خرید بلیط هواپیما با گارانتی ارزان‌ترین قیمت

karnaval.ir

کارناوال

نویسنده ارشد کارناوال

انتشار

29 بهمن 1396

به روز رسانی

08 آذر 1399

به نقل از خبرگزاری ایسنا، دکتر محمدتقی جغتایی، دبیر اجرایی هفته آگاهی از مغز، با اشاره به برگزاری برنامه‌های این هفته از 4 تا 11 اسفند ماه در کشور، گفت:

در این هفته سعی می‌شود تا با برگزاری برنامه‌های مختلف، عموم جامعه با عملکردهای مغز آشنا شوند.

وی با بیان آن که تا اواسط قرن بیستم (1950) مغز به عنوان یک جعبه ناشناخته تلقی می‌شد، ادامه داد:

تا اواسط قرن بیستم تصور بر این بود که مغز یک عنصر ثابت و تغییرناپذیر است؛ از این رو زمانی که مغز دچار بیماری می‌شد، آن را لاعلاج می‌دانستند.

او با اشاره به اینکه بر این اساس در گذشته بسیاری از بیماری‌های سیستم عصبی درمان‌ناپذیر در نظر گرفته می‌شد، افزود:

ولی در نیمه دوم قرن بیستم اتفاقاتی رخ داد که موجب شناخت بیشتر بشر از مغز شد.

جغتایی، از ارایه تکنیک‌های مطالعات بافتی هیستوشیمی ساختار مغز، مطالعات الکتروفیزیولوژیک و تحریکات در سطح سلولی و مطالعات نقشه‌برداری مغز به عنوان اتفاقاتی نام برد که موجب شناخت بشر از کارکردهای مختلف مغز شده است.

رییس انجمن علوم اعصاب با بیان اینکه این شناخت موجب شد تا بشر به این بینش برسد که در چه حالت‌هایی کدام ناحیه از مغز دچار اختلال عملکردی است، گفت:

استفاده از تکنیک‌های علمی موجب شد که شناخت از توانمندی‌های مغز بیشتر شود و بشر به این درک رسید که با افزایش سن، مغز نیز دستخوش تغییرات می‌شود.

جغتایی با یادآوری قابلیت رشد و انعطاف پذیری مغز انسان، اظهار کرد:

بر این اساس در صورتی که مغز انسان دچار بیماری‌های خاصی شود، ‌می‌تواند با تکنیک‌هایی درمان شود. بر این اساس دهه آخر قرن بیستم "دهه مغز" نامیده شد؛ چرا که مطالعات محققان دنیا بر روی این بخش از بدن متمرکز شده است.

وی با بیان اینکه با شناخت بیشتر مغز مشاهده می‌کنیم که بخش عمده‌ای از اخبار علمی، مربوط به اکتشافات مغز و توانایی‌های آن است، گفت:

این امر موجب شد تا کشورهای مختلف سرمایه‌گذاری‌های عظیمی بر روی مغز صورت دهند.

او افزود:

در کنار آن به منظور بالا بردن اطلاعات مردم از حوزه مغز برنامه‌هایی برگزار شد که از آن جمله می‌توان به "هفته آگاهی از مغز" اشاره کرد.

دبیر اجرایی هفته مغز خاطرنشان کرد:

این هفته نیز از سه سال قبل در ایران برگزار می‌شود که با برگزاری برنامه‌هایی اقدام به آشنا کردن دانش‌آموزان، دانشجویان و عموم مردم از کارکردهای مغز می‌شود.

به گفته وی، هفته آگاهی از مغز از 4 تا 11 اسفند ماه با شعار "مغزت را بشناس" در سراسر کشور برگزار می‌شود.

ایجاد موزه مغز در تهران

جغتایی از ایجاد موزه مغز در ایران نیز سخن گفت:

اقداماتی در جهت ایجاد موزه مغز در حال انجام است تا دانش‌آموزان و عموم مردم با ساختار، شکل، توانایی‌ها و کارکردهای مغز آشنا شوند.

وی با بیان اینکه این موزه در مرحله طراحی قرار دارد، افزود:

این موزه که به عنوان "مرکز علمی مغز" از آن یاد می‌شود در محل باغ کتاب تهران ایجاد می‌شود که امیدواریم در سال آینده همزمان با برگزاری چهارمین هفته آگاهی از مغز به بهره‌برداری برسد.

دوران‌ بحرانی رشد مغز

دبیر انجمن علوم شناختی با اشاره به فرآیند رشد مغز انسان، گفت:

مغز انسان در زمان تولد، 400 گرم وزن دارد، در حالی که وزن نوزاد در بدو تولید 3000 گرم است که این نشان می دهد در ابتدای تولد یک پنجم وزن بدن را مغز تشکیل می‌دهد.

وی با اشاره به اینکه در فرد بالغ با وزن 75 کیلوگرم، وزن مغز 1500 گرم است، اضافه کرد:

در بالغین مغز یک پنجاهم وزن بدن را تشکیل می‌دهد.

جغتایی بر اینکه رشد مغز از هنگام تولد تا سه سالگی رخ می‌دهد تاکید کرد و افزود:

تا سن 3 سالگی مغز بیشترین رشد را دارد و از 3 سالگی به بعد تنها 150 گرم به وزن مغز انسان اضافه می‌شود.

وی مهارت‌های شناختی، مهارت‌های بینایی و مهارت‌های شنوایی را از جمله توانمندی‌های مغز دانست که در سه سال ابتدایی زندگی انسان رخ می‌دهد و توضیح داد:

از سه سال اول زندگی انسان با عنوان "سه سال بحرانی رشد مغز" یاد می‌شود.

 به گفته او، تشخیص رنگ‌ها، عمق دید و مهارت‌های شنوایی در سه سال اول زندگی فرد رخ می‌دهد.

جغتایی با تاکید بر انعطاف‌پذیری بسیار بالای مغز در سه سال اول زندگی، یادآور شد:

از این رو اگر مغز دچار نقصی شود، با تکنیک‌های خاصی قابل جبران است. به همین دلیل در سنین کودکی اقدام به غربالگری نوزادان از نظر مهارت‌های مختلف می‌شود.

دبیر اجرایی هفته آگاهی از مغز،‌ با بیان اینکه از سن 3 سالگی تا 8 سالگی فرآیند یادگیری رخ می‌دهد،‌ اظهار کرد:

این مرحله با عنوان "مرحله حساس مغز" معرفی می‌شود؛ چرا که در این مرحله کودک از محیط اجتماعی و آموزشی که در آن قرار می گیرد، مهارت‌هایی چون مهارت‌های گفتاری، کلامی،‌ حافظه و توانایی تصمیم‌گیری و قدرت تمرکز را ارتقا می‌دهد.

مغز انسان

#اخبار روز گردشگری را در کارناوال دنبال کنید.

...

آیا این مطلب مفید بود؟

0 دیدگاه

جدید ترین دیدگاه

اپلیکیشن کارناوال

با نصب اپلیکیشن کارناوال، کنترل سفر را این بار شما به دست بگیرید. در این اپلیکیشن شما دنیایی از امکانات و خدمات را همیشه و همه جا در جیب خود دارید؛ آشنایی با جاذبه ها و فرهنگ شهرها و کشورهای مختلف، رزرو آنلاین بلیت هواپیما و یا حتی رزرو انواع اقامت بسته به سلیقه و بودجه ای که دارید. اپلیکیشن کارناوال یعنی کنترل سفر در دست شما.

Android

IOS

مجوزها و نمادها

هدف اصلی کارناوال این است که بهترین خدمات گردشگری را به صورت آنلاین به کاربران خود ارائه دهد. هر آن چیزی که برای سفر خود نیاز دارید را از کارناوال بخواهید؛ از آشنایی با جاذبه ها، سوغات و غذاهای محلی تا رزرو آنلاین بلیت هواپیما و انواع اقامتگاه. در هر جا و در هر ساعت از شبانه روز، می توانید به صورت آنلاین خدمات سفر خود را رزرو کنید و یا هر سوالی دارید از ما بپرسید. کارناوال کنترل سفر شماست!

کلیه حقوق مادی و معنوی کارناوال برای شرکت کاروان سفر های هیرمان محفوظ است. استفاده از محتوای سایت تنها در صورت پذیرش شرایط و ضوابط امکان پذیر است.