ویدیو HD
بهاره فلاح

نویسنده ارشد کارناوال

انتشار

22 اسفند 1396

به روز رسانی

03 مرداد 1399

نام سالن جنوبی کاخ چهلستون، چهارشنبه سوری است؛ اتاقی که روی یکی از دیوارهایش نقاشی کهن و نفیسی وجود دارد و چیزی شبیه به برگزاری آیین چهارشنبه سوری در آن دیده می شود. 

به نقل از خبرگزاری ایسنا، منصور زیرک، کارشناس ارشد میراث فرهنگی و مسوول گروه امانی اداره کل میراث فرهنگی استان اصفهان، در مورد این نقاشی نفیس توضیح داد:

نقاشی قرارگرفته در اتاق موسوم به اتاق "چهارشنبه سوری" یکی از نقاشی‌های بسیار قدیمی این کاخ است که قطعا در دوره صفوی با نظارت "رضا عباسی" و توسط استادکاران او کشیده شده است.

او با اشاره به اینکه مرمت‌های اصولی در طول سال‌های مختلف بارها روی این نقاشی صورت گرفته است، گفت:

معمولا هر چند سال یک بار باید گرد و غبار و آلاینده‌های تاثیر گذار در تخریب نقاشی‌ها را پاک کنیم تا این نقاشی‌ها آسیبی نبینند، در دو سال گذشته اخرین دور مرمت روی این بنای تاریخی انجام شده است.

وی به وجود نقل قول‌های متفاوت در مورد رفتارهای انجام شده در این نقاشی تاریخی اشاره کرد و ادامه داد:

با توجه به شنیده‌هایی که داشته‌ایم، صددرصد نمی‌توان گفت مضمون این نقاشی "چهارشنبه سوری" باشد. وجود آتش و جمع شدن افرادی دور آن، یادآور برگزاری این آیین است، به همین دلیل این تابلو را "چهارشنبه سوری" نامیدند اما با این وجود نقل قول‌های زیاد دیگری هم وجود دارد که نمی‌توان به سادگی از کنار آن‌ها گذشت.

زیرک افزود:

بر اساس پژوهش‌ها احتمال دارد این تابلو مربوط به آیین یک رسم هندی با موضوع مردگان و آیین‌های بعد از مرگ آنها باشد که بعد از مشاهده‌ توسط ایرانی‌ها، کشیده شده است.

Photo by : Unknown

#اخبار روز گردشگری را در کارناوال دنبال کنید.

دیدگاه جدید

جدید ترین دیدگاه

کلیه حقوق مادی و معنوی کارناوال برای شرکت کاروان سفر های هیرمان محفوظ است. استفاده از محتوای سایت تنها در صورت پذیرش شرایط و ضوابط امکان پذیر است.

FLIGHT TICKET