کارناوال - راهنمای سفر

خانه زینت الملک شیراز

شیراز، خیابان لطفعلی خان زند، خانه زینت الملک

مدت پیشنهادی بازدید

30 دقیقه تا 1 ساعت

ساعت دسترسی

امروز یکشنبه 8:00 صبح تا 19:30

هزینه

5,000 تومان

شماره تماس

آشنایی با خانه زینت الملک شیراز

چرا بازدید کنیم؟

معرفی کوتاه

کجاست؟

نقشه و مسیریابی

مردم چی گفتن؟

نظرات کاربران

سوالی دارید؟

پرسش و پاسخ

معرفی کوتاه

خانه زینت الملک شیراز در صف نقد و بررسی تخصصی کارشناسان کارناوال است.

در خیابان لطفعلی خان زند شیراز و در ضلع غربی نارنجستان قوام، بنایی زیبا و باشکوه قرار دارد که به پاس نیکی های مالکش، زینت الملک، مشهور شده است. ساخت این خانه قاجاری در سال ۱۲۹۰ هجری قمری توسط علی محمدخان قوام الملک دوم آغاز و در سال ۱۳۰۲ هجری قمری توسط محمد رضا خان قوام الملک سوم پایان گرفت. ابتدا این خانه محل سکونت و زندگی خانواده و اقوام قوام الملک بود و از طریق دری در زیرزمین به نارنجستان قوام راه می یافت و می توان گفت که خانه زینت الملک مَحرم خانه ای برای خانه قوام محسوب می شده است.

این بنای تاریخی بیش از 20 اتاق مزین به گچبری، نقاشی و آیینه کاری دارد که بیشتر شهرت خود را به خاطر این تزیینات بسیار نفیس به دست آورده است.

یکی از نکات جالب این خانه شباهت کاربری آن به موزه های مادام توسو است که در آن مجسمه های مشاهیر بسیار بزرگ به نمایش در می آید. در این موزه مجسمه های افراد بزرگی مثل پادشاهان دوره هخامنشی، آتوسا دختر کوروش، پادشاهان سلسله ساسانیان، باربد موسیقی دان و شاعر دربار خسروپرویز، کریمخان زند، سعدی و ... وجود دارد که جنس آن ها از موم است.

بنیاد فارس شناسی در سال ۱۳۷۳ با همکاری میراث فرهنگی به به‌سازی و مرمت این خانه تاریخی پرداخت و در سال بعد زیرزمین آن به نگارخانه ای برای نمایش آثار هنرمندان شیرازی و ایرانی تبدیل شد. سپس با همکاری سازمان ایرانگردی و جهانگردی پارس و بنیاد فارس شناسی از سال ۱۳۸۲ شمسی به موزه گنجینه فارس تبدیل شد.

این خانه در تاریخ 10 آذر 1354 با شماره 938 به ثبت ملی رسید.

انتشار

25 اسفند 1397

به روز رسانی

20 آبان 1398

نقد و بررسی کاربران

نتیجه نقد و بررسی کاربران

مسیر دسترسی?
نحوه برخورد کارکنان?

ثبت دیدگاه و امتیاز

آیا بازدید از خانه زینت الملک شیراز را به دیگران پیشنهاد می‌کنید؟
برای آپلود تصویر به اینجا بکشید و رها کنید
جدیدترین نقد
نقد و بررسی موجود نیست

پرسش و پاسخ

پرسش جدید

جدید ترین پرسش
پرسش و پاسخی موجود نیست

کلیه حقوق مادی و معنوی کارناوال برای شرکت کاروان سفرهای هیرمان محفوظ است. استفاده از محتوای سایت تنها در صورت پذیرش شرایط و ضوابط امکان پذیر است.