ویدیو HD
مهدیه اکبری پارسا

نویسنده ارشد کارناوال

انتشار

15 بهمن 1396

به روز رسانی

15 شهریور 1398

به نقل از تسنیم، تعدادی از نقاشی های قاجاری کاخ گلستان برای شرکت در نمایشگاه موزه لوور فرانسه مرمت و آماده سازی می شود. یکی از برجسته ترین این آثار، تابلوی بزرگ «صف سلام فتحعلی شاه» است که با طول 37 متر یکی از بزرگترین تابلوهای نقاشی دنیا به شمار می آید. 

فتح‌الله نیازی -کارشناس حفاظت و مرمت پژوهشکده حفاظت و مرمت آثار تاریخی‌‌ فرهنگی- به برگزاری نمایشگاه آثار قاجاری کاخ گلستان در موزه لوور فرانسه در اوایل سال آینده اشاره کرد و گفت:

طی هماهنگی‌ های به‌ عمل آمده برای انتقال این آثار قرار است آنها در کارگاه نقاشی مرمت کاخ گلستان با همکاری پژوهشکده حفاظت و مرمت آثار تاریخی‌ فرهنگی مرمت و آماده‌سازی شوند.

نیازی از نمایش سه اثر دیگر به همراه تابلوی «صف سلام فتحعلی شاه» خبر داد و بیان کرد: 

سه تابلوی روی بوم کوچک‌تر، از آثار کمال‌الملک و مصورالممالک و دو تابلوی طراحی‌های ناصرالدین شاه نیز از‌ جمله این آثار هستند.

وی در ادامه افزود:‌ 

کار مرمت و آماده‌سازی این تابلو‌ها برای انتقال به موزه لوور فرانسه در کارگاه حفاظت و مرمت کاخ گلستان در حال انجام است.

کارشناس حفاظت و مرمت پژوهشکده حفاظت و مرمت آثار تاریخی‌‌ فرهنگی تصریح کرد:

با بررسی‌ های اولیه انجام شده بر روی این آثار، قرار است اقدام هایی مانند مستند نگاری و آسیب‌ شناسی، پاک‌ سازی و تمیز کاری مکانیکی، تمیز کاری و پاک‌ سازی به روش شیمیایی، اسید زدایی و ... بر روی آنها انجام شود و کار مرمت صورت بگیرد. 

آقای نیازی در پایان صحبت های خود اظهار امیدواری کرد مرمت این آثار به مرمت دیگر نقاشی ها و اشیای کاخ گلستان بینجامد: 

کارگاه حفاظت و مرمت مجموعه جهانی کاخ گلستان کار خود را آغاز کرده است و نوید آن می‌رود در ادامه این فعالیت‌ها دیگر آثار این مجموعه بر اساس اولویت‌های مرمتی در این کارگاه حفاظت و مرمت شوند.

Photo by : ali ramezanpour | Tasnim
Photo by : ali ramezanpour | Tasnim
Photo by : Unknown
Photo by : Unknown

#اخبار روز گردشگری را در کارناوال دنبال کنید.

دیدگاه جدید

جدید ترین دیدگاه

کلیه حقوق مادی و معنوی کارناوال برای شرکت کاروان سفر های هیرمان محفوظ است. استفاده از محتوای سایت تنها در صورت پذیرش شرایط و ضوابط امکان پذیر است.

FLIGHT TICKET