کول خرسان دزفول | دره ارواح ایران

امروز : ?

دمای کنونی : ?

بیشینه دما : ?

کمیـنه دما : ?

?

?

?

?

  • location_on استان خوزستان، ۳۲ کیلومتری شمال دزفول
نکات ضروری
سختی مسیر : خیلی سخت
مسیر پیاده روی : 5 تا 10 کیلومتر
نیاز به راهنمای آشنا با منطقه : نیاز دارد
مدت پیشنهادی بازدید : یک روز
خطرات کلی : غرق شدن، گم شدن، سقوط سنگ
خطر گم شدن : دارد
آنتن موبایل : ندارد
هتل : دزفول
روستا : اسلام آباد - 4 کیلومتر
بهترین فصل سفر : اواخر بهار
نمایش همه نکات ضروری

همه ی ما طبیعت را مادر مهربانی می پنداریم که به هنگام خستگی هایمان آغوشش را به روی ما باز می کند و آرامش را به ما هدیه می دهد. این مادر مهربان در هر گوشه ای از این سرزمین چهره ای خاص دارد و جلوه هایی متفاوت را به نمایش گذاشته است. گاه خودش را به شکل جنگلی سرسبز درآورده، گاه به شکل یک آبشار درآمده و سقوط آب را به نمایش گذاشته و یا با ظاهر یک بیابان بی آب و علف، زیبایی های خاصی را در خود جای داده است.

امروز را مهمان طبیعت جنوب کشورمان هستیم. می خواهیم به استان خوزستان برویم و خودمان را به دزفول برسانیم. این بار این مادر مهربان ممکن است کمی خشمگین هم به نظر برسد اما باز هم تماشایی و زیباست و تصاویری فراموش نشدنی را در ذهنتان حک می کند. نام این اثر تماشایی طبیعت، کول خرسان است و فقط عاشقان طبیعت می توانند سختی های مسیرش را به جان بخرند تا به آن برسند.

کوله بارتان را بردارید و با کارناوال همراه شوید تا شما را به سفری ماجراجویانه به قلب یکی از جاذبه های طبیعی ایران ببریم.

کول خرسان دزفول | Photo by : Unknown
Photo by : Unknown

لطفا با جان خود بازی نکنید!

پیش از آنکه هر گونه صحبتی درباره دره کول خرسان به میان آوریم باید بگوییم که این جاذبه با همه ی زیبایی ها و جلوه های منحصر به فردش می تواند شما را به کام مرگ بکشاند. اگر با بی تجربگی، نداشتن آمادگی لازم و آشنا نبودن به خطرات طبیعت راهی این جاذبه شوید، ممکن است هیچگاه بازنگردید.

نمونه های حوادثی که در این دره رخ داده کم نیستند و بودند کسانی که بدون کسب هیچ گونه اطلاعاتی قدم در مسیر این دره گذاشته و دیگر آبی آسمان را ندیده اند. بهتر است بدانید که تا به حال چندین مورد مرگ گردشگران در این دره و رودخانه آن گزارش شده است.

اگر خواستار هیجان این سفر هستید می توانید با حضور یک راهنمای با تجربه و همه فن حریف، از آن لذت ببرید. در غیر این صورت، هرگز هرگز و هرگز به تنهایی به کول خرسان نروید.

هشدارها را جدی بگیرید!

خطر کول خرسان | Photo by : Unknown
Photo by : Unknown

چرا کول خرسان؟


  • کول خرسان یکی از جاذبه های کمتر شاخته شده کشورمان است که با طبیعتی بکر از شما میزبانی می کند.
  • در سفر به این جاذبه مجموعه ای از آثار طبیعی همچون رود و آبشار و چشمه و... را در کنار یکدیگر خواهید دید.
  • اگر خواهان یک سفر ماجراجویانه و هیجان انگیز هستید کول خرسان بهترین گزینه برای شماست.
کول خرسون | Photo by : Unknown
Photo by : Unknown
کول خرسون | Photo by : Unknown
Photo by : Unknown

در مسیر کول خرسان...

برای رسیدن به کول خرسان باید صبر و تلاش بسیاری به خرج دهید و خودتان را برای پیاده روی طولانی مدت آماده کنید. در مسیر رسیدن به این دره ی شگفت انگیز، از کنار دریاچه سد دز می گذرید و شاید با دیدن آب شفاف آن هوس کنید تنی هم به آب بزنید. پس از تجدید قوا و کمی استراحت مسیرتان را ادامه می دهید و به قبرستان قدیمی قلعه شاداب می رسید. 

قلعه شاداب، قلعه ای با ۱۰ کیلومتر طول و ۴ کیلومتر عرض است که به عنوان یکی از بزرگترین قلعه های طبیعی ایران شناخته می شود. این قلعه کاملا در داخل کوه کنده شده و بسیار متفاوت از دیگر قلعه ها می باشد.

ادامه ی راه را باید در مسیر مالرویی طی کنید که دامداران منطقه برای رسیدن به چراگاه ها از آن استفاده می نمایند. کم کم دره اشکفت زرده، نمایان می شود که به اشتباه توسط برخی، به عنوان همان کول خرسان شناخته می شود. در این دره باقیمانده هایی از یک آسیاب را خواهید دید که احتمالا توسط طایفه ی بختاریِ ساکن در این محل و در گذشته های دور استفاده می شده است.

درختان کنار، سدر، بادام کوهی و نخل درختانی هستند که کم کم به چشم می خورند و خبر از نزدیک شدن به کول خرسان می دهند که قرار است با شگفتی هایش جادویتان کند.

مسیر کول خرسان | Photo by : Unknown
Photo by : Unknown
مسیر کول خرسون | Photo by : Ali Shakiba
Photo by : Ali Shakiba

آشنایی با کول خرسان | دره ارواح

کول خرسان نام دره ای شگفت انگیز و مسحور کننده در 25 کیلومتری شهرستان دزفول است که با نام دره ارواح نیز شناخته می شود. این دره بخشی از رشته کوه های زاگرس می باشد و آب و هوایی متفاوت را در منطقه ای گرم ایجاد کرده است. برای رسیدن به این دره باید 20 تا 25 کیلومتر پیاده روی نمود و سختی های زیادی را به جان خرید اما همین که چشمتان به دهانه ی مملوء از گیاه پر سیاوشان بیفتد، تمام خستگی هایتان را فراموش می کنید و تنها چیزی که فکرتان را مشغول می کند رسیدن به انتهای دره است.

برای آشنایی با فضای این دره، دیواره هایی بلند را تصور کنید که شما را احاطه کرده اند و اجازه نمی دهند آسمان را ببینید. شاید به همین دلیل است که نامش را دره ارواح گذاشته اند. این دیواره ها به حدی به یکدیگر نزدیک هستند که تنها اجازه ی عبور یک نفر را از میان خود می دهند و در انتها شما را به رودخانه دز می رسانند که دمای آبش تا منفی 20 درجه سانتی گراد نیز می رسد. این تنها گوشه ای از جلوه های این دره بود که در ادامه بیشتر با آن آشنا خواهیم شد.

دره کول خرسان | Photo by : Unknown
Photo by : Unknown
کول خرسون | Photo by : Unknown
Photo by : Unknown
کول خرسان | Photo by : Unknown
Photo by : Unknown

به کول خرسان وارد می شویم...

به محض رسیدن به دهانه ی کول باید کلاه ایمنی بر سر گذاشت تا مبادا حادثه ای کاممان را تلخ کند چرا که سنگ ها و تنه های گیر کرده در میان دو دیواره ی دره، هر لحظه امکان سقوط دارند. با ورود به کول خرسان دیواره هایی که ارتفاع آنها به بیش از 200 متر می رسد، شما را از دو سو احاطه می کنند و مسیرِ بسیار باریکی را برایتان فراهم می کنند. در بستر این دره آب در جریان است که  از چشمه های درون دره سرچشمه می گیرد. 

بستر این دره پوشیده از شن و ماسه و سنگ ماسه ای است و هر چه جلوتر بروید دیواره ها بلندتر و فاصله ی میا آنها کمتر می شود تا جایی که اثری از آسمان دیده نمی شود. صدای گذر آب و چکیدن آن از دیواره ها به گوش می رسد و صدای پرندگان نیز در فضا پیچیده است. به دو راهی که برسی، باید راه سمت راست را در پیش بگیری. بیش از 4 ساعت پیمایش در میان آب و خشکی لازم است تا صدای گذر آب رودخانه دز به گوش برسد و به شما بفهماند که به پایان دره نزدیک می شوید. 

ابتدای کول تا انتهای آن در حدود ۱۰ کیلومتر است و در انتهای مسیر دره، سطح آب به حدی افزایش پیدا می کند که مجبور به شنا می شوید. در نهایت رودخانه ی خروشان دز نمایان می شود و صدای تند آب ها و گرداب های فراوانش در فضا طنین می اندازد. از اینجا به بعد خطر سفر چندین برابر می شود و تنها اگر شناگر ماهری با تجهیزات كامل باشی می توانی ادامه راه را بروی.

اگر تجربه و سر نترس داشته باشی می توانی به دز خروشان بزنی و پس از حدود 3.5 ساعت به دزفول برسی و گرنه بهتر است از همینجا برگردی و از دل سپردن به خشم زیبای دز منصرف شوی.

دره کول خرسون دزفول | Photo by : Unknown
Photo by : Unknown
کول خرسان | Photo by : Ali Shakiba
Photo by : Ali Shakiba
کول خرسون | Photo by : Unknown
Photo by : Unknown

مستند ایرانگرد را از کول خرسان تماشا کنید تا ببینید چه در انتظار شماست...

 دیدنی ها و تفریحات کول خرسان

کول خرسان دقیقا در جایی قرار دارد که تصور وجود چنین جاذبه ای کمی دور از ذهن به نظر می رسد اما به یک باره دیدنی هایی پیش چشمتان قرار می گیرند که با دیدنشان غافلگیر می شوید:

1- فضای وهم انگیز | هیجانی فراموش نشدنی

با ورود به کول خرسان، تنها گوشه هایی از آسمان را خواهید دید چرا که دیواره های این دره بسیار نزدیک به یکدیگر قرار گرفته اند. گاهی چشمتان به سنگ ها و تنه ی درختانی می افتد که بر اثر سیلاب جابه جا شده و به داخل دره آورده شده اند اما این تمام ماجرا نیست، وقتی به بالای سرتان نگاهی بیندازید، متوجه تعدادی از آنها می شوید که به دلیل تنگی دره نتوانسته اند به داخل آن راه پیدا کنند و در میان دیواره ها اسیر شده اند. مجموع این آثار، فضایی وهم انگیز را ایجاد می کند که آدرنالین خون را افزایش داده و فرصت تجربه ی هیجانی فراموش نشدنی را به شما می دهند.

دره ارواح | Photo by : Unknown
Photo by : Unknown
دره ارواح | Photo by : Unknown
Photo by : Unknown

 2- جریان آب

یکی از شگفت انگیز ترین جلوه های کول خرسان جوشیدن چندین چشمه از دیواره های آن است که باعث می شود محیط درون آن همواره مرطوب باشد. این آب با آب ناشی از چشمه های زیر زمینی و رودخانه دز ترکیب شده و در میان دره جریان می یابد. این آب گاهی در زیر زمین به مسیر خود ادامه می دهد و گاه با حضورش بر روی زمین پاهایتان را خیس می کند.

دره کول خرسان | Photo by : Unknown
Photo by : Unknown
کول خرسون | Photo by : Unknown
Photo by : Unknown

 3- حوضچه گهر

پس از پیمایش کول خرسان، در منتهی الیه آن به دره غاری قوسی شکلی می رسید که مانند یک تونل به نظر می رسد و شما را به حوضچه ای به نام گهر در انتهای خود می رساند. این حوضچه، 50 متر طول و 3 متر عرض دارد و به رودخانه دز می رسد.

 4- رودخانه دز و گرداب مرگ

کول خرسان به رودخانه دز منتهی می شود، رودخانه ای که با جوش و خروش خود و گرداب هایش، خشم زیبایی از طبیعت را به نمایش گذاشته است. دز رودخانه‌ای است که از رشته کوه زاگرس میانی سرچشمه می گیرد و با گذر از قسمتی از سرزمین عزیزمان، حیات را به آن می بخشد.

در بخشی از این رودخانه که در نزدیکی کول خرسان و در منطقه ای به نام چال کندی قرار دارد، عمق زیاد رودخانه و شدت جریان آب و نیز وجود گرداب بسیار خطرناک موجب نا امن بودن آن گردیده و به دلیل آنکه گرداب این قسمت می تواند جان انسان را بگیرد نام گرداب مرگ را بر آن گذاشته اند.

 

گرداب مرگ | Photo by : Unknown
Photo by : Unknown

خوشگذرانی در کول خرسان

در سفر به کول خرسان می توانید فعالیت های زیر را انجام دهید:

پیمایش دره: با عبور از میان دیواره های بلند این دره می توانید گوشه گوشه ی آن را کشف کنید و تجربه ای جدید در طبیعت گردی کسب نمایید.

شنا: حوضچه ی انتهایی دره مکانی مناسب برای شنا کردن است البته اگر این ورزش را به خوبی بلد باشید.

قایقرانی: اگر تجهیزات کافی به همراه داشته باشید می توانید به رود دز بزنید و همراه با تنداب ها و گرداب های خروشان، رفتینگ را به شکلی متفاوت تجربه کنید.

دره ارواح | Photo by : Unknown
Photo by : Unknown

کجا بمونیم؟

محل اقامت شما در این سفر، دامان طبیعت است و ممکن است مجبور شوید یک تا دو شب را در آن سپری کنید پس بهتر است با اصول کمپینگ به خوبی آشنایی داشته باشید. برخی نیز ترجیح می دهند در دزفول اقامت نمایند و با سفری یک روزه پیمایش این دره را تجربه کنند.

کول خرسان دزفول | Photo by : Unknown
Photo by : Unknown

بهترین فصل سفر

برای انتخاب زمانِ سفرتان به کول خرسان دقت و وسواس بالایی به خرج دهید. کافیست فصل اشتباه را انتخاب کنید تا در سیلاب های منطقه که تا ارتفاع 15 متر دره را پر از آب می کنند، گیر بیفتید. انتخاب زمان سفر به این جاذبه را شوخی نگیرید. حتما پیش از رفتن، پیش بینی های آب و هوایی را چک کنید و از نبود بارش در روزهای پیش رو مطمئن شوید. 

در نظر بگیرید که دمای درون کول خرسان بسیار پایین تر از دمای اطراف آن است پس به خیال اینکه این منطقه در استانی با آب و هوای گرم واقع شده، سردترین روز سال را برای سفر انتخاب نکنید. دمای کول خرسان در تابستان ها به منفی 20 درجه سانتی گراد هم می رسد و ممکن است اختلاف دمای آن با شهر دزفول به 30 درجه نیز برسد. پس پیش بینی هایتان را درست انجام دهید.

به طور کلی زمان مناسب برای پیمایش کامل کول خرسان را اواسط خرداد ماه می دانند چرا که با پایان یافتن باران های بهاری و گرم شدن هوا خطرات کمتری شما را تهدید می کند.

کول خرسون دزفول | Photo by : Ali Shakiba
Photo by : Ali Shakiba
کول خرسون | Photo by : Unknown
Photo by : Unknown

مهارت های مورد نیاز 

اگر می خواهید راهی کول خرسان شوید باید حتما تجربه طبیعت گردی داشته باشید و اصول آن را بدانید. آمادگی جسمانی را فراموش نکنید که یکی از ضروریات این سفر است. دانستن اصول کوهنوردی و شنای حرفه ای به شما کمک می کند بیشتر از این سفر لذت ببرید. اگر قصد قایق سواری در دز را داشتید حتما با تجهیزات مناسب این کار را انجام دهید و جانتان را به بازی نگیرید.

به یاد داشته باشید که این دره جان چند تن از مسافران را ستانده و در عین زیبایی می تواند بسیار خطرناک باشد.

راه دسترسی 

آدرس: استان خوزستان، 32 کیلومتری شمال دزفول

راه دسترسی: برای دسترسی به کول خرسان از چند طریق می توان اقدام كرد:

1- از روستای بیشه بزان درمنطقه شهیون: دسترسی از طریق جاده شهیون از دزفول

2- از روستای پاقلعه در منطقه شهیون: دسترسی از طریق جاده شهیون از شهر دزفول

3- از روستای اسلام آباد در منطقه چغامیش: دسترسی از طریق بلوار شهدای پلیس در دزفول

برای رسیدن به ورودی کول خرسان نیز باید حداقل برای 4 کیلومتر پیاده روی آماده باشید که گاه در دامنه های پرشیب و مسیر نسبتا نا هموار صورت می گیرد.

 

دلیل نامگذاری

هنوز کسی دقیقا نمی داند که چرا نام این پدیده ی طبیعی را کول خرسان گذاشته اند. کلمه کول در زبان محلی به معنای دره ی بسیار باریک و تنگ است اما در مورد اینکه چرا خرسان به آن اضافه شده نظر قطعی وجود ندارد. برخی معتقدند وجود تعداد زیادی خرس در این منطقه در دوران گذشته باعث شده تا چنین کلمه ای به نام این دره اضافه شود.

کول خرسان | Photo by : Ehsan Mousavi
Photo by : Ehsan Mousavi
کول خرسان | Photo by : Ali Shakiba
Photo by : Ali Shakiba

توصیه های کارناوالی

سفر به این جاذبه بدون وجود راهنمای محلی و با تجربه و یا انجام مطالعات و داشتن آمادگی های لازم بسیار خطرناک است. به عبارت بهتر فکر اینکه به تنهایی و بدون تجربه به کول خرسان بروید را از سرتان بیرون کنید.

 به دلیل شدت جریان بالای رود دز، نزدیک شدن به آن بسیار خطرناک می باشد و بهتر است تنها بخش های ایمن دره، پیمایش شود.

خاطر طبیعت را با زباله هایمان نیازاریم و آن را برای آیندگان نیز حفظ نماییم.

کول خرسان | Photo by : Unknown
Photo by : Unknown

سخن آخر

مقاصد هیجان انگیز و ماجراجویانه برای برخی بسیار جالب توجه هستند اما بهتر است سفر به آنها به صورت اصولی و با حضور یک فرد با تجربه صورت گیرد.

اگر به دنبال چنین مقاصدی هستید و آمادگی لازم را در خود می بینید، حتما سری به کول خرسان بزنید و از تجربیات سفرتان به ما بگویید.

آیا مقصد ماجراجویانه ی دیگری را در ایران می شناسید؟

نظر شما در رابطه با این گونه سفرها چیست؟

نظرات و تجربیات خود را با دوستان کارناوالی به اشتراک بگذارید.

ورود به صفحه اختصاصی راهنمای سفر به دزفول
دیدگاه و تجربه سفر
account_circle
email

لطفا منتظر بمانید ....

پرسش و پاسخ
account_circle
email

لطفا منتظر بمانید ....

X