ویدیو HD
شیرین کیاسروش

انتشار

28 مهر 1397

به روز رسانی

15 شهریور 1398

عکس های هوایی، زمین را از زاویه دیگری به تصویر می کشند، دید وسیع تری به دست می دهند و ما را با ویژگی های مهم و کلی حاکم بر یک فضا آشنا می کنند. عکس های هوایی جدای از اینکه در زمینه های مختلفی مانند نقشه کشی به ما کمک می کنند، گاهی واقعا زیبا هستند و به عنوان آثار هنری ارائه می شوند. یکی از عکاسان هنرمندی که در این زمینه صاحب نام است، جورج گرستر (Georg Gerster) نام دارد. این عکاس سوئیسی عکس های هوایی زیادی را از سراسر دنیا گرفته و منتشر کرده است. او در سال 1997 به کشور سوریه سفر کرد و در آسمان به عکاسی از این کشور پرداخت. نکته ای که به عکس های او از سوریه برتری می بخشد آن است که وی چهره این سرزمین را پیش از وقوع جنگ ثبت و ماندگار کرده است. جنگ داخلی سوریه که در 2011 آغاز شد، تلفات جانی و ویرانی های بسیاری برجا گذاشته است و آثار تاریخی سوریه نیز از ویرانی های جنگ در امان نمانده اند.

سوریه کشوری ست در جنوب غرب قاره آسیا که از همنشینی با دریای مدیترانه برخوردار است. این کشور قدمت بسیار و تاریخی پر از وقایع گوناگون دارد و پایتخت آن شهر دمشق، از جمله شهرهای کهنی ست که از هزاران سال پیش تا امروز انسان ها در آن سکونت داشته اند. در ادامه با کارناوال همراه باشید تا از دیدی متفاوت به سوریه بنگریم و جلوه هایی از آن را در روزهای آرامَش ببینیم.

1- تصویر هوایی از فلات آتشفشانی حوران (Hauran) 

این منطقه جغرافیایی که مسکونی نیز هست، از جنوب غرب سوریه تا شمال غرب اردن امتداد می یابد. خاک های آتشفشانی این منطقه را مستعد کشاورزی می کنند.

Photo by : Georg Gerster

2- تصویری از قبرستان باب‌ الصغیر دمشق

این قبرستان در نزدیکی یکی از دروازه های قدیمی شهر دمشق به نام باب‌ الصغیر واقع شده و نام خود را از این دروازه برگرفته است. این محل برای شیعیان اهمیت زیادی دارد چرا که چند تن از شخصیت های مورد احترام شیعیان مانند سکینه از دختران امام حسین، ام کلثوم دختر امام علی، عبدالله فرزند امام جعفر صادق و نیز سر چند تن از شهدای کربلا در اینجا مدفون شده اند.

Photo by : Georg Gerster

3- این منطقه که در استان ادلب و فاصله 55 کیلومتری شهر حلب واقع است، اِبْلا (Ebla) نام دارد. شهر باستانی ابلا از هزاره سوم تا میانه هزاره دوم پیش از میلاد مرکز اصلی این ناحیه بود. 

با وقوع جنگ داخلی سوریه، حفاری ها و کاوش های باستان شناسان در ابلا ناتمام و بسیاری از قسمت های آن کشف نشده باقی ماندند. خیلی از آثار به جا مانده از این شهر کهن به سرقت رفته یا تخریب شدند.

Photo by : Georg Gerster

4- ارواد (Arwad) که جزیره رواد (Ruad Island) نیز خوانده می شود، در دریای مدیترانه قرار دارد. اینجا تنها جزیره غیرمسکونی سوریه و محلی برای ماهیگیری ست.

Photo by : Georg Gerster

5- در فاصله 8 کیلومتر از شرق شهر رقه (Raqqa) در شمال شرق سوریه، یک بنای نیمه تمام وجود دارد. این بنا یک یادمان پیروزی متعلق به زمان هارون الرشید است و قصر هرقله (Heraqla) خوانده می شود. ساخت این یادمان به دلیل مرگ ناگهانی هارون الرشید ناتمام ماند.

Photo by : Georg Gerster

6- دژ شهسواران (به عربی: حصن الفرسان، به زبان های اروپایی: Krak des Chevaliers) در 1031 میلادی ساخته شده و در 2006 به ثبت جهانی یونسکو در آمده است. این قلعه در دوران جنگ های صلیبی، مقر فرماندهی شوالیه های مالت (Knights of Malta)، از فرقه های مذهبی کاتولیک، بود.

Photo by : Georg Gerster

7- تصویری از یک منطقه باستانی و ارزشمند در 20 کیلومتری جنوب شهر حَسَکه یا حسیچه، یکی از شهرهای کردستان سوریه

Photo by : Georg Gerster

8- از محوطه های باستانی رود فرات

Photo by : Georg Gerster

9- شهر حلب (Aleppo) در فاصله 355 کیلومتری از دمشق واقع است و به عنوان پایتخت تجاری و فرهنگی سوریه شناخته می شود. این شهر جزو شهرهای باستانی ست که زندگی در آن تا به امروز ادامه دارد. جمعیت حلب در سال 2010 حدود 4,600,000 نفر بود اما پس از وقوع جنگ داخلی، جمعیت آن در سال 2018 برابر با 1,600,000 نفر اعلام شد.

Photo by : Georg Gerster

10- کادش (Kadesh) شهری باستانی در منطقه شام است. این شهر در اواخر عصر برنز، عصری که در آن انسان ها بیشتر به فلزکاری و آلیاژسازی پرداختند، بسیار اهمیت داشت. قدیمی ترین نبرد تاریخ که اطلاعات و آرایش جنگی آن به صورت مکتوب و ثبت شده وجود دارد، نبرد کادش است. این جنگ در نتیجه حمله مصریان برای تصاحب این سرزمین شکل گرفت.

Photo by : Georg Gerster

11- قلعه باستانی جعبر در دریاچه مصنوعی اسد در استان رقه سوریه قرار دارد. دریاچه اسد مخزن سدی ست که بر روی فرات ساخته شده و قلعه جعبر به صورت جزیره ای در این دریاچه درآمده است.

Photo by : Georg Gerster

12- رود خابور (Khabur) از انشعاب های اصلی رود فرات شناخته می شود و سرزمین های اطراف خود را سیراب و حاصلخیز می کند. طول این رود 486 کیلومتر و عرض آن در قسمت های مختلف بین 28 تا 50 متر است.

Photo by : Georg Gerster

13- قدمت سد خربقه (Kharbaqa) به سده اول یا دوم میلادی باز می گردد و 18 متر عرض، 20 متر ارتفاع و 245 متر طول دارد. این سازه متعلق به شهر تاریخی پالمیر (Palmyre) دانسته می شود. پالمیر از شهرهای باستانی مهم در دنیا و جزو میراث جهانی یونسکو، بین دمشق و حمص کنونی واقع است.

Photo by : Georg Gerster

14- پیش از وقوع جنگ داخلی سوریه، شهر باستانی پالمیرا جزو جاذبه های گردشگری مهم سوریه شناخته می شد. از این شهر با آثار ارزشمندی مانند دژ، میدان اصلی شهر، چند معبد، آمفی تئاتر، تاق پیروزی، گورستان و مجسمه های مختلف به زمان ما رسیده است. گروه تروریستی داعش بخش هایی از این جاذبه تاریخی و به طور خاص تندیس های آن را نابود کرد.

Photo by : Georg Gerster

سخن آخر

همراه با عکاس سوئدی در آسمان کشور سوریه گردشی داشتیم و زیبایی های آن را پیش از جنگ تماشا کردیم.

آیا شما به تماشای عکس های هوایی علاقه دارید؟

و آیا تجربه ای از گرفتن عکس های هوایی دارید؟

نظرات و تجربیات خود را با ما در میان بگذارید.

دیدگاه جدید

جدید ترین دیدگاه

کلیه حقوق مادی و معنوی کارناوال برای شرکت کاروان سفر های هیرمان محفوظ است. استفاده از محتوای سایت تنها در صورت پذیرش شرایط و ضوابط امکان پذیر است.

FLIGHT TICKET