کارناوال - راهنمای سفر

کویر ورزنه اصفهان

اصفهان، شهر ورزنه

4

از 5 امتیاز

میانگین نظرات 18 کاربر

گالری تصاویر

مدت پیشنهادی بازدید

4 تا 24 ساعت

ساعت دسترسی

امروز دوشنبه 24 ساعته

هزینه میدل | اتوبوس

30000 تومان

هزینه آفرود

35000 تومان

هزینه سواری

10000 تومان

همه چیز درباره کویر ورزنه اصفهان

چرا بازدید کنیم؟

نقد و بررسی کارناوال

کجاست؟

نقشه و مسیر

مردم چی گفتن؟

نظرات کاربران

سوالی دارید؟

پرسش و پاسخ

نقد و بررسی کارناوال

سحر بحیرائی

نویسنده ارشد کارناوال

انتشار

12 مهر 1397

به روز رسانی

13 آبان 1398

معرفی /

کویر ورزنه اصفهان | لذت لمس رمل های طلایی

فصل سرما که از راه می رسد، جاهایی که در تابستان گرم و طاقت فرسا بودند و حتی نگاه کردن به آن ها عطش انسان را بر می انگیخت به ما لبخند می زنند. یکی از این مکان ها کویر است و این بار می خوایم به کویری سر بزنیم که در حوالی شهر زیبای اصفهان قرار گرفته است. کویر ورزنه اصفهان! با کارناوال همسفر شوید چون در این پست برای تان از امکانات تفریحی کویر ورزنه خواهیم گفت و مسیر کویر ورزنه را باهم خواهیم پیمود. 

برای آن دسته از شما هم که دوست دارید در قالب تورهای گردشگری سفری جذاب به کویر ورزنه را تجربه کنید، پیشنهاد می کنیم سری به صفحه رزرو تورهای کویر ورزنه بزنید و تور مورد علاقه تان را به صورت آنلاین رزرو کنید.

Photo by : Habib bigdelu

چرا سفر به کویر ورزنه؟


 • زیبایی کویر ورزنه در نوع خود بی نظیر است و لذت کویرنوردی و راه رفتن روی ماسه های داغ را به شما ارزانی می دارد.
 • بزرگ ترین سایت تفریحی کویری ایران در کویر ورزنه قرار دارد.
 • با سفر به ورزنه می توانید انواع تفریحات هیجانی مانند موتور سواری (چهارچرخ)، زیپ لاین، شتر سواری و کویر نوردی با ماشین های آفرود را تجربه کنید.
 • این کویر در کنار شهر زیبا و تاریخی ورزنه قرار دارد بنابراین با سفر به کویر ورزنه می توانید از دیدنی های شهر و همچنین دیدنی های اطراف آن مثل تالاب بین المللی گاوخونی نیز دیدن کنید. البته به این نکته توجه داشته باشید که تالاب گاو خونی در همه روزهای سال آب ندارد.
 • در این کویر ممکن است با گیاهان و جانوران مختلفی برخورد کنید چرا که این کویر دارای پوشش گیاهی و جانوری متنوعی است.

مناسب برای


طبیعت گردان 

علاقه مندان به عکاسی به ویژه عکاسی شب

افراد علاقه مند به تفریحات هیجانی 

گروه های دوستانه و خانواده ها 

نامناسب برای


معلولان حرکتی که مستلزم استفاده از ویلچر و...هستند.

Photo by : Alireza Khodabakhshi
Photo by : Faranak moddaresi

آشنایی با کویر ورزنه | لذت لمس رمل های طلایی

کویر ورزنه یکی از زیبایی های بخش شرقی شهر اصفهان و بخش مرکزی ایران است. این کویر در فاصله 117 کیلومتری شهر اصفهان و 10 کیلومتری شهر ورزنه و در جنوب غربی تالاب بین المللی گاو خونی قرار دارد و مساحتش چیزی در حدود 17000 هکتار است. در دل این بیابان تپه های شنی بزرگی خود نمایی می کند که باد آن ها را به شکل بسیار زیبایی تراشکاری کرده و به اشکال مختلفی از جمله تپه های طولی، هلالی و هرم های ماسه ای در آورده است. 

بیابان خارا یا کویر ورزنه؟

کل این منطقه با عنوان بیابان خارا شناخته می شود اما امروزه این مکان را دو بخش مجزا در نظر می گیرند؛ یک بخش کویر ورزنه و بخش دیگر بیابان خارا است. بخشی که بیابان خارا خوانده می شود 30 کیلومتر دورتر از کویر ورزنه و در نزدیکی روستای خارا واقع است. این بخش از بیابان امکاناتی آنچنانی ندارد و از رمل های آن خیلی استقبال نمی شود. محلی ها می گویند به دلیل اینکه بخش خارا در انتهای کویر قرار دارد، تپه های آن سست است و برای انجام تفریحات کویری مناسب نیست. همچنین خودِ کویر ورزنه با عناوینی مثل کویر ورزنه و کویر حسن آباد شناخته می شود. شاید بتوان دلایل استفاده از این نام ها را به این ترتیب تفکیک کرد که دسترسی به کویر ورزنه از جاده حسن آباد -نام روستایی در نزدیکی کویر- امکان پذیر است و به این علت به آن کویر حسن آباد هم گفته می شود. کویر ورزنه که نام خود را از شهر ورزنه گرفته است رمل ها و تپه های شنی تماشایی و مناسبی دارد و بزرگ ترین سایت تفریحی کویری ایران به نام واحه در آن قرار گرفته است. همچنین گفته می شود که اطلاق نام کویر به این منطقه با توجه به آن که ریگزارها در زیر مجموعه مناطق بیابانی قرار می گیرند اشتباه است و بیابان خارا واژه صحیح است.

یکی از ویژگی های بارز این منطقه پوشش غنی گیاهی و جانوری آن است. حیواناتی از جمله روباه شنی، پا مسواکی و سارگپه و گیاهانی مثل تق تقو، اسکبیل و ... در این بیابان زندگی می کنند.

در ادامه همراه ما باشید تا از تفریحات این کویر بیشتر بدانیم...

Photo by : Unknown
Photo by : Unknown
Photo by : Babak mehrafshar

تفریحات و دیدنی های کویر ورزنه

در کویر ورزنه تعدادی از تفریحات هیجان انگیز وجود دارد که می توانید از آن ها لذت ببرید، البته قرارگیری بزرگترین سایت تفریحی کویری در ورزنه موقعیت بسیار مناسبی را برای ورود گردشگران در این منطقه فراهم کرده است. در این بخش به معرفی تفریحات کویر ورزنه می پردازیم. این نکته را در نظر بگیرید که بخشی از این تفریحات تنها در سایت تفریحی واحه انجام پذیر است.

نکته خیلی مهم: 

قیمت این تفریحات بر اساس نرخ تعیین شده سایت تفریحی واحه بوده و ممکن است در زمستان 98 تغییر کند.

زمان استفاده از تفریحات ورزشی زیر از ساعت 8 تا 20 امکان پذیر است.

1- پیاده‌روی بر روی رمل ها و تپه های شنی کویر

یکی از رایج ترین تفریحات کویر پیاده روی شن های داغ و آفتاب دیده است. پس کفش های تان در بیاورید و تا می توانید روی شن ها و ماسه های داغ تپه های کویر راه بروید و آرامش کویر را ازآن خود کنید.

Photo by : Unknown | Wahetourism
Photo by : Unknown | Wahetourism

2- شتر سواری

یکی دیگر از تفریحات کویر شترسواری است. این تفریح می تواند تجربه فضای زندگی بومیان منطقه در گذشته را برای تان تداعی کند.

هزینه

ساعتی 30000 تومان

هر ساله در ماه اردبیهشت در کویر ورزنه رقابت های شترسواری برگزار می شود. شتر سواران از نقاط مختلف ایران در این مسابقات شرکت می کنند. اگر در این فصل به ورزنه رفته باشید احتمال این که این رقابت را از نزدیک ببیند وجود دارد. 

Photo by : Unknown | Wahetourism

3- شن سواری

این کویر رمل های بلندی دارد و برای شن سواری بسیار مناسب است. برای این کار می توانید از بُردهای موجود در اقامتگاه ها استفاده کنید که آن ها را به گردشگران کرایه می دهند.

هزینه

30000 هزار تومان به ازای هر یک ساعت 

Photo by : Unknown | Wahetourism

4- موتور چهار چرخ سواری (ATV)

یکی دیگر از تفریحات هیجان انگیز کویر موتورهای چهار چرخ است که با سرعت زیاد روی تپه های شنی حرکت می کنند. البته شما به عنوان یک فرد غیر حرفه ای نمی توانید به تنهایی آن را برانید بنابراین راننده های موتورها این کار را برای شما انجام می دهند.

هزینه

35000 هزار تومان به ازای هر 5 کیلومتر موتورسواری 

Photo by : Unknown | Wahetourism
Photo by : Unknown | Wahetourism

 5- آفرود سواری (SUV)

آفرود سواری نیز نوع دیگری از تفریحات بیابانی به شمار می رود. به دلیل وجود ماسه های روان فقط این دسته ماشین های شاسی بلند می توانند در این مناطق حرکت کنند.

هزینه

35000 هزار تومان به ازای 5 کیلومتر

Photo by : Unknown
Photo by : Maze Merize

6- زیپ لاین

در این کویر دو زیپ لاین وجود دارد که یکی از آن ها در بیابان خارا واقع شده و تقریبا 30 متر طول دارد و دیگری زیپ لاین سایت تفریحی واحه ورزنه با 400 متر طول است.

هزینه

هزینه زیپ لاین کویر ورزنه 35000 هزار تومان 

نکته

هنگام سوار شدن وسایلی مثل عینک، تلفن همراه، هندزفری و.. را به دوستان یا همراهان خود بسپارید چرا که ممکن است از دست تان بیفتد و پیدا کردن آن ها میان شن ها کار ساده ای نیست!

Photo by : Unknown | Wahetourism

7- پاراگلایدر

نوعی ورزش هیجان انگیز است که در مناطق بادخیر و معمولا مرتفع انجام می شود. مناطق کویری به دلیل باد خیز بودن مکان مناسبی برای این نوع ورزش هستند. ( به دلیل وزش باد های شدید در منطقه این فعالیت تفریحی امسال صورت نمی گیرد.)

 

Photo by : Unknown

8- رصد آسمان و عکاسی در شب

شاید بتوان گفت یکی از اصلی ترین اهداف سفر به بخش های کویری همین باشد. آسمان کویر در شب فوق العاده تماشایی و زیباست و طیف گسترده ای از گروه های مختلف علاقه مند به نجوم و عکاسی شب اعم از حرفه ای و آماتور را به این مناطق زیبا می کشاند. 

Photo by : Sogol teymoori | Wahetourism
Photo by : Roger Craig Smith

9- کمپینگ و شب نشینی

یکی دیگر از تفریحات هیجان انگیز کویر چادر زدن و شب مانی است. افراد زیادی که تمایل به چادر زدن در کویر را دارند با تجهیزات کمپینگ به مناطق کویری سفر می کنند. در کنار آن  روشن کردن آتش و شب نشینی نیز از تفریحات رایج کویر قلمداد می شود.

Photo by : Mehdi Momenzadeh
Photo by : Mohammad Ghadamkheir
Photo by : Amrallah Karimi | Wahetourism

10- باگی سواری (Buggy)

باگی یک وسیله نقلیه موتوری تفریحی با چرخ های بزرگ و لاستیک های عریض است که برای استفاده در جنگل، تپه های شنی، سواحل و یا بیابان طراحی شده است و از قدرت مانور و سرعت بالایی برخوردار است.

هزینه 

80000 هزار تومان به ازای 5 کیلومتر

Photo by : Unknown

اقامت در کویر ورزنه

اگر به کویر ورزنه سفر می کنید به هیچ عنوان نگران محل اقامت خود نباشید. امکانات اقامتگاهی کویر ورزنه و اطراف آن به نسبت مناسب و کافی است. اگر می خواهید در خود کویر بمانید می توانید از امکانات مجتمع گردشگری واحه استفاده کنید و یا به شهر ورزنه در 11 کیلومتری تپه ها بروید و از اقامت گاه های زیبای بوم گردی شهر ورزنه بهره بگیرید. راهکار سوم یک اقامت هیجان انگیز است، کمپینگ!!! برای آشنا شدن با اصول اولیه کمپ در کویر می توانید از صفحه زیر دیدن کنید.

Unknown 
Unknown 

امکانات

کویر ورزنه طبیعت دور افتاده ای نیست و در نزدیکی شهر قرار دارد بنابراین دسترسی به امکانات رفاهی آسان است. نزدیک ترین اقامتگاه در مجتمع واحه قرار دارد؛ اما می توانید اقامتگاه های بوم گردی شهر را نیز امتحان کنید. سایت تفریحی واحه که در کویر ورزنه قرار دارد می تواند تمام نیازهای شما را به عنوان مسافر مرتفع سازد. در این مجموعه اجرای موسیقی های محلی زنده، آتش بازی، اجرای حرکات نمایشی و مراسم هایی به مناسبت های مختلف مثل سال نو، شب یلدا و ...برگزار می شود. امکانات مجموعه شامل:

رستوران

اقامتگاه

سالن کنسرت روباز

شربت خانه

پیست موتور سواری

پیست شتر سواری

باغ انار 

 تعمیرگاه

رصد‌خانه

باشگاه هواپیمای تفریحی

 پینت‌بال

باشگاه تیراندازی

مجموعه آب‌درمانی

Unknown | Wahetourism 
Unknown | Wahetourism 
Unknown | Wahetourism 
Unknown | Wahetourism 
Unknown | Wahetourism 

لوازم ضروری برای سفر به کویر ورزنه

 همان طور که همه ما می دانیم طبیعت همیشه غیر قابل پیش بینی است بنابراین برای رفتن به طبیعت به ویژه طبیعت های خاص و ویژه مانند کویر به لوازمی نیاز داریم تا بتوانیم سفری خوب و بدون خطر را تجربه کنیم.

آب آشامیدنی
دارو های عمومی
عینک آفتابی
لباس نخی و خنک
پاور بانک
پتو و لوازم خواب
کیسه خواب
گوپرو
دوربین شکاری
دوربین
چادر مسافرتی
کرم ضد آفتاب
کرم دافع حشرات
نقشه یا GPS
کارت شناسایی
تلفن همراه
کوله پشتی
کمک های اولیه
شارژر موبایل

نکات ایمنی سفر به کویر ورزنه

 1. حتما با یک فرد محلی در منطقه یا به صورت گروهی و یا با تورهای طبیعت گردی به همراه راهنمای مجرب به کویر بروید و از تنها رفتن بپرهیزید. 
 2. از وسایل الکترونیکی خود خوب مراقبت کنید. شن به راحتی در وسایل تان نفوذ می کند و ممکن است آن ها را از کار بیندازد.
 3. آب آشامیدنی به میزان دوبرابر مصرف معمول خود همراه داشته باشید. (چیزی معادل 4 لیتر). چون در مناطق کویری تبخیر به شدت صورت می گیرد و شما بیش از آنچه فکر کنید تشنه خواهید شد. 
 4. برای جلوگیری از اُفت قند خون خوراکی های کربوهیدرات‌دار به همراه داشته باشید و توجه کنید که خوراکی های شکردار به ویژه شکرهای مصنوعی برای زمان بسیار کوتاه قند بدن تان را تامین خواهند کرد.
 5. اگر قدم زدن روی شن ها باعث سوختن کف پای تان شد نگران نباشید؛ پاهای خود را زیر شن ها ببرید. خواهید دید چه قدر خنک می شوید؛ اما یادتان باشد که اگر بدون کفش راه می روید کفش تان را همراه تان ببرید تا اگر احساس خوشایندی نسبت به گرمای شن ها نداشتید فوری کفش های تان را به پا کنید. 
 6. بهتر است قدم زدن روی شن ها را برای مدت کوتاهی تجربه کنید و بعد از آن کفش های تان را به پا کنید چون وجود حیواناتی مثل عقرب و ... بسیار بدیهی و خطرناک است. بهتر است از کفش های ساق دار استفاده کنید. 
 7. اگر قصد عکاسی در شب و یا رصد آسمان شب در کویر را دارید اطراف تان را با نفت یا گازوئیل دایره ای بکشید تا از خطر نیش جاندران در امان باشید.
 8.  برای گرفتن عکس های بهتر از سه پایه استفاده کنید.
 9. اگر از لنز چشمی استفاده می کنید آن را در بیاورید چرا که در صورت وزیدن باد یا جابه جایی شن ها به لنز شما چسبیده و برای سلامتی چشمان تان خوب نیست.
 10. بسیار مراقب حیوانات موجود در مناطق بیابانی باشید. برخی از آن ها دارای نیش های سمی هستند و گزیدگی توسط آن ها جان فرد را به خطر خواهد انداخت. حتما کرم ضد گزیدگی به همراه داشته باشید.
 11. از لباس های آستین بلند و با رنگ روشن استفاده کنید.
 12. اگر آب همراهتان نیست! بهتر است تا جایی که ممکن است غذا نخورید چون خوردن غذا موجب تشنگی بیشتر می شود.
 13. تلاش کنید در هنگام حرکت مصرف انرژی در بدن تان را به حداقل ممکن برسانید. تا هم رطوبت موجود در بدن تان حفظ شود و نیازتان به وعده غذایی مجدد کاهش پیدا کند.
Photo by : Babak Mehrafshar

بهترین فصل سفر به کویر ورزنه

می دانیم که بیابان ها مناطق گرم و خشکی هستند و گرمای آن ها برای افراد غیر بومی قابل تحمل نیست بنابراین تلاش کنید تا فصل مناسب سفر را حتما در نظر بگیرید.

بهار و تابستان: اوایل فروردین آخرین مهلت شما برای بازدید از کویر بوده و بعد از آن فقط گرما نصیب تان می شود. 

پاییز و زمستان: شاید بتوان گفت که بهترین فصل سفر به کویر پاییز است. روزها خیلی گرم نیست و شب ها هم خیلی سرد نمی شود؛ اما در فصل زمستان باید کمی احتیاط کرد چرا که کویر و شب های سردش همیشه مشهورند.

Photo by : Hamid Ayatipour

مسیر دسترسی به تپه های شنی ورزنه:

آدرس: ایران، اصفهان، جاده اصفهان-ورزنه، تپه های شنی ورزنه

از اصفهان: به سمت جاده آبشار در شرق اصفهان برانید سپس به کمربندی شرق اصفهان می رسید. وارد بزرگراه شوید و آن را تا جاده اصفهان -ورزنه ادامه دهید. وارد جاده شوید به میدان آزادی برسید و وارد خیابان بهشتی شوید. انتهای خیابان را تا رسیدن به مجموعه گردشگری واحه ادامه دهید.

راه دوم از اصفهان: وارد بزرگراه شهید دستگردی شوید و به سمت شرق برانید تا وارد بلوار غدیر شوید. از بلوار غدیر وارد خیابان فرهنگ و سپس خیابان قلعه شور شده و وارد بزرگراه 15 خرداد شوید. خیابان نیک آباد-اژیه و بعد از آن بلوار شهدا شما را به جاده اصفهان-ورزنه می رساند. جاده را تا میدان آزادی ادامه دهید و به خیابان بهشتی برسید. خیابان بهشتی شما را تا جاده دستجرد-ورزنه هدایت می کند وقتی وارد جاده شدید تا مجتمع گردشگری واحه برانید، به تپه های شنی خواهید رسید.

*** این کویر در بخش شرقی حسن آباد -ورزنه قرار دارد و دسترسی به بخش غربی

آن به راحتی با ماشین امکان پذیر است؛ اما اگر قصد بازدید از حاشیه شرقی آن را دارید 2 راه برای شما وجود دارد. یا باید از سمت شهر ورزنه و از میان شنزار ها عبور کرده تا به بخش شرقی برسید یا اینکه حاشیه جنوبی شهر ورزنه که در امتداد زاینده رود قرار دارد را به سمت شرق ادامه دهید که هر دو مسیر فقط با خودرو های آفرود دو دیفرانسیل قابل دسترسی هستند. برای پیمودن این مسیرها حتما به راهنمای مجرب نیازمند هستید.

هزینه ها:

میدل و مینی باس: 30000 تومان

اتوبوس: 60000 تومان

آفرود: 35000 تومان

سواری: 10000 تومان

Unknown 
Unknown 

دیدنی های اطراف

کویر ورزنه به تنهایی زیباست. شاید لازم باشد برای کشف تمام زیبایی های آن چندین روز زمان بگذاریم. غنی بودن پوشش گیاهی، تنوع پوشش جانوری، ترکیب زیبای آبی آسمان و خاک گرما دیده کویر همه و همه کافیست تا انسان زیباخواه و زیبا اندیش را قانع کند؛ اما قرارگرفتن این کویر در نزدیکی شهر کوچک و تاریخی ورزنه ما را مجاب می کند تا سری به این شهر زیبا بزنیم و از آن بی نصیب نمانیم.

شهر ورزنه در  10.5 کیلومتری کویر ورزنه قرار دارد؛ شهری که به دلیل پوشش بانوانش به دیار فرشتگان شهره است. روزها و شب ها شهر پر می شود از فرشتگان سپید پوشی که به شهر نور می پاشند. نام شهر به احتمال زیاد برگرفته از پیشه گذشتگان آن ها یعنی کشاورزان (ورزندگان) است. پوشش سفید زنان را نیز مربوط به محصولاتی مانند پنبه می دانند که در این منطقه کشت آن رایج بوده است. روایتی دیگری نیز بیان می دارد که شهر ورزنه در گذشته محل زندگی روحانیون زرتشتی بوده که لباس سپید از جنس پنبه و به رنگ سفید به تن می کردند.

Photo by : Pouria Masoudi

دیدنی های شهر ورزنه


 مسجد جامع ورزنه

برج کبوتر خانه ورزنه

گاو چاه ورزنه

پل تاریخی ورزنه

موزه مردم شناسی ورزنه معروف به خانه یوسفی

دیدنی های اطراف شهر ورزنه


 تمامی فاصله ها از جاذبه تا سایت تفریحی واحه محاسبه شده است.  

برج کبوتر خانه قورتان 21.8 کیلومتر

قلعه قورتان 22.4 کیلومتر 

کاروانسرای قلعه خرگوشی 69.3 کیلوتر

تالاب گاوخونی 34.3 کیلومتر

دریاچه نمک خارا (50کیلومتر)

 

1- مسجد جامع ورزنه: ساختار بنا نشان می دهد که در گذشته آتشکده بوده و در دوران تیموریان به مسجد تبدیل شده است. مسجد دو شبستان در شرق و غرب دارد و مناره ای به ارتفاع حدودا 20 متر بر فراز آن خود نمایی می کند. صحن مسجد هندسه مربعی دارد و محراب مسجد دارای کاشی کاری چشم نوازی است که در هلال آن با خط ثلث آیاتی از سوره عمران به چشم می خورد. خطاطی ها توسط سید محمود نقاش انجام شده است.

2- برج کبوتر خانه ورزنه: برج کبوتر خانه ورزنه دارای مساحت تقریبی 254 متر مربع و شعاع 9 متر و ارتفاع حدودا 20 متر است. داخل شهر قرار دارد و مثل سایر کبوتر خانه ها کابری نظامی و کشاورزی (استفاده از کود کبوتر ها) داشته است. اکنون تعداد کمی کبوتر در آن زندگی می کند همچنین یک نمایشگاه کوچک صنایع دستی در آن وجود دارد.

3- گاو چاه حاج ابراهیم: این نوع سیستم جهت برداشت آب از مخازن چاه تعبیه شده و در گذشته بسیار رواج داشته است. گاو در شیبی نسبتا تند حرکت می کند و حدود 200 لیتر آب از چاه بیرون می کشد. در کنار گاو چاه یک آسیاب شتر که که معمولا گیاه حنا را آسیاب می کند و یک شربت خانه وجود دارد.

 4- پل تاریخی ورزنه: این پل با آجر ساخته شده و ۱۰ چشمه دارد و بنای آن مربوط به دوره دیلمیان و سلجوقیان است. در حال حاضر جزو آثار تاریخی محسوب می شود و رفت و آمدی روی آن صورت نمی گیرد. گمان می رود شخصی بنام سیف‌الله اردکانی آن را بنا کرده باشد.

S.h Hosseini Emami 
S.h Hosseini Emami 
Zahra Shojaie 
Anoosheh Pirbadian 

5- برج کبوتر خانه قورتان: این کبوتر خانه در بخش شمال غربی قلعه قورتان و در کنار رودخانه زاینده رود قرار گرفته است. نمای بیرونی آن بر خلاف سایر کبوترخانه ها صاف و دارای 12 سیلوی هلالی شکل است که هرکدام از این سیلوها کار یک پایه را برای این بنا انجام می دهد. ارتفاع کبوترخانه 15 متر و قطر آن 12 متر است.

6- قلعه قورتان: این قلعه متعلق به دوران ساسانیان است. حدود 5 هکتار مساحت دارد و از خشت و گل ساخته شده و 14 برج دیده بانی داشته است که بر اثر طغیان رودخانه از بین رفته اند. این سازه خشتی در فهرست آثار ملی است.

7- کاروانسرای قلعه خرگوشی: این کاروانسرا در مسیر جاده ابریشم قرار دارد و قدمت آن به دوره صفویان بر می گردد. در داخل کاروانسرا غاری به نام غار خانه دیو وجود دارد که بر اثر حرکت آب تالاب گاو خونی در شیب به وجود آمده است.

توجه! این غار فقط برای بازدید افراد حرفه ای مناسب است.

8- تالاب گاوخونی: تالاب بین المللی گاوخونی در نزدیکی شهرستان ورزنه قرار دارد و رودخانه زاینده رود آن را سیراب می کند. بخشی از این تالاب در استان اصفهان و بخش دیگر در یزد قرار دارد. این تالاب پناهگاه پرندگان مهاجر بوده که با کم آب شدن تالاب تعداد این پرندگان به طور چشمگیری کاهش یافته است. مساحت کلی تالاب حدود 476 کیلومتر مربع برآورد می شود.

9- دریاچه نمک خارا: این دریاچه در نزدیکی روستای خارا قرار دارد و از جاذبه های آن پولی گون (1) های گلی و نمکی است. 

پاورقی


1- با هر بار بارش و تبخیر آب در دریاچه، نمک‌های موجود در دریاچه کرت بندی‌های زیبایی را تشکیل می دهند که به آن ها پلی گون گفته می شود.

Pejman par 
Pouya Yazdchi 
Matin Hri 
Unknown|Mehr 

10- موزه مردم شناسی ورزنه (خانه یوسفی): این موزه در مرکز بافت تاریخی شهر قرار دارد. شخصی به نام حاج حسن یوسفی این خانه را برای تشکیل یک موزه در شهر به سازمان میراث فرهنگی اهدا کرد. موزه به منظور نشان دادن ویژگی های مردم بومی و ابزار آلات بافندگی به ویژه (کار بافی) تشکیل شده است. این اثر تاریخی در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است.

Fatemeh Hoseini 
Fahimeh Baharanchi 
Yasna Fazeli 
Fatemeh Hoseini 

ویژگی های جغرافیایی کویر ورزنه

گستره تپه های شنی کویر ورزنه از شمال به جنوب است. کویر ورزنه تقریبا بیضی شکل است و هرچه تپه ها به سمت داخل می آیند ارتفاع شان کم می شود. همچنین عرض کویر از شمال به جنوب کاهش می یابد. این کویر در قسمت جنوبی به 2 دیواره ماسه ای جنوبی و شمالی تبدیل می شود و مابین این 2 دیواره خاک های آهکی قلیایی قرار دارند. این دو دیواره در نزدیکی جنوب غربی تالاب گاوخونی به هم می پیوندند و تشکیل دیواره واحدی با جهتی شمالی جنوبی را می دهند.

Photo by : Babak Mehrafshar

گیاهانی که در کویر ورزنه می بینید

یکی از نقاط قوت بیابان خارا تنوع پوشش گیاهی و جانوری آن است که به شرح بخشی از آن ها می پردازیم.

1- گیاه اسکنبیل | Calligonum

این گیاه در گستره ای از شهر های مختلف ایران از جمله خور و بیابانک، نایین، کرمان، کویر مرکزی، ریگ جن، دامغان، سیستان و بلوچستان، کرج و آذربایجان می روید و از خانواده علف های هفت بند (Polygonaccae) است. در عربی به این گیاهان بطباط گفته می شود. رویش آنها از اسفند شروع می شود و تا اواسط فروردین ادامه می یابد. گل های ریز و سفید رنگ آن از فروردین تا اواخر اردیبهشت رشد می کنند.

Nahal shezaf 
Unknown 

2- تاغ ها | Haloxylon

این گیاه به شکل درختچه ای و از تیره تاج خروسان است، در برابر گرما و خشکی بسیار مقاوم و سیستم ریشه ای بسیار گسترده ای دارد بنابراین برای بیابان زدایی بسیار مناسب است.

Unknown 
Unknown 

3- نسی | Stipagrostis plumose

نسی از خانواده گندمیان بوده و در خاک های گچ دار، آهک دار و...یافت می شود. در اطراف ریشه گیاه غلافی از شن دانه وجود دارد که گیاه را در مواقع کم آبی مقاوم می سازد. این بوته گونه ای ویژه است که به بیابان زدایی بسیار کمک می کند.

Unknown 
Unknown 

حیواناتی که در کویر ورزنه خواهید دید

کم آب شدن تالاب گاوخونی اکوسیستم منطقه را دچار تغییرات منفی فراوانی کرد. یکی از بارزترین این تغییرات کاهش چشمگیر پرندگان مهاجر بود، این تغییرات محدوده وسیعی از تالاب و اطرافش را تحت تاثیر خود قرار داده است. بیابان خارا نیز از این تغییرات مصون نماند؛ اما هنوز هم حیوانات زیبا و دوست داشتنی در این بیابان زندگی می کنند که به شرح تعدادی از آن ها می پردازیم.

1- روباه شنی | Vulpes rueppelli

جثه این حیوان از روباه معمولی کوچک تر است و در نگاه اول گوش های درازش بسیار جلب توجه می کند. همچنین این روباه در کف پاهایش موهای بسیار بلندی دارد تا راحت تر در شن ها حرکت کند و معمولا شبگرد است. روباه شنی در بخش کویر مرکزی، فارس، خوزستان و... دیده می شود.

Unknown 
Unknown 

2- پا مسواکی | Jaculus

این موش چشم های درشت و جثه و گوش های بزرگی دارد. این حیوان نیز مثل روباه شنی کف پاهایش پر از مو است تا راحت تر بتواند در شن ها راه برود. این حیوان شبگرد است اما در شب های مهتابی کمتر دیده می شود.

Unknown 
Unknown 

3- سارگپه پا بلند | Long-legged buzzard

نوعی از پرندگان شکاری است و صدایش مانند سارگپه معمولی آوایی مثل (پی ی -وو) با صدایی آرام تر دارد. در ایران بومی و فراوان است و بر روی تک درخت یا روی زمین زندگی می کند. این پرنده در زمره حیوانات حمایت شده قرار گرفته است.

Unknown 
Jalil hassan Zadeh 

تجربه سفر گردشگران خارجی

در این بخش می خواهیم مروری داشته باشیم بر نظر گردشگران خارجی که از کویر ورزنه بازدید کرده اند.

گردشگری از انگلیس | تاریخ ثبت دیدگاه فروردین 1397

کارهایی که باید در ورزنه انجام دهید

تپه های شنی ورزنه فوق العاده هستند و دسترسی به آن ها بسیار آسان. طلوع و غروب خورشید در این کویر بسیار تماشایی است و فرصت های بسیار مناسبی برای عکاسی وجود دارد. اگر به ورزنه رفتید می توانید از دریاچه نمک هم بازدید کنید که البته به اندازه تپه های شنی هیجان انگیز نیست. اما ارزش یک بار دیدن را دارد.

گردشگری از نروژ | تاریخ ثبت دیدگاه فروردین 1397

مکانی فوق العاده برای کمپینگ

مکانی فوق العاده برای بازدید است. در این کویر دیدن طلوع و غروب خورشید و تماشای آسمان شب بسیار لذت بخش است. اگر به کویر رفتید حتما شن سواری را با بُرد امتحان کنید.

گردشگری از استرالیا | تاریخ ثبت دیدگاه آبان 1397

مایوس کننده برای خیلی ها

 اگر کویر های دیگر دنیا را دیده باشید این کویر آنچنان چنگی به دل تان نخواهد زد؛ اما اگر برای اولین برای بازید از طبیعت کویر به این جا می آیید احتمالا خوش تان خواهد آمد. تپه های شنی بسیار کثیف و پر از زباله و بطری های پلاستیکی بود و رد پای انسانی در همه جای تپه ها دیده می شد که باعث ایجاد آلودگی محیط شده بود.

 گردشگر سنگاپوری | تاریخ ثبت دیدگاه آذر 1396

از کویر تا دریاچه نمک

تپه های شنی ورزنه از نظر اندازه کاملا با تپه های صحرای گُبی برابری می کردند. یک بخشی از کویر که سایت تفریحی وجود داره از شما ورودیه می گیرد. اما اگر می خواهید رایگان از کویر بازدید کنید حدودا 40 کیلومتر به سمت جنوب می روید و به دریاچه نمک کویر می رسید. تماشای غروب آفتاب برای ما بسیار لذت بخش بود اما ما برای دیدن طلوع آفتاب هم ماندیم، بدون هیچ تجهیزاتی. لازم است به شما بگویم که به هیچ عنوان شما این کار را انجام ندهید.

 گردشگری از دانمارک | تاریخ ثبت دیدگاه اردیبهشت 96

آرام بخش

حتما با دوستانتان به آن جا بروید و حسابی خوش بگذرانید. سر ظهر بود، ما کفش های مان را درآوردیم و در شن ها پیاده روی کردیم اما کفش هایمان را همراه نبردیم. شن ها خیلی داغ شده بودند و ما وقتی به کفش هایمان رسیدیم پاهایمان کاملا سوخته بود. اما ساربانی که در کویر بود پمادی برای سوختگی به ما داد که در عرض نیم ساعت تاول کف پاهایمان کاملا بهبود پیدا کرد.

Photo by : Unknown | shoesyourpath

توصیه های کارناوال

کاربافی از جمله هنر های دستی مردمان بومی مناطق کویر مرکزی ایران است که در شهر هایی مثل میمند، ورزنه، آباده، بروجن و...رواج دارد. کار در اصطلاح به همان کرباس گفته می شود احتمال دارد که پیشینه بافت این سفره به دوره تیموریان برگردد. برای بافت این سفره ها از نخ پنبه استفاده می شود و بیشتر به رنگ آبی تیره هستند .معمولا بافت این سفره ها در شهر ورزنه توسط زنان بالای شصت سال صورت می گیرد. اما سالهاست که استقبال از این صنعت دستی زیبا هم از طرف مردم بومی و هم گردشگران کم شده است.

همه ما به عنوان یک گردشگر مسئول وظیفه داریم تا در راستای توسعه اقتصاد محلی و حفظ محیط زیست مناطقی که به آن ها سفر می کنیم کوشا باشیم. این موارد با فعالیت های ساده ای نظیر خرید از مقصد سفر و همچنین مراقبت از محیط زیست آن مرتفع خواهد شد.

Unknown 
Unknown 
Shabboo Pahlavan 

دغدغه های کارناوال | مراقب کویرها باشیم، آن ها جان دارند!

در سال های اخیر کویرها به یکی از پرطرفدار ترین جاذبه های گردشگری به ویژه برای جوانان و طبیعت گردان تبدیل شده اند. کویرها اکوسیستم های خاصی هستند که به خاطر شوری فراوان خاک و تبخیر بالا منظره متفاوتی از تپه ها و رمل های شنی را به وجود می آورند. هماهنگ شدن با این شرایط سخت آب و هوایی برای جانداران دشوار است بنابراین گیاهان و جانورانی که در این مناطق زندگی می کنند خاص و با ارزش هستند.

اما آنچه نگران کننده است ورود بی رویه گردشگران و عدم نظارت درست بر تعداد آن هاست که شرایط طبیعی اکوسیستم را بر هم می زند. تفریحات رایجی مثل آفرود یا موتور سواری کنترل نشده در مناطق کویری باعث جابه جایی غیر طبیعی خاک و ایجاد سر و صدا می شود. همین امر باعث ایجاد وحشت در حیوانات بومی شده و منجر به مهاجرت اجباری آن ها در طول زمان و مرگ تدریجی شان می شود. جا به جایی خاک همچنین باعث از بین رفتن و فقیرتر شدن پوشش گیاهی منطقه نیز خواهد شد. کویر ورزنه نیز از نامهربانی های گردشگران در امان نمانده است. در بیشتر بخش های کویر ورزنه بطری های آب معدنی و زباله های انسانی دیده می شود که همین امر از عدم کنترل و نظارت درست بر روی تعداد گردشگران ناشی می شود. این امر از جایی مهم جلوه می کند که سفرهای کویری و ... توسط افراد و گروه هایی صورت می گیرد که به اصطلاح حامی محیط زیست هستند در صورتی که به طور عمدی یا غیر عمدی باعث آسیب رساندن به منطقه می شوند. البته نباید گروه های حامی محیط زیست را که برای پاکسازی مناطق این چنینی دست به کار می شوند را نیز نادیده بگیریم؛ اما متاسفانه تعدادشان بسیار محدود است.

در نزدیکی کویر ورزنه دو جاذبه بسیار مهم وجود دارد که بی توجهی به آن ها کاملا مشهود است یکی از آن ها تالاب گاوخونی است که از رودخانه زاینده رود مشروب می شد. خشک شدن تالاب آسیب های جدی فراوانی به محیط زیست منطقه و پوشش گیاهی و جانوری وارد کرده است. مکان دیگر مسجد جامع ورزنه است؛ مسجدی تاریخی با قدمت حدود 500 سال که نامش در فهرست آثار ملی به چشم می خورد اما این مسجد کاملا متروک مانده و هیچ مسئول یا ناظری در منطقه وجود ندارد و هیچ کنترلی روی افراد بازدید کننده صورت نمی گیرد. حتی  ساخت و سازهای نادرست و غیر اصولی در اطراف این بنای ارزشمند موجب تحریک بنا و نشست آن شده است و به عبارتی در شرف فرو ریختن است.

همه ما به خوبی می دانیم که طبیعت و آثار تاریخی به جا مانده از گذشته سرمایه هایی هستند که در صورت از بین رفتن شان جایگزینی برای شان وجود نخواهد داشت. فرصت را غنیمت بدانیم و فرهنگ استفاده درست از این منابع ارزشمند را به صورت فردی از خودمان شروع کنیم آن ها را برای آیندگانمان حفظ کنیم.

Photo by : MohammadReza Masoumi

بعد از نقد و بررسی کارناوالی | آنچه از ورزنه نصیب من شد!

 بهار بود همان اوایلش. همان موقع که تازه شکوفه ها هوای شکفتن به سرشان می زند. همان موقع که تازه سفر هفت سین را چیده ایم و به همدیگر سال نو را تبریک می گوییم. وقت سفر بود. راهی اصفهان شدم و حوالی 5 صبح به شهر ورزنه رسیدم تا کمی استراحت کنم. قبل از رفتن به اقامتگاه کمی چشم گرداندنم تا شاید یکی از آن کبوتران سپید بال زیبا که حرف شان را شنیده بودم را ببینم؛ اما شهر در خواب بهاری بود. آرام پلک هایش را گشود و به من مسجد آجری زیبایی که زمینه اش آسمان آبی تیره و زهره بود را پیشکش کرد. روز اول چرخی در شهر اصفهان زدم. من دلباخته آن کاشی های فیروزه ای هستم که زیبایی‌‌شان آه از نهادم بلند می کنند. روز بعد نوبت دیدن دریا بود! دریای شن های  سوخته زیر آفتاب بی تاب صحرا! وقتی کویر را می بینم کودک تشنه ای می شوم که کفش هایش را می کَنَد و می دوَد تا کویر را بو کند، ببیند و لمس کند. تا چشم کار می کرد موج های شنی بود که تاب می خوردند و به سمتم می آمدند. شب کویر اما مرا نخواند چرا که دیگر وقت رفتن بود. تصمیم گرفتم که قبل از رفتنم نگاهی به گاوچاه شهر بیندازم. چهار دیواری بود ساده و داخلش پیرمرد مهربانی که گاو عزیزش را در سراشیبی مسیر چاه با ترانه ای زیبا به حرکت می خواند. آه....ترانه های فولکوریک همیشه می خواهند دلم را به درد بیاورند. مرد شروع به خواندن کرد. اشک های من جاری شد. اشک هایم زیر عینک آفتابی خود را پنهان کردند، با غلیانی از احساس به جاده زدم و دوباره به شهر نور، تهرانم، بازگشتم...

با کارناوال سفر کوتاهی به کویر زیبای ورزنه و اطرافش داشتید. حالا نوبت شماست تا از تجربه های خود با قلم زیبای تان برای ما از ورزنه بنویسید.

نتیجه نقد و بررسی کارناوال

4.3

بررسی شده توسط سحر بحیرائی

تفریحات و خوشگذرانی(عالی) 4.5
شرایط اقامت در منطقه(عالی) 5
نظافت و شرایط محیط زیستی(خوب) 4
بکر و دست نخورده بودن(خوب) 3.5
سهولت در دسترسی(عالی) 4.5

نقاط قوت

 • وجود امکانات رفاهی خوب
 • وجود امکانات تفریحی خوب و مهیج
 • نزدیکی به شهر
 • پوشش گیاهی و جانوری به نسب غنی

نقاط ضعف

 • عدم کنترل تعداد بالای گردشگران در منطقه توسط مسئولان

نقد و بررسی کاربران

میانگین امتیاز کاربران

از مجموع 18 رای

4.0

دوستان

6

خانواده

3

آیا بازدید از کویر ورزنه اصفهان را به دیگران پیشنهاد می‌کنید؟
تفریح و خوشگذرانی(خوب) 4.1
سهولت در دسترسی(خوب) 4.4
نظافت و شرایط محیط زیستی(خوب) 3.8
شرایط اقامت منطقه(خوب) 4.2
امکانات اولیه(خوب) 3.7

کویر ورزنه اصفهان را دیده‌اید؟

تجربه و نظر خود را با دیگران به اشتراک بگذارید

سوالی دارید؟

از کارشناسان و کاربران کارناوال بپرسید

جدیدترین نقد
کاربر مهمان

4.5

خوب

سفر با خانواده
تجربه سفر کاربر مهمان به کویر ورزنه اصفهان

انتشار: 02 آبان 1399

آیا این دیدگاه مفید بود؟
aydin naseri

3.9

زیبایی فوق العاده و شب بی نهایت زیبایی داره ولی ای کاش قدر بدونیم و با رفتار های اشتباهمون رد پای منفی از خودمون بجا نذاریم تو این مکان ها و بذاریم همون جور بکر و دست نخورده و تمیز باقی بمونند.

تجربه سفر aydin naseri به کویر ورزنه اصفهان

انتشار: 19 بهمن 1398

آیا این دیدگاه مفید بود؟
salar faraji

4.4

تنوع تفریحاتش عالی بود .

تجربه سفر salar faraji به کویر ورزنه اصفهان

انتشار: 19 بهمن 1398

آیا این دیدگاه مفید بود؟

پرسش و پاسخ

پرسش جدید

عسل مهرآوران
پرسش:

سلام..الان به خاطره کرونا باز هست؟

انتشار: 10 فروردین 1400

آیا این دیدگاه مفید بود؟
امیر زمانی
پرسش:

دوستان الان تو ایام عید مکان های رفاهی برای مواردی مثل سرویس بهداشتی و یا اقامت باز هستن؟

کاربر مهمان
در پاسخ به امیر زمانی:

عید باز بود ولی پیک کرونا ک زیاد شد بستن

انتشار: 22 فروردین 1400

انتشار: 02 فروردین 1400

آیا این دیدگاه مفید بود؟
مسعود هاتف دهقانی
پرسش:

سلام میخواستم بدانم آیا در کویر ورزنه اتاق یا مشابه هتل جایی برای کرایه کردن وجود داره؟ واگه وجود داره چطوری می‌توانم از اصفهان رزرو کنم و سایت مربوطه چی هست؟

کاربر مهمان
در پاسخ به مسعود هاتف دهقانی:

بله اتاق تو خود سایت واحه داره و در روستا های اطراف هم اتاق کرایه دارن اگر سفر به کویر ورزنه داشتین جاهای دیدنی روستاهای اطراف مثل چشمه دستجرد و دیزی کوه رودخانه مالواجرد هم ببینید

انتشار: 22 فروردین 1400

انتشار: 29 بهمن 1399

آیا این دیدگاه مفید بود؟

سوالات متداول

عکاسی و شتر سواری، تنها دو تا از تفریحات جذابی هستند که در کویر ورزنه می توانید تجربه کنید. برای اینکه با دنیای متنوع فعالیت های تفریحی این کویر و هزینه های آنها آشنا شوید، سری به صفحه نقد و بررسی کویر ورزنه در کارناوال بزنید.

اگر در سفر به کویر ,vcki می خواهید در نزدیکی این جاذبه تماشایی اقامت داشته باشید، به سراغ صفحه رزرو اقامتگاه های کویر ورزنه در کارناوال بروید و اقامتگاه مورد علاقه تان را پیش از سفر به صورت آنلاین رزرو کنید.

ایران سرزمین کویرهای تماشایی ست و شما برای آشنایی با بهترین کویرهای تفریحی کشورمان می توانید وارد صفحه کویرهای هیجان انگیز ایران شوید و در مورد انواع تفریحاتی که در این کویرها می توانید تجربه کنید بدانید.

اپلیکیشن کارناوال

با نصب اپلیکیشن کارناوال، کنترل سفر را این بار شما به دست بگیرید. در این اپلیکیشن شما دنیایی از امکانات و خدمات را همیشه و همه جا در جیب خود دارید؛ آشنایی با جاذبه ها و فرهنگ شهرها و کشورهای مختلف، رزرو آنلاین بلیت هواپیما و یا حتی رزرو انواع اقامت بسته به سلیقه و بودجه ای که دارید. اپلیکیشن کارناوال یعنی کنترل سفر در دست شما.

هدف اصلی کارناوال این است که بهترین خدمات گردشگری را به صورت آنلاین به کاربران خود ارائه دهد. هر آن چیزی که برای سفر خود نیاز دارید را از کارناوال بخواهید؛ از آشنایی با جاذبه ها، سوغات و غذاهای محلی تا رزرو آنلاین بلیت هواپیما و انواع اقامتگاه. در هر جا و در هر ساعت از شبانه روز، می توانید به صورت آنلاین خدمات سفر خود را رزرو کنید و یا هر سوالی دارید از ما بپرسید. کارناوال کنترل سفر شماست!

کلیه حقوق مادی و معنوی کارناوال برای شرکت کاروان سفر های هیرمان محفوظ است. استفاده از محتوای سایت تنها در صورت پذیرش شرایط و ضوابط امکان پذیر است.

خانهعکاسخانه

کنترل سفر دست شماست