ویدیو HD
مهدیه اکبری پارسا

نویسنده ارشد کارناوال

انتشار

10 اسفند 1396

به روز رسانی

15 شهریور 1398

به نقل از ایرنا، ولی جهانی -سرپرست معاونت میراث فرهنگی اداره‌ کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گیلان از کشف سنگ‌واره‌های فسیلی صدفی شکل در روستای ملکوت شهرستان املش واقع در شرق استان حین عملیات گازرسانی خبر داد.

وی در همین رابطه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود:

حین عملیات گازرسانی در محدوده 500 متری بیرون روستای ملکوت به سمت روستای سیاخلک املش، آثاری از رسوبات دریایی از نوع سنگ‌واره (فسیل صدف) مشاهده و ادامه حفاری متوقف شد.

آقای جهانی اظهار کرد:

اگرچه ممکن است این مکان ها در یک کشور پیدا شوند، اما در واقع به‌ غیر از مرزهای سیاسی، متعلق به بشریت هستند و باید با روش های مناسب مورد حمایت و حفاظت قرار گیرند.

وی از اهمیت کشف این فسیل ها سخن گفت:

بر اساس شواهد تاریخی حیات در سنگ ها و رسوب های اطراف و زیر پاهای ما نهفته است که بخش مهمی از آن ها را شواهد دیرینه شناسی تشکیل می دهند. فسیل های گیاهی و جانوری، نشانه هایی بی همتا، بسیار حساس و شکننده از شرایط جغرافیایی و زمین شناسی گذشته هستند؛ مکان های دارای فسیل، به خاطر فرسایش عادی و فعالیت های انسانی مانند ساخت و ساز، معدن‌کاری و جاده سازی در معرض نابودی قرار دارند و در صورت تخریب و یا نابودی، قابل احیا نخواهند بود.

به گفته معاون میراث فرهنگی گیلان، وظیفه تمامی افراد جامعه حفاظت از میراث مشترک دیرینه شناسی است تا در کنار متخصصان، نسل های آینده و مردم هم بتوانند از این منابع طبیعی با ارزش استفاده کنند.

زمین های استان گیلان از نظر زمین شناسی به دو بخش کوآترنر و پیش کوآترنر تقسیم می‌شود؛ اکثر نواحی کوهستانی استان که ارتفاعات دهستان سمام نیز شامل آن می شود به دوران پیش کوآترنر یعنی قبل از 2 میلیون سال پیش تعلق دارد. شهرستان املش با دو بخش مرکزی و رانکوه، در 75 کیلومتری شرق مرکز استان گیلان واقع است.

اوایل آبان ماه امسال نیز کشف یک حمام قدیمی (متعلق به دوره صفوی) در مسیر گازرسانی به روستای بیورزین، از توابع شهرستان رودبار باعث شد تا این پروژه متوقف شود. 

Photo by : Unknown

#اخبار روز گردشگری را در کارناوال دنبال کنید. 

1 دیدگاه

جدید ترین دیدگاه
ناشناس

 منم تو منطقه خودمون کلی فسیل دیدم
خیلی هم عالی
ایران سرزمین دیرینه شناسیست

17 اسفند 1396

کلیه حقوق مادی و معنوی کارناوال برای شرکت کاروان سفر های هیرمان محفوظ است. استفاده از محتوای سایت تنها در صورت پذیرش شرایط و ضوابط امکان پذیر است.

FLIGHT TICKET