7 سانتی متر است.

2- سردر شرقی که به مسجد جامع عتیق می رود.

3- سر در شمالی که به بازار شاهچراغ و خیابان احمدی راه دارد.

4- سر در جنوبی، باب المهدی، که به دارالشفای حرم مطهر و کوچه بین الحرمین می رود.

5- باب السجاد که در شمال شرقی مجموعه و کنار حرم مطهر حضرت سید میر محمد (ع) قرار دارد و افراد را از طریق بازار حاجی به خیابان لطفعلی خان می رساند.

Sasan Amirmijani 

صحن شاهچراغ

در گذشته هر کدام از آرامگاه ها دارای صحن های جداگانه بودند که از طریق بازار بین الحرمین به هم مربوط می شدند. با تخریب بازار، صحن ها یکی شد و در حال حاضر هر دو حرم در صحنی به مساحت 14 هزار مترمربع قرار دارند. حرم شاهچراغ در غرب حیاط و حرم سید میر محمد در شمال شرقی حیاط واقع شده است. حیاط یا صحن حرم، مستطیل شکل است و یک حوض بزرگ در میان خود دارد که اطراف آن را درختکاری کرده اند. دور تا دور حیاط، با اتاق هایی دو طبقه احاطه شده است که در پیشانی آنها هنر کاشی کاری جلوه می کند.

حرم شاهچراغ را در رو به رو و حرم میرمحمد (ع) را در سمت راست تصویر می بینید
Photo by : Unknown
Photo by : Unknown

ایوان حرم شاهچراغ

در قسمت شرقی حرم شاهچراغ، ایوانی بسیار زیبا قرار دارد که قدمت آن به دوران قاجار باز می گردد. نکته قابل توجه درباره این ایوان، ستون های آن هستند که تعداد آنها به 10 عدد و ارتفاع هر کدام به 10 متر می رسد. ستون های این ایوان از جنس چوب بودند؛ اما از آنجا که در خطر از بین رفتن و موریانه ها قرار داشتند جای آنها را با ستون های آهنی با پوشش چوبی عوض کرده اند. در سقف ایوان از چوب ساج استفاده شده است و بر روی آن نقش نام ائمه اطهار با چوب نارنج و افرا به چشم می خورد. جلوی ایوان، سنگ مرمر یکپارچه دیده می شود که نقوش اسلیمی بر آن خودنمایی می کنند.

Akbar Mohammadi 

ورودی های حرم مطهر

1- دو در از سمت شمال (ورودی خواهران)

درِ نقره رواق شمالی به درِ حاج نصیرالملک مشهور است. روی تمام قسمت چهار چوب و حاشیه درها 20 بیت از اشعار فصیح الملک شوریده با خط نستعلیق دیده می شود. البته این در هم اکنون در طبقه دوم موزه حرم (که در ادامه به معرفی آن خواهیم پرداخت) قرار دارد.

2- دو در در سمت جنوب (ورودی برادران)

در نقره ای رواق جنوبی به در عسکرخانی شهرت دارد و در و چهارچوب آن دارای پوششی از نقره است. شخصی به نام عسكرخان، از كلانتران اهل باصری عرب، این در را در ازای اجاره ملکی كه وقف شاهچراغ بوده، ساخته است؛ به همین دلیل به آن در عسکرخانی می گویند. 

3- در طلا ایوان مطهر

قوسی در بالای این در دیده می شود و بر روی درها و چهارچوب نیز اشعاری با منبت کاری حکاکی شده است. بد نیست بدانید درِ قديمی به درِ ظل السلطان شهرت داشته و امروزه در موزه حرم می توانید آن را ببینید.

4- دو ورودی جدید از ایوان مطهر

Munzir Rosdi 

حرم مطهر شاهچراغ

آینه های ریز و شیشه های رنگین جلوه ای حیرت انگیز به درون حرم داده اند و هنر آینه کاری در آن، در اوج زیبایی به چشم می خورد. در کنار آینه کاری ها، هنر کاشی کاری نیز به چشم می خورد و متون زیبای فارسی و عربی، اطراف آینه ها و کاشی ها را مزین کرده اند.

در چهار طرف حرم، چهار شاه‌نشین قرار دارد. در شاه نشین زیر گنبد، ضریح نقره ای شاهچراغ خودنمایی می کند و نقش برگ های طلایی در بالای آن دیده می شود. در داخل ضریح، صندوقی بسیار زیبا از خاتم روی مقبره قرار دارد و ستون های بدنه داخلی و سقف ضریح نیز مزین به خاتم و چوب هستند. 

گنبد و گلدسته های شاهچراغ

گنبد شاهچراغ را می توان یکی از زیباترین گنبدهای جهان دانست. در این گنبد از کاشی های آبی، مشکی، سفید، زرد، فیروزه ای، لاجوردی و طلایی استفاده شده و طرح گنبد به صورت معرق است. گنبد بیش از 500 مترمربع وسعت دارد و عرض و ارتفاع آن به 14 متر می رسد.

شاهچراغ دو گلدسته دارد؛ یکی در قسمت شمالی و دیگری در سمت جنوبی. این گلدسته ها بسیار زیبا هستند و توسط کارگاه معرق کاری آستان مقدس ساخته شده اند. 

گلدسته ها در نگاه اول کاملا شبیه به هم به نظر می رسند اما یک تفاوت در آنها وجود دارد؛ بر روی گلدسته شمالی اسامی الله و بر روی گلدسته جنوبی اسامی ائمه حک شده است.

مشخصات گلدسته ها

ارتفاع گلدسته: 20.4 متر

ارتفاع و وزن سر گلدسته: 3.65 متر و 3 تُن

Hooman Khaghani 

حرم میر محمد بن موسی و پسرش

محمد بن موسی بن جعفر ملقب به عابد از فرزندان امام کاظم(ع) بود که به میر محمد عابد هم شهرت داشت. وی نیز در زمان حکومت مأمون همراه با برادرش شاهچراغ به ایران آمد و در شیراز به شهادت رسید. ایوان حرم میرمحمد دارای 4 ستون است و مانند ایوان حرم شاهچراغ تزییناتی چشم نواز دارد. 

می گویند ساخت اولین گنبد این حرم به زمان ظهیرالدوله باز می گردد و مرمت آن در عهد نادر شاه افشار صورت گرفته است. در سمت چپ آرامگاه ایشان مرقد کوچکی دیده می شود که بر روی لوح درون آن عبارت «ابراهیم بن محمد بن موسی» نقش بسته و به اعتقاد مردم، پسر میر محمد (ع) است.

سایر بخش ها

مسجدی به نام مسجد بالاسر نیز در پشت ساختمان حرم شاهچراغ (ع) و در سمت غرب واقع شده است که از حرم به داخل آن راه دارد. از این مسجد می شود به دارالعباده رفت و از آنجا وارد شبستان امام خمینی شد. این شبستان حیاطی دارد که به صحن امام جواد (ع) مشهور است و مسجد شهدا (مصلی نماز جمعه) در ضلع غربی آن واقع شده است. 

Photo by : Unknown

تاریخچه شاهچراغ شیراز

احمد بن موسی کاظم (ع) (شاهچراغ) برای پیوستن به برادر خود امام رضا (ع) به سمت خراسان حرکت کرد. وی در سال 202 هجری قمری (در برخی منابع 203 هجری قمری) در راه به دست افراد مأمون به شهادت رسید. پیکر او را به شیراز آوردند و در نزدیکی آرامگاه برادرش، سید میر محمد به خاک سپردند.

از ایلخانان تا افشاریان

تا زمان عضد الدوله دیلمی - بزرگترین امیر آل بویه در ایران و عراق- کسی از محل مقبره خبر نداشت و در این محل تنها یک تل خاک دیده می شد تا اینکه آن را یافتند. برخی منابع تاریخی آشکار شدن مدفن احمد بن موسی در شیراز را به اوایل قرن پنجم قمری نسبت می دهند اما بیشتر تاریخ نگاران سده هفتم یا هشتم قمری را زمان پیدا شدن آرامگاه این حضرت عنوان کرده اند. در زمان اتابک سعدبن زنگی -از خاندان اتابکان فارس- آرامگاه چهره تازه ای به خود گرفت. امیر مقرب‌الدین مسعود بدرالدین -وزیر اتابک- با ساخت بقعه و گنبد، ظاهر این آرامگاه را آراست و اتابک نیز یک رواق برایش احداث کرد.

سال 745 هجری قمری و در اواخر دوره ایلخانان بود که ملکه تاشی خاتون، مادر شاه شیخ ابواسحاق اینجو -پادشاه فارس- دستور داد تا این آرامگاه را به زیبایی بیارایند و بنایی چشمگیر بسازند. 5 سال طول کشید تا همه تغییرات انجام شود. در نهایت بارگاهی وسیع با گنبدی بلند برای آرامگاه ساخته شد و بخش‌های مختلف مانند محلی برای استراحت و اطعام مسافران، مسجد، مدرسه و بازار نیز در اطراف احداث شدند.

در سال 623 هجری قمری مصادف با حکومت اتابکان فارس در زمان سلجوقیان، امیر مقرب الدین مسعود بن بدرالدین -وزیر اتابک- دستور ساخت اولین گنبد بقعه حضرت شاهچراغ (ع) را داد. 

در دوره صفویه و در سال 912 هجری قمری، شاه اسماعیل که توجه زیادی به این مکان داشت، دست به بازسازی هایی در آن زد. ۸۵ سال بعد، زلزله سال ۹۹۷ هجری قمری نیمی از گنبد را از میان برد که در سال های بعد بازسازی ها روی آن نیز صورت گرفت.

نادرشاه افشار پس از پیروزی بر افغان‌ها و تسلط بر شهر شیراز وعده ای را که در زمینه بازسازی حرم داده بود عملی کرد و حدود 1500 تومان را به این مکان اختصاص داد. بیشتر این مبلغ به قندیل (چراغ) طلا اختصاص یافت. وزن قندیل او ۷۲۰ مثقال و از طلای ناب و زنجیر نقره بود. در سال 1239 هجری قمری آرامگاه در اثر زلزله کاملا ویران شد و پس از آن قندیل اهدایی نادرشاه را به فروش رساندند تا هزینه تعمیر را تامین کنند.

از قاجار تا امروز

در سال ۱۲۴۳ هجری قمری، فتحعلی شاه قاجار، حسینعلی میرزا فرمانفرما را مسئول ایجاد تغییراتی در آرامگاه کرد. به دستور او بقعه را یک متر بالاتر از سطح زمین ساختند و به جای سنگ و ساروج، از سنگ، آجر و گچ استفاده کردند. در آخر ضریحی نقره ای زینت بخش این آرامگاه شد. در سال ۱۲۶۹ هجری قمری وقوع زلزله، موجب شکست گنبد آرامگاه شد اما در همان سال محمدناصر ظهیرالدوله اقدام به بازسازی آن کرد.

در سال ۱۲۸۹ هجری قمری مسعود میرزا ظل السلطان -شاهزاده قاجار-  اقدام به نصب در نقره ای برای حرم کرد و در سال ۱۲۹۲ هجری قمری ساعت زنگ دار بزرگی نیز بر برج جنوبی بقعه قرار داد. در سال ۱۳۰۶ هجری قمری داخل حرم به آینه کاری چشمگیری مزین شد.

آخرین تغییرات بنای کنونی شاهچراغ عبارتند از: برچیده شدن گنبدهای قدیمی در ۱۳۳۶ خورشیدی و ساخت اولین گنبد اسکلت فلزی و مرمت و نوسازی ساختمان گنبد و کاشی کاری آن توسط استاد عیسی بهادری در سال‌های ۴۰–۱۳۳۹ خورشیدی.

موزه شاهچراغ

از سال 1344 در صحن حرم شاهچراغ (ع) موزه ای ایجاد شد که تحت نظر آستان مقدس شاه‌چراغ فعالیت می کند.

موزه دارای 2 طبقه و 1100 متر وسعت است و فضاى اصلى آن را یک سالن بزرگ تشکیل می دهد. اشیای این موزه اهدایی، خریداری شده یا وقفی هستند و قدمت شان به دوران باستان تا معاصر باز می گردد. مجموعه های زیر را می توانید در این موزه ببینید:

مجموعه اشیای سفالی: مجموعه ای ارزشمند شامل حدود ٦٠٠ قطعه که شاخص ترین شان، ١٢ قطعه پیکرک سفالی است.

مجموعه اشیای فلزی: مجموعه ای شامل سلاح های جنگی و شمشیرهای دوران ولایت شاه عباس صفوی و سلسله قاجار، گلدان های فلزی و مینا کاری، چاقوهای طلاکوب و ...

مجموعه مسکوکات: مجموعه ای شامل 400 سکه، از دوران اشکانی و ساسانی به بعد

مجموعه نسخ خطی و اسناد موقوفات حرم مطهر: آثار تاریخی با موضوعات قرآن، ادعیه، کتب ادبی و علمی، وقف نامه ها و ...

آثار شهید دستغیب: شامل آثاری از شهید محراب، حضرت آیت الله سید عبدالحسین دستغیب

دیگر اشیای ارزشمند: دو لنگه درب نقره ای اهدایی توسط یمین الدوله فرزند ناصرالدین شاه قاجار به آستان مقدس، درب خاتم حرم مطهر حضرت احمد بن موسی، دو جلد قرآن که هر کدام حاوی ١٥ جزء آیات الهی با قدمتی ٨٠٠ ساله و ...

امکانات شاهچراغ

 • سرویس بهداشتی
 • امانت چادر
 • دار الشفا
 • کتابخانه
 • دفتر نذورات
 • امداد زائرین
 • امانتداری
 • آبخوری
 • بخش اشیای گمشده
 • امور گمشدگان
 • وضوخانه
 • صندلی چرخدار
 • همیار معلول
 • پارکینگ
 • پله برقی
 • پلیس حرم
 • پاسخگویی به سوالات شرعی
Photo by : Unknown

راه دسترسی به شاهچراغ

آدرس: استان فارس، شیراز، خیابان لطفعلی خان زند، خیابان احمدی

دسترسی با وسایل حمل و نقل عمومی

اتوبوس: اتوبوس هایی را سوار شوید که از ایستگاه احمدی گذر می کنند.

مترو: نزدیکترین ایستگاه های مترو به شاهچراغ، ایستگاه میدان ولیعصر و ایستگاه زندیه است که دسترسی راحتی را برای تان فراهم نمی کنند. اگر باز هم اصرار دارید که از مترو استفاده کنید، می توانید پس از پیاده شدن در ایستگاه زندیه در ابتدا سری به موزه پارس بزنید که در 500 متری این ایستگاه قرار دارد. سپس با ادامه مسیر به سمت بازار وکیل بروید و از آنجا به شاهچراغ سر بزنید.

اطلاعات بازدید

زمان بازدید: 24 ساعته

در این زیارتگاه، بانوان ملزم به استفاده از پوشش چادر هستند.

ورود دوربین حرفه ای منوط به اخذ مجوز است.

دیدنی های اطراف

مسجد عتیق | در جوار بارگاه

مدسه خان | 500 متر

مجموعه وکیل (بازار، مسجد و حمام) | 600 متر

باغ نظر و موزه پارس | 800 متر 

مسجد نصیرالملک | 900 متر

Aleksandar Gospić 

تماشای این ویدیوی زیبا از شاهچراغ را از دست ندهید 

نظرات خارجی ها درباره بارگاه مقدس شاهچراغ

در اینجا نگاهی داریم به نظرات گردشگران خارجی در مورد این مکان که در وبسایت سفر و گردشگری تریپ ادوایزر به ثبت رسیده اند:

گردشگری از مونته نگرو | تاریخ بازدید تیر 98

حرم مقدس

این مکان از بیرون آن قدرها حیرت انگیز به نظر نمی رسد؛ اما معماری داخلی آن با هزاران قطعه آینه، زیبایی خارق العاده ای به بنا بخشیده است. در ورودی، بخش کنترل وجود دارد و ورود دوربین و باتری ممنوع است.

گردشگر یونانی | تاریخ بازدید اردیبهشت 98

یک مسجد آینه کاری شده و خیره کننده

شاهچراغ آرامگاه مهم و مسجدی در شیراز است که مقبره دو برادر امام رضا (ع)، هشتمین امام شیعیان را در خود دارد. کسانی که در زمان آزار و اذیت مسلمانان توسط خلفای عباسی در این شهر پناه گرفته بودند. شاهچراغ مهمترین مکان زیارتی در شیراز است و ترکیب کاشی کاری آبی و آینه کاری خیره کننده در آن باعث شده تا یکی از زیباترین مساجد شیراز هم باشد. نباید بازدید از اینجا را از دست بدهید. اگر مسلمان نیستید شاید کمی روی تان حساس باشند اما با داشتن یک راهنمای محلی مانند ما این مشکل حل می شود.

گردشگری از چین | تاریخ بازدید اردیبهشت 98

یک مسجد شگفت انگیز

خارجی ها برای ورود به یک راهنمای محلی احتیاج دارند. شما در ورودی صبر می کنید تا راهنمایی را در اختیارتان بگذارند و او برای تان توضیح دهد.

گردشگر نیوزیلندی | تاریخ بازدید فرورودین 98

شاه چراغ

اینجا یک حرم واقعا تاثیر گذار است که در آن از شما حتی اگر مسلمان نباشید هم به خوبی استقبال می کنند. اینجا واقعا ارزش دیدن دارد. خانم ها باید از چادر استفاده کنند که در صورت درخواست آن را در اختیارتان می گذارند. شما اجازه دارید به محل آرامگاه بروید که در اتاقی آینه کاری شده قرار دارد. از ما با چای و بیسکوییت پذیرایی کردند. همه چیز خوشایند بود. به هنگام غروب به اطراف آرامگاه رفتیم تا از گنبد نورانی اش عکس بگیریم. واقعا عالی و نفیس بود.

گردشگر فیلیپینی | تاریخ بازدید فروردین 98

تالار آینه ها عالی بود

دوربین های تان را آماده کنید! اینجا زیباترین مسجدی بود که تا به حال در آن بودم. قطعا ارزش دیدن دارد و قطعا یکی از جاذبه هایی است که نباید دیدنش را در ایران از دست بدهید.

چرا نامش شاهچراغ است؟

اینکه چرا به این مکان شاهچراغ می گویند داستان جالبی دارد که به زمان عضدالدوله دیلمی -بزرگترین امیر خاندان آل بویه- باز می گردد. تا آن زمان کسی از محل دفن احمد بن موسی چیزی نمی دانست و اطراف محل دفن ایشان خانه های کوچکی ساخته شده بود. در نزدیکی آرامگاه پیرزنی زندگی می کرد که متوجه نوری در بالای تپه نزدیک خانه اش در شب‌های جمعه شد. او بر این باور بود که این نور چراغ نیست و چند وقتی به پیگیری این موضوع مشغول شد. در نهایت موضوع را به عضدالدوله اطلاع داد و او نیز در حالی که کسی حرف زن را باور نمی کرد، خوابی دید که حرفش را مورد تایید قرار می داد. او به سراغ پیرزن می رود تا سر از ماجرا در بیاورد و سرانجام محل دفن را می یابد. در مورد پایان این قصه دو روایت وجود دارد:

می گویند پیرزن هنگامی که می‌خواست به عضدالدوله از دوباره دیدن نور خبر دهد، می‌گوید: "شاه! چراغ را ببین" 

گفته می شود چون شاه شخصا به دنبال منبع نور می گردد و به سراغ آن می رود، برای این کارش، به منطقه نام شاهچراغ می دهد.

Photo by : Unknown

مدفونین در شاهچراغ

در محدوده بارگاه مقدس شاهچراغ، آرامگاه ابدی افراد دیگری هم هست که عبارتند از:

 • میرزا ابوالقاسم سکوت | عارف مشهور قرن سیزدهم هجری
 • فرهنگ شیرازی | از شعرا و خوشنویسان شیراز
 • وصال شیرازی | شاعر، ادیب و خوشنویس معروف شیرازی در سده سیزدهم هجری
 • صادق خان زند | برادر کریمخان زند
 • جعفر خان زند | پدر لطفعلی خان زند
 • آیت الله شهید سید عبد الحسین دستغیب | دومین شهید محراب انقلاب اسلامی
 • بسمل شیرازی | یکی از دانشمندان بزرگ شیراز
 • و ...
Photo by : Unknown

سخن آخر

اگر به زیارت شاهچراغ رفته اید، از حال و هوای این بارگاه برای مان بگویید.

منتظر دیدگاه های تان هستیم.

 

شما می توانید با عضویت در سایت کارناوال، تصاویر و نوشته های تان را در مورد سفر با دیگر دوستان به اشتراک بگذارید و آنها را در لحظات شیرین گشت و گذارتان شریک کنید:

ورود به صفحه کارناوالی شـــــــــــــو

نتیجه نقد و بررسی کارناوال

4.8

بررسی شده توسط بهاره فلاح

ارزش معماری(عالی) 5
حال و هوای خوش(عالی) 5
دسترسی به وسایل حمل‌و‌نقل عمومی(عالی) 4.5

نقاط قوت

 • یکی از مهم ترین جاذبه های مذهبی ایران
 • بزرگترین زیارتگاه مذهبی شیراز
 • مهم ترین جاذبه مذهبی شیراز
 • فضایی آرامش بخش و روح افزا
 • معماری دیدنی و تزیینات چشمگیر

نقاط ضعف

 • ندارد

نقد و بررسی کاربران

میانگین امتیاز کاربران

از مجموع 5 رای

4.6

دوستان

1

زوج

1

آیا بازدید از شاهچراغ شیراز را به دیگران پیشنهاد می‌کنید؟
تنوع و کیفیت امکانات(عالی) 4.5
حال و هوای خوش(عالی) 4.7
نحوه برخورد کارکنان(عالی) 4.5

شاهچراغ شیراز را دیده‌اید؟

تجربه و نظر خود را با دیگران به اشتراک بگذارید

سوالی دارید؟

از کارشناسان و کاربران کارناوال بپرسید

جدیدترین نقد
الیاس

4.5

سال 92برای ماه عسل من و همسرم شیراز رو انتخاب کردیم و مدت3روز رو درشیراز سپری کردیم که واقعا فوق العاده بود. اما متاسفانه بدلیل شلوغی زیاد اماکن دیدنی اصلی رو تونستم بازدید کنیم. ان شالله در فصل غیر از تعطیلی دوباره به شیراز خواهیم رفت. ممنون که اطلاعات جدیدی دراختیارمون گذاشتید .

سفر با همسر
تجربه سفر الیاس به شاهچراغ شیراز

انتشار: 05 اسفند 1398

آیا این دیدگاه مفید بود؟
احمد مظاهريان

اونجا یه مکان زیارتی عالی هست مکان باصفایی داره یه شبستان خیلی زیبا وشیک داره

4.7

سفر با دوستان
تجربه سفر احمد مظاهريان به شاهچراغ شیراز

انتشار: 26 بهمن 1398

آیا این دیدگاه مفید بود؟
behnam

4.5

من تا الان موفق نشدم برم شاه چراغ .تعریفشو زیاد شنیدم

تجربه سفر behnam به شاهچراغ شیراز

انتشار: 20 بهمن 1398

آیا این دیدگاه مفید بود؟

پرسش و پاسخ

پرسش جدید

علی عباسيان
پرسش:

این روزا حرم مطهر باز است؟؟؟

پریوش سارانی
در پاسخ به علی عباسيان :

با سلام 

در حال حاضر فقط می‌توانید وارد حیاط شوید اما امکان ورود به صحن تا اطلاع ثانوی وجود ندارد.

انتشار: 23 شهریور 1399

انتشار: 19 شهریور 1399

آیا این دیدگاه مفید بود؟
اپلیکیشن کارناوال

با نصب اپلیکیشن کارناوال، کنترل سفر را این بار شما به دست بگیرید. در این اپلیکیشن شما دنیایی از امکانات و خدمات را همیشه و همه جا در جیب خود دارید؛ آشنایی با جاذبه ها و فرهنگ شهرها و کشورهای مختلف، رزرو آنلاین بلیت هواپیما و یا حتی رزرو انواع اقامت بسته به سلیقه و بودجه ای که دارید. اپلیکیشن کارناوال یعنی کنترل سفر در دست شما.

هدف اصلی کارناوال این است که بهترین خدمات گردشگری را به صورت آنلاین به کاربران خود ارائه دهد. هر آن چیزی که برای سفر خود نیاز دارید را از کارناوال بخواهید؛ از آشنایی با جاذبه ها، سوغات و غذاهای محلی تا رزرو آنلاین بلیت هواپیما و انواع اقامتگاه. در هر جا و در هر ساعت از شبانه روز، می توانید به صورت آنلاین خدمات سفر خود را رزرو کنید و یا هر سوالی دارید از ما بپرسید. کارناوال کنترل سفر شماست!

کلیه حقوق مادی و معنوی کارناوال برای شرکت کاروان سفر های هیرمان محفوظ است. استفاده از محتوای سایت تنها در صورت پذیرش شرایط و ضوابط امکان پذیر است.

خانهعکاسخانه

کنترل سفر دست شماست