کارناوال - راهنمای سفر

باغ جهان نما شیراز

شیراز، خیابان حافظ، خیابان نفت

4.8

از 5 امتیاز

میانگین نظرات 2 کاربر

گالری تصاویر

مدت پیشنهادی بازدید

1 تا 2 ساعت

ساعت دسترسی

امروز سه‌شنبه 08:00 صبح تا 22:00

شماره تماس

هزینه

3000 تومان

همه چیز درباره باغ جهان نما شیراز

چرا بازدید کنیم؟

نقد و بررسی کارناوال

کجاست؟

نقشه و مسیر

آقام چی گفتن؟

نظرات کاربران

سوالی دارید؟

پرسش و پاسخ

نقد و بررسی کارناوال

پریوش سارانی

نویسنده ارشد کارناوال

انتشار

08 فروردین 1399

به روز رسانی

14 شهریور 1400

معرفی /

باغ جهان نما شیراز

باغ جهان نما شیراز یکی از باغ‌های زیبای ایرانی است که فضای سبز و زیبایش، روح‌تان را تازه می‌کند. کارناوال راهی این جاذبه شده تا شما را با آن آشنا کند؛ در این مطلب تصاویر باغ جهان نما را نشان‌تان می‌دهیم، در مورد ویژگی‌ها و جذابیت‌های این باغ سخن می‌گوییم و ساعت کار باغ جهان نما شیراز و راه‌های دسترسی به آن را در اختیارتان می‌گذاریم. همراه ما باشید.

 

چرا باغ جهان نما شیراز؟


 • قدیمی‌ترین باغ شهر شیراز است.
 • یکی از باغ‌های زیبا و جذاب ایرانی به شمار می‌رود.
 • در این باغ یکی از موزه‌ های شیراز را خواهید دید.
 • فضای دل‌انگیزی برای دوری از دغدغه‌ها و یک پیاده‌روی دلچسب دارد.
Mohsen Rezaee 

باغ جهان نما شیراز | کهن ترین پردیس در شیراز

باغ جهان‌نما، نمونه‌ای زیبا از باغ‌های ایرانی است و همچون باغ ارم، باغ دلگشا، باغ گلشن، باغ نارنجستان قوام و باغهای دیگر به‌عنوان یکی از باغ‌های تماشایی شیراز گردشگران را به‌سوی خود می‌کشاند. جهان‌نما به‌عنوان کهن‌ترین باغ شیراز شناخته می‌شود و وسعت آن به 40000 متر مربع می‌رسد. در دوره آل مظفر و آل اینجو تا زمان صفویه در اوج آبادانی بوده و بعدها روزهای سخت و آسانی بر آن گذشته و دستخوش تغییر و تحول شده است. حالا این باغ زیبا به‌عنوان یک اثر تاریخی ارزشمند گردشگران را به‌سوی خود می‌کشاند و حرف‌هایی از گذشته برای گفتن دارد.

ثبت ملی: نام این باغ از 2 آبان 1351 با شماره 928 در فهرست آثار ملی ایران ثبت شده است.

Hamidreza Bagheri 
persian.discovery 

تاریخچه باغ جهان نما شیراز

قدمت باغ جهان‌نما به دوران آل مظفر‍‍ و آل اینجو باز می‌گردد. زیبایی و آبادانی این باغ به حدی بود که تیمور گورکانی به تبعیت از این باغ در اطراف سمرقند، باغی با نام جهان‌نما ساخت و مورخ دوره تیموری نیز آن را زینت‌الدنیا نامید. این باغ تا دوران صفویه بسیار سرسبز و آباد بود و در سفرنامه‌های جهانگردانی چون تاورنیه، شاردن، جان ملکم و ادوارد براون نام و توصیفاتی جذاب از آن به چشم می‌خورد.

با توجه به اطلاعاتی که در دست است با پایان یافتن حکومت افشاریان تا تشکیل حکومت زندیه، کشمکش‌های داخلی زیادی وجود داشت و همین موضوع آسیب‌های بسیاری به باغ وارد آورد. در سال 1185 هجری قمری به دستور کریمخان زند مرمت باغ در دستور کار قرار گرفت و ساخت عمارت هشت ضلعی کوشک که مشابه عمارت کلاه فرنگی باغ نظر است، در وسط باغ انجام شد. وی حصارکشی باغ و درختکاری و خیابان‌کشی اطراف عمارت را نیز انجام داد. طبق نقل قول‌ها او این مکان را شبیه خانه خود ساخته تا میهمانانش در آنجا اقامتی راحت داشته باشند. در دوران قاجار باغ جهان‌نما یکی از باغ‌های باشکوه و زیبا به شمار می‌رفت که پذیرایی از مهمانان حکومتی در آنجا انجام می‌گرفت. 

در نهایت در سال 1381 این ملک به سازمان مسکن و شهرسازی واگذار شد و در اختیار شهرداری قرار گرفت تا پس از مرمت و ایجاد باغ موزه ادبیات ایران، به مجموعه حافظیه متصل شود. بخشی از این مرمت در سال 1381 به پایان رسید؛ اما هنوز هم این‌کار در بخش‌های دیگر باغ ادامه دارد.

Photo by : Unknown

خوشگذرانی در باغ جهان نما

این باغ علاوه بر ارزش تاریخی، فضایی آرام و زیبا دارد که می‌تواند شما را برای لحظاتی از دغدغه‌ها و همهمه‌ها دور کند. در این باغ می‌توانید با انجام فعالیت‌های زیر لحظات خوشی داشته باشید:

 • پیاده‌روی در فضای زیبای باغ
 • عکاسی از قسمت‌های مختلف
 • بازدید از موزه و آشنایی با اشیای تاریخی متنوع
 • خلق لحظات خوشمزه در کافه باغ
 • عکاسی با لباس‌های سنتی شیراز و ثبت تصاویر به یادماندنی در فضایی تاریخی
Photo by : Unknown

بخش ها و دیدنی های باغ جهان نما

فضای باغ 

در این باغ انواع درختان سرو، درختان میوه، مرکبات، کاج کهنسال، نارنج و گل‌های رز، بنفشه و داوودی به چشم می‌خورد که فضایی دیدنی را ایجاد کرده‌اند. در گذشته آب نهر رکن‌آباد از میان این باغ می‌گذشت و حال‌وهوایی ویژه به آن می‌داد؛ اما امروزه اثری از آن نیست. طرح این باغ دارای چهار گذرگاه است و چهار حوض (دو بزرگ و دو کوچک) دارد. در ضلع جنوبی بقایایی از یک آب‌نما وجود دارد که از جلوی ضلع جنوبی تا حوضی در مقابل بنای قاجاریه باغ ادامه دارد و امروزه تنها فواره آن باقی مانده است.

درختان معرق کاری شده

یکی از چیزهایی که در هنگام گشت‌وگذار در باغ توجه‌تان را به خود جلب می‌کند درختانی هستند که نقش‌ونگارهایی بر روی آن‌ها دیده می‌شود. این درختان، در دوران قاجار در باغ خشک شدند و به‌هنگام عملیات احیا تصمیم گرفته شد با معرق‌کاری، جلوه‌ای متفاوت به آن‌ها بدهند. حاصل این تصمیم، تنه‌های پر نقش‌ونگاری شد که از جذابیت‌های اصلی باغ به شمار می‌روند.

معرق‌کاری‌های روی تنه درختان توسط آقای عمادی، مجسمه‌ساز شیرازی صورت گرفت و بر اساس داستان سیمرغ منطق الطیر عطار، نقش و نگارهای زیبایی را بر روی درختان خشکیده خلق شدند. سیمرغ، زبان نمادینی برای نشان دادن مراحل سیر و سلوک عرفانی است. هنرمند با تلفیق نقش ترنج، گل، مرغ مکتب شیراز با پرنده‌های شاخص سیمرغ سعی کرده حجم کار را در بخش‌های بالایی افزایش دهد تا بازدیدکنندگان دید خوبی به بخش‌های بالایی داشته باشند. از پرندگان شاخصی که در حکاکی این هنر زیبا به کار رفته می‌توان به جغد، هدهد، طاووس، شاهین، خروس و کبک اشاره داشت.

Keyvan Shojayi 

کوشک باغ جهان نما

درست در وسط باغ عمارتی قرار دارد که کریم‌خان زند در سال 1185 هجری قمری دستور ساخت آن را داد؛ عمارتی هشت‌ضلعی با نمای آجری. دورتادور عمارت طاق نماهایی دارد که در برخی از آن‌ها کاشی‌کاری دوره زندیه را می‌توان دید. در چهار طرف این ساختمان مسیرهایی وجود دارد که به‌شکلی منظم و خاص درخت‌کاری و گل‌کاری شده‌اند. این مسیرها باغ را به "چهارباغ" تقسیم کرده‌اند.

در بخش داخلی کوشک یک حوض هشت‌ضلعی از سنگ مرمر با فواره‌ای سنگی در وسط قرار دارد و چهار شاه‌نشین با اتاق‌های دو طبقه در چهار گوشه آن ساخته شده است. دو حوض با فواره سنگی نیز در شرق و غرب ساختمان و در مقابل شاه‌نشین اصلی قرار دارد. سقف شاه‌نشین اصلی ارتفاع زیادی دارد و مزین به مقرنس‌کاری ساده گچی است. دو ورودی در بخش‌های شمال‌شرقی و جنوب‌شرقی دیده می‌شود که دارای پله هستند. راه‌پله‌ای پیچیده و با خیز زیاد در سمت راست ورودی شمال‌شرقی وجود دارد که به طبقه دوم و پشت‌بام می‌رسد. این باغ چهار در بزرگ دارد. سه در بر روی محورهای اصلی واقع شده‌اند و به‌طور مستقیم به کوشک میانی باغ راه دارند.  

موزه باغ جهان نما

داخل عمارت باغ، موزه‌ای برپا شده و آثاری همچون تابلوهای سیاه قلم جهانگردان اروپایی، مدال‌های یادبود، اسکناس، تمبر و دیگر اشیای تاریخی در آن به نمایش در آمده است.

موزه در حال حاضر در دست تعمیر است و امکان بازدید آن فراهم نیست.

awindowtopersia 

امکانات باغ جهان نما

 • سرویس بهداشتی
 • سطل زباله
 • نیمکت
 • کافی‌شاپ

 

 • نمازخانه
 • عکاسخانه
 • سوغات‌سرا
_shahrefarang 
jahannama-shiraz.ir 

راه دسترسی به باغ جهان نما

آدرس: شیراز، خیابان حافظ، خیابان نفت

دسترسی با وسایل حمل و نقل عمومی

 • مترو: نزدیکترین ایستگاه مترو تا باغ جهان نما فاصله زیادی دارد، بنابراین اگر می‌خواهید به باغ دسترسی آسان‌تری داشته باشید استفاده از اتوبوس یا تاکسی به‌عنوان وسیله حمل‌ونقل عمومی توصیه می‌شود. 
 • اتوبوس: با استفاده از خط 76 (مبدا: پایانه ولیعصر | مقصد: رکن آباد) و خط 73 (مبدا: میدان کلبه | مقصد: میدان ارم) می‌توانید در ایستگاه چهارراه حافظیه پیاده شوید که نزدیک‌ترین ایستگاه به باغ است و حدود 500 متر با آنجا فاصله دارد.
 • تاکسی: می‌توانید از هر جای شهر که هستید خود را به چهارراه حافظیه برسانید و از آنجا خیابان حافظ را به‌سمت شمال بروید. در سمت راست خیابان، بعد از مرکز اسناد و کتابخانه ملی، باغ جهان نما قرار دارد. از سمت دروازه قرآن باز هم باید به خیابان حافظ وارد شوید، خیابان نفت را که رد کنید، در سمت چپ باغ را خواهید دید. 

ساعت و هزینه بازدید از باغ جهان نما

ساعت بازدید: 08:00 الی 22:00

هزینه بازدید: اتباع ایرانی 3,000 تومان، اتباع خارجی 13,000 تومان

Photo by : Unknown
Mostafa Meraji 

سخن آخر

به یکی از جاذبه‌های شیراز سر زدیم و با شما از باغ زیبای جهان نما سخن گفتیم.

آیا به این شهر سفر داشته‌اید؟ باغ جهان‌نما را از نزدیک دیده‌اید؟

چه نظری در مورد این جاذبه دارید؟ 

منتظر دیدگاه‌های شما عزیزان هستیم.

نتیجه نقد و بررسی کارناوال

4.2

بررسی شده توسط پریوش سارانی

ارزش تاریخی(خوب) 4
ارزش معماری(خوب) 3.5
حال و هوای خوش(عالی) 5

نقاط قوت

 • قدیمی‌ترین باغ شیراز
 • نمونه‌ای زیبا از باغ‌های ایرانی
 • میزبانی از یکی از موزه‌های شیراز
 • فضایی زیبا و دل‌انگیز با حال‌وهوای خاص
 • قرار داشتن در اطراف دیگر جاذبه‌های تاریخی شهر
 • دسترسی آسان

نقاط ضعف

 • اطلاع‌رسانی نسبتا ضعیف

نقد و بررسی کاربران

میانگین امتیاز کاربران

از مجموع 2 رای

4.8

دوستان

1

زوج

1

آیا بازدید از باغ جهان نما شیراز را به دیگران پیشنهاد می‌کنید؟
حال و هوای خوش(عالی) 4.8
زیبایی فضای مجموعه(عالی) 4.8
نحوه برخورد کارکنان(عالی) 5
امکانات ویژه بازدید(عالی) 4.8

باغ جهان نما شیراز را دیده‌اید؟

تجربه و نظر خود را با دیگران به اشتراک بگذارید

سوالی دارید؟

از کارشناسان و کاربران کارناوال بپرسید

جدیدترین نقد
سيده زهرا

4.8

حالا که اینهمه این باغ براتون مهمه یه سر تشریف ببرید یه پرس و جو کنید که چرا درختای نارنجش زرد شده و اصلا امسال بهار نارنج نداده

سفر با همسر
تجربه سفر سيده زهرا به باغ جهان نما شیراز

انتشار: 10 اردیبهشت 1399

آیا این دیدگاه مفید بود؟

4.9

عالى بود

سفر با دوستان
تجربه سفر undefined به باغ جهان نما شیراز

انتشار: 17 فروردین 1399

آیا این دیدگاه مفید بود؟

پرسش و پاسخ

پرسش جدید

رویا حبیب زاده
پرسش:

باغ جهان نما باز است

انتشار: 24 مهر 1399

آیا این دیدگاه مفید بود؟
پرسش:

سلام این روزاباغ جهان نمابازه؟

مهدیه اکبری پارسا
در پاسخ به undefined:

سلام دوست عزیز

تمام بوستان ها و پارک های شهری در تمام کشور به دستور ستاد ملی مقابله با کرونا بازگشایی شده اند و امکان فعالیت دارند. 

انتشار: 17 خرداد 1399

انتشار: 07 اردیبهشت 1399

آیا این دیدگاه مفید بود؟

سوالات متداول

برای دانستن روزها و زمان بازدید از باغ جهان نما به مطلب باغ جهان نما شیراز مراجعه کنید و در کنار پیدا کردن پاسخ سوال همه اطلاعات را در مورد این باغ به دست آورید.

باغ های تاریخی در شهرهای مختلف ایران وجود دارند و برخی از آنها نیز به ثبت جهانی رسیده اند. برای دیدن فهرستی از این باغ ها و کسب اطلاعات کامل در مورد آنها به صفحه باغ های ملی ایران در کارناوال بروید.

با مراجع به صفحه اقامت در شیراز می توانید به فهرست و اطلاعات کاملی از اقامتگاه ها و هتل های این شهر دسترسی پیدا کنید و در صورت تمایل رزرو خود را انجام دهید.

اپلیکیشن کارناوال

با وب اپلیکیشن (PWA) کارناوال، کنترل سفر دست شماست.
در این اپلیکیشن شما دنیایی از امکانات و خدمات را همیشه و همه جا در جیب خود دارید؛ آشنایی با جاذبه‌های گردشگری، رزرو آنلاین بلیط هواپیما، رزرو هتل، ویلا و اقامتگاه بوم‌گردی، رزرو آنلاین تورهای داخلی و خارجی و سایر خدمات توریستی گردشگری همه در اپلیکیشن کارناوال .

تماس با کارناوال

پشتیبانی 8 صبح تا 1 بامداد:

هدف اصلی کارناوال این است که بهترین خدمات گردشگری را به صورت آنلاین به کاربران خود ارائه دهد. هر آن چیزی که برای سفر خود نیاز دارید را از کارناوال بخواهید؛ از آشنایی با جاذبه ها، سوغات و غذاهای محلی تا رزرو آنلاین بلیط هواپیما و انواع اقامتگاه. در هر جا و در هر ساعت از شبانه روز، می توانید به صورت آنلاین خدمات سفر خود را رزرو کنید و یا هر سوالی دارید از ما بپرسید. کارناوال کنترل سفر شماست!

کلیه حقوق مادی و معنوی کارناوال برای شرکت کاروان سفر های نیکسام محفوظ است. استفاده از محتوای سایت تنها در صورت پذیرش شرایط و ضوابط امکان پذیر است.

خانهعکاسخانه

کنترل سفر دست شماست