نقد و بررسی کارناوال

اطلاعات کلی

مسیریابی و جاذبه های نزدیک

نقد و بررسی کاربران

 • Address : Qur'an Gate- Shiraz,Fars Province, Iran
 • آدرس : استان فارس، خیابان شیراز، ورودی شهر شیراز
 • ساعت دسترسی : امروز دوشنبه 24 ساعته
  شنبه : 24 ساعته
  یکشنبه : 24 ساعته
  دوشنبه : 24 ساعته
  سه‌شنبه : 24 ساعته
  چهارشنبه : 24 ساعته
  پنج‌شنبه : 24 ساعته
  جمعه : 24 ساعته
 • امتیاز کارناوال : 4.1
 • امتیاز گوگل : 4.4
 • امتیاز Trip Advisor : 3.5
 • سطح هزینه : رایگان
 • مدت پیشنهادی بازدید : 1 ساعت
 • سبک معماری : زندیه - قاجاریه
نقد و بررسی تخصصی کارناوال

دروازه قرآن شیراز | به سلامت وارد شوید

تصویر پانورامای دوازه قرآن شیراز | Photo by : Unknown
Photo by : Unknown

شیراز این شهر دلربا و زیبا، جاذبه های طبیعی، تاریخی و فرهنگی بسیاری را در خود جای داده است که تماشا و لذت بردن از هر کدام از آنها به زمان زیادی نیاز دارد. مردم مهربان و میهمان نواز شیراز نیز لذت حضور در این شهر را چند برابر می کنند و با صفا و صمیمت خاصی که در پذیرایی از مسافران و گردشگران دارند، حال و هوای شهر را دوست داشتنی تر می سازند. مردمی که سده هاست این خصلت نیک را در خود پرورش داده اند و برای میهمانان خود از کوچک و بزرگ سنگ تمام می گذارند و از آنها به خوبی استقبال می کنند و با خوشی آنها را بدرقه راه می سازند. رسمی که در میان اهالی شیراز ریشه دوانده است و پایش به معماری این شهر نیز باز شده است. یکی از این نمادهای معماری، دروازه هایی هستند که در گذشته در گوشه گوشه شهر دیده می شدند و به میهمانان خوش آمد می گفتند. 

معروف ترین دروازه ای که در قدیم در شهر وجود داشت و هنوز نیز پابرجاست، دروازه قرآن شیراز است. یکی از مشهورترین و زیباترین دروازه های شهری ایران که در ورودی شیراز قرار گرفته و مسافران را با دعای خیر، راهی سفر می کند. امروز به همراه شما در کارناوال می خواهیم سفری کوتاه به این دروازه دیدنی داشته باشیم و خود را به پناه امن آن بسپاریم. 

دروازه قرآن شیراز | Photo by : mehrzad-hatami
Photo by : mehrzad-hatami

چرا دروازه قرآن شیراز؟


 •  شاید در نگاه اول دروازه قرآن در کنار دیگر جاذبه های مهم و تاریخی شهر شیراز چندان به چشم نیاید؛ اما خوب است بدانید که بازدید از این بنای کوچک اما دلنشین و فضای اطراف آن، لذت سفر شما را چند برابر می کند. 
 • رفتن بر سر مزار خواجوی کرمانی، از کارهایی است که در هنگام بازدید از اینجا می توانید انجام دهید.
 • بوستان اطراف دروازه قرآن بسیار باصفاست، در هنگام گشت و گذار در این مکان تاریخی بازدید از این بوستان را فراموش نکنید. 
 • تماشای عبور ماشین ها و آدم ها از بالای بوستان، نوشیدن چای و خوردن بستنی و فالوده های معروف شیراز در اطراف دروازه قرآن را از دست ندهید.
 • دروازه قرآن در شب به دلیل چراغانی های رنگارنگش بسیار تماشایی و باصفاست. 
نمایی متفاوت از دروازه قرآن شیراز | Photo by : ali-bahadori
Photo by : ali-bahadori
دروازه قران شیراز در زمستان | Photo by : Hamidreza Danesh
Photo by : Hamidreza Danesh

آشنایی با دروازه قرآن شیراز | به سلامت داخل شوید

شیراز، عروس شهرهای جنوب ایران، در میانه دشتی پهناور و در محاصره کوه ها بنا شده و گسترش یافته است. شیراز چند ورودی دارد و بر سر راه یکی از ورودی های آن، راهی که اصفهان را به مرودشت و فیروزآباد متصل می کند، دروازه ای به نام دروازه قرآن دیده می شود. این دروازه در میانه کوه های باباکوهی و چهل مقام و بر روی تنگه ای به نام تنگه الله اکبر قرار گرفته است و به دلیل قرآنی که بر بالای آن وجود دارد، به این نام خوانده می شود. دروازه قرآن یا آن گونه که در گذشته معروف بود، طاق قرآن، اکنون در کنار فلکه طاووسیه و در فاصله ده متری مقبره خواجوی کرمانی جای گرفته است. این بنا در تاریخ 19/9/1375 با شماره 1800 در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است.

دروازه قرآن | Photo by : Unknown
Photo by : Unknown

تاریخچه دروازه قرآن شیراز

نخستین باری که بنای دروازه قرآن بر تنگه الله اکبر، در ابتدای راه ورودی اصفهان به شیراز ساخته شد، سلسله آل بویه (1) بر ایران و عراق حکمرانی می کردند. از میان امرای آل بویه، عضدالدوله دیلمی مشهورترین و بزرگترین امیران بود و در سال 369 ه.ق پادشاه ایران شد و در شیراز، پایتخت آن روزهای ایران، بر تخت نشست. به دستور او بناهای متعددی در شیراز ایجاد و آبادانی های فراوانی برقرار شد. یکی از این بناهای زیبا، سازه دروازه قرآن بود که به دستور عضدالدوله برپا شد و جلوه خاصی به ورودی شهر داد. به فرمان او بر بالای این دروازه، قرآنی نهاده شد تا مردم از زیر آن رفت و آمد کرده و به حکم برکت قرآن، مسافرت خود را به سلامت و امنیت به اتمام برسانند؛ اما عدم توجه و رسیدگی به این سازه باشکوه، موجب تخریب و شکسته شدن دروازه قرآن شد تا اینکه کریم خان زند، موسس سلسله زندیه و حاکم ایران، دستور به بازسازی آن داده و شکل جدیدی از دروازه قرآن ایجاد کرد. معماران برای قرار دادن قرآن ها بر روی دروازه، در بالای آن اتاقکی ایجاد کرده و دو جلد قرآن نفیس نوشته شده به خط ثلث را در آن جای دادند.

بعد از این بازسازی تا مدتی دروازه قرآن به شکوه و زیبایی خود بازگشت؛ اما چند زلزله که در زمان حکومت قاجارها اتفاق افتاد آسیب هایی بر بنا وارد کرد که توسط محمد زکی خان نوری (2) بازسازی و مرمت شد. او برای راحتی مسافران در دو سمت بنا، اتاق هایی ساخت که به عنوان پاسگاه و راهداری مورد استفاده قرار می گرفت. علاوه بر اینها، آب انباری نیز در کنار این دروازه به وجود آمد که آب آن از رکن آباد، چشمه معروف شیراز تامین می شد و جان مسافران را تازه می کرد.

تا سال 1315 شمسی دروازه قرآن برپا ماند و مسافران را به سلامت از زیر طاق (3) های خود عبور می داد؛ اما این موضوع دوام چندانی نیاورد. مسوولان شهرداری، این بنا را در مسیر طرح توسعه راه شمال شرقی شیراز می دیدند. آنها کل سازه را با دینامیت و به سختی، تخریب کردند و قرآن های موجود در آن را به موزه پارس شیراز منتقل کردند. در سال 1327 هجری شمسی، یکی از بازرگانان مشهور و خوشنام شیرازی، حاج حسین ایگار که به نام اعتماد التجار معروف بود، دروازه قرآن کنونی را با فاصله کمی از محل دروازه قبلی بنا کرد. بنا به وصیت او اتاق کوچک سمت چپ دروازه که مشرف به دره کنار بود، به عنوان آرامگاه او مورد استفاده قرار گرفت. 

 البته در شیراز به غیر از دروازه قرآن پنج دروازه دیگر نیز وجود داشت که از این دروازه ها تنها دروازه قرآن باقی مانده است. هرچند این دروازه ها حضور فیزیکی ندارند؛ اما در حافظه مردم ثبت شده اند و برای دادن آدرس مورد استفاده قرار می گیرند. نام دروازه های دیگر که در تاریخ آمده دروازه اصفهان، دروازه سعدی، دروازه قصابخانه، دروازه کازرون و دروازه شاه داعی الی اله است.  

پاورقی


1- آل بویه، سلسله ای است که از سال های 320 تا 447 هجری قمری، بر بخش های جنوبی، مرکزی و غربی ایران و عراق حکومت می کرد. پایتخت آنها در ابتدا شهر ری و سپس شیراز بود. عضدالدوله دیلمی از معروفترین پادشاهان این سلسله است. تبار این خاندان به دیلمیان گیلان در لاهیجان بر می گردد. 

2- از وزیران ایالت فارس، پدرش میرزا بنویس لشکر فتحعلی شاه بود، در معیت فرمانفرمای فارس به این استان رفت، با لیاقتی که از خود نشان داد به سمت وزارتی فارس منصوب و داماد فتحعلی شاه شد اما بعدتر مورد غضب قرار گرفت و از سمت خود اخراج شد. 

3- طاق یا تاق که شکل معرب کلمه تاک از کلمات فارسی میانه است، سقفی قوسی شکل است که با آجر بر روی اتاق، درگاه، پل، شبستان و جاهای دیگر می سازند. معروفترین طاق ایران، طاق ایوان مدائن (طاق کسری) است. 

عکس های تاریخی از دروازه قرآن شیراز | Photo by : Unknown
Photo by : Unknown
عکس های تاریخی از دروازه قرآن شیراز | Photo by : Unknown
Photo by : Unknown
عکس های تاریخی از دروازه قرآن شیراز | Photo by : Unknown
Photo by : Unknown
عکس تاریخی دروازه قرآن | Photo by : Unknown
Photo by : Unknown

عکسی که هارولد وستون شرق شناس از دروازه قرآن در دوره قاجار به ثبت رسانده و با تکنیک ابتدایی رنگ کردن عکس رنگی شده است

عکس هارولد وستون، شرق شناس از دروازه قرآن شیراز | Photo by : Unknown
Photo by : Unknown

تاریخچه قرآن های دروازه شیراز

همان طور که از اسم دروازه قرآن بر می آید، این بنا در طول عمر خود جایگاه قرآن هایی با دستخط و قدمت های مختلفی بوده است. اکنون می خواهیم با قرآن هایی که در طی تاریخ، مهمان دروازه قرآن بودند و به آن اعتبار و آبرو می بخشیدند، بیشتر آشنا شویم.

از نخستین قرآنی که به دستور عضدالدوله دیلمی بر روی دروازه قرآن گذاشته شده بود، اطلاعاتی در دست نیست که متعلق به چه دوره ای و به دستخط چه کسی نوشته شده است. 

*قرآن هفده من 

قرآن هایی که به دستور کریم خان زند در درون اتاقک بالای دروازه گذاشته شده است، داستان های متفاوتی دارند و از شهرت بسیار برخوردارند. این قرآن ها به دلیل وزن زیادی که داشتند به "قرآن هفده من" مشهور شده و مورد احترام مردم بودند. قرآن های هفده من امروزه در موزه پارس نگهداری می شوند. 

داستان های زیادی در مورد نویسندگان این قرآن وجود دارد. برخی معتقدند این قرآن نفیسِ خطی، نوشته امام حسین (ع) است و برخی دیگر نگارش آن را به امام زین العابدین نسبت می دهند؛ ولی بیشتر مردم اعتقاد دارند قرآن هفده من به خط سلطان ابراهیم، فرزند شاهرخ گورکانی (1) در دو جلد و به خط ثلث نگاشته شده است؛ اما محمد مهدی نجفی، رییس موزه پارس، اعتقاد دارد که شیوه نگارش این قرآن نه با خط ثلث که با خط محقق قوی و با قلم سه دانگ نوشته شده است. نگارش ساده این قرآن ها و اینکه بدون تذهیب بوده اند، نشان می دهد که این قرآن در دوره شاهرخ گورکانی و به خط او نوشته شده است.

هر کدام از این قرآن ها شامل 15 جزء بوده و مردم بر این باور بوده اند که هر صفحه هفده من و کل قرآن نیز هفده من است و این از معجزات این قرآن است. اما آنچه که در واقعیت وجود دارد این است که هر جلد از این قرآن ها وزن اولیه ای بیش از 51 کیلوگرم داشته اند. اما به مرور زمان و با آسیب هایی که به جسم این قرآن ها وارد آمده، از وزن شان کاسته شده است. اکنون هر کدام از آنها بیش از 21 کیلوگرم وزن دارند. این قرآن ها در قَطعی به اندازه 48 در 72 سانتی متر و بر روی کاغذی به جنس "بلیغی" نوشته شده اند. این قرآن ها قطری بیش از 25 سانتی متر و 600 برگ دارد. هر صفحه از این قرآن ها 11 سطر و در حواشی و اطراف برخی از برگ های آن مهر و یادگارهایی از افراد و شخصیت ها در دوره های مختلف وجود دارد. 

 مردم شیراز اعتقاد عجیبی به این قرآن ها داشتند و به همین دلیل اول ماه قمری به این دروازه می آمدند و از زیر آن رد می شدند و خود را تا پایان ماه در برابر بلایا بیمه می کردند. این رسم تا 40 سال پیش نیز انجام می شد. در برخی روایات نیز آمده که این کار رسم هر جمعه مردم بوده است. در حکایت ها و روایت های متعدد آمده است که نادرشاه افشار، موسس سلسله افشاریه، قرآن های هفده من و دیگر قرآن های نگاشته شده تاریخی و باارزشی که تا آن زمان وجود داشته را در جنگ ها به همراه خود می برده است. قصد او از این کار این بود تا در جنگ و سفر در امان و پناه آنها قرار بگیرد و قرآن ها پشتوانه معنوی کاروان جنگی اش شود. علاوه بر او حاکمان و فرمانروایان بسیاری از کشورهای همسایه این قرآن ها را برای دوری از بلا، جنگ و آسیب به امانت می گرفتند و پس از مدتی آنها را باز می گرداند. 

اثر این قرآن ها را می شد حتی تا گفته ها، ضرب المثل و واگویه های اهالی شیراز ردیابی کرد. به طوری که اگر کسی کار کوچکی انجام داده و در مورد آن زیاد صحبت کند گفته می شود، مگر "قرآن هفده من تمام کرده ای" که این همه در مورد کارت صحبت می کنی. این عبارت اشاره به بزرگی و کار سخت نوشتن قرآن هفده من اشاره دارد. 

*جلوه قرآن در بنای امروزی 

در بنای امروزی دروازه قرآن، آیاتی از قرآن به خط ثلث و نسخ دور تا دور دروازه را مزین کرده است. در پیشانی شمالی طاق آن، آیه ۹ سوره اسراء "إِنَّ هَذَا الْقُرْآنَ یِهْدِی لِلَّتِی هِیَ أَقْوَمُ وَیُبَشِّرُ الْمُؤْمِنِینَ الَّذِینَ یَعْمَلُونَ الصَّالِحَاتِ أَنَّ لَهُمْ أَجْرًا کَبِیرًا؛ قطعا این قرآن به [آیینى] که خود پایدارتر است راه مى‌‏نماید و به آن مؤمنانى که کارهاى شایسته مى‌‏کنند، مژده مى‌‏دهد که پاداشى بزرگ برایشان خواهد بود" نوشته شده است.

بر پیشانی جنوبی و سمتی که رو به شهر شیراز قرار دارد آیه ۸۸ سوره اسراء «قُل لَّئِنِ اجْتَمَعَتِ الإِنسُ وَالْجِنُّ عَلَى أَن یَأْتُواْ بِمِثْلِ هَذَا الْقُرْآنِ لاَ یَأْتُونَ بِمِثْلِهِ وَلَوْ کَانَ بَعْضُهُمْ لِبَعْضٍ ظَهِیرًا؛ بگو اگر انس و جن گرد آیند تا نظیر این قرآن را بیاورند مانند آن را نخواهند آورد هر چند برخى از آنها پشتیبان برخى [دیگر] باشند" حافظ مردم و شهر بی مثال شیراز شده است.

گوشه غربی طاق نیز آیه ۹ سوره حجر «إِنَّا نَحْنُ نَزَّلْنَا الذِّکْرَ...؛ بى‌‏تردید ما این قرآن را به تدریج نازل کرده‌‏ایم ...» و ادامه این آیه در گوشه شرقی «... وَإِنَّا لَهُ لَحَافِظُونَ؛ ... و قطعاً نگهبان آن خواهیم بود» نقش بسته است.

پاورقی


1- شاهرخ گورکانی یا شاهرخ تیموری، چهارمین پسر تیمور گورکانی (موسس سلسله تیموریان)، از نامدارترین شاهان این سلسله است. او شاهی هنردوست، هنرپرور، سیاست مدار و مردم دار بود. همسر او گوهرشاد، موسس بنای مسجد و مدرسه گوهرشاد از دیگر نامداران تاریخ ایران است.

قرآن هفده من در موزه پارس شیراز

قرآن هفده من، موزه پارس شیراز | Photo by : Zeinab Saemi
Photo by : Zeinab Saemi

موزه پارس شیراز محل نگهداری قرآن هفده من

موزه پارس شیراز | Photo by : Hakimi
Photo by : Hakimi

معماری دروازه قرآن شیراز

 سازه دروازه قرآن به مانند اکثر دروازه های ایران، طاقی شکل و با آیاتی از قرآن کریم تزیین شده است. بر اساس توصیفاتی که از دروازه قرآنِ ساختِ کریم خان زند وجود دارد و تصاویری که از مرمت آن توسط زکی خان به دست آمده است، به نظر می آید در گذشته و در قسمت بالایی دروازه، اتاقی وجود داشته که مزین به پنجره های مشبک بوده است. دروازه کنونی اندازه ای بزرگ تر از دروازه قبلی دارد و دهانه آن به صورت قوسی تیزه دار شکل گرفته است. دو ورودی کوچک در جرزهای دو طرف آن ایجاد شده و اتاق مستطیل شکل بالای آن، جایگاه قرآن است. پیشانی نماهای آن با کاشی های هفت رنگ ساخته شده است.

معماری دروازه قرآن | Photo by : Unknown
Photo by : Unknown
آیه قرآن نوشته شده بر دروازه قرآن | Photo by : Reza ghaderi
Photo by : Reza ghaderi
معماری دروازه قرآن | Photo by : Reza ghaderi
Photo by : Reza ghaderi

خوشگذرانی در دروازه قرآن

در ادامه شما را با امکانات و تفریحاتی که در بازدید از این بنای تاریخی با آن ها روبرو هستید، آشنا خواهیم کرد:

1- بوستان خواجوی کرمانی 

 در سمت مقابل و کنار دروازه شیراز، مجموعه ای تفریحی وجود دارد که به واسطه وجود قبر خواجوی کرمانی (شاعر پرآوازه ایران) بوستان خواجوی کرمانی نامیده شده است. در طی تغییراتی که در طول شهرسازی ها و گسترش جاده و شهر به وجود آمده، دره ضلع شرقی دروازه قرآن از بین رفته، کوه های آن تغییر شکل یافته و شکل گردشگاه به خود گرفته است. پس از بازدید از دروازه قرآن می توان قدری در این تفرجگاه نشست و به تماشای عبور و مرور مردم وقت گذراند.

آب نمای موزیکال، مقبره خواجوی کرمانی و ساختار پله ای شکل بوستان که امکان تماشای قسمتی از شهر شیراز از بلندای کوه را می دهد از جذابیت های این بوستان است. 

بوستان خواجوی کرمانی شیراز | Photo by : Unknown
Photo by : Unknown
بوستان خواجوی کرمانی شیراز | Photo by : Unknown
Photo by : Unknown

2- مقبره خواجوی کرمانی

خواجوی کرمانی، با نام کامل کمال الدین ابوالعطا محمد بن علی بن محمود کرمانی معروف به خواجه شارع، از شاعران نامدار و بزرگ ایران است. او در کرمان متولد شد و در شیراز به زندگی خود ادامه داد و آنجا را به عنوان موطن خود برگزید. وی از شاعران مشهور قرن هشتم به شمار می رود، غالب شعرهایش حال و هوایی عرفانی دارد و غزلیات، قصیده و مثنوی های او معروف است. گفته می شود حافظ تاثیر زیادی از کلام و شیوه شاعری او گرفته است. خواجوی کرمانی به تصوف و عرفان نیز ارادت بسیاری داشت و از بزرگان صوفیه به شمار می آمد. 

مقبره او در شمال شیراز، در دامنه کوه صبوی، مشرف بر دروازه قرآن قرار دارد. آب چشمه رکن آباد نیز از کنار مقبره او می گذرد.

تاریخ ساخت آرامگاه خواجوی کرمانی به سال 1315 شمسی بر می گردد که با اعتبارهای اداره فرهنگ استان فارس ساخته شد. آرامگاه او، مقبره ای ساخته شده در فضای باز است و با سقف یا دیوار محافظت نمی شود. در میان صفه (سکو) این آرامگاه، سنگ قبری قرار دارد که بالای آن محدب و دارای برآمدگی است. البته اشاره دقیقی بر روی سنگ قبر به اینکه این مقبره مربوط به خواجوی کرمانی است نشده اما در بالای سنگ عبارت: کل من علیها فان و یبقی وجه ربک ذوالجلال و الاکرام به خط زیبای ثلث دیده می شود. به رسم گذشته که بر بالا و پایین قبر عرفا، دو ستون سنگی قرار می دادند، دو ستون سنگی کوتاه نیز در بالا و پایین قبر خواجوی کرمانی وجود دارد. در سال 1337 به همت اداره باستان شناسی استان فارس، اتاقی در محوطه شمالی آرامگاه ایجاد شد که در پیشانی آن، این دو غزل از غزلیات خواجو حک شده است: 

دوش می‌کردم سوال از جان که آن جانانه کو؟      گفت: بگذر زان بت پیمان شکن پیمانه کو؟ 

و 

صبحدم دل را مقیم خلوت جان یافتم        از نسیم صبح بوی زلف جانان یافتم 

 این اتاق اکنون به فرهنگسرای خواجو تبدیل شده است. بنای این آرامگاه به شماره 916 در فهرست میراث تاریخی قرار دارد.

آب نمای زیبای بوستان خواجوی کرمانی | Photo by : Unknown
Photo by : Unknown
مقبره خواجوی کرمانی | Photo by : ali-bahadori
Photo by : ali-bahadori
قبر خواجوی کرمانی | Photo by : َAmin Aleshams
Photo by : َAmin Aleshams
مجسمه ی خواجوی کرمانی | Photo by : Unknown
Photo by : Unknown

3- غارهای بوستان خواجوی کرمانی

 کمی که از مقبره خواجو بالاتر بروید، به سه غار بر می خورید. یکی از این غارها، محلی برای عبادت و خلوت کردن عرفا و زاهدان با خدای خود بود که برای مدت زمانی خواجوی کرمانی نیز در آن به تزکیه روح، عبادت و پرستش خدای خود می پرداخت. کمی نزدیکتر غار دیگری با دهانه ای بلند قرار دارد که در ورودی آن طاق ضربی از نوع طاق کجاوه ای (1) از جنس سنگ و آجر زده شده است و قبر خواجه عمادالدین محمود، وزیر معروف شاه شیخ ابواسحاق اینجو در این غار قرار دارد. به دستور حسنعلی میرزا، فرمانفرمای فارس در سال 1218 هجری قمری، در کنار این غار نقش برجسته ای از جنگ رستم و شیر، یکی از جنگ های هفتخوان رستم در شاهنامه، حکاکی شده است. علاوه بر آن تصویر برجسته ناتمامی از فتحعلی شاه قاجار و دو تن از پسرانش در کنار نقش جنگ رستم و شیر قرار دارد. 

پاورقی


1- طاق کجاوه یا کژاوه ای نوعی از طاق است که تمام بارهایی که از پوشش اصلی به آن وارد می شود را به باریکه و کناره های طاق منتقل می کند. این نوع از طاق در خانه های یزدی و مسجد جامع تبریز مورد استفاده قرار گرفته است. 

سردیس خواجوی کرمانی | Photo by : Mojtaba rastgar
Photo by : Mojtaba rastgar
حوضی درون یکی از غارهای بوستان خواجوی کرمانی | Photo by : Unknown
Photo by : Unknown

4- تفریحات جانبی دروازه قرآن

علاوه بر بازدید از بوستان خواجوی کرمانی و غارهای اطراف آن، می توانید از تفریحاتی مانند عکاسی، پیک نیک و کافه گردی در اطراف دروازه قرآن لذت ببرید.

*پیک نیک: پیک نیک رفتن و دمی لذت بردن از فضای بیرون از خانه از جمله خوشگذرانی های محبوب ما ایرانی هاست. دروازه قرآن نیز با فضای بازی که در بالای کوه های اطراف آن وجود دارد این امکان را به شما می دهد تا در غروب و شب زیبای این دروازه و محوطه های آن، بساط پیک نیک خود را پهن کنید و از رفت و آمد مردم و نورپردازی های ویژه اش لذت ببرید.

*عکاسی: از دیگر تفریح های دروازه قرآن می توان به گرفتن عکس یادگاری از این دروازه باشکوه و زیبایی های اطراف آن اشاره کرد. کمتر کسی است که به شیراز، شهر عشاق سفر کرده باشد اما عکسی با دروازه قرآن نداشته باشد.

 | Photo by : Unknown
Photo by : Unknown
 | Photo by : Unknown
Photo by : Unknown

دیدنی های اطراف دروازه قرآن

شیراز شهر تاریخی و فرهنگی ایران، میزبان بسیاری از بناهای با شکوه و با عظمتی است که بازدید از آنها انسان های زیادی را به این شهر می کشاند. برخی از این بناها و فضاهای طبیعی در اطراف دروازه قرآن قرار گرفته است که اینجا به طور مختصری به معرفی آنها می پردازیم.

*حافظیه شیراز

حافظیه از معروفترین و شناخته شده ترین آرامگاه های شعرا در ایران است و بسیاری در سفر به شیراز از این مقبره زیبا دیدار کرده اند. این آرامگاه در سال 1314 در زمان رضاشاه پهلوی و به دستور سرهنگ علی ریاضی (رییس فرهنگ فارس) و کمک علی اصغر حکمت (وزیر فرهنگ وقت) مرمت شد و بر اساس طرحی از آندره گدار، به شکل امروزه اش درآمد.

آدرس: ضلع شمالی شهر شیراز. مابین چهاررا حافظیه و چهار راه ادبیات

زمان بازدید: در شش ماه اول سال از ساعت 08:00 الی 22:30 شب و در شش ماه دوم سال از 08:00 صبح الی 21:30 شب می توانید از حافظیه بازدید کنید. 

هزینه بلیت: هزینه بلیت ورودی برای گردشگران داخلی ۳۰۰۰ تومان و برای گردشگران خارجی ۲۰۰۰۰ تومان

ورود به صفحه اختصاصی مطلب حافظیه شیراز

آرامگاه حافظ | Photo by : Unknown
Photo by : Unknown

*باغ گیاه شناسی ارم

 باغ ارم در شمال غربی شهر شیراز و در دامنه کوه آسیاب سه تایی قرار دارد. گفته می شود این باغ زیبا برای اولین بار در دوره سلجوقیان برپاشده و در طول دوران مختلف به شکل امروزی خود در آمده است. از دلایل نام گذاری آن می توان به باغ معروف ارم که شداد، پادشاه افسانه ای آن را برپا ساخته بود اشاره کرد. امروزه از این باغ به عنوان باغ گیاه شناسی استفاده می شود و تحت نظر دانشگاه شیراز قرار دارد.

آدرس: استان فارس، شیراز، ناحیه یک، خیابان ارم

زمان بازدید: نیمه اول سال از 08:00 تا 21:00  و  نیمه دوم سال از 08:00 تا 20:00

هزینه بلیت: هزینه ورودی برای افراد ساکن ایران 3000 هزار تومان و برای اتباع خارجی 20000 هزار تومان است.

ورود به صفحه اختصاصی معرفی باغ ارم شیراز

باغ ارم | Photo by : Vahid Amiri
Photo by : Vahid Amiri

*لونا پارک شیراز

 لونا پارک شیراز از بزرگترین مجموعه های تفریحی در ایران است که با بیش از 80 نوع وسیله و اسباب بازی، غرفه شادی و مسابقه اوقات خوشی را در اختیار شیرازی ها و گردشگران قرار می دهد. 

آدرس: شیراز - انتهای بلوار جمهوری اسلامی - مقابل دادگاه انقلاب

هزینه ورودی: برای هر نفر پیاده 700 تومان و هر نفر سواره 1000 تومان هزینه دریافت می شود. 

زمان بازدید: از ساعت 18:00 تا 23:30  

ورود به صفحه اختصاصی معرفی پارک های شیراز

لونا پارک شیراز | Photo by : Unknown
Photo by : Unknown

*پارک کوهپایه

کمی که از دروازه شیراز دور شوید و به سمت محله و بلوار هفت تنان حرکت کنید، به پارک بزرگی با دکه ها و غرفه هایی نارنجی رنگ در اطراف آن می رسید. این گستره سبز و باصفا پارک کوهسار نام دارد. از پرطرفدارترین نقاط این پارک گهواره دید است که در بالاترین نقطه پارک جانمایی شده است و می توانید از فراز آن دروازه قرآن را به تماشا بنشینید.

آدرس: شیراز، دروازه قرآن به سمت بلوار و محله هفت تنان

امکانات: نمازخانه، وسایل ورزشی، بوفه مواد غذایی، وسایل بازی کودکان، سرویس بهداشتی

راه دسترسی

آدرس: استان فارس، خیابان شیراز، ورودی شهر شیراز

مسیر دسترسی: برای رسیدن به دروازه قرآن از خارج از شهر شیراز، باید خود را به خیابان شیراز در مسیر مرودشت به شیراز یا کمربندی شیراز (بزرگراه امام خمینی) برسانید. دروازه قرآن در سمت راست ورودی شهر قرار دارد؛ اما برای رفتن به دروازه قرآن از داخل شهر، مسیر بلوار آیت الله ربانی یا بلوار هفت تنان، راه را نشان می دهد.

تور مجازی زیبا و دیدنی از دروازه قرآن شیراز

دروازه قرآن در اسناد تاریخی

جکسن در سفرنامه اش در مورد دروازه قرآن می نویسد:

"شیراز با همه جلال و زیبایی اش گویی جزیره ای از دل دریای زمردگون سر برمی کشد که رشته ای از تپه های ارغوانی رنگ در میانش گرفته اند. رنگ آمیزی این منظره هم متنوع و هماهنگ است و با چنین زیبایی شگفت نیست، اگر شیرازیان دروازه شهر را که در این نقطه در دل دروازه شکوهمندتر طبیعت ساخته اند، تنگ الله اکبر می نامند، زیرا هر بیننده ای که چشمش بر این منظره می افتد، بی اختیار فریاد بر می آورد: «الله اکبر»"

هدایت در کتابش در مورد قرآن های دروازه این گونه نوشته است:

"بالای این دروازه قرآنی است که معروف است، هفده من وزن دارد یک نفر که قرآن مزبور را دیده است می گوید: حدود سه چهار من بیشتر وزن آن نیست".

عکس قدیمی از دروازه قرآن شیراز | Photo by : Unknown
Photo by : Unknown

توصیه کارناوال

شیراز شهر شعر و ادب فارسی، شهر تاریخ و زیبایی، جاذبه ای نیست که بتوان به راحتی از مکان های دیدنی آن گذشت و با آنها خاطره نساخت. در سفر به شیراز سعی کنید تا آنجایی که زمان تان اجازه می دهد به مکان های تاریخی و تفریحی این شهر یگانه سر بزنید، از بازارهای قدیم و تازه آن خرید کرده و عاشقی را یک بار دیگر در شیراز تجربه کنید.

ورود به صفحه اختصاصی راهنمای سفر به شیراز

دروازه قرآن شیراز در شب | Photo by : Unknown
Photo by : Unknown

سخن آخر

امروز با شما در کارناوال سفر کوتاهی به دروازه قرآن شیراز داشتیم. از زیر طاق بی نظیر و باشکوه آن گذشتیم، سری به مقبره خواجوی کرمانی زدیم و در بوستان اطراف آن دمی نشسته و گذر مردم را تماشا کردیم.

حال منتظر دیدگاه ها و پیشنهادهای شما هستیم، تا از سفر و دیده های تان بخوانیم و بشنویم. برای به اشتراک گذاری تجربه های تان از سفر به شیراز می توانید به بخش عکس و سفرنامه کارناوال بروید و عکس ها و سفرنامه های تان را برای همیشه ثبت کنید.

ورود به صفحه کارناوالی شو

امتیاز نقد و بررسی کارناوال

نقاط قوت

 • یکی از نمادهای شهر شیراز
 • در نزدیکی پارکی با صفا قرار گرفته است
 • از نظر معنوی جایگاه بسیار مهمی در میان مردم دارد
 • نورپردازی و محوطه اطراف آن در شب بسیار دلپذیر است

نقاط ضعف

 • نقاط ضعف ندارد
نکات کلی
دروازه قرآن شیراز


نقشه و مسیریابی
دروازه قرآن شیراز
X