کارناوال - راهنمای سفر

خانه زینت الملوک قوامی شیراز

شیراز، خیابان لطفعلی‌خان‌ زند، جنب نارنجستان قوام

4.8

از 5 امتیاز

میانگین نظرات 5 کاربر

گالری تصاویر

مدت پیشنهادی بازدید

30 دقیقه تا 1 ساعت

ساعت دسترسی

امروز شنبه 08:00 صبح تا 19:00

شماره تماس

هزینه

5000 تومان

همه چیز درباره خانه زینت الملوک قوامی شیراز

چرا بازدید کنیم؟

نقد و بررسی کارناوال

کجاست؟

نقشه و مسیر

مردم چی گفتن؟

نظرات کاربران

سوالی دارید؟

پرسش و پاسخ

نقد و بررسی کارناوال

پریوش سارانی

نویسنده ارشد کارناوال

انتشار

17 اردیبهشت 1399

به روز رسانی

30 خرداد 1399

معرفی /

خانه زینت الملوک قوامی شیراز | اندرونی باغ نارنجستان

این بار در سفر به شهر بهارنارنج‌ها، به سراغ خانه زینت الملوک قوامی شیراز می‌رویم؛ خانه‌ای به یادگار مانده از دوره قاجار که در فاصله کوتاهی از باغ نارنجستان قرار دارد و اندرونی باغ نارنجستان به حساب می‌آمده است. قیمت بلیط خانه زینت الملوک را به شما می‌گوییم و به این سوال که خانه زینت الملوک قوامی کجاست هم پاسخ خواهیم داد. 

چرا خانه زینت الملک قوامی؟


 • یکی از جاذبه‌های گردشگری معروف شیراز است.
 • از طریق یک راهروی زیرزمینی، به باغ نارنجستان قوام راه دارد.
 • یکی از زیباترین و معروف‌ترین بناهای دوران قاجار از نظر سبک معماری است.
 • علاوه بر دیدن یک بنای تاریخی، فرصت بازدید از موزه مفاخر و تندیس‌های بزرگان هم در این خانه تاریخی برای شما فراهم است.
 • به خاطر وجود مجسمه مشاهیر بزرگ در آن، به موزه مادام توسو ایران شهرت دارد.
Reza Ghaderi 

خانه زینت الملک قوامی | اندرونی باغ نارنجستان

خانه زینت‌الملک قوامی یکی از خانه‌های تاریخی شیراز است که یادگاری با ارزش از دوران قاجارها به حساب می‌آید. نکته جالب در مورد این بنا این است که در ضلع غربی باغ نارنجستان قوام واقع شده و در گذشته اندرونی باغ نارنجستان قوام به حساب می‌آمده است. جالب که این دو خانه از طریق یک راهروی زیرزمینی به یکدیگر راه دارند. امروز در این زیرزمین می‌توانید از مجسمه‌های مفاخر و بزرگان از دوران باستان تا عصر حاضر را ببینید و قدم زنان به باغ نارنجستان برسید. به دلیل وجود همین مجسمه‌ها، لقب موزه مادام توسو را به خانه زینت داده‌اند.

این خانه تاریخی که بیش از 10 سال ساخت آن به طول انجامید روزگاری محل زندگی خانوم زینت‌الملوک قوامی، دختر قوام‌الملک چهارم بوده است. خاندان قوام‌الملک در زمان‌های مختلف والی شیراز بوده‌اند. در حال حاضر خانه زینت‌الملک که در سال 1354 در فهرست آثار ملی به ثبت رسید، با باغ زیبایی که دارد به عنوان یک موزه و خانه تاریخی میزبان گردشگران است. 

تاریخچه خانه زینت الملک قوامی

سال 1290 هجری قمری در شیراز بود که ساخت خانه‌ای با سبک و سیاق خانه‌های قاجاری آغاز شد تا محل زندگی خانوم زینت‌الملک قوامی، دختر حبیب‌الله خان، قوام‌الملک چهارم باشد. خاندان قوام‌الملک از نسل حاج ابراهیم‌خان کلانتر، اعتمادالدوله شیرازی بودند که در زما‌ن‌های مختلف در استان فارس و شیراز با عناوین والی و کلانتر حکومت می‌کردند. ساخت و ساز به عهده محمدخان قوام‌الملک دوم (نوه حاج ابراهیم خان کلانتر اعتمادالدوله شیرازی) قرار گرفت و بعد از چیزی در حدود 10 سال، در نهایت توسط محمدرضاخان قوام‌الملک سوم به پایان رسید. سال‌ها زینت‌الملک قوامی در این خانه روزگار گذراند و همیشه به خوبی از نیازمندان پذیرایی می‌کرد. او زن بسیار خَیِری بود و به مناسبت‌های مختلف در خانه‌اش سفره نذری برپا می‌کرد.

جالب است بدانید در سال 1359 و در طی جنگ تحمیلی این خانه پناهگاهی امن برای مردم بود.

از سال 1373 این اثر در اختیار بنیاد فارس‌شناسی قرار گرفت و با کمک میراث فرهنگی، پروژه مرمت این بنای قجری کلید خورد. سال 1374 بود که زیرزمین این عمارت با عنوان نگارخانه فارس فعالیت خود را آغاز کرد. در این نگارخانه آثار هنرمندان فارس، ایران و دیگر کشورها به نمایش درآمد و در حال حاضر عنوان موزه تاریخ فارس به آن اختصاص داده شده است. اتاق گوشواره شمالی در طبقه دوم هم به تالار موسیقی، کنفرانس و سالن نمایش فیلم تغییر کاربری داد. در حال حاضر این عمارت تاریخی، محل استقرار دفتر بنیاد فارس‌شناسی، دربرگیرنده مرکز انجمن‌های دوستداران محیط‌زیست فارس، هنرمندان جوان فارس، دوستداران میراث فرهنگی استان فارس، فرهنگ و ادب فارس، عکس، گرافیک و نیز انجمن حمایت از حقوق کودکان فارس و نیز کتابخانه تخصصی تاریخ و هنر است و به عنوان یک جاذبه تاریخی از گردشگران میزبانی می‌کند.

Sara T 

معماری خانه زینت الملک قوامی

خانه زینت‌الملک با زیربنایی برابر با 2700 مترمربع و مساحتی برابر با 3290 مترمربع به فاصله یک کوچه از خانه قوام قرار دارد. این دو بنا مجموعه قوام را تشکیل می‌دهند که در دوران ناصرالدین شاه ساخته شده‌اند. تونل زیرزمینی که این دو عمارت را به هم مرتبط می‌کند در گذشته به منظور امنیت عبور و مرور ساکنان خانه کاربرد داشت.

در خانه زینت‌الملک اِلمان‌های سبک معماری ایرانی مانند اندرونی و بیرونی، هشتی، حوض و...به کار رفته است. در کنار ورودی با هنر معرق‌کاری، دو سکوی نشیمن به ارتفاع 70 سانتی‌متر قرار دارد و دو سرباز قاجاری با اسلحه کنار آنهاست. بر فراز سر در ورودی کتیبه‌ای سنگی که روی آن تاریخ 1300 هجری قمری حک شده را می‌توانید ببینید.

پس از گذر از هشتی به درگاه ورودی حیاط می‌رسید. در حیاط خانه، اِزاره‌های (1) سنگی حجاری و مشبک‌کاری شده و حوض سنگی به چشم می‌خورد. عمارت اصلی جلوه زیبایی درد و به پیشانی بنا که دقت کنید متوجه کاشی‌کار‌های هفت‌رنگ ‌تصویر دو فرشته، خورشید، دوشیر شمشیر به دست و آیات قرآنی می شوید که زیبایی عمارت را دو چندان کرده‌اند.

عمارت اصلی بیش از 20 اتاق دارد که بیشتر آنها دارای سقف چوبی هستند و با تصاویری از گل و بوته، حیوانات و پرندگان نقاشی شده‌اند و گچبری، آینه کاری و... بر زیبایی آنها افزوده است. همچنین پنجره‌های ارسی انعکاس زیبای نور را بر روی در و دیوارها هنگام تابش آفتاب می‌اندازد و فضایی جذاب را می‌آفریند. در برخی از اتاق‌ها تصاویری از زنان و کودکان اروپایی به چشم می‌خورند که نشان‌دهنده تأثیرپذیری معماری قاجاری از معماری و هنر اروپایی است.

اندرونی دارای یک محور اصلی طولیست که در ضلع غربی آن تالار آئینه قرار دارد. زیرزمین ضلع شرقی نیز به وسیله یک هشتی که در زیر کوچه قرار دارد به نارنجستان متصل می‌شود و در سه ضلع شمال، جنوب و غرب قرار دارد و از طریق چهار پله به حیاط راه دارد. کف طبقه اول پوشیده از کاشی‌های خوش نقش و نگار آبی رنگ و نیز کاشی هفت‌رنگ با نقش منظره است. بدنه و دیواره‌های اتاق پنج دری ضلع شمالی و نیز سقف و دو گوشواره تالار آینه ضلع غربی، آینه‌کاری شده است و روبروی تالار آینه یک تالار تابستانه قرار دارد.

پاورقی


1. ازاره که به روکش حفاظتی دیوار از کف اتاق تا ارتفاع یک متری گفته می‌شود. عنصری تزئینی و ساختمانی است که در اکثر بناهای تاریخی ایران مشاهده شده و گونه‌های مختلف آن با سبک معماری و عناصر تزئینی و نقوش متداول در هر دوره هماهنگ است. امروزه قرنیز جایگزین ازاره‌های قدیمی شده است.

بخش‌های مختلف خانه زینت الملک 

حیاط

با عبور از یک راهرو، از هشتی به حیاط می رسید؛ اینجا آنقدر باصفاست که دل‌تان می‌خواهد برای دقایقی قدم بزنید و از تماشای باغچه‌ها و حوض‌های آب لذت ببرید. البته اینها تمام دیدنی‌های حیاط خانه زینت‌الملک نیستند؛ از دور به عمارت اصلی نگاه کنید و از زیبایی و ظرافت معماری آن لذت ببرید. ازاره های سنگی مشبک و حجاری شده و کاشی کاری هلالی و تصویر شیر و خورشید بر پیشانی ساختمان را از دور ببینید. 

همچنین در اطراف حیاط 20 اتاق دیده می‌شود که به یکدیگر راه دارند.

Reza Ghaderi 

تالار شاه ‌نشین (تالار آئینه‌) و اتاق ‌ها

یکی از جذاب‌ترین بخش‌های این خانه تالار اصلی‌ست که در ضلع غربی بنا قرار دارد و دیوارهای آن آینه‌کاری و نقاشی شده است. در طراحی این تالار از هنر ایرانی و اروپایی استفاده شده است؛ اما سبک ایرانی به وضوح در آن مشهود است.

موزه تاریخ فارس در زیرزمین خانه زینت الملوک

زیرزمین دو ورودی یکی در جنوب شرقی و دیگری در شمال شرقی دارد و آجر‌کاری شده است. این محل هم‌اکنون موزه‌ مشاهیرست و مجسمه‌های این مفاخر به ترتیب ادوار مختلف تاریخی در معرض نمایش قرار گرفته‌اند. بخشی از زیرزمین که کاملا آجرکاری شده به عنوان اسلحه‌خانه، بخشی دیگر با اتاق‌های متعدد جهت نگهداری مواد غذایی و بخش میانی هم برای استراحت در فصل تابستان مورد استفاده بوده است.

در ابتدای ورودتان تندیس زینت‌الملک را می‌بینید، و در دو طرف ورودی تندیس دو سرباز قاجاری قرار دارد. کمی جلوتر سیر تاریخی موزه از دوره هخامنشیان شروع می‌شود. شما می‌توانید افراد مهم هر دوره را در این موزه ببینید و سفری کوتاه به دوران‌ مختلف داشته باشید. از قسمت‌های دیدنی این موزه، تندیس عشایر فارس است. همچنین در گوشه‌ای از موزه شاپور اول ساسانی ایستاده با موهای بلند و لباس‌هایی مخصوص به دربار که یک دستش را به کمر خود گرفته و کلاه بزرگ قرمزرنگی هم روی سرش قرار دارد.

در بخش دیگر کریم‌خان زند روی دو زانو نشسته است. تندیس مشاهیر دیگری چون سعدی شیرازی، باربد موسیقی‌دان، قاآنی، صورتگر شیرازی، باباکوهی، ملاصدرا شیرازی، وصال شیرازی، قطب‌الدین شیرازی، محمدنمازی و بسیاری دیگر از شخصیت‌های برجسته دوره‌های مختلف همراه با توضیحاتی درباره آنها در این موزه در معرض دید هستند. در نهایت این موزه با تندیس شهید عباس دوران به پایان می‌رسد.

در این موزه بیش از 50 مجسمه و 5 سردیس وجود دارد که هر کدام جذابیت‌های مختص به خود را دارند و پشت هر چهره داستانی نهفته است. همچنین به دلیل جایگاه حافظ و حفظ تصویر ذهنی این شاعر در میان مردم، تندیس وی ساخته نشده در عوض یک بخش عرفانی مختص به حافظ در این موزه ایجاد شده است.

امکانات

 • سرویس بهداشتی
 • کافی‌شاپ با انواع عرقیجات شیرازی، بستنی، فالوده
 • امکان عکاسی با لباس قجری
Reza Ghaderi 

مسیر و هزینه

برای رسیدن و بازدید از این بنا به خیابان لطفعلی‌خان زند در محله گودعربان بروید، جنب باغ نارنجستان هنگامی که وارد کوچه شوید در سمت چپ سر در خانه قرار دارد. تاکسی، اتوبوس و مترو در محدوده جاذبه قرار دارد. نزدیک‌ترین ایستگاه اتوبوس، ولیعصر، در خیابان زند و نزدیک‌ترین ایستگاه مترو، ولیعصر است.

بازدید: همه روزه از ساعت 08:00 الی 19:00

هزینه: برای گردشگر ایرانی 5000 تومان و گردشگر خارجی 30000 تومان

دیدنی های اطراف

مسجد نصیرالملک | 400 متر

باغ نارنجستان قوام | 950 متر

مسجد وکیل | 1.3 کیلومتر

ارگ کریمخان | 2 کیلومتر

موزه پارس (باغ نظر) | 3 کیلومتر

باغ نارنجستان قوام
مسجد نصیرالملک
مسجد وکیل
Mohammadjavad Dehghanpoor 
ارگ کریمخان در شب
باغ نظر

نظر گردشگران خارجی

اکنون که گشت و گذاری در این عمارت تاریخی داشتیم بد نیست نگاهی هم به نظرات گردشگران خارجی درباره این جاذبه بیندازیم:

گردشگری از پاریس | تاریخ ثبت دیدگاه بهمن ماه 1398

خانه‌ای که حتما باید آن ‌را ببینید. محلی جذاب با یک باغ زیبا که طراحی ایرانی آن چشم‌نواز است و عطر گل‌های رز همه جا پیچیده، به علاوه از موزه داخل عمارت هم می‌توانید بازدید کنید.

گردشگری از استکهلم | تاریخ ثبت دیدگاه آبان ماه 1398

خانه‌ای با شکوه و شگفت‌انگیز که یکی از بهترین مکان‌ها در شیراز برای بازدید است. علاوه بر اینها طراحی داخلی و خارجی بنا در نوع خود مثال زدنی‌ است.

گردشگری از استرالیا | تاریخ ثبت دیدگاه فروردین ماه 1398

نمونه‌ای خیره‌کننده از طراحی و هنر خانه‌های ایرانی، اتاق‌های آئینه‌کاری شده، موزه‌ای که مجسمه‌های آن انگار زنده هستند، یکی از بهترین خانه‌های تاریخی شیراز که به جاذبه‌های دیگر هم نزدیک است.

 کمی در مورد مجسمه‌ های موزه 

این مجسمه‌ها توسط بنیاد فارس‌شناسی در مدت 4 سال توسط گروهی از هنرمندان مجسمه‌ساز به سرپرستی استاد «شانس» ساخته شده‌اند. در ساخت مجسمه‌ها از موم استفاده شده و سرما و گرما بر روی آنها تاثیرگذار است؛ سردیس‌ها که تنها از قسمت سر افراد ساخته شده‌اند از جنس گچ و رزین هستند. برای چشم، از چشم‌های مصنوعی استفاده کرده‌اند و برای موی سر، سبیل و ریش مجسمه‌ها، موی طبیعی روی تور بافته شده و سپس روی سر مجسمه نصب شده است.

Gurvan K 

دغدغه های کارناوال

تا چندسال قبل اگر به بازدید این موزه می‌آمدید به راحتی می‌توانستید در کنار مجسمه‌ها بایستید و عکس بگیرد. به دلیل آسیب‌هایی از قبیل افتادن مجسمه‌ها در حین عکسبرداری، آسیب ناشی از فلش دوربین و... عکسبرداری ممنوع و در مقابل مجسمه‌ها محافظ نصب شد. ترجیحا هنگام بازدید از مجموعه‌های تاریخی از لمس اشیا و عکسبرداری با دوربین‌های حرفه‌ای فلش‌دار خودداری کنید.

متاسفانه کاشی‌های هفت‌رنگی که در راهروی خانه زیر پای گردشگران هست هم دچار فرسایش شده و رنگ‌های آن از بین رفته است که جهت حفظ آنها باید سریع‌تر شیشه نصب شود و مرمت آنها انجام گیرد.

سخن آخر

در سفر خود به شیراز آیا از این عمارت هم بازدید کرده‌اید؟

کدامیک از ویژگی‌های این عمارت برایتان جذاب‌تر بود و موجب شد تا بازدید از آن‌را در برنامه سفرتان بگنجانید؟

عکس‌های قجری خود در کنار این عمارت زیبا را، با ما به اشتراک بگذارید.

نتیجه نقد و بررسی کارناوال

4.3

بررسی شده توسط پریوش سارانی

ارزش تاریخی(خوب) 4
ارزش معماری(خوب) 4
حال و هوای خوش(عالی) 5
شرایط نگهداری و مرمت(خوب) 3.5

نقاط قوت

 • یادگاری ارزشمند از دوران قاجار
 • فرصت بازدید از یک خانه تاریخی و موزه مشاهیر به صورت همزمان
 • ارتباط از طریق یک تونل به باغ نارنجستان
 • قرارگیری در نزدیکی دیگر جاذبه های مهم شهر

نقاط ضعف

 • تبلیغات و اطلاع رسانی ضعیف
 • توجه ناکافی به مرمت و حفاظت بنا

نقد و بررسی کاربران

میانگین امتیاز کاربران

از مجموع 5 رای

4.8

زوج

1

آیا بازدید از خانه زینت الملوک قوامی شیراز را به دیگران پیشنهاد می‌کنید؟
حال و هوای خوش(عالی) 5
سهولت در دسترسی(عالی) 4.8
کیفیت امکانات(عالی) 5

خانه زینت الملوک قوامی شیراز را دیده‌اید؟

تجربه و نظر خود را با دیگران به اشتراک بگذارید

سوالی دارید؟

از کارشناسان و کاربران کارناوال بپرسید

جدیدترین نقد
حسن

5

من عاشق شيرازم ، از بچه گى شهر هاى ايران فقط شيراز برام جذاب بود

سفر با همسر
تجربه سفر حسن به خانه زینت الملوک قوامی شیراز

انتشار: 20 خرداد 1399

آیا این دیدگاه مفید بود؟
javad

مکانی زیبا با نقاشیهایی بر روی دیوار و سقف و اتاق آینه و موزه بسیار زیبا اگر به شیراز میاین حتما از خانه زینت الملک دیدن فرمایید ورستوران بسیار زیبای نارنجستان قوام که تنوع غذایی بسیار بالا که جای بسیار عالی جهت صرف غذا میباشد و عکسهای بسیار زیبا با لباسهای قاجار از مکان زیبا حتما بگیرین .

5

این عمارت درست کنار نارنجستان قوام واقع شده و یه جورایی قربانی شهرت باغ نارنجستان هم شده. اگر از دیدن معماری ایرانی به وجد میاید و علاقمند آثار هنری هستید دیدن اینجا رو به شدت توصیه می کنم.

تجربه سفر javad به خانه زینت الملوک قوامی شیراز

انتشار: 11 اسفند 1398

آیا این دیدگاه مفید بود؟
حسن ظهوریان

دارای حیاط مرکزی نقلی و دنج و موزه‌ی مجسمه مشاهیر و تاثیرگذاران تاریخ ایران به انضمام فروشگاه‌های صنایع دستی در زیرزمین مجموعه است؛ بیشتر به سبب هم‌جواری با نارنجستان قوام مورد توجه بازدیدکنندگان قرار می‌گیرد.

4

تجربه سفر حسن ظهوریان به خانه زینت الملوک قوامی شیراز

انتشار: 11 اسفند 1398

آیا این دیدگاه مفید بود؟

پرسش و پاسخ

پرسش جدید

صبورا متين پور
پرسش:

سلام ،آيا رزرو اقامت در سايتتون فعال شده و ميتونيم شيراز هتل رزرو كنيم براى اين هفته؟

مهدیه اکبری پارسا
در پاسخ به صبورا متين پور:

سلام دوست عزیز

بله این امکان الآن روی سایت ما فعال شده، برای انجام این کار تنها کافی ست تاریخ سفرتون رو روی نوار جستجوی هتل انتخاب کنید تا به فهرستی از هتل های مختلف که در این تاریخ ظرفیت پذیرش دارن دسترسی پیدا کنید. برای رفتن به صفحه رزرو آنلاین هتل در شیراز از طریق این لینک اقدام کنید. 

اگر هم سوالی داشتید یا در زمان رزرو به مشکلی برخوردید، می تونید با شماره پشتیبانی ما: 02191024260 تماس بگیرید. 

انتشار: 01 خرداد 1399

انتشار: 31 اردیبهشت 1399

آیا این دیدگاه مفید بود؟
خديجه فخرآبادى
پرسش:

درسته كه به اين موزرو ميگن موزه مادام توسو ايران ؟

مهدیه اکبری پارسا
در پاسخ به خديجه فخرآبادى:

سلام دوست عزیز

بله، خانه زینت الملوک به خاطر وجود مجسمه مشاهیر بزرگ در آن، به موزه مادام توسو ایران شهرت دارد.

انتشار: 01 خرداد 1399

انتشار: 18 اردیبهشت 1399

آیا این دیدگاه مفید بود؟

سوالات متداول

برای آشنایی با مسیر دسترسی دقیق خانه زینت الملوک، روی این لینک کلیک کنید و به منوی مسیر و نقشه بروید. 

اگر به بازدید از موزه ها علاقه دارید و دوست دارید در سفرتان گشتی در تاریخ و هنر شهر شیراز بزنید، می توانید به صفحه معرفی موزه های شیراز بروید و یک موزه گردی جذاب را تجربه کنید. 

در سفر به شیراز، گزینه های بسیار متنوعی برای اقامت پیش روی شما قرار دارد؛ از هتل های چند ستاره تا انواع اقامتگاه های بوم گردی. اگر می خواهید با این اقامتگاه ها آشنا شوید و فهرستی از اقامتگاه های ارزان قیمت را داشته باشید، می توانید به صفحه اقامت در شیراز بروید و گزینه مورد علاقه تان را به صورت آنلاین رزرو کنید. 

اپلیکیشن کارناوال

با نصب اپلیکیشن کارناوال، کنترل سفر را این بار شما به دست بگیرید. در این اپلیکیشن شما دنیایی از امکانات و خدمات را همیشه و همه جا در جیب خود دارید؛ آشنایی با جاذبه ها و فرهنگ شهرها و کشورهای مختلف، رزرو آنلاین بلیت هواپیما و یا حتی رزرو انواع اقامت بسته به سلیقه و بودجه ای که دارید. اپلیکیشن کارناوال یعنی کنترل سفر در دست شما.

هدف اصلی کارناوال این است که بهترین خدمات گردشگری را به صورت آنلاین به کاربران خود ارائه دهد. هر آن چیزی که برای سفر خود نیاز دارید را از کارناوال بخواهید؛ از آشنایی با جاذبه ها، سوغات و غذاهای محلی تا رزرو آنلاین بلیت هواپیما و انواع اقامتگاه. در هر جا و در هر ساعت از شبانه روز، می توانید به صورت آنلاین خدمات سفر خود را رزرو کنید و یا هر سوالی دارید از ما بپرسید. کارناوال کنترل سفر شماست!

کلیه حقوق مادی و معنوی کارناوال برای شرکت کاروان سفر های هیرمان محفوظ است. استفاده از محتوای سایت تنها در صورت پذیرش شرایط و ضوابط امکان پذیر است.

خانهعکاسخانه

کنترل سفر دست شماست